با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

چین لینک LINK

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 17.09
تومان 99,549
-1.65%
16
$ 10,035,458,848
$ 407,992,279

چین لینک (ChainLink) چیست؟

برای اینکه بلاک چین کارآیی بیشتری داشته باشد باید نزدیکی آن به دنیای واقعی را افزایش دهیم. از این رو بسیاری از پروژه‌ها اقداماتی بسیار ارزشمند برای ایجاد نوعی پیوستگی بلاک چین با دنیای واقعی انجام داده‌اند. چین لینک (ChainLink) یکی از این پلتفرم‌هاست که ادعا دارد پلی بین بلاک چین و دنیای واقعی است. ارز دیجیتال این اکوسیستم نو بنیان لینک (Link) نام دارد که توانسته در مدت زمان کوتاهی خود را به رده‌های بالای بازار ارزهای دیجیتال برساند. استفاده از قراردادهای هوشمند در بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه بلاک چین در حال افزایش است. بسیاری از توسعه‌دهندگان در این فکر هستند که استفاده از قراردادهای هوشمند را صرفا محدود به انتقال ارزش و دارایی دیجیتال نکنند و کاربرد آن را به دیگر فرایندهای مدیریتی و ذخیره‌سازی داده گسترش دهند. این ایده بسیار مبتکرانه و ارزشمند به نظر می‌رسد. به طوریکه قراردادهای هوشمند در اپلیکیشن‌های دیفای، در بخش ذخیره سازی سوابق داده‌ها، ساخت هویت دیجیتال، ساخت برنامه مرتبط با امنیت بخش املاک و مستغلات، بهره‌برداری در بخش اینترنت اشیا، حفظ مالکیت در آثار هنر و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از مشکلات اساسی برای ایجاد برنامه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین این است که اطلاعات به صورت مداوم بین شبکه بلاک چین و دنیای واقعی در تبادل هستند. از آنجایی که ورود اطلاعات به شبکه بلاک چین از طریق یک پایگاه داده متمرکز صورت می‌گیرد، امکان انتقال اطلاعات جعل شده و یا احتمال تغییر آنها قبل از ورود به شبکه بلاک چین بسیار زیاد است. پس مشکل اصلی، در نوع ورودی داده‌ها به اکوسیستم نهفته است. اگر قرار بر این باشد که اطلاعات ارائه شده به شبکه بلاک چین از طریق یک پایگاه داده متمرکز انجام گیرد، چرا باید بر تمرکززدایی شبکه تاکید کنیم. به عنوان مثال مانند این است که موتور خودرو را در یک هواپیما جایگزاری کنیم و با صدای بلند بر طبل اختراع هواپیمای نسل جدید بکوبیم. در این بین چین لینک و ارز دیجیتال لینک برای حل این مشکل و رفع پارادوکس به وجود آمده، پا به میدان گذاشته و قصد دارد اطلاعات را به صورت غیرمتمرکز بین بلاک چین و دنیای واقعی تبادل کند. برای اینکار چین لینک منطق هوشمندانه‌ای را در پیش گرفته است و تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های غیر قابل دستکاری و قابل اعتماد را برای قراردادهای هوشمند فعال در شبکه بلاک چین فراهم می‌کند.

با رمز ارز چین لینک بیشتر آشنا شوید

اگر قصد دارید چین لینک را به طور کامل درک کنید، در ابتدا باید با مفهوم اوراکل آشنا شوید. اوراکل‌ها در واقع یک واسطه هستند که داده‌های منابع خارجی را از طریق API دریافت می‌کنند و یا برعکس داده‌ها را به صورت ایمن به منابع خارجی ارسال می‌کنند.

در دنیای بلاک چین، اوراکل‌ها اطلاعات را به قراردادهای هوشمند شبکه ارسال می‌کنند. اوراکل‌ها در ابتدا ماهیتی متمرکز داشتند، اما در نسل بعدی اوراکل‌ها این مشکل به طور کامل برطرف شده و سازو کار آنها کاملا به صورت غیرمتمرکز و توزیع شده درآمده است. پلتفرم چین لینک یکی از موفق‌ترین اوراکل‌های غیرمتمرکز بلاک چینی است.

چین لینک اطلاعات را از دنیای واقعی دریافت می‌کند. این اطلاعات می‌تواند شامل وضعیت آب و هوا، نتیجه یک رویداد ورزشی و یا قیمت یک دارایی در صرافی و بسیاری از موارد دیگر باشد.

وجود چنین شبکه‌ای چه لزومی دارد؟

بنیان برنامه‌های غیرمتمرکز براساس قراردادهای هوشمند شبکه بلاک چین پایه‌گذاری است. این برنامه‌ها برای اینکه عملکرد صحیحی داشته باشند، باید اطلاعات و داده‌های ورودی دقیقی را دریافت کنند. از آنجایی که بسیاری از این اطلاعات از داده‌های برون زنجیره‌ای تشکیل شده اند، برای ارسال اطلاعات به این قراردادها دو راه پیش‌رو داریم؛ اول اینکه به واسطه اعتماد کنیم و داده‌های ورودی را به آنها واگذار نماییم. در این حالت با اصل و منطق بلاک چین و قراردادهای هوشمند فاصله گرفتیم. چرا که اصلی‌ترین هدف بلاک چین حذف واسطه‌ها است تا دستکاری اطلاعات غیر ممکن باشد. راه حل دوم این است که به اورکل‌هایی مانند چین لینک متکی باشیم که داده‌های غیرمتمرکز، دقیق و خودکار را از منابع خارجی دریافت کرده‌اند.

چین لینک در واقع یک میان افزار شبکه بلاک چین است که شامل مجموعه‌ای از نودهای غیرمتمرکز است. این نودها داده‌های خود را از زنجیره‌های برون شبکه‌ای دریافت می‌کنند. پس از دریافت اطلاعات، در مورد آنها یک اجماع صورت می‌گیرد و موثق‌ترین داده به بلاک چین ارسال می‌شود. داده‌ها در قالب تراکنش به قراردادهای هوشمند ارسال و در صورت انطباق با قوانین در نظر گرفته شده، وظیفه محول شده را انجام می‌دهند.

بیایید با یک مثال ساده چنین توضیح دهیم. تصور کنید که شما قصد دارید، املاک و مستغلات خود را به یک بنگاه معاملاتی ملک در سطح جهانی و آنهم به صورت غیرمتمرکز تبدیل کنید. در وهله اول برنامه شما باید به قیمت‌های ملک در نقاط مختلف جهان دسترسی داشته باشد. بدون دسترسی به این اطلاعات، استفاده از برنامه غیرمتمرکز عملا امکان‌پذیر نخواهد بود.

اینجاست که اهمیت چین لینک مشخص می‌شود. در این بخش تمامی اطلاعات از منابع مختلف و به صورت برون زنجیره‌ای وارد شبکه چین لینک‌ می‌گردد. این اطلاعات پس از ورود به شبکه با دیگر داده‌ها مقایسه و بهترین نتیجه انتخاب می‌شود و در گام بعدی درباره این نوع داده اجماع صورت می‌گیرد و در گام آخر داده‌ای که مورد تایید اعضا قرار گرفته است در قالب تراکنش به قرارداد هوشمند ارسال می‌شود.

تاریخچه چین لینک

چین لینک قبلا با نام اسمارت کانترکت (SmartContract) فعالیت می‌کرد. سه نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پلتفرم در سال 2014 با نام‌های استیو الیس (Steve Ellis)، سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) و آری جولز (Ari Juels) همراه با یک گروه سرمایه‌گذاری به نام دیتاکالکتیو این پروژه را آغاز کردند.

هدف اصلی پروژه این بود که به پلی بین شبکه بلاک چین عمومی و منابع خارجی تبدیل شود. در این راستا، محصولی به نام چین لینک تولید شد، اما کاملا غیرمتمرکز نبود و داده‌های ورودی آن از اوراکل‌های متمرکز دریافت می‌شد. اما در سال 2017 این مشکل به طور کامل حل شد و این سرآغازی برای تبدیل شدن به چین لینک امروزی بود.

توسعه دهندگان چین لینک

استیو الیس (Steve Ellis)

الیس یکی از بنیان‌گذاران چین لینک است. او قبل از این پروژه در شرکت سکیور مشغول به فعالیت بود. همچنین به عنوان یک مهندس نرم‌افزار در شرکت پیووتال در بخش برنامه‌نویسی فعالیت می‌کرد.

سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)

در حال حاضر به عنوان مدیر عامل چین لینک فعالیت دارد. او سابقه درخشانی در پروژه‌های بلاک چینی دارد. او قبل از این شرکت، سابقه راه‌اندازی یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز به نام کریپتو میل و یک صرافی ارز دیجیتال به نام سکیور اِست اکسچنچ را در سوابق خود دارد.

جولز (Ari Juels)

جولز یکی از تاثیر گذارترین افراد چین لینک است که تلاش‌های بسیار زیادی در نوشتن وایت پیپر این پروژه کرد. وی استاد علوم کامیپوتر در دانشگاه کورنل تک و مدیر عامل آسی3 (IC3) است و در حال حاضر در سمت مشاور چین لینک فعالیت دارد.

چین لینک در چه پروژه‌هایی مشارکت کرده است؟

شبکه چین لینک در ابتدای فعالیت خود به عنوان واسطه‌ای برای انتقال داده‌های غیرمتمرکز به قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم استفاده می‌شد. توکن بومی این شبکه لینک نام دارد و براساس پروتکل ERC-20  اتریوم کار می‌کند. بسیاری از برنامه‌های حوزه دیفای همچون آوی (Aave)، سینتتکس (Synthetix) و کرو فایننس (Curve Finance) در نتیجه همکاری با چین لینک به موفقیت بزرگی دست یافته‌اند. در حال حاضر بیش از 250 اپلیکیشن حوزه دیفای با استفاده از داده‌های غیرمتمرکز شبکه چین لینک فعالیت می‌کنند، سیطره ارائه خدمات چین لینک به بلاکچین های کازماس (Cosmos)، سولانا (Solana)،پولکادات (Polkadot) و بایننس اسمارت چین (Binance Smartchain) نیز اکنون گسترش یافته است.

البته همکاری چین لینک محدود به شبکه‌های بلاک چین نیست و با برخی از شبکه‌های متمرکز هم همکاری تنگاتنگی دارد که از جمله آنها سیستم پیام‌رسان باندکداری سوییفت (SWIFT) است. شرکت اسمارت کانترکت، برنامه‌ای به نام “اثبات مفهوم” برای سوییفت طراحی کرده است که از آن برای خودکار سازی پرداخت‌های اوراق قرضه استفاده می‌شود.

چین لینک چطور کار می‌کند؟

چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز است که داده‌های برون زنجیره‌ای را دریافت می‌کند و آنها را به قراردادهای هوشمند شبکه تحویل می‌دهد. چین لینک با استفاده از نودهای موجود در شبکه خود، یک اوراکل جداگانه ایجاد می‌کند که وظیفه صحت سنجی داده‌های دریافتی را بر عهده دارد.

اگر در شبکه چین لینک یک نود در دسترس نباشد، جایگزین‌های بسیار زیادی دارد. این مزیت باعث می‌شود که در عملکرد شبکه هیچ گونه خللی به وجود نیاید.

شبکه چین لینک زمانی فعالیت خود را آغاز می‌کند که درخواستی از جانب قرارداد هوشمند دریافت کند.  شبکه درخواست ارسال شده را دریافت و قرارداد دیگری در سطح پلتفرم ایجاد می‌کند. نام این قرار داد “قرارداد توافق سطح خدمات” است که با نماد اختصاری SLA نشان داده می‌شود. تمامی قراردادهای سطح خدمات از سه زیر مجموعه کوچک تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

قرارداد اعتبار

در مرحله قرارداد اعتبار، سوابق نود را سنجیده و ارزیابی‌های لازم را درباره آنها انجام می‌دهد. در این فرایند آن دسته از نودهایی که قابل اعتماد نیستند و مشکوک به نظر می‌رسند حذف می‌کند. البته قرارداد هوشمند معیارهایی را برای انتخاب اوراکل در نظر گرفته است. در این میان برای اینکه سرعت کار افزایش یابد، فهرستی از نودهای قابل اعتماد ایجاد می‌شود. در ادامه همه نودها باید مقداری ارز دیجیتال LINK سپرده‌گذاری کنند. چنین سپرده‌گذاری احتمال انتخاب شدن نود را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. در صورتی که نودها اطلاعات نادرستی در اختیار شبکه قرار دهند تا در انجام وظایف آن اخلالی به وجود بیآورد، بخشی از رمزارز استیک شده به عنوان جریمه از وی کسر می‌شود.

قرارداد تطبیق سفارش

در این مرحله از قرارداد درخواست، نودها تمایل خود را برای گردآوری داده‌های مورد نیاز اعلام می‌کنند. سپس تعدادی از نودها برای انجام قرارداد درخواست انتخاب می‌شوند.

نودهای انتخابی از نرم‌افزاری به نام چین لینک کور برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنند. قرارداد درخواست به زبان برنامه نویسی بلاک چین و به صورت درون زنجیره‌ای نوشته می‌شود. سپس با استفاده از یک API قرارداد درخواست ترجمه می‌شود. در نهایت اطلاعات مورد نیاز از طریق نودها و منابع مورد نظر استخراج می‌شود. اطلاعات جمع‌آوری شده دوباره توسط نرم‌افزار بلاک چین کور ترجمه و ارسال می‌شوند.

قرارداد جمع آوری

تمامی اطلاعات دریافتی از طریق نودها جمع‌آوری و ارزیابی می‌شود، تا به یک نتیجه واحد و قابل اعتماد دست یابند. پس از آن، هر اطلاعات دریافتی که بیشترین مشابهت را داشته باشند در مورد آنها اجماع صورت می‌گیرد و در نهایت به سمت قرارداد هوشمند در شبکه بلاک چین ارسال می‌شود.

چگونه می‌توان به نود شبکه غیرمتمرکز چین لینک تبدیل شد؟

تبدیل شدن به نود شبکه چین لینک کار چندان آسانی نیست، البته در تبدیل شدن به نود پلتفرم محدودیتی وجود ندارد.  بزرگ‌ترین چالش نودهای شبکه چین لینک آن است که باید به طور مداوم وضعیت نود را مورد ارزیابی قرار دهید. برای اینکه نود شما مورد استفاده قرار گیرد باید ثابت کنید که از اعتبار بالایی برخوردارید.

یکی از مهمترین رکن‌هایی که باعث می‌شود به یک نود قابل اعتماد تبدیل شوید، این است که مقداری توکن لینک سپرده‌گذاری کنید. هر چه مقدار توکن استیک شده شما افزایش یابد، به طبع نود شما اعتبار بیشتری خواهد داشت. البته عوامل دیگری نیز در تبدیل شدن شما به یک نود تاثیرگذار دخیل هستند که از جمله آنها می‌توان به بررسی مداوم وضعیت پایگاه داده، مدت زمان فعال بودن سرور و برخی از فعالیت‌های داوطلبانه دیگر اشاره کرد.

میزان توکن های عرضه شده چین لینک

چین لینک دارای عرضه نهایی به میزان 1 میلیارد توکن LINK است که تا زمان نگارش این مطلب بیش از 540 میلیون توکن این رمز ارز به عرضه درامده، توکن لینک به عنوان پاداش و مشوقی به نود های فعال این پلتفرم در راستای فعالیت صحیح پرداخت می شود.

بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال LINK

از آنجایی که توکن LINK مبتنی بر استاندارد ERC-20  شبکه اتریوم است، در تمامی کیف پول‌هایی که با این استاندارد سازگار هستند می‌توان این رمزارز را ذخیره کرد.

  • کیف پول سیف پال (Safeoal)/ والت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری/ دارای امنیت بالا/ پشتیبانی از بیش از 2 هزار توکن دیگر
  • کیف پول مای اتر والت (MyEtherWallet)/ متن باز/ کلیدهای خصوصی در دسکتاپ ذخیره می‌شود/ قابلیت ادغام با پول سخت افزاری
  • کیف پول تراست (Trust)/ کیف پول نرم‌افزاری/ طراحی شده برای موبایل/ امنیت بسیار بالا/ پشتیبانی از چین لینک و بسیاری از ارزهای معتبر دیگر

آموزش خرید توکن LINK

برای خرید چین لینک بهتر است به یک صرافی ارز دیجیتال معتبر مراجعه کنید که در این بین پیشنهاد ما صرافی ارز دیجیتال بیتکسینو است. در این صرافی می‌توانید با شارژ حساب خود به ریال یا برخی از رمزارزهای معتبر دیگر مانند تتر اقدام به خرید توکن لینک نمایید. صرافی بیتکسینو با دریافت کارمزد بسیار پایین در مقایسه با بسیاری از صرافی‌های داخلی، می‌تواند یک گزینه به صرفه برای انجام تبادلات رمزارزها باشد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم چین لینک خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش چین لینک را انجام دهید.

چگونه می‌توانم چین لینک را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال بیت کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه چین لینک را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت چین لینک به چه صورت است؟

تراکنش های چین لینکبر بستر اتریوم صورت میگیرد و متناسب با ترافیک این شبکه متغییر است و حدودا با هزینه 10 دلاری در کمتر از 30 دقیقه انجام میگیرد.

حداقل و حداکثر خرید چین لینک در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش چین لینک در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید چین لینک ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید چین لینک در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.