با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

اپتوس APT

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 9.09
تومان 56,813
11.88%
32
$ 3,950,923,778
$ 183,106,709

اپتوس چیست؟

در دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال، رقابت برای ایجاد پلتفرم‌ها و شبکه‌های جدید با امکانات نوآورانه و سرعت بالا به دلیل رشد روزافزون ترافیک و نیازهای متنوع جامعه بلاک‌چین بیش از پیش فراگیر شده است. یکی از جدیدترین و متمایزترین نام‌هایی که در این حوزه به چشم می‌آید، “آپتوس” (Aptos) است. آپتوس به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین نوآورانه و قدرتمند به تازگی معرفی شده و توانسته است توجه جامعه بلاک‌چین را به خود جلب کند پس از مطالعه این مقاله، شما با ویژگی‌ها و توانایی‌های استثنایی آپتوس آشنا خواهید شد پس باما همراه باشید

معرفی ارز آپتوس

زمانی که بیت‌کوین عرضه شد، اکثر کاربران اعتقاد داشتند که یک انقلاب بزرگ در دنیای بلاک‌چین رخ داده است. در آن زمان، پردازش تراکنش‌ها در 10 دقیقه به عنوان چیزی عجیب و غریب محسوب نمی‌شد. اما با گذشت زمان و افزایش ترافیک شبکه، این مشکل به شدت به چشم می‌آمد. نداشتن قراردادهای هوشمند و محدودیت‌های دیگر در بیت‌کوین، موجب شد تا بسیاری از توسعه‌دهندگان به سمت ایجاد پروژه‌ها و بلاک‌چین‌های دیگر حرکت کنند که هر یک به نحوی سعی در حل مسائل این صنعت داشته باشند. APTOS نام جدیدترین و نوآورانه‌ترین پلتفرمی است که به تازگی معرفی شده است. این شبکه تمام تلاش خود را کرده تا به عنوان یکی از بهترین و غیر قابل مقایسه‌ترین بلاک‌چین‌های موجود در حال حاضر شناخته شود. برای درک بهتر، باید بدانید که آپتوس قادر به پردازش 130,000 تراکنش در هر ثانیه است. در مقایسه با نزدیک‌ترین رقیب خودش سولانا، که تنها 50000 تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کند، آپتوس توانایی بیشتری دارد.

قدرت و سرعت استثنایی این پروژه باعث شده تا تعداد زیادی از معامله‌گران و برنامه‌نویسان جذب آپتوس شوند. با این حال، باید توجه داشت که این تنها جنبه‌ای از منحصر به فرد بودن Aptos نیست. داشتن یک بلاک‌چین امن و غیرمتمرکز به همراه پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، عناصر دیگری هستند که این پلتفرم را بیش از پیش جذاب کرده‌اند. به عبارت دیگر، این پروژه تمام نیازهای جدید جامعه بلاک‌چین را در خود جای داده و پایه خود را بر این اساس بنا کرده است. این موارد باعث می‌شود تا Aptos به عنوان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کاربران شناخته شود. لازم به ذکر است که این پروژه توسط برخی از کارمندان سابق شرکت فیس‌بوک ایجاد شده است که در زمینه ارز دیجیتال فعالیت داشتند. این تجربه و دانش غنی باعث شده تا یک مکانیسم منحصر به فرد برای بلاک‌چین Aptos طراحی کنند که امروزه با نام آپتوس شناخته می‌شود. این تیم، نوآوری‌های بسیار متنوع و جذابی را در Aptos اجرا کرده است. در ادامه، به برخی از جنبه‌های این پروژه بزرگ اشاره می‌شود تا دانش شما را در مورد آن گسترش دهیم.

اکوسیستم آپتوس

 • اعتبارسنج‌ها
 • کلاینت‌ها و اعتبارسنج‌ها
 • فول‌‌نودهای شاخص‌ساز (ایندکسر)
 • کاوشگر آپتوس
 • برنامه‌های غیرمتمرکز
 • توکن‌های غیرمثلی

کلاینت‌ها و اعتبارسنج‌ها

کلاینت‌های Aptos به دو دسته‌ی فول نود و لایت نود تقسیم می‌شوند. دسته‌ی فول نود موظف به نگهداری نسخه‌ی کامل از دفترچه‌ی تراکنش‌های Aptos هستند، درحالیکه کار لایت نودها تنها نسخه‌ای از یک قسمت از دفترچه کافی می باشد. هر دو نوع کلاینت باید درخواست‌های اعتبارسنجی خود را ارسال کنند تا به تاریخچه و وضعیت جاری دفترچه‌ی تراکنش‌ها دسترسی داشته باشند. افراد دارای ارز محلی Aptos می‌توانند توکن‌های خود را به عنوان اعتبارسنج سهام‌گذاری کنند. در آخر هر اعتبارسنج براساس تعداد توکن‌هایی که سهام‌گذاری کرده، حق رأی به دست می‌آورد. اعتبارسنج از حق رأی خود برای مشارکت در اجماع و حاکمیت بلاک چین استفاده می‌کند.

فول نود شاخص ساز

این نودها به برنامه‌های غیرمتمرکز در اکوسیستم آپتوس امکان دسترسی به داده‌های خام بلاک چین را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، یک صرافی غیرمتمرکز یا بازار توکن‌های غیر مثلی با استفاده از فول‌نودهای ایندکسر می‌توانند به داده‌های خام بلاک چین دسترسی پیدا کنند و قبل از اینکه آن داده‌ها را به شیوه (Omniscient) پردازش کنند و برای خدمت‌رسانی به چندین کاربر غیرمتمرکز تنظیم کنند، از آن داده‌های از پیش آماده بلاک چین بهره‌ می برند.

برنامه‌های غیر متمرکز

برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp) در اکوسیستم آپتوس می‌توانند شامل صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، بازار توکن‌های غیرمعمول (NFT)، سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز یا دائو (DAO)، پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)، رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، بازی‌ها و … باشند. به ادعای تیم آپتوس، این پروژه شامل بیش از ۱۰۰ پروژه متنوع است که بر روی شبکه آپتوس توسعه یافته‌اند.

توکن‌های غیر مثلی آپتوس

یکی از جنبه‌های مهم اکوسیستم آپتوس، معرفی توکن‌های غیرمثلی است. این قابلیت، اگرچه اصلی‌ترین هدف آپتوس نیست، اما در بهبود عملکرد لایه اول بلاک‌چین اهمیت دارد. ایجاد توکن‌های غیرمثلی توسط آپتوس به منظور مدیریت بهتر این دارایی‌ها صورت می‌گیرد. این توانایی به عنوان یک قابلیت مهم و مکمل به ارز دیجیتال آپتوس مطرح می‌شود.

یکی از دلایل اصلی که باعث موفقیت بلاک‌چین آپتوس در مورد توکن‌های غیرمثلی شده، استفاده از موتور اجرای موازی در آپتوس است. این موتور امکان پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها و ایجاد توکن‌های غیرمثلی را فراهم می‌کند. ابزارهای رابط خط فرمان در آپتوس به کاربران امکان تست قبل از اجرای قراردادهای هوش مند روی شبکه اصلی را می‌دهند و ویژگی TypeScript SDK آپتوس به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به راحتی اسکریپت‌هایی برای ایجاد NFT بنویسند. این قابلیت‌ها به طور ترکیبی به افزایش اهمیت آپتوس در دنیای توکن‌های غیرمثلی کمک کرده‌اند.

توکنومیکس ارز دیجیتال آپتوس

توکن APT، واحد ارز دیجیتال بومی در اکوسیستم آپتوس، که به کوچک‌ترین واحد آن اکتا (Octa) گفته می شود، در سال ۲۰۲۲ با عرضه اولیه به بازار وارد شد. این توکن با سقفی در عرضه کلی مواجه نیست و عرضه اولیه آن در زمان راه‌اندازی آپتوس در اکتبر ۲۰۲۲، حدود یک میلیارد واحد تعیین شد. در حال حاضر، تعداد توکن‌های APT در گردش بیش از ۱۶۲ میلیون واحد است.

عرضه اولیه توکن APT ابتدا با برخی جنجال‌ها همراه بود؛ زیرا توسعه‌دهندگان آپتوس بدون اطلاع‌رسانی به جامعه آپتوس در مورد نحوه عرضه و توزیع آن، آماده به عرضه توکن شدند. وقتی که این تصمیم با واکنش‌های شدیدی در جامعه آپتوس روبرو شد، تیم توسعه آپتوس جزئیات بیشتری از عرضه و تخصیص این ارز دیجیتال را منتشر کرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط پروژه آپتوس، از کل عرضه اولیه توکن APT، ۵۱.۰۲ درصد به جامعه، ۱۶.۵ درصد به بنیاد آپتوس، ۱۹ درصد به مشارکت‌کنندگان اصلی و ۱۳.۴۸ درصد به سرمایه‌گذاران اختصاص یافت. در پست وبلاگ تیم آپتوس، جزئیات اختصاص توکن به دسته «جامعه» به این صورت شرح داده شده است:

این توکن‌ها به عنوان بخشی از مشوق‌ها، کمک‌های مالی و هزینه‌های مربوط به طرح‌های رشد جامعه آپتوس تعیین شده است. برخی از این توکن‌ها در حال حاضر به پروژه‌هایی اختصاص یافته است که بر اساس پروتکل آپتوس ساخته می‌شوند و تنها باید بخش‌های اصلی خود را تکمیل کنند تا به آن‌ها تخصیص یابد. اکثر این توکن‌ها تحت مدیریت بنیاد آپتوس قرار دارند و بخش کوچکی از آن‌ها توسط آپتوس لبز نگه‌داری می‌شود. انتظار می‌رود که این توکن‌ها در طی دهه‌ی آینده توزیع شوند.

سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان اصلی موظف به قفل کردن توکن‌های خود به مدت چهار سال از تاریخ راه‌اندازی شبکه اصلی، یعنی ۱۲ اکتبر ۲۰۲۲، هستند. این دوره قفل‌شدن سرمایه توکن‌های APT شامل پاداش‌های دریافتی توکن نمی‌شود و صرفاً به منظور حفظ انضباط و پایداری بازار طراحی شده است. در حال حاضر، ۸۲ درصد از کل توکن‌های APT در گردش قرار دارند.

تاریخچه توسعه ارز آپتوس (APT)

برای کشف تاریخچه آپتوس (APT)، باید ابتدا به بررسی پروژه بلاک‌چینی فیسبوک پرداخت. امروزه، فیسبوک با تغییر نام خودش به متا، بر اهداف و چشم‌اندازهای بلندمدت خود تمرکز دارد و پیش از این نیز با ادغام اجزای مختلف با تکنولوژی بلاک‌چین در حال فعالیت بود.

پروژه ابتدایی با نام “لیبرا” آغاز شد و در سال 2020 به نام “دیم” تغییر یافت. اما در ژانویه 2022، این پروژه به طور ناگهانی متوقف شد وعلت توقف این پروژه سختگیری‌ها و تنش‌های ایجاد شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا نسبت به ارزهای گرام و Diem (که محصول شرکت متا بود) بود، در هر صورت Diem در سالی که می‌بایست به صورت رسمی کار خود را آغاز می کرد، به اتمام رسید.

آقای Mo Shaikh، که در حال حاضر به عنوان مدیرعامل پروژه آپتوس (APT) فعالیت دارند، و آقای Avery Ching، که به عنوان مسئول مدیریت ارشد فناوری در این پروژه دخیل هستند، به عنوان پیشوازان آپتوس (APT) ایفای نقش می‌کنند. این دو در گذشته در پروژه بلاک‌چینی Diem در شرکت متا با همکاری‌های مشترکی فعالیت داشتند. پس از تشکیل پروژه آپتوس (APT)، با تعدادی از همکاران خود از پروژه Diem، یک گروه مستقل از دکترها، محققان، مهندسان، طراحان و استراتژیست‌ها را تشکیل دادند.

به اضافه این، تیم آپتوس (APT) از تجربیات بسیاری از متخصصان سولانا مانند آستین ویرتس، که به عنوان رئیس بازاریابی سولانا فعالیت داشته‌اند، استفاده کرده‌اند. همچنین، بسیاری از حامیان سولانا نیز به جمع پروژه آپتوس (APT) ملحق شده‌اند. دو شخصیت تاثیرگذار در این پروژه، آقای Mo Shaikh و Avery Ching، سابقه‌ای فراوان به عنوان توسعه‌دهنده و مهندس برجسته در عرصه بلاک‌چین دارند.

مهم است بدانیم که پروژه آپتوس (APT) موفق به جلب سرمایه‌گذاران بزرگ و سازمان‌هایی همچون Ftx، بایننس، a16z و Multicoin Capital شده است. تا به امروز، آپتوس (APT) توانسته‌است میزان قابل توجهی از سرمایه‌گذاری را جذب کند و باورهای قوی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر را برانگیزد.

در سال 2022، آپتوس (APT) به عنوان یکی از پروژه‌های بلاک‌چینی اعتباری شناخته می‌شود و این نشان می‌دهد که ارزش و ظرفیت آن برای تحمل ریسک موجود است. البته، مهم است به یاد داشته باشیم که هیچ پروژه‌ای به طور کامل بدون نقص نیست و هیچکس نمی‌تواند پیش از راه‌اندازی بلاک‌چین، آینده آن را پیش‌بینی کند. با این وجود، با در نظر گرفتن اطلاعاتی که درباره آپتوس (APT) داریم، ارزش دارد که برای آن ریسک شود.

هدف آپتوس (APT)

هدف آپتوس (APT) تبدیل به یک شبکه مقیاس‌پذیر، امن، همکارانه، با هزینه کم، و زیرساختی برای ایجاد dApp‌های متعدد است، تا امکان پذیرش گسترده را داشته باشد. این شبکه توانایی پردازش تا 160 هزار تراکنش در ثانیه را داراست. در طراحی آپتوس (APT) از زبان برنامه‌نویسی Move (یک زبان بهبودیافته مبتنی بر Rust که در سولانا نیز مورد استفاده قرار دارد) بهره می‌برد، به گونه‌ای که تمام این ویژگی‌ها را به تناسب به ارمغان می‌آورد.

سرمایه‌گذاران آپتوس (APT)

باتوجه به توضیحات مقاله تا به اینجا احتمالا متوجه شده‌اید که تیم توسعه‌دهنده پروژه آپتوس در دنیای بلاک‌چین تازه‌کار نیستند. بسیاری از اعضای این تیم قبلاً در پروژه‌های بزرگی مانند Diem و کیف پول Meta Novi فعالیت داشته‌اند. خالق آپتوس نیز شخصیتی مهم است که بسیار مورد توجه است.

محمد شیخ، شناخته شده به مو شیخ، بنیان‌گذار و مدیرعامل پروژه آپتوس، ساکن کالیفرنیا است و تجربیات مهمی را در کارنامه‌اش را دارد:

– همکاری در پروژه کیف پول Novi که توسط شرکت متا انجام می‌شد. این پروژه به دلیل فشارهای دولتی متوقف شد.

– بنیان‌گذار پروژه Meridio در سال ۲۰۱۷ که یک پلتفرم برای سرمایه‌گذاری در سهام، املاک و مستغلات است.

– مدیر استراتژی در شرکت ConsenSys که زیرساخت‌هایی برای برنامه‌های غیرمتمرکز را ارائه می‌دهد. او تا سال ۲۰۲۰ در این شرکت فعالیت داشت.

– مشاور در گروه مشاوران بوستون (Boston Consulting Group) که به شرکت‌ها و تیم‌ها در زمینه کسب‌وکار مشاوره ارائه می‌داد.

– تحلیل‌گر ارشد در RBC Capital Markets، یک بانک سرمایه‌گذاری جهانی در کانادا است که به شرکت‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری، خدمات مالی رائه می‌کند.

با توجه به این تجربیات، محمد شیخ یکی از افراد برجسته در صنعت بلاک‌چین است و نقش مهمی در تیم آپتوس ایفا می‌کند.

اوری چینگ (Avery Ching) نیز یکی یبنیان‌گذاران پروژه آپتوس و CTO این پروژه است. او تحصیلات خود را در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) به پایان رسانده و در حال حاضر در تیم آپتوس فعالیت دارد. از مهم‌ترین فعالیت‌های اوری چینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ایفای نقش راهبر فنی تیم (Tech Lead) در پروژه کیف پول Novi و بلاک چین لایه یک Diem که هردو محصول شرکت متا (فیس‌بوک) بودند. این همکاری از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ ادامه داشته است.

– تجربه به عنوان مهندس نرم‌افزار در شرکت متا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ را دارد.

– قبل از این، در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ به عنوان مهندس نرم‌افزار در شرکت یاهو مشغول به کار بوده است.

با نگاه به لینکدین اعضای تیم توسعه‌دهنده آپتوس، مشخص شد که اکثر اعضای این تیم در کالیفرنیا، محل اصلی شرکت، مستقر هستند. تنها تعداد محدودی از اعضا در کشورهایی مانند کانادا، انگلیس و امارات زندگی می‌کنند. این نشانه‌ای از تمرکز تیم توسعه‌دهنده آپتوس روی محل مرکزی خود دارد.

معماری و فناوری‌های آپتوس

معماری و فناوری‌های مورد استفاده در یک پروژه تأثیر زیادی بر روی موفقیت و پیشرفت آن دارند. واضح است که هر چه یک پروژه از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های بهتری بهره‌برداری کند، احتمال موفقیت و تطابق بیشتری با شرایط فعلی دارد. این مسئله در پلتفرم مورد بحث نیز به وضوح قابل مشاهده است.

توسعه‌دهندگان با تلاش فراوانی معماری این پروژه را به یک‌لایه محدود کرده‌اند. Aptos در واقع یک بلاک‌چین تک‌لایه است که از زبان برنامه‌نویسی MOVE بهره‌برداری می‌کند. این زبان بر اساس RUST طراحی شده و قابلیت‌های بسیار جذابی را برای برنامه‌نویسان به ارمغان می‌آورد. این زبان اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها با سرعت بیشتر و به نحوی امن‌تر اجرا شوند. به علاوه، دسترسی کاربران به کلیدها و گزینه‌های حفاظتی را انعطاف‌پذیرتر می‌کند و تجربه کاربری بهتر و ایمن‌تری را برای آنها فراهم می‌کند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فردی که معماری Aptos را متمایز می‌کند، ساختار ماژولار آن است. تیم توسعه‌دهنده با دقت به این موضوع پرداخته و شبکه را به صورت تک‌لایه ولی گسترده طراحی کرده است. در این ساختار، تراکنش‌ها در لایه‌های میانی پردازش می‌شوند و لایه‌های خارجی برای حفظ امنیت و دریافت اطلاعات مورداستفاده قرار می‌گیرند. در عملیات Aptos، پردازش تراکنش‌ها به سایدچین یا لایه‌های جانبی منتقل نمی‌شود.

برخلاف برخی بلاکچین ها مانند اتریوم که پردازش تعداد زیادی از تراکنش را به لایه‌های خارجی انتقال می‌دهند و این اقدام ممکن است با مشکلات قطعی مواجه شود، شبکه Aptos به واسطه کارایی بالا و فناوری‌های خاص خود سعی در جلوگیری از چنین مشکلاتی دارد.

علاوه بر این، تیم توسعه‌دهنده نوآوری‌های منحصر به‌فردی را در Aptos ارائه داده است که در تجمع کارایی این پلتفرم تاثیرگذارند. ما در ادامه برخی از این فناوری‌ها را به شما شرح می‌دهیم.

الگوریتم اثبات سهام BFT

یکی از ویژگی‌های برجسته در شبکه آپتوس، الگوریتم اثبات سهام منحصر به فرد آن است. این بلاک‌چین از یک پروتکل اجماع سهام خاص بهره می‌برد که بدون نیاز به پیروی از ترتیب تراکنش‌ها عمل می‌کند. در این پروتکل، آپتوس فرایندها را به دو بخش جداگانه تقسیم می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که هر دو بخش به صورت موازی اجرا شود. این روش باعث کاهش زمان موردنیاز برای تأیید تراکنش‌ها می‌شود و همچنین به بهبود کارایی شبکه کمک می‌کند. همچنین شبکه آپتوس از الگوریتم تحمل خطای بیزانس استفاده می‌کند تا مشکلات احتمالی داخل شبکه را مدیریت کند. این تکنیک به تجزیه‌وتحلیل وضعیت‌های جداگانه در زنجیره می‌پردازد و به صورت خودکار اعتبارسنجی‌های موردنیاز را انجام می‌دهد. این مقاومت بالا در برابر مشکلات احتمالی باعث می شود درصورت صحت عملکرد حداقل دو سوم نود ها شبکه پایدار باقی بماند.

فناوری Bolck_STM

فناوری Block-STM یکی از ابتکارهای خلاقانه و بهترین اقداماتی است که توسط تیم توسعه‌دهنده Aptos به اجرا درآمده و به چندین بخش تقسیم شده است، و همگی به صورت موازی در کنار هم عمل می‌کنند. این رویکرد بهبود چشمگیری در سرعت پردازش تراکنش‌ها داشته و همچنین جلوگیری از توقف زنجیره توسط تراکنش‌های ناموفق را فراهم می‌کند. به طور ساده‌تر، این فناوری به تمام تراکنش‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت همزمان پردازش شوند و تنها پس از تأیید اجرا شوند.

علاوه بر این، این فناوری یک زمان‌بندی خاص را در نظر گرفته که بر اساس آن، سفارش‌هایی که کارمزد بیشتری را پرداخت کرده‌اند، در اولویت قرار می‌گیرند و به سرعت پردازش می‌شوند. باید توجه داشت که این سازوکار به پردازش همزمان 130,000 تراکنش اجازه می‌دهد و هیچ‌گونه تداخلی در آنها به وجود نمی‌آید.

زبان برنامه نویسی Move

آپتوس (APT) از زبان برنامه‌نویسی Move برای ایجاد امنیت و مقیاس‌پذیری بیشتر استفاده می‌کند. این زبان الهام گرفته از Rust است و توانایی برنامه‌ریزی جامع و ارتقاء ماژول‌ها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. Move قادر به ایجاد تغییرات یکپارچه در بلاکچین آپتوس (APT) و پشتیبانی از ارتقاء آن است.

یکی از جذابیت‌های بزرگ آپتوس، زبان برنامه‌نویسی Move است که به‌طور خاص برای بلاکچین Diem طراحی شده است. این زبان برنامه‌نویسی، یک زبان بایت با کد اجرایی است و برای توسعه‌دهندگان آپتوس انعطاف کافی را برای تعامل با بلاکچین فراهم می‌کند. همچنین، ذخیره‌سازی جهانی در آن ایمن‌تر از زبان‌های برنامه‌نویسی معمولی است.

زبان برنامه‌نویسی Move به کاربران امکان می‌دهد تا منابع سفارشی‌ای تعریف کنند که قابل کپی یا تغییر نیستند، همچنین کنترل زنجیره بلوکی آپتوس را برای افراد بدنام دشوارتر می‌کند.

در واقع، Move زبانی نوآورانه است که امنیت و انعطاف‌پذیری را ترکیب می‌کند و به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد اسمارت کانترکت‌های امن را می‌دهد. این زبان برنامه‌نویسی بر پایه Rust ساخته شده و تغییراتی روی آن اعمال شده تا مشکلاتی که شبکه سولانا با آنها مواجه است را برطرف کند.

آپتوس (APT) از این زبان برای نمایش حالت دفترکل خود و استفاده از ماژول‌های کد این زبان برای رمزنگاری قوانین انتقال حالت خود استفاده می‌کند. این یک زبان برنامه‌نویسی مستقل است که توسط تیم متا (سابقاً Facebook) طراحی شده است.

کاربران در شبکه، توانایی انجام تراکنش‌هایی را دارند که می‌توانند ماژول‌های جدیدی را ایجاد کنند، ماژول‌های موجود را ارتقا دهند، توابع ورودی در یک ماژول را اجرا کنند یا ماژولی که دارای اسکریپت‌هاست را ثبت کنند. اکوسیستم Move شامل کامپایلر، ماشین مجازی و ابزارهای دیگر برای توسعه‌دهندگان است و این زبان تاکید بر کمیاب بودن منابع و حفظ و کنترل دسترسی دارد.

ماژول‌های Move جزئیاتی مانند عمر، فضای ذخیره‌سازی و الگوهای دسترسی را برای هر منبع تعریف می‌کنند. این تعریفات باعث می‌شود که منابع مانند توکن‌ها بدون اعتبار مناسب تولید نشوند و قابلیت دو بار خرج کردن را نداشته باشند.

زبان Move از تاییدکننده بایت‌کد بهره می‌برد تا نوع و امنیت حافظه را در حضور کدهای غیرقابل اعتماد تضمین کند. برای اطمینان از نوشتن نودهای قابل اعتماد، Move یک وریفایر به نام Move Prover دارد که صحت عملکرد برنامه نوشته شده روی این زبان را با مشخصات داده شده مطابقت می‌دهد و آن را تایید می‌کند.

همچنین، در کنار حساب‌های کاربران و محتوای آنها (موجودی)، حالت دفترکل نیز شامل پیکربندی‌های آن‌چین از بلاکچین آپتوس (APT) است. این حالت‌ها یا Stateهای شبکه آپتوس (APT) نیز با زبان Move پیکربندی می‌شوند و به‌صورت On-Chain ذخیره می‌شوند؛ این پیکربندی‌ها شامل تعداد ولیدیتورهای فعال، دارایی‌های استیک شده و سرویس‌های مختلف در داخل شبکه آپتوس می‌شوند. این زبان همچنین از ماژول‌های قابلیت ارتقا و برنامه‌ریزی همه‌جانبه بلاکچین آپتوس (APT) پشتیبانی می‌کند.

مزایا و معایب پروژه آپتو

مزایا:

 • تیمی با تجربه عالی در زمینه بلاک چین که بازوهای قدرتمندی در این زمینه دارند. سرمایه‌گذاران قوی و جذب منابع مالی مناسب برای پیشبرد پروژه.
 • استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی نوآورانه به همراه فناوری‌های جاری در سطح جهانی.
 • قابلیت ارتقاء قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Move.
 • سرعت بسیار بالای تایید تراکنش ها
 • مقیساس پذیری بسیار بالای تا 130 هزار تراکنش در ثانیه

معایب:

 • متمرکز بودن بیش از حد تیم توسعه‌دهنده
 • پروژه از نظر تئوری بسیار ارزشمند به نظر می‌رسد، اما هنوز در مرحله عمل ارزش خود را به اثبات نرسانده است.
 • با توجه به ادعاهای تیم توسعه‌دهنده، آپتوس باید توانایی پردازش ۱۶۰ هزار تراکنش در ثانیه را داشته باشد. اما در حال حاضر این تعداد تراکنش در ثانیه (TPS) برابر با ۷ است و علت اصلی این مشکل که توسط تیم توسعه‌دهنده اعلام شده، کمبود تراکنش در شبکه است.
 • به دلیل جدید بودن زبان برنامه‌نویسی Move، پذیرش آن ممکن است به چالش کشیده شود.
 • همانطور که اشاره شد، یک مشکل در زبان Move شناسایی شده است، اما جزئیات حل این مشکل در دسترس نیست.
 • موضوع تخصیص توکن APT موجب ایجاد مشکلات و حاشیه‌نگاری شده است و بیشتر توکن‌ها در اختیار تیم توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذاران قرار دارند

آینده آپتوس

راه‌اندازی و توسعه مجموعه‌ای از برنامه‌های غیرمتمرکز در زیرساخت آپتوس نه تنها نمایانگر رشد و گسترش این اکوسیستم است، بلکه به عنوان یک نماد مثبت برای آینده‌ای روشن‌تر نیز شناخته می‌شود. در حقیقت، آپتوس پس از ارائه شبکه‌های آزمایشی، بهبودهای چشمگیری در کارایی خود داشته و با سرعت امکانات خود را بهبود بخشیده است. این اقدامات، با توجه به بازخورد‌های اولیه از جامعه، نشان‌دهنده این موضوع هستند که آپتوس توانایی پردازش بیش از ۱۶۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه و انجام هر تراکنش در زمان کمتر از یک ثانیه را داراست. این موفقیت‌ها، امکان دارد آینده‌ای درخشان‌تر را برای آپتوس پیش‌بینی کند و او را در مقایسه با رقبای خود به جایگاه برتری هدایت می‌کند. البته این مسئله نیاز به زمان و ادامه تلاش دارد تا ببینیم آیا این موفقیت‌ها برای آپتوس قابل حفظ خواهند بود یا خیر.

بهترین کیف پول‌های اپتوس

 • پترا ولت  (Petra Wallet) کیف پول مرورگر
 • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
 • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.

چگونه اپتوس بخریم؟

خرید و فروش اپتوس به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش اپتوس هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش اپتوس یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله، ما به کشف دنیای یکی از جذاب‌ترین پلتفرم‌های بلاک‌چین، یعنی آپتوس، و همچنین توکن داخلی آن به نام APT  پرداختیم.

آپتوس به عنوان یک پلتفرم کامل با اکوسیستم گسترده‌ای از اعتبارسنج‌ها، کلاینت‌ها، فول‌نودها، کاوشگر، برنامه‌های غیرمتمرکز و توکن‌های غیرمتمرکز شناخته می‌شود. این اکوسیستم فرصت‌های فراوانی را برای معامله‌گران و توسعه‌دهندگان در دنیای بلاک‌چین فراهم می‌کند.

 پیش بینی های اینده نشان می‌دهند که آپتوس می‌تواند به یک گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران تبدیل شود و فرصت‌هایی مهم در دنیای ارزهای دیجیتال ارائه دهد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم اپتوس خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش اپتوس را انجام دهید.

چگونه می‌توانم اپتوس را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال اپتوس به ولتتان به نرخ همان لحظه اپتوس را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت اپتوس به چه صورت است؟

تراکنش های اپتوس  بسیار سریع و ارزان هستند و با کمتر از 1 سنت طی چند ثانیه انتقال می یابند.

حداقل و حداکثر خرید اپتوس در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش اپتوس در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید اپتوس ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید اپتوس در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.