با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ارز کسپا

کسپا KAS

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.17936

تومان 10,938

1.66%

28

$ 4,340,449,222

$ 57,628,449

خرید کسپا KAS

خرید و فروش رمز ارز کسپا (KAS) را به صورت 24 ساعته با بهترین نرخ در صرافی ایمن و دانش بنیان بیتکسینو تجربه نمایید. کسپا یک ارز دیجیتال با مکانیزم اجماع اثبات کار است که از پروتکل نوآورانه “گوست دگ” استفاده می‌کند. این فناوری به کسپا مزایای کلیدی از جمله تراکنش های بسیار سریع، مقیاس پذیری چشمگیر، و حفظ غیرمتمرکز بودن شبکه را  ارائه می‌دهد. در ادامه این مقاله برای بررسی دقیق این پروژه و رمزارز آن، با بیتکسینو همراه باشید.

خرید کسپا

کسپا (KAS) چیست؟

کسپا (KAS) یک بلاکچین لایه 1 غیرمتمرکز و مقیاس پذیر است که اغلب به آن «بیت کوین 2.0» یا «بیت کوین بعدی» می گویند. با این حال، کسپا علیرغم عملکرد بسیار مشابه بیت کوین، در نوع خود منحصر به فرد است. درست مانند بیت کوین، کسپا یک ارز دیجیتال با مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) است.

ماموریت اصلی کسپا رفع چالش‌هایی است که بر مقیاس‌پذیری و سرعت تراکنش‌ها در دنیای غیرمتمرکز تأثیر می‌گذارند. در بلاک‌چین‌های نسل 1، هرچقد فعالیت شبکه گسترش می‌یابد و کاربران بیشتری را میپذیرد، به همان میزان با تراکم و ترافیک بیشتری نیز دست و پنجه نرم می کنند. چنین چالش هایی ناگزیر به کندی سرعت تراکنش‌ها و افزایش کارمزد منجر می شوند.

کسپا قصد دارد با ایجاد تغییری اساسی، نحوه عملکرد بلاک‌چین را تغییر دهد و محدودیت های موجود در فناوری شبکه را به حداقل برساند.

به منظور دستیابی به این هدف، کسپا یک پروتکل متفاوت به نام گوست دگ (GhostDAG) توسعه داده است. درون این پروتکل یک الگوریتم جدید وجود دارد که شبکه را قادر می‌سازد تا بجای قرار دادن تراکنشها در صف و اجرای آنها بصورت متوالی، آنها را دسته بندی کرده و به صورت موازی و همزمان انجام دهد. این رویکرد به طور قابل توجهی ظرفیت بلاک چین و توان عملیاتی تراکنش را افزایش می دهد. در نتیجه، می تواند تراکنش های فوری را با هزینه بسیاری ناچیز تسهیل کند.

علاوه بر این، کسپا یک پروژه منبع باز (Open Source) است، به این معنی که بر اساس تلاش‌های یک جامعه جهانی متشکل از توسعه‌دهندگان ساخته شده است. این جامعه گسترده، فناوری پایه کسپا را به‌طور مدارم بهبود بخشیده و نوآوری‌های جدیدی به آن اضافه می‌کند.

پروتکل GhostDAG در کسپا چگونه کار می‌کند؟

اکثر بلاک چین‌هایی که به صورت دیجیتالی تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند، این کار را در قالب بلوک‌های مختلف انجام می‌دهند، از این رو بلاک چین نامیده می‌شود. اما کسپا به صورتی متفاوت عمل کرده و تراکنش‌ها را در بلوک ذخیره نمی کند. در عوض، این کار را با استفاده از یک ساختار ریاضی پیچیده به نام DAG (گراف جهت دار غیر‌مدور) انجام می‌دهد.

در DAG، به جای بلوک، با رأس‌های مختلف سروکار داریم، که در حقیقت همان تراکنش‌ها هستند که همانند نقطه (راس) در نظر گرفته می‌شوند. سپس رئوس مختلف با فلش‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌شوند به طوری که ترتیب تراکنش‌ها مشخص باشد. و بدین ترتیب بجای اینکه شبکه از بلوک هایی که در زنجیره به یکدیگر متصل‌اند داشته باشیم، راس هایی را داریم که با سمت و سوی مشخصی به یکدیگر مرتبط شده‌اند. بنابراین کسپا ایمن و مقیاس‌پذیر بوده و برای تایید هر تراکنش‌، به تراکنش‌های قبلی متکی هستند.

الگوریتم استخراج کسپا به کی هوی هش(kHeavyHash) متکی است، که شکلی از الگوریتم استخراج نوری است که انرژی کمتری مصرف می‌کند و با تجهیزات ماینینگ مانند آرایه دروازه منطقی قابل برنامه ریزی میدانی (FPGA) و واحد پردازش گرافیکی (GPU) به خوبی سازگاری دارد.

کسپا چه قابلیت‌هایی دارد؟

کسپا خود را به عنوان مجموعه ای جامع از ویژگی‌های برتر معرفی کرده و به شبکه های بلاک‌چین مختلف کمک می‌کند کاربرد خود را ارتقا دهند. یکی از قابلیت های قابل‌توجه آن، دسترسی‌پذیری (reachability) است که به کاربران اجازه می دهد حالت ساختاری DAG را جستجو کنند. این قابلیت، بینش های کلیدی را در مورد ساختار و پویایی شبکه ارائه می‌دهد. علاوه بر این، کسپا امکان مختصر کردن بلوک داده را ارائه می‌دهد (این قابلیت مربوط به بحث راس و فلش است که پیشتر در‌مورد آن‌ها صحبت کردیم) و مکانیزمی دارد که نیازهای ذخیره سازی را در عین حفظ یکپارچگی داده ها بهینه می‌کند.

کسپا همچنین از قابلیت “اعتبارسنجی ساده تراکنش‌ها” (SPV) پشتیبانی می‌کند. این تکنیک رمزنگاری کاربران را قادر می‌سازد تا صحت تراکنش‌ها را بدون نیاز به دانلود و بررسی کل اطلاعات قبلی بلاک‌چین، تأیید کنند.

تیم سازنده بلاک‌چین کسپا

کسپا به رهبری آزمایشگاه‌های دگ (DAGLabs)، یک شرکت تحقیق و توسعه که توسط یوناتان سومپلینسکی (Yonatan Sompolinsky) بنیان‌گذاری شده بود،فعالیت خود را آغاز کرد. علیرغم اینکه اعضای آزمایشگاه‌های دگ در نهایت قطع همکاری کردند، این پروژه به لطف تلاش مداوم توسعه‌دهندگان و محققان آن ادامه یافت.

توسعه دهنده گان KAS

بنیانگذاران آن، از جمله مایک زک (Mike Zak)، الیچای تورکل (Elichai Turkel)، اوری نیومن (Ori Newman)، مایکل ساتن (Michael Sutton)، شای ویبورسکی (Shai Wyborski) و یوناتان سومپلینسکی (Yonatan Sompolinsky) نقش مهمی در شکل دادن به چشم انداز و توسعه کسپا ایفا کرده اند. تخصص جمعی آنها در علوم کامپیوتر، سیستم های توزیع شده، رمزنگاری و فناوری بلاک چین در موفقیت این پروژه بسیار موثر بوده است.

کسپا ارزش‌های یک پلتفرم واقعاً غیرمتمرکز را منعکس می‌کند که در آن مسئولیت تصمیم‌گیری مستقیماً بر عهده جامعه گسترده‌ای از توسعه‌دهندگان، محققان و طرفداران است. کسپا در عملیات شفاف، غیرمتمرکز و مشارکتی، بدون هیچ مرجع مرکزی برای دیکته کردن شرایط یا نادیده گرفتن اجماع، رشد می‌کند.

کاسپا چگونه کار می کند؟

داستان” بزرگراه”، برای توضیح اینکه کسپا چگونه فعالیت می‌کند و به اهدافش می‌رسد، مثالی ایده‌آل است.

بلاک چین و شباهت آن به بزرگراه

بزرگراهی از خودروها (اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در صف انتظار برای تایید شدن) را درنظر بگیرید. در بلاک‌چین های نسل اول مانند بیت کوین، آن بزرگراه تنها یک باجه اخذ عوارض ( مکان دریافت توسط نود های شبکه) دارد. در ساعات شلوغی، جاده مملو از وسایل نقلیه است و تراکنش ها (خودروها) را مجبور می کند قبل از ادامه کار، یک به یک در باجه عوارض صف بکشند. این تنگنا باعث ایجاد تراکم، کاهش سرعت سفر (پردازش تراکنش) و افزایش عوارض (کارمزد تراکنش) می‌شود.

پروتکل‌های PHANTOM و GHOSTDAG

برای مقابله با این مشکلی که در بزرگراه بوجود آمده، کسپا از یک رویکرد منحصربه‌فرد استفاده می‌کند که نوآوری ساختارهای گراف غیر چرخه‌ای جهت‌دار (DAG) را جهت افزایش سرعت و مقیاس‌پذیری را به‌کار می‌گیرد.

 کسپا در هسته خود از دو پروتکل اصلی استفاده می کند: فنتوم (PHANTOM) و گوست دگ (GHOSTDAG). هدف این پروتکل ها مقابله با مشکلات سه گانه مقیاس پذیری (غیرمتمرکز بودن، امنیت بالا و مقیاس‌پذیری) با ارائه راه حلی است که امنیت یا غیرمتمرکز بودن شبکه را به خطر نمی اندازد.

فنتوم یک پروتکل با مکانیزم اجماع اثبات کار است که از ساختار DAG استفاده می کند. DAG اجازه می‌دهد تا بلوک‌ها به صورت موازی به زنجیره اضافه شوند. این ساختار به طور قابل‌توجهی توان عملیاتی شبکه را افزایش می‌دهد، زیرا می‌توان چندین تراکنش را به‌طور همزمان پردازش کرد.

در همین حال، گوست دگ مفهوم DAG را با معرفی روشی برای مرتب کردن این بلوک‌های موازی به گونه‌ای که امنیت و توافق شبکه را حفظ می‌کند، پیش می‌برد. اجرای پویا تراکنش ها در ساختار DAG فراتر از مکانیزم اجماعی است که ساتوشی ناکاموتو برای بلاکچین بیتکوین استفاده کرده بود. به این ترتیب، فضای کافی برای حفظ امنیت و اجماع حتی با اضافه شدن بلوک های موازی وجود دارد.

به عبارت دیگر، حتی اگر تراکنش‌ها به صورت موازی پردازش شوند، شبکه همچنان می‌تواند در مورد اینکه کدام تراکنش ابتدا اتفاق افتاده است، توافق کند.

در ادامه توضیحات ارائه شده را در قالب مثال بزر.راه بررسی می‌کنیم:

می‌توان گفت که فنتوم با معرفی ساختار DAG، بازی را بطور کامل تغییر می‌دهد. با این کار چندین باجه اخذ عوارض در بزرگراه باز می‌شود و به خودروهای مختلف (تراکنش‌ها) اجازه می‌دهد به طور همزمان و به صورت موازی از آن عبور کنند. 

با این حال، برخلاف باجه اخذ عوارض که ممکن است در آن‌ها زمان دقیق ورود یا خروج چندان مهم نباشد، مهرهای زمانی برای تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک چین بسیار ضروری هستند زیرا توالی صحیح اجرای تراکنش‌ها برای جلوگیری از مسائلی مانند تراکنش‌های خطرناک و کلاهبرداری مهم است.

بنابراین در حال حاضر، چالش انجام فعالیت با چندین باجه اخذ عوارض که به صورت موازی کار می کنند، این است که اطمینان حاصل شود حرکت هر خودرو از باجه‌ها  به شیوه ای منظم ثبت می شود. اینجاست که گوست دگ وارد عمل می‌شود.

این سیستم به عنوان یک سیستم کنترل ترافیک هوشمند عمل می‌کند که به صورت پویا جریان خودروها (تراکنش‌ها) را در تمام باجه های اخذ عوارض (تایید شدن توسط نود های شبکه) مدیریت می کند. 

گوست دگ تضمین می‌کند که ترتیب تراکنش ها منطقی است و یکپارچگی کل شبکه بزرگراه (بلاک چین) را حفظ می‌کند. حتی با وجود چندین باجه که به طور همزمان کار می‌کنند، گوست دگ توالی ورود و خروج هر خودرو (جزئیات تراکنش) را پیگیری می‌کند.

چه چیزی کسپا را منحصر به فرد می کند؟

 • برخلاف بلاک‌چین‌های نسل 1، کسپا از DAG (گراف جهت دار غیر‌مدور) استفاده می‌کند. این نوآوری امکان پردازش موازی تراکنش ها را فراهم می‌کند و مقیاس پذیری و سرعت تراکنش را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 • کسپا همچنین پروتکل گوست دگ را پیاده سازی می‌کند. این پروتکل به عنوان یک کنترل کننده ترافیک در DAG عمل می‌کند و با تأیید تراکنش ها و حفظ نظم صحیح، عملکرد روان و ایمن را تضمین می‌کند.
 • برخلاف سایر بلاک چین‌ها که در هر دور اجرایی فقط یک بلوک پذیرفته می‌شود، کسپا از تمام بلوک‌های دارای اعتبار را اجرا می‌کند، کارایی را به حداکثر می‌رساند و قدرت پردازش تلف شده را به حداقل می‌رساند.
 • کسپا به طور خاص برای انجام حجم بالایی از تراکنش ها طراحی شده است. که آن را به یک انتخاب ایده آل برای استفاده گسترده در سطح جهانی تبدیل می‌کند.

توکن KAS چیست؟

توکن KAS ارز دیجیتال اصلی پروتکل کسپا است. تمام فعالیت های مالی در شبکه، از جمله هزینه های تراکنش و هزینه های توسعه‌دهنده را پوشش می‌دهد.

کسپا از معماری blockDAG با نرخ تولید بلوک بالا استفاده می‌کند. این امکان افزایش غیرمیمرکز بودن عملیات استخراج KAS را فراهم می‌کند و استخراج انفرادی را حتی با نرخ هش پایین تر قابل اجرا می‌کند.

این پروژه در نوامبر 2021 راه اندازی عادلانه ای داشت و بدون هیچگونه پیش ماینینگ، پیش فروشی وارد بازار شد. این کار برای اطمینان از اینکه همه چیز از همان ابتدا کاملاً غیرمتمرکز، منبع باز و جامعه محور است، انجام شد.

هاوینگ کسپا

کسپا نیز همانند بیت کوین (BTC)، دارای حداکثر عرضه ثابت است و از یک برنامه هاوینگ پیروی می‌کند. حداکثر عرضه از پیش تعیین شده 28.7 میلیارد KAS است. هدف از محدود بودن عرضه، جلوگیری از تورم و حفظ ارزش KAS در طول زمان است.

کسپا برای میزان آزادسازی سکه‌های خود از برنامه هاوینگ استفاده می‌کند. این بدان معناست که نرخ ایجاد سکه‌های جدید سالانه نصف می‌شود.(در مقایسه با هاوینگ بیت‌کوین هر چهار سال یکبار اتفاق میفتد). با این حال، برخلاف رویدادهای هاوینگ عادی که یه به یکباره اتفاق می‌افتند، کسپا این کار را بصورت ماهیانه اجرا می‌کند.

نحوه عملکرد آن، بصورت زیر است:

 • نرخ آزاد شدن اولیه سکه‌ها از یک مقدار مشخص شروع می‌شود.
 • هر ماه، این نرخ در (1/2)^(1/12) ضرب می شود، که اساساً ریشه دوم یک دوم است.
 • این کاهش تدریجی در یک دوره 12 ماهه ادامه می یابد و عملاً کاهش 50 درصدی در میزان انتشار سالانه حاصل می‌شود.

قدم‌های بعدی کسپا (Roadmap) چیست؟

 • ارتقا اجماع  برای پیروی از پروتکل DAGKNIGHT 
 • افزایش سرعت ساخته شده بلوک‌ها در ثانیه و تراکنش در ثانیه
 • بهبود نودهای بایگانی – این کار به کسپا این امکان را می‌دهد که بلاک‌اکسپلورر کامل‌تری داشته باشد تا تراکنش‌های قدیمی بیشتری را بازبینی کند.
 • اجرای قراردادهای هوشمند

بررسی داده های توکن KAS

توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده، مربوط به زمان نوشته شدن مقاله در جوئن 2024 می‌باشد:

 • مارکت کپ فعلی سی حدود 4 میلیارد دلار می‌باشد.
 • عرضه در حال گردش آن 23,863,068,553 توکن بوده و عرضه کلی آن 28.7 میلیارد توکن می‌باشد.
 •  طبق داده های پایگاه کوین مارکت کپ، این توکن رتبه 25 ام بازار را به خود اختصاص داده‌ است.
 • بالا‌ترین قیمت این توکن : حدودا 0.1919 دلار 
 • پایین‌ترین قیمت این توکن : حدودا 0.0001699 دلار 

توکن های KAS

 بهترین کیف پول‌های کسپا:

برای ذخیره، ارسال و دریافت توکن KAS می‌توانید از موارد زیر که محبوب ترین کیف‌پول‌های کسپا هستند، استفاده نمایید:

 • والت کی دی ایکس  (KDX Wallet) – کیف پول تحت وب.
 • کسپا والت (Kaspa Wallet) – کیف پول تحت وب و موبایل.
 • لجر (Ledger) + کسپاوالت (KaspaVault) – کیف پول سخت افزاری.

چگونه KAS بخریم؟

خرید و فروش KAS به عنوان رمزارزی محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش کسپا هستند. 

از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش کسپا یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. 

صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم KAS خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش KAS را انجام دهید.

چگونه می‌توانم کسپا را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال KAS به ولتتان به نرخ همان لحظه KASPA را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت KAS به چه صورت است؟

تراکنش های KAS در بستری سریع  و ارزان هستند و با چند سنت در کمتر از 1 دقیقه انجام می شوند.

حداقل و حداکثر خرید کسپا در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش KAS در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید KAS ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید KAS در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن