با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

استلار XLM

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.103329

تومان 6,301

-1.24%

33

$ 3,025,696,254

$ 81,069,297

استلار چیست؟

استلار پلتفرمی است که براساس دفتر کل توزیع شده در شبکه بلاک چین فعالیت می‌کند و امکان انجام پرداخت‌ها و انتقال دارایی‌های مختلف در آن فراهم شده است. همچنین در این پلتفرم متن باز می‌توانید با تمام سیستم‌های مالی دنیا که بر روی یک شبکه واحد فعالیت دارند همکاری داشته باشید.

اکوسیستم استلار مالکی ندارد و تمامی پلتفرم متعلق به جامعه پویای آن است. نرم‌افزار آن در شبکه بلاک چین و با هدف تمرکززدایی طراحی شده است و روزانه میلیون‌ها تراکنش در بستر این پلتفرم انجام می‌گیرد. به دلیل جذاب بودن شبکه استلار، در این  مقاله برآنیم به طور کامل این اکوسیستم را معرفی کرده و کوین بومی آن به نام لومنز (XLM) را مورد بررسی قرار دهیم.

همه چیز درباره ارز دیجیتال استلار

براساس آنچه که در وب سایت رسمی پروژه استلار آمده است، این شبکه به عنوان یک اکوسیستم جامع برای اتصال بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت و افراد ایجاد شده است و ادعا می‌کند که توان مدیریت روزانه میلیون‌ها تراکنش سریع، امن و با کارمزد بسیار کم را دارد.

 استلار از لحاط فنی شباهت زیادی به سیستم ریپل دارد. هر دوی این پروژه‌ها در ابتدا از پروتکل یکسانی استفاده می‌کردند ولی در سال 2014 با ایجاد فورکی در شبکه، پروتکل اجماع استلار موسوم به (SCP) به وجود آمد.

با وجود اینکه ریپل و استلار هنوز هم شباهت‌هایی به همدیگر دارند، ولی مشتریان آنها کاملا متفاوت هستند. ریپل همکاری مستمری با بانک‌ها و موسسات مطرح را دارد و فناوری‌ و نرم‌افزارهای مختص این حیطه را تولید و توزیع می‌کند. در حالی که شبکه استلار کاربردهای متفاوتی دارد و بر روی بازارهایی که به تدریج در حال توسعه هستند متمرکز شده است.

جد مک کالب به دلیل اختلافاتی که با رویکرد آتی ریپل پیدا کرده بود مجبور شد در سال 2013 این شرکت را ترک کند. وی در همان سال به واسطه دوستی با وکیلی به نام جویس کیم، پروژه استلار را راه‌اندازی کرد. براساس ادعاهای مک کالب، پروژه استلار می‌تواند انواع پول‌های فیات و دارایی‌های با ارزش را به ارز دیجیتال شبکه تبدیل کرده و از آن به صورت ایمن نگهداری کند. در این رویکرد دیگر نیازی نیست کاربران کارمزد گزافی بپردازند. همچنین تبدیل دارایی در این پلتفرم در کمترین زمان ممکن امکان‌پذیر است.

مک‌ کالب که در حال حاضر به عنوان مدیر ارشد فناوری اطلاعات استلار و بنیاد توسعه این پلتفرم فعالیت می‌کند، سرمایه‌ مورد نیاز پروژه را از طریق استارتاپ Stripe ، گوگل، Fastforward و BlackRockT بدست آورد. در سال 2018 نیز قراردادی با پلتفرم TransferTo امضا کرد که براساس آن می‌تواند پرداخت‌های فرامرزی بیش از 70 کشور دنیا را به امضا برساند.

شرکت‌های استفاده کننده از بلاک چین استلار

زمانی که استلار همکاری خود را با IBM آغاز کرد مورد توجه بسیاری از شرکت‌های فناوری قرار گرفت. در این همکاری تنگاتنگ، سعی برآن شده بود که مجراهای ارزی متعدد بین کشورهای مختلف در جنوب اقیانوس آرام به وجود آید.

استلار قصد داشت که بیش از 60 درصد از کل پرداخت‌های فرامرزی در این منطقه که شامل کشورهای استرالیا، فیجی و تونگا می‌شود را به تنهایی انجام دهد. چنین امری باعث می‌شد که بین مشاغل کوچک و موسسه‌های بانکی یک بستر امنی برای انجام تراکنش‌های آنها به وجود آید. به عنوان مثال تولید کنندگان گوشت گوسفند در استرالیا به راحتی می‌توانند به بازار مصرفی اندونزی متصل شوند و تراکنش‌های خود را بی وقفه و در کمترین زمان ممکن انجام دهند.

در سال 2016 نیز یک همکاری برای توسعه برنامه پرداخت استلار بین این پروژه و شرکت معروف Deloitte امضا شد و مک کالب در یک کنفرانس خبری در سال 2017 چنین رویدادی را مورد تایید قرار داد و بعد از آن نزدیک به 30 بانک مطرح برای استفاده از بلاک چین استلار اعلام آمادگی کردند.

ویژگی‌های بلاک چین استلار

سرعت: شبکه بلاک چین استلار و ارز دیجیتال بومی لومنز یک روش سریع و در عین حال آسان برای نقل و انتقالات بسیار سریع است. هر تراکنش در این شبکه بین 3 الی 5 ثانیه طول می‌کشد. از این‌رو روشی ایده‌آل برای پرداخت‌های برون مرزی به شمار می‌رود.

کارمزد پایین: کارمزد تمامی تراکنش‌ها بسیار ناچیز است و روشی رقابتی برای انتقال پول به شمار می‌رود.

سهولت در تبادلات: در هنگام مبادله و تبدیل، یافتن جفت ارز آن کار نسبتا دشوار است اما ارز دیجیتال شبکه بومی استلار این کار را برای فرستنده و دریافت کننده آسان کرده است.

غیرمتمرکز: شبکه استلار کاملا غیرمتمرکز است و هیچ نهاد متمرکزی بر فعالیت و تراکنش‌های آن نظارت ندارد و تنها خود جامعه استلار تراکنش‌های صورت گرفته را مورد تایید قرار می‌دهد. سوابق آنها را در بلاک چین ذخیره کرده و در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

شبکه استلار چگونه کار می‌کند؟

در شبکه استلار هر پول فیاتی را می‌توانید توکنیزه کنید. تنها کافی است که بین ارز دیجیتال لومنز و ارز فیات ارتباط برقرار کرده و هر توکن شما یک پشتوانه ارز فیات داشته باشد. بنابراین توکن‌های شما به مانند پول سنتی، با همان ارزش و کاربرد هستند و هر زمان نیاز بود می‌توانید توکن‌های خود را با پول سنتی تعویض کنید.

برای اینکه چنین رویکردی بهترین نتیجه را داشته باشد شبکه استلار از یک دفتر کل توزیع شده (DLT) بهره می‌برد که در آن اطلاعات مربوط به ذخایر دارایی دیجیتال نگهداری می‌شود. در این شبکه نودهای توزیع شده‌، تمامی تحرکات شبکه و اطلاعات دفتر کل را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این بین نودهای دیگری نیز وجود دارند که فعالیت نودها را به صورت دوره‌ای زیر نظر دارند.

تمامی نودها در واقع یک سیستم نرم‌افزاری هوشمند در بستر بلاک چین هستند که به صورت همتابه همتا در سرتاسر شبکه به یکدیگر متصل‌اند و با کمک همدیگر شبکه را ایمن و توزیع شده نگه می‌دارند. به دلیل اینکه شبکه غیرمتمرکز است، هیچکس نمی‌تواند فعالیت شبکه را متوقف کند و یا داده‌های آن را براساس اهداف خود تغییر دهد. نکته جالب توجه آن است که هر 5 ثانیه دفتر کل به روزرسانی می‌شود تا بتواند تراکنش‌های صورت گرفته را مورد تایید قرار دهد.

اکوسیستم استلار از پروتکل توافق متحد بیزانس یا به اختصار FAB استفاده می‌کند. در این شبکه هر نود مجموعه‌ای از نودهای قابل اعتماد را پیدا کرده و آن را به صورت هماهنگ با نودهای دیگر انتخاب می‌کند. زمانی که تراکنشی در سطح شبکه انجام می‌گیرد، مجموعه نودهای انتخاب شده صحت تراکنش را ارزیابی و در صورت صحت اطلاعات آن، چنین تراکنشی را تایید می‌کنند. تمامی روند پردازش تراکنش بسیار سریع صورت می‌گیرد و در هر ثانیه بیش از 1000 تراکنش پردازش می‌شود.

در استلار 3 نوع نود در حال فعالیت هستند:

اعتبار سنج پایه Basic Validator :

این اعتبار سنج ها درون پلتفرم برای تایید تراکنش ها و رسیدن به اجماع و بررسی و حصول اطمینان از صحت اطلاعات و تراکنش های شبکه فعالیت می کنند، ولیدیتور های پایه وظیفه ای در قبال نگه داری دفتر کل و سوابق تراکنش ها را بر عهده ندارند و از این رو هزینه سرور برای این نود ها بسیار پایین است و اکثر کاربران می توانند به اعتبار سنج های پایه تبدیل شوند.

اعتبار سنج های کامل  Full Validator :

نقش اصلی تامین امنیت، فرایند های مربوط به اجماع، نگه داری و بروز رسانی دفتر کل و سوابق تمامی تراکنش ها بر عهده فول ولیدیتور های استلار است، البته این نوع از اعتبار سنج ها نیازمند تهیه سرور های نسبتا قدرتمندی از AWS و  Azure هستند که هزینه تبدیل شدن به این سطح از اعتبار سنجی را برای کاربران بالاتر می برد.

آرشیو کنننده گان Archivers :

این اعتبار سنج ها در فرایند های اجماع و ایجاد بلاک ها دخالتی ندارند و وظیفه اصلی انها در استلار نگه داری از سوابق تراکنش ها، بروز رسانی آنها و ثبت اطلاعات جدید تراکنش های دفتر کل استلار است.

میزان عرضه توکن های  XLM

در ابتدای شروع کار استلار میزان نهایی عرضه توکن های آن 100 میلیار واحد عنوان شده بود که بعد ها با تصمیم بنیاد استلار این میزان به 50 میلیارد واحد کاهش یافت و در حال حاضر بیش از 27 میلیارد واحد آن به گردش درامده است.

وظیفه انکرز در شبکه استلار

انکرز (Anchors) یا نقاط اتصال در شبکه استلار در واقع نهادهایی هستند که واریزی‌های صورت گرفته را نگهداری می‌کنند و در زمان مورد نیاز برای آنها تاییدیه صادر کرده و آن را به حساب مشخصی می‌افزایند. انکرز همانند پل ارتباط دهنده بین ارزهای مختلف در شبکه استلار عمل می‌کند. تمامی تراکنش‌ها به غیر از تراکنش مربوط به ارز دیجیتال XLM به واسطه انکرزها صورت می‌گیرد و به عنوان شاهرگ حیاتی شبکه شناخته می‌شود. تمامی کاربران برای نگهداری و انتقال پول خود باید به انکرزها اعتماد کنند و در مقابل نقاط اتصال تعهد می‌دهد که حافظ دارایی آنها با امنیت بسیار بالا است.

ارز دیجیتال XLM چیست؟

کوین بومی شبکه استلار که به آن لومنز یا به اختصار XLM گفته می‌شود با هدف پشتیبانی و توکنیزه کردن ارزهای دیگر طراحی شده است. هر کاربری که در شبکه استلار حساب کاربری ایجاد می‌کند باید حداقل 20 واحد لومنز به حساب خود واریز کند. هر کاربری که قصد دارد تراکنشی در شبکه استلار انجام دهد باید کارمزد تراکنش را به صورت کوین XLM پرداخت نماید.

در شبکه استلار برای استخراج ارز دیجیتال لومنز پاداشی به کاربران اختصاص نمی‌یابد. در زمان راه‌اندازی این شبکه 100 میلیارد توکن XLM به صورت پیش استخراج شده وجود داشت و براساس مکانیسم تعریف شده این اکوسیستم، تنها راه ایجاد ارز دیجیتال لومنز براساس نرخ تورم خواهد بود.

صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه استلار

برای اینکه به درک درستی از صرافی غیرمتمرکز دست یابیم باید با مفهوم “پیشنهاد ها” در شبکه استلار آشنایی کاملی داشته باشیم. پیشنهاد (offer) در واقع یک تعهد عمومی است که در ازای دریافت مبلغ مشخصی به ارز خاصی اختصاص یافته و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. بنابراین شبکه استلار یک بازار ارز دیجیتال برای تسهیل خرید و فروش انواع مختلف رمزارزها به شمار می‌رود.

آفرها در شبکه استلار مانند دفتر سفارش هستند و برای هر جفت ارز دفتر سفارش خاصی وجود دارد. به عنوان مثال مقداری دلار در اختیار دارید و می‌خواهید آن را در قالب یورو به دوست خود در اروپا بفرستید. در صرافی غیرمتمرکز استلار به راحتی می‌توانید چنین تبدیلی را انجام دهید.

کیف پول‌های ارز دیجیتال XLM

 • کیف پول رسمی شبکه استلار
 • کیف پول تراست ولت (Trust Wallet)
 • کیف پول Stargazer
 • کیف پول موبایلی Centaurus
 • کیف پول سخت افزاری لجر نانو (Ledger Nano)

چگونه ارز دیجیتال XLM بخریم؟

برای اینکه بتوانید به صورت ایمن رمزارز XLM خریداری کنید باید از طریق صرافی‌ها اقدام نمایید. کاربران ایرانی می‌توانند از صرافی‌های داخلی که امینت بالایی دارند خرید خود را انجام دهند. برای این کار ابتدا باید در یک صرافی ثبت نام کنید و احراز هویت نمایید و بعد از آن با شارژ حساب خود با ریال و ارزهای دیجیتال دیگر می‌توانید ارز دیجیتال XLM را خریداری نمایید. صرافی بیتکسینو یکی از صرافی‌های معتبر ایرانی است که می‌توانید در کمترین زمان ممکن و با پایین‌ترین کارمزد کوین استلار را خریداری نمایید.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم استلار خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش استلار را انجام دهید.

چگونه می‌توانم استلار را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال استلار به ولتتان به نرخ همان لحظه استلار را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت استلار به چه صورت است؟

تراکنش های استلار بسیار سریع و ارزان است و با چند سنت طی کمتر از 1 دقیقه انجام میگیرد.

حداقل و حداکثر خرید استلار در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش استلار در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید استلار ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید استلار در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن