با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

فلو FLOW

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.6173
تومان 37,645
4.19%
83
$ 934,862,897
$ 32,303,377

فلو چیست؟ بررسی کامل رمز ارز FLOW

با معرفی قرار داد های هوشمند توسط اتریوم و هجوم توسعه دهنده گان بلاکچین جهت ایجاد قرار داد های هوشمند و توسعه اپلیکیشن های غیر متمرکز و افزایش چشم گیر تراکنش های اتریوم، به تدریج ناکارمدی اتریوم به دلیل بالا رفتن کارمزد تراکنش ها و کندی شبکه نمایان شد و به مرور مراتب ایجاد بلاکچین های نسل جدید را در جهت برطرف سازی نواقص اتریوم فراهم نمود که به توسعه تعداد زیادی بلاکچین لایه  یک منجرشد که هر یک با مکانیزم و معماری منحصر به فردی در جهت مقیاس پذیری بیشتر پا به عرصه گذاشته بود، فلو نیز یکی از بلاکچین هاییست که در جهت رفع نواقص اتریوم پدید آمده، و در آن تمامی ابزار های توسعه و پشتیبانی از قرار داد های هوشمند قرار داده شده که در کنار برخورداری از مقیاس پذیری و امکان انجام هزاران تراکنش درثانیه با کارمزدی کمتر از 1 سنت به سکویی قابل اعتماد برای توسعه دهنده گان انواع قرار داد ها و DAPP ها مبدل شود.

بررسی معماری بلاکچین فلو

فلو برخلاف برخی بلاکچین ها مانند پولکادات، نییر پروتکل یا مولتی ورس اکس از راهکار مبتنی بر شاردینگ یا خوشه بندی تراکنش ها استفاده نمی کند، بلکه در این بلاکچین با دسته بندی نود های مختلف و سپردن تسک های متفاوت به هر نود، فعالیت های پردازشی در شبکه به صورت چشمگیری افزایش یافته و از این طریق بلاکچین فلو را قادر می سازد تا توانایی پردازش تعداد زیادی از تراکنش ها را در هر ثانیه داشته باشد. در زیر به انواع نود های موجود در بستر فلو و وظایف هر یک اشاره شده است:

نود های Collection

نود های کالکشن به صورت خوشه بندی شده و بهینه یافته برای پهنای باند در فلو حضور دارند، وظیفه اصلی این نود ها بررسی تراکنش ها و پیشنهاد آنها به نود های اجماع بوده و این نود ها باید از صحت تراکنش ها با بررسی هش آنها حصول اطمینان کنند و بعد از اجماع اکثریت خوشه ها یا کلاستر نود های کالکشن به منظور تایید نهایی به بخش اجماع، تراکنش ها را ارجاع دهند.  برای پیوستن به نود های کالکشن نیاز به استیک نمودن حداقل 250 هزار واحد FLOW می باشد و این نود ها به ازای فعالیتشان از پاداش سهام گذاری نیز برخوردار می شوند.

نود های اجماع یا Consensus

نود های اجماع در فلو وظیفه ی ساخت بلاک جدید را برعهده دارند، فرایند های اجماع در این نود ها مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام یا POS انجام می شود و از الگوریتم Hotstuff نیز برخوردار است که توسط این الگوریتم تعداد نود های اجماع در محدوده 100 عدد محدود شده اند، تراکنش های ارجاع شده از نود های کالکشن با هش گذاری انجام شده توسط آنها در نهایت توسط فرایند رای گیری نود های اجماع تایید شده و در بلاک های جدید ثبت و تراکنش ها نهایی می گردند، در اصل نود های اجماع مسولیت بازبینی مجدد آنچه در نود های کالکشن انجام گرفته را بر عهده دارند که این فرایند چک نمودن مجدد میزان صحت عملکرد و امنیت بلاکچین را ارتقا می بخشد، به دلیل سپردن بخشی از پردازش ها به نود های کالکشن برای اعتبار سنجی در این سطح از نود ها نیازمند برخورداری از کانفیگ سخت افزاری سطح بالایی نخواهید بود و عموم کامپیوتر های معمولی نیز از عهده پردازش آن بر می آیند، به منظور پیوستن به نود های اجماع سهام گذاری دست کم 500 هزار واحد FLOW مورد نیاز بوده و اعتبار سنج ها به میزان سهامشان نیز از پاداش های شبکه برخوردار می شوند.

نود های اجرا یا Execution

نود های اجرا در فلو به بیشترین منابع سخت افزاری به منظور اجرای عملیات های تراکنش ها و اجرای قرار داد های هوشمند در شبکه نیازمندند. نود های اجرا وظیفه محاسبه خروجی بلاک های ایجاد شده را بر عهده دارند و از با نود های کالکشن برای دریافت تراکنش های جمع آوری شده برای اجرا در تعامل هستند و بر اساس این اطلاعات اطلاعات خروجی بلاک را محاسبه نموده و آنرا برای بازبینی به نود های تایید کننده ارجاع می دهند. نود های اجرا در اصل کامپیوتر های بسیار قدرتمندی هستند که با محوریت پردازشی در شبکه فلو حضور یافته اند و اصلی ترین نقش را در راستای مقیاس پذیری و بهینه سازی مصرف برق دراین پلتفرم ایفا می کنند به دلیل کم و محدود بودن تعداد این نود ها فرایند اجماع میان آنها بسیار سریع و آسان است و بوسیله نظارت نود های Verification روی آنها از صحت عملکرد این نود ها اطمینان حاصل می شود، برای پیوستن به نود های اجرا حداقل سهام گذاری 1.25  میلیون واحد فلو مورد نیاز است و این نود ها نیز از دریافت پاداش سهام گذاری بهره مند هستند.

نود های تایید کننده یا Verification

نود های تایید کننده در فلو به منظور اعمال نظارت در صحت عملکرد نود های اجرا انجام وظیفه می کنند، توان پردازشی مورد نیاز این نود ها نیز حداقلی بوده و صرفا مسولیت بازبینی چند مرحله ای بر عملکرد نود های اجرا را دارند تا از انجام صحیح وظایف این لایه اطمینان حاصل نمایند، برای پیوستن به نود های تایید کننده در فلو نیازمند سهام گذاری حداقل 135 هزار واحد فلو خواهید بود و به نسبت فعالیت نیز از شبکه پاداش استیک را دریافت می نمایید.

نود های دسترسی یا ACCESS

این نود ها وظیفه مسیر یابی را در شبکه عهده دار هستند و باید بهترین مسیر را برای رساندن تراکنش ها به خوشه های نود های کالکشن انتخاب و همچنین رساندن تراکنش ها به نود های اجرا را انجام دهند برای این نود ها حداقل سهام گذاری 100 واحد است و به دلیل عدم فعالیت آنها در ساخت بلاک پاداشی برای استیک دریافت نمی کنند.

نود های مشاهده کننده یا Observer

این نودها وظیفه بازبینی و کپی نمودن اطلاعات بلاک ها را بر عهده دارند و بدون نیاز به سهام گذاری یا دریافت تاییدیه می توان به این نود ها در فلو پیوست. این نود ها نیز پاداشی از شبکه دریافت نمی کنند.

نود های بایگانی یا Archive

این نود ها وظیفه نگه داری و بروزرسانی دفتر کل فلو را برعهده دارند و تمامی اطلاعات بلاک و تراکنش های جدید انجام شده از نوده های اجرا و اجماع را گرد آوری و به صورت مداوم بروزرسانی می کنند و بدون نیاز به سهام گذاری یا دریافت تاییدیده فعالیت می کنند و اما از پاداش سهام گذاری نیز برخوردار نیستند.

به دلیل برخورداری از معماری منحصر به فرد و جدا کردن وظایف نود ها در این بلاکچین امکان بروز حملات MEV در فلو از بین رفته و در این زمینه فلو برتری نسبی را نسبت به سایر بلاکچین های لایه 1 مانند نئو، ترون یا ایاس دارا می باشد.   

پشتیبانی از انواع DAPP ها در فلو

فلو به عنوان یک بلاکچین پشتیبانی کننده از قرار داد های هوشمند و اپلیکیشن های غیر متمرکز به صورت تخصصی برای ایجاد بستری بسیار مقیاس پذیر برای ایجاد انواع توکن های ان اف تی و بازی های بلاکچینی روی کار آمده که با بهره مندی از زبان برنامه نویسی Cadence امکان توسعه انواع پلتفرم های غیر متمرکز را برای توسعه دهنده گان بلاکچین امکان پذیر نموده است.

 کاربرد های توکن فلو

توکن های فلو با نام اختصاری FLOW در این بلاکچین برای پرداخت کارمزد تراکنش های این بستر مورد استفاده قرار گرفته و همچنین با استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام برای اعتبار سنجی در این شبکه نیازمند سهام گذاری FLOW هستیم، از توکن های فلو می توان به عنوان ابزاری برای پرداخت یا به منظور سرمایه گذاری روی این توکن نیز استفاده نمود.

نحوه عرضه توکن های فلو

میزان عرضه کلی توکن های فلو  1,466,103,029 واحد بوده که در حال حاضر بیش از 1,036,200,000 واحد آن به گردش درامده متناسب با ساز و کار تورمی فلو حداکثر میزان عرضه ای برای ان در نظر گرفته نشده و توکن های ارائه شده طبق برنامه زیر تخصیص یافته است.

29.66 درصد به صندوق اکوسیستم

27.78 درصد برای توسعه دهنده گان و کامیونیتی فلو

18.53 درصد برای دپر لبز Dapper Labs

16.66 درصد برای توسعه دهنده گان

7.37 درصد برای پاداش سهام گذاری

بیشترین قیمت ثبت شده برای فلو در 5 آپریل سال 2021 در محدود 46 دلار دیده شده و در 11 سپتامبر سال 2023 با سقوط بازار کریپتو کمترین نرخ برای فلو در محدوده 0.39 دلار به ثبت رسیده است.

توسعه دهنده گان و تاریخچه فلو

تیم توسعه فلو در ابتدا کار خود را با توسعه بازی بلاکچینی کریپتو کیتیز CryptoKitties  بر روی اتریوم آغاز نمود که پس از مدتی از لانچ آن بسیار مجبوب شد و به دلیل توانایی پایین اتریوم در سرعت تراکنش ها و همچنین کارمزد های بسیار بالای آن توسعه دهنده گان این بازی را به فکر توسعه بلاکچینی اختصاصی انداخت تا توانایی های فنی بسیار بالاتری از اتریوم داشته باشد و همچنین از توسعه پذیری لازم برای میزبانی از انواع پلتفرم های وب 3 را داشته باشد و با کمترین کارمزد بتواند اجرای نرم افزار های غیر متمرکز را امکان پذیر کند، در ابتدا کاربرد اصلی بلاکچین فلو در زمینه ایجاد NFT و بازی های بلاکچینی خلاصه می شد اما با توسعه این اکوسیستم امروزه انواع پلتفرم های WEB3 از جمله پلتفرم های دیفای و همچنین بازی و توکن های غیر مثلی بر روی فلو در حال اجرا هستند.

کمپانی توسعه دهنده فلو دپر لبز DAPPER LABS بوده که در سال 2018 در ونکوور کانادا به ثبت رسیده است، این کمپانی سابقه درخشانی در توسعه پلتفرم های WEB3 را در کارنامه خود دارد و علاوه بر فلو بازی کریپتو کیتیز و NBA Top Shut و NFL ALL DAY را نیز توسعه داده، مدیر عامل این مجموعه روهام قره گزلو Roham Gharegozlou بوده که وی نیز از دانش آموختگان دانشگاه استنفورد در زمینه اقتصاد است، روهام پیش از دپر لبز بنیان گذار پلتفرم   Axiom Zen بوده است و از دیگر افراد تاثیر گذار در این مجموعه می توان به مدیر ارشد فناوری دپر لبز یعنی دته شرلی  Dieter Shirley اشاره کرد که وی نیز از هم بنیان گذاران دپر لبز بوده و نقش کلیدی را در توسعه و ایجاد استاندارد توکن های غیر مثلی ERC721 در اتریوم داشته است.

بهترین کیف پول‌های فلو

فلو در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

 • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
 • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
 • دپر (DAPPER) کیف پول وب.
 • بلاکتو (Blocto) کیف پول نرم افزاری.
 • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
 • لیلیکو (Lilico) کیف پول مرورگر وب.

بنا به مشاهده برخی مشکلات امنیتی که به مرور زمان برای کیف پول های ارز های دیجیتال رخ می دهد پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از یک کیف پول کریپتویی در مورد آن تحقیقات لازم را به عمل آورید.

چگونه فلو بخریم؟

خرید و فروش فلو به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش فلو هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش فلو  یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم فلو خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش فلو را انجام دهید.

چگونه می‌توانم فلو را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال فلو به ولتتان به نرخ همان لحظه فلو را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت فلو به چه صورت است؟

تراکنش های فلو سریع و ارزان هستند و با رقمی در حدود 0.2 دلار در کمتر از 10 ذقیقه برای شما ارسال می شوند.

حداقل و حداکثر خرید فلو در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش فلو در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید فلو ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید فلو در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن