با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

بیت کوین کش BCH

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 395.26
تومان 24,104,150

1.74%

18
$ 7,785,043,806
$ 256,646,608

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یک هاردفورک بیت کوین است. این هاردفورک در سال 2017 اتفاق افتاد و از آن زمان تاکنون بیت کوین کش به یکی از بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. این پلتفرم برای اینکه نسبت به بیت کوین متمایز باشد تغییرات ظریف و قابل توجهی را اعمال کرده است. هدف اصلی از راه‌اندازی بیت کوین کش (Bcash)، ارائه یک سیستم دیجیتال همتابه همتا با قابلیت حفظ حریم خصوصی، پرداخت سریع، کارمزد پایین و ظرفیت تراکنش بالا در شبکه است و قصد دارد به پولی جهانی و قابل اعتماد تبدیل شود. رمزارز بیت کوین کش با نماد اختصاری BCH شناخته می‌شود و با هدف رفع مشکلات موجود در بیت کوین به وجود آمده است و قصد دارد ظرفیت تراکنش‌ها را ارتقا دهد. این رمز ارز غیرمتمرکز، همانند جد خود بیت کوین نیازی به واسطه‌های پولی مانند بانک‌ها و نهادهای متمرکز ندارد.

با بیت کوین کش (Bitcoin Cash) بیشتر اشنا شوید

بیت کوین کش رمزارزی مبتنی بر بلاک چین است و به عنوان یک پول الکترونیکی همتابه همتا شناخته می‌شود. اصلی‌ترین هدف آن تبدیل شدن به یک پول جهانی است.

در سیستم بیت کوین کش برای تایید تراکنش‌های آن به نهادهای نظارتی مانند بانک و سایر موسسات مالی نیازی نیست. در واقع این ارز دیجیتال، همان ساز و کار بیت کوین را دنبال می‌کند، اما برخی تغییرات جزئی در آن اعمال شده است. این ارز دیجیتال از پروتکل SHA-256 استفاده می‌کند و حداکثر تعداد کوین‌های قابل عرضه آن 21 میلیون واحد BCH است.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، بیت کوین کش در نتیجه فورک به دو شاخه تقسیم شده که این دو شاخه شامل بیت کوین کش SV و بیت کوین کش ABC است. در این بین به بیت کوین کش ABC به اختصار بیت کوین کش گفته می‌شود.

پیدایش بیت کوین کش

زمانی که بیت کوین عرضه شد، اندازه هر بلاک در بلاک چین آن کمتر از صد کیلو بایت حجم داشت و هزینه تراکنش در این شبکه بیشتر از چند سنت نبود. این امر باعث آسیب پذیری شبکه بیت کوین در مقابل حملات می‌شد و در صورت وقوع هر نوع حمله‌ای کل سیستم را فلج می‌کرد.

برای ممانعت از چنین رخدادی، اندازه هر بلاک به یک مگابایت افزایش یافت و مدت زمان مورد نیاز برای ایجاد بلاک جدید نیز به 10 دقیقه رسید. اما چنین رویکردی باعث شد تا تراکنش‌های موفق فضای بیشتری اشغال کنند. با این حال این محدودیت، تاثیر زیادی بر افزایش امنیت شبکه داشت.

با افزایش محبوبیت شبکه بیت کوین و آگاهی جامعه در مورد پتانسیل این پلتفرم، اتخاذ چنین تصمیمی دست و پاگیر به نظر می‌رسید. چون به تدریج تعداد تراکنش‌ها افزایش یافت و به دنبال آن مدت زمان لازم برای تایید آنها نیز رشد کرد و باعث شد تعداد تراکنش‌های تایید نشده افزایش یابد. چنین روندی خبر نگران کننده‌ای برای بیت کوین بود، بدین معنی که شبکه بیت کوین دیگر حریفی برای سیستم کارت‌های اعتباری پر هزینه مطرح نمی‌شد.

توسعه‌دهندگان شبکه بیت کوین دو راهکار برای حل آن ارائه دادند:

 • اندازه هر بلاک به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
 • بخش‌های خاصی از تراکنش‌ها حذف شود تا فضای بیشتری برای داده‌های بلاک چین بیت کوین فراهم گردد.

تیم بیت کوین کُور که مسئولیت توسعه و پیاده‌سازی الگوریتم‌های بیت کوین را بر عهده دارد، با پیشنهاد افزایش اندازه بلاک مخالفت کرد.

در این میان از اصلی‌ترین حامیان افزایش اندازه بلاک می‌توان به راجر ور (Roger Ver)، هایپویانگ (Haipo Yang) و وو جیهان (Wu Jihan) اشاره کرد. آنها که از نخستین حامیان شبکه بیت کوین بودند، اعتقاد داشتند که افزایش اندازه بلاک شبکه بیت کوین، بخشی از دیدگاه ناکاماتو نسبت به تسهیل روند پرداخت است و به همین دلیل افزایش اندازه بلاک یک روش معقول برای برطرف کردن مشکل شبکه بیت کوین به‌ شمار می‌رود. اما گروه دیگری از حامیان بیت کوین با افزایش حجم بلاک شبکه مخالفت کردند و براین اعتقاد بودند که چنین افزایشی در تمرکززدایی و ذخیره‌ی اطلاعات تراکنش‌ها مشکلات عمده‌ای به وجود خواهد آورد و بر امنیت شبکه تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت.

در بحبوحه چنین تنشی که بین ذینفعان جامعه ارزهای دیجیتال و ماینرها به وجود آمده بود و این کشمکش پروژه بیت کوین و حامیان آن را نگران کرده بود، شبکه به دو شاخه بیت کوین و بیت کوین کش تقسیم شد. در بیت کوین کش حجم هر بلاک از 1 مگابایت که در بیت کوین بود به 32 مگابایت افزایش یافت که مجموع تراکنش های قابل پردازش را به بیش از 100 عدد در ثانیه می رساند در صورتی که بیت کوین قابلیت تایید بیش از 7 تراکنش از ثانیه را ندارد.

در آگوست سال 2017، قرار بر این شد که هر دارنده بیت کوین به همان اندازه بیت کوین کش نیز دریافت کند. این ارز دیجیتال در ابتدای راه‌اندازی با قیمت چشمگیر 900 دلار در چندین صرافی عرضه شد. در آن زمان چندین صرافی مطرح از جمله کوین بیس و itBit بیت کوین کش را به دلیل سیاست‌های نامعقول آن تحریم کرده و از لیست کردن آن در صرافی خود ممانعت به عمل آوردند. اما با حمایت‌ها بی‌دریغ Bitmain که یکی از بزرگترین پلتفرم‌های استخراج ارزهای دیجیتال در جهان شناخته می‌شود، عرضه بیت کوین کش به نوعی تضمین و تسهیل گردید.

ویژگی‌های اصلی بیت کوین کش

از اصلی‌ترین ویژگی‌های بیت کوین کش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابل استفاده بودن برای همه کاربران

نظارت و کنترلی بر شبکه آن وجود ندارد و کاربران می‌توانند آزادانه از آن استفاده کنند و هیچ نهاد یا سازمانی نمی‌تواند در فعالیت کاربران دخالت داشته باشد.

تراکنش‌های مستعار

با وجود اینکه تمامی فعالیت‌‌ها در بستر شبکه بدون سانسور است اما این به معنای مشخص شدن هویت کاربران نیست و تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه بیت کوین کش باعث مشخص شدن هویت شخص نمی‌شود.

شفافیت

تمامی تراکنش‌ها به صورت کاملا شفاف انجام می‌شود و در دفتر توزع شده بلاک چین بیت کوین کش ثبت می‌گردد. این دفتر کل در فاصله زمانی مناسب به روز رسانی می‌شود و این به روزرسانی هیچ اختلالی در بلاک زنجیره‌های متصل به هم به وجود نمی‌آورد. به روزرسانی مداوم شبکه بیت کوین کش مانع از کلاهبرداری‌های احتمالی در پلتفرم می‌شود.

توزیع شده

دفتر کل توزیع شده به آن به هیچ وجه متمرکز نیست و بین مشارکت کنندگان شبکه که به عنوان نود شناخته می‌شود، توزیع شده است. این رویکرد باعث افزایش امنیت داده‌های موجود در دفتر کل می‌شود.

مبتنی بر قوانین

نودهای شبکه برای اینکه به توافق دست یابند از مجموعه‌ قوانین در نظر گرفته شده پروتکل پیروی می‌کنند. براساس قوانین موجود در آن، میزان مالکیت واقعی هر مشارکت کننده فعال شبکه مشخص می‌شود. همچنین در این قوانین پیش‌بینی شده است که در صورت اجماع بین گره‌ها و سایر مشارکت کنندگان، امکان تقاضا برای افزایش قابلیت‌پذیری شبکه فراهم شود. در حالت کلی باید بیت کوین کش را یک پلتفرم شبه سیستمی در نظر گرفت.

تغییر ناپذیر

فناوری به کار رفته در این شبکه به‌گونه‌ای است که پس از ثبت نهایی داده‌ها به هیچ عنوان امکان تغییر آنها وجود ندارد.

امنیت زیاد

مکانیسم اجماع در شبکه بیت کوین کش مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) است و در آن ماینرها برای ایجاد بلاک جدید با یکدیگر رقابت می‌کنند. استفاده از سیستم سخت‌افزاری پیشرفته برای ماین کردن پروتکل اثبات کار، امنیت شبکه را افزایش می‌دهد. زیرا هر گونه حمله‌ای نیازمند صرف انرژی بسیار زیادی است که از نظر منطقی مقرون به صرفه نیست و در صورت حمله قیمت ارز به قدری پایین خواهد آمد که از نظر اقتصادی سودی برای مهاجمان ندارد.

عرضه ثابت

عرضه نهایی بیت کوین کش محدود به 21 میلیون واحد خواهد بود. از این رو سرمایه‌گذاری بلند مدت در این رمزارز سود آور به نظر می‌رسد.

کارمزد پایین

کارمزد تراکنش ارز دیجیتال BCH بسیار پایین و در حدود 0.01 دلار است. همچنین سرعت تراکنش این پلتفرم نسبت به بیت کوین بسیار بالاست و در نتیجه می‌تواند جایگزین مناسبی برای شبکه‌های پرداختی همچون مسترکارت (Mastercard) و ویزا (Visa) باشد.

چرا بیت کوین کش منحصربه‌فرد است؟

اصلی‌ترین ویژگی بیت کوین کش این است که می‌توان آن را به صورت طولانی مدت ذخیره کرد و یا به عنوان ابزاری برای مبادله مورد استفاده قرار داد. همچنین از نظر فلسفی، دو ماهیت متن باز و غیرمتمرکز بودن این اکوسیستم، امکان توسعه اقتصادی وتبدیل شدن به یک ارز جهانی را فراهم می‌کند.

عرضه کل بیت کوین کش 21 میلیون واحد است. این موضوع در کد الگوریتم آن به ثبت رسیده است و این محدودیت برای همیشه باقی خواهد ماند. براساس قانون عرضه و تقاضا هر دارایی که عرضه آن کاهش یابد، به طبع قیمت آن افزایش خواهد یافت و بیت کوین کش نیز از این امر مستثنی نیست.

نرخ افزوده شدن کوین‌های جدید در شبکه بیت کوین کش هر 4 سال یکبار نصف می‌شود و به همین دلیل احتمال کاهش ارزش دارایی در بلند مدت بسیار کم است. سومین هاوینک این اکوسیستم در سال 2020 روی داد و نرخ انتشار این رمزارز از 12.5 بیت کوین کش به ازای هر بلاک به 6.25 بیت کوین کش کاهش یافت. چهارمین هوینگ بیت کوین کش نیز در سال 2024 روی خواهد داد که رقم انتشار آن به 3.25 بیت کوین کش در ازای ایجاد هر بلاک جدید خواهد رسید.

تراکنش بدون نیاز به تایید

در آن دسته از تراکنش‌هایی که روی بلاک چین ثبت نشده، اما تراکنش مورد تایید قرار گرفته است، روند تایید تراکنش با سرعت بیشتری انجام می‌پذیرد و در نتیجه رضایت کاربران بیشتر جلب می‌شود. با این حال استفاده از چنین روشی بحث‌های فنی زیادی در رابطه با “حمله دوبار خرج کردن ” به وجود می‌آورد و برخی از کارشناسان آن را دردسر آفرین و خطرناک می‌دانند. اما این روش می‌تواند برای تراکنش‌های خرد صورت گیرد و به عنوان یک مزیت اصلی در شبکه در نظر گرفته شود.

حذف جایگزینی تراکنش

در شبکه بیت کوین اگر تراکنشی تایید نشده بود اصلاح و دوباره به شبکه عرضه می‌شد که به آن جایگزینی تراکنش می‌گویند. در این روش تراکنش قدیمی حذف و تراکنش جدید جایگزین آن می‌شود، بنابراین برای تراکنش قدیمی نیازی به پرداخت کارمزد نیست، این امر احتمال حمله دیداس به شبکه را افزایش می‌دهد و مهاجمان می‌توانند بدون هیچ گونه نگرانی در رابطه با پرداخت کارمزد، تراکنش ایجاد کنند و باعث ازدحام در شبکه شوند، که در نتیجه آن شبکه از کار می‌افتد.

در شبکه بیت کوین کش کد مربوط به این ویژگی به طور کلی حذف شد و همراه با ویژگی تراکنش بدون نیاز به تایید توانست خود را به عنوان یک ارز منحصربه‌فرد برای تراکنش‌های روزمره معرفی کند.

ایجاد توکن مجزا

البته یکی دیگر از قابلیت‌های جالبی که بیت کوین کش در اختیار کاربران خود قرار داده است می‌توان به استفاده از الگوریتم دفتر کل ساده (SLP) و (Wormhole-launched) بر روی این شبکه اشاره کرد.

پروتکل SLP به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن دلخواه خود را ایجاد کنند و آن را در شبکه مدیریت کرده و یا به خرید و فروش آن بپردازند. تمامی این مراحل تنها در عرض چند ثانیه صورت می‌گیرد و هزینه پرداختی برای آن نیز بسیار ناچیز است. تمامی عوامل گفته شده، نشان از ارزشمند بودن اکوسیستم بیت کوین کش است.

استخراج بیت کوین کش

استخراج بیت کوین کش فرآیندی است که با تایید تراکنش‌های آن در شبکه، بلاک‌های جدیدی به بلاک چین افزوده می‌شود و در ازای آن شبکه پاداشی در قالب بیت کوین کش به دستگاه ماینر اعطا می‌کند.

بازار ماینینگ یک بازار رقابتی است و در صورتی که قیمت بیت کوین کش افزایش پیدا کند انگیزه برای استخراج ارز دیجیتال BCH هم افزایش می‌یابد. این امر نیز به نوبه خود قدرت هش ریت شبکه را افزایش می‌دهد و پایداری آن را تضمین می‌کند.

هر کاربری می‌تواند با استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مخصوص استخراج اقدام به ماین کردن رمزارز BCH کند. توجه داشته باشید که استخراج بیت کوین کش با پردازنده‌های گرافیکی (GPU) یا پردازنده‌های مرکزی (CPU) صرفه اقتصادی ندارد و استخراج آن تنها از طریق دستگاههای ماین اسیک (ASIC) صورت می گیرد.

یهترین کیف پول‌های بیت کوین کش

برای بیت کوین کش کیف پول‌های متعددی وجود دارد که به صورت والت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، برنامه‌های موبایلی و یا به صورت افزونه در دسترس کاربران قرار دارند. در این بین برخی از آنها نسبت به بقیه کیف پول‌ها محبوبیت بالایی دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور تی (Trezor T)
 • کیف پول نرم‌افزاری جکس (Jaxx)، که با سیستم عامل‌های ویندوز، مک، اندروید و IOS سازگار است.
 • کیف پول نرم‌افزاری الکترون کش (Electon Cash)، برای سیستم عامل‌های لینوکس، ویندوز و اندروید در دسترس کاربران قرار دارد.

چگونه بیت کوین کش بخریم؟

به دلیل تحریم‌هایی که علیه کشورمان وجود دارد و از آنجایی که احتمال بلوکه شدن حساب توسط صرافی‌های خارج از کشور بسیار بالاست، توصیه می‌شود بیت کوین کش را از صرافی‌های ارز دیجیتال داخل کشور خریداری کنید. در این بین یکی از بهترین صرافی‌هایی که توانسته عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهد صرافی بیتکسینو است که محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران کشورمان دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم بیت کوین کش خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش بیت کوین کش را انجام دهید.

چگونه می‌توانم بیت کوین کش را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال بیت کوین کش به ولتتان به نرخ همان لحظه بیت کوین کش را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت بیت کوین کش به چه صورت است؟

تراکنش های بیت کوین کش متناسب با ترافیک این شبکه در صف قرار گرفته و انجام می شود و کارمزد های انتقال به ماینر های شبکه اختصاص می یابد که نرخی متغییر است اما معمولا با هزینه حدودی 0.5 دلار و زمان کمتر از 50 دقیقه انتقالات صورت می پذیرد.

حداقل و حداکثر خرید بیت کوین کش در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش بیت کوین کش در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید بیت کوین کش ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید بیت کوین کش در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن