با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

یونی سواپ UNI

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 9.33
تومان 58,313
21.93%
20
$ 7,039,956,339
$ 334,684,815

یونی سواپ چیست؟

بدون شک نقش صرافی‌های ارز دیجیتال در توسعه صنعت ارزهای دیجیتال بی بدیل است و در طول چند سال گذشته این نقش پر رنگ‌تر نیز شده است. اگر صرافی‌های ارز دیجیتال وجود نداشتند تراکنش‌ها و خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال با مشکل زیادی روبرو می‌شد، چه بسا بسیاری از فناوری‌های پیشرو که وابسته به صنعت بلاک چین هستند در ابتدای کار از گردونه رقابت خارج می‌شدند.

با وجود اینکه صرافی‌های ارز دیجیتال نقش ارزنده‌ای در جامعه ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند، با این حال متمرکز بودن آنها مغایرت فاحشی با اصل تعریف سیستم بلاک چین دارد. هدف از ساخت شبکه گسترده‌ای به نام بلاک چین، غیرمتمرکز کردن فعالیت‌های مالی و خدماتی است. از این ‌رو بسیاری از توسعه دهندگان به این فکر افتادند تا راهکاری برای چنین مشکلی ارائه دهند، که در عملکرد آن هیچ شخص ثالثی دخالت نداشته باشد.

راهکار عرضه شده در واقع همان صرافی‌های غیرمتمرکز (Decentralized Exchanges) هستند که در آنها تمامی مبادلات ارزهای دیجیتال بدون دخالت هیچ شخص و نهادی صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر فعالیت چنین صرافی‌هایی کاملا غیرمتمرکز است.

صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ (Uniswap) جزء نخستین پلتفرم‌هایی است که توانست تحولات عظیمی در بخش مبادلات انواع ارزهای دیجیتال به وجود بیاورد. این پروژه خلاقانه و نوپدید، خدمات مبادله ارزهای دیجیتال را به صورت ایمن و غیرمتمرکز به کاربران خود ارائه می‌دهد. برای اینکه در یونی سوآپ فعالیت تجاری داشته باشید نیازی نیست ثبت نام کنید و یا احراز هویت انجام دهید. تنها با اتصال کیف پول خود به این صرافی خواهید توانست از خدمات مالی آن به راحتی استفاده کنید و در ازای آن کارمزد بسیار اندکی پرداخت نمایید.

آشنایی با صرافی غیر متمرکز یونی سوآپ

یونی سوآپ (Uniswap) یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که در آن امکان مبادله انواع رمزارزها فراهم شده است. برخلاف بسیاری از صرافی‌های متمرکز همانند بایننس یا کوین بیس هیچ نهادی در مدیریت این نوع صرافی دخالت ندارد و تمامی فرآیند مبادله براساس قرارداد هوشمند صورت می‌گیرد.

کاربران فعال در پلتفرم یونی سوآپ ملزم نیستند کلیدهای خصوصی خود را در اختیار این صرافی قرار دهند. این امر باعث می‌شود تا در صورت هک شدن صرافی، دارایی ارز دیجیتال کاربران به حداقل ممکن برسد.

صرافی یونی سوآپ بر روی شبکه بلاک چین اتریوم طراحی و ساخته شده است. در نتیجه سازگاری بسیار زیادی با کیف پول‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20، مانند متامسک و مای اتر والت دارد.

از آنجایی که یونی سوآپ یک پلتفرم منبع باز است، تمامی توسعه دهندگان می‌توانند به کدهای آن دسترسی داشته و برای بهبود عملکرد آن همکاری کنند. علاوه بر آن می‌توانند از این کدها برای ساخت یک صرافی غیرمتمرکز بهبود یافته استفاده نمایند.

تاریخچه یونی سوآپ

یونی سوآپ در سال 2018 توسط هیدن آدامز (Hayden Adams) ساخته شد. ایده اصلی این صرافی برگرفته از پست ویتالیک بوترین، خالق اتریوم است.

یونی سوآپ قصد دارد مشکل تمرکزگرایی در صرافی‌های ارز دیجیتال را حل کرده و راه حل‌های عملیاتی برای رفع کمبود نقدینگی در چنین صرافی‌هایی را ارائه نماید. به عنوان مهمترین راهکار برای رفع این موضوع می‌توان به پروتکل نقدینگی خودکار اشاره کرد.

با افزایش درخواست کنندگان و رشد موفقیت آمیز در جذب مخاطبان توسط این صرافی، نیاز بیشتری برای افزوده شدن گزینه‌ها و سرویس‌های بهینه‌تر در این پلتفرم احساس شد و در پی آن نسخه دوم یونی سوآپ موسوم به (Uniswap V2) یک سال بعد راه‌اندازی گردید. در جدیدترین نسخه کاربران می‌توانند تمام دارایی‌های خود در شبکه بلاک چین را با یکدیگر مبادله کنند و نیازی به استفاده از استخر نقدینگی شبکه اتریوم نبود.

پیش از راه‌اندازی نسخه جدید صرافی یونی سوآپ، امکان مبادله انواع توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-20  با یکدیگر وجود نداشت و برای مبادله انواع توکن‌ها باید توکن مربوطه به اتر تبدیل می‌شد و در گام بعدی کاربر می‌توانست توکن جدید خریداری کند. چنین راهکاری خواه یا ناخواه باعث کاهش تعداد تراکنش‌ها در صرافی شده و تاثیر منفی بر نقدینگی این پلتفرم می‌گذاشت.

در حال حاضر نسخه سوم یونی سوآپ نیز عملیاتی شده است و در آن تلاش زیادی برای بهینه‌سازی عملکرد، کنترل بیشتر بر روی کارمزدها و همچنین نحوه دسترسی کاربران به استخر نقدینگی صورت گرفته است.

نحوه عملکرد صرافی یونی سوآپ

صرافی یونی سوآپ معماری کاملا متفاوتی نسبت به صرافی‌های متمرکز دارد و در آن دفتر سفارشات (Order Book) به طور کلی دچار تغییرات بنیادین شده است. این پلتفرم از قراردادهای هوشمند برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کند. این قراردادها در واقع نرم‌افزارهایی هستند که به صورت خودکار اجرا می‌شوند و با رعایت شرایط مورد نظر در این قرارداد، عملکردی متناسب با آن صورت خواهد گرفت.

همان‌طور که گفته شد، این صرافی براساس قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کند که از اصلی‌ترین آنها می‌توان به قرارداد فکتوری (Factory) و قرارداد اکسچنج (Exchsnge) اشاره کرد.

قرارداد فکتوری توکن‌های جدیدی را در صرافی لیست می‌کند و قرارداد اکسچنج برای انجام مبادلات انواع ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربران می‌توانند توکن‌هایی را که براساس الگوریتم ERC-20 اتریوم طراحی شده‌اند را در این شبکه مبادله کنند و این کار نیازمند ثبت در دفتر سفارشات پلتفرم نیست. در چنین وضعیتی هر نوع واسطه‌ای به طور کلی حذف می‌شود و امکان سانسور در آن وجود نخواهد داشت و از سوی دیگر امنیت آن نسبت به صرافی‌های متمرکز بیشتر خواهد بود.

در استفاده از قرارداد هوشمند اکسچنج، معامله‌گران منتظر خریدار و یا فروشنده ارز دیجیتال نخواهند بود و هر معامله‌ای در کسری از ثانیه انجام می‌پذیرد. البته چنین عملی تنها زمانی به راحتی صورت خواهد گرفت که به مقدار کافی رمزارز مورد نظر در استخر نقدینگی وجود داشته باشد.

انجام معاملات بدون دفتر سفارشات

یونی سوآپ دارای تامین کنندگانی است که با واریز رمزارز خود به استخر نقدینگی، موجودی آن را افزایش می‌دهند. همچنین در این پلتفرم، یک قیمت‌گذاری غیرمتمرکز وجود دارد که باعث تغییر ساختار دفتر سفارشات شده است.

تمامی جفت ارزهای موجود در یونی سوآپ، استخرهای نقدینگی خاص خود را دارند یا به عبارت دیگر استخرهای نقدینگی هر رمزارز مجزا است و هر شخصی می‌تواند با واریز کردن توکن‌های خود به استخر نقدینگی، به جمع تامین کنندگان نقدینگی بپیوندد.

ناگفته نماند که در ازای پرداخت جفت ارز، به حساب آنها توکن نقدینگی واریز می‌شود، این توکن‌ها نشان دهنده سهم آنها از استخر نقدینگی است و در صورتی که قصد داشته باشند دارایی خود را از استخر برداشت نمایند می‌توانند با بازگرداندن توکن‌های نقدینگی، جفت ارز خود را برداشت کنند.

کارمزد دریافتی یونی سوآپ برای هر معامله‌ای در حدود 0.3 درصد است و کارمزد دریافتی با هدف تامین نقدینگی به استخر واریز می‌شود. توجه داشته باشید که تمامی فرآیند کاملا خودکار و براساس قراردادهای هوشمند صورت می‌گیرد.

نحوه تعیین قیمت توکن

نحوه تعیین قیمت ارز دیجیتال در یونی سوآپ با صرافی‌های متمرکز کاملا متفاوت است، بدین معنی که قیمت هر دارایی را با بالاترین قیمت پیشنهادی خریدار و پایین‌ترین قیمت پیشنهادی فروشنده تعیین می‌کند و بدین منظور از سیستم بازار ساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند.

در طراحی بازارساز خودکار از الگوریتم ریاضی استفاده شده است. این الگوریتم برای انجام معامله بدون دخالت شخص یا نهاد به کار می‌رود و در شکل گیری بازار غیرمتمرکز نقش تعیین کننده‌ای دارد. در بازارساز خود کار، میزان عرضه و تقاضا است که ارزش رمزارز را مشخص می‌کند و کاربران می‌توانند بدون ثبت سفارش، خرید و فروش ارز دیجیتال را به راحتی انجام دهند.

به طور کلی در یونی سوآپ قیمت توکن‌ها را بازار تعیین نمی‌کند، بلکه قیمت‌ها براساس تعادل استخرها تعیین می‌شوند. اگر تعادل استخر تغییر نماید به طبع قیمت نیز تغییر خواهد کرد.

آربیتراژ در یونی سوآپ

آربیتراژ به معنی خرید ارز دیجیتال از یک صرافی و فروش آن به قیمت نسبتا بالاتر در صرافی دیگر است که معامله‌گرن می‌توانند از تفاوت قیمت بین چنین بازارهایی به کسب درآمد بپردازند. آربیتراژ زمانی سود ده خواهد بود که تفاوت قیمتی بین دو بازار وجود داشته باشد. استفاده از چنین روشی در صرافی‌های غیرمتمرکز معمول است و معامله‌گرانی که با روند بازار آشنایی کاملی دارند سود قابل توجهی به دست می‌آورند.

برای درک بهتر مفهوم آربیتراژ آن را با یک مثال ساده چنین توضیح می‌دهیم. فرض کنید اتریوم در صرافی  A قیمتی در حدود 1850 دلار دارد و در صرافی ارز دیجیتال B قیمت اتریوم 1900 دلار است. اگر شما از صرافی A در حجم زیادی ارز دیجیتال اتریوم خریداری کنید و آن را در صرافی B به فروش برسانید، به سود بسیار بالایی دست خواهید یافت.

توکن UNI

توکن‌ حاکمیتی صرافی غیرمتمرکز یونی سوآپ UNI نام دارد و آن دسته از کاربرانی که این توکن را در اختیار دارند، به نوعی در این صرافی سهامدار هستند و می‌توانند در روند تصمیم‌گیری این پلتفرم مشارکت داشته باشند.

براساس ادعای تیم توسعه دهنده یونی سوآپ، این پلتفرم قصد دارد در آینده بسیار نزدیک از روند تصمیم‌گیری این پلتفرم خارج شود و آن را تنها به دارندگان توکن حاکمیتی UNI بسپارد. این توکن که برای اولین بار در سال 2020 عرضه شد، برای عرضه آن از یک شیوه جدید ایردراپ (Airdrop) استفاده شده است. چنین روشی بازخورد بسیار خوبی در بین کاربران داشت و موفقیت آن را در سال‌های بعد به خوبی تضمین کرد.

به تدریج تعداد کاربران صرافی یونی سوآپ در حال افزایش است و در کنار آن استفاده از توکن UNI نیز رشد داشته و این روند سرمایه در گردش این توکن را بالا برده است. به دلیل قدرتمند بودن پروژه و برنامه‌های یونی سوآپ، انتظار می‌رود قیمت توکن UNI در آینده نیز رشد مطلوبی داشته باشد.

امکانات یونی سوآپ

صرافی یونی سوآپ برای کاربران خود سرویس‌های مختلفی در نظر گرفته است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرویس Swap

در این بخش توکن‌های مختلفی لیست شده است و کاربران می‌توانند به مبادله انواع ارزهای دیجیتال بپردازند. اگر توکن مورد نظر شما یافت نشد، امکان افزودن آدرس آن از طریق قرارداد هوشمند وجود دارد. همچنین در این بخش امکان تنظیم کارمزد و مدیریت زمان انجام تراکنش نیز فراهم شده است.

بخش Tokens

در بخش Tokens امکان مشاهده وضعیت توکن‌های لیست شده در پلتفرم فراهم شده است که از جمله آنها می‌توان به قیمت توکن، مقدار کل توکن‌های قفل شده، تغییرات قیمت و حجم معاملات صورت گرفته اشاره کرد.

قسمت Pool

در این قسمت می‌توانید در تامین نقدینگی پلتفرم نقش آفرینی کنید. اگر پوزیشن فعالی داشته باشید، امکان مدیریت و مشاهده وضعیت در این بخش برای شما فراهم می‌شود.

در قسمت Pool گزینه‌ای به نام Top Pools وجود دارد که با کلیک بر روی این گزینه می‌توانید به بخش آمار صرافی یونی سوآپ مراجعه کنید و اطلاعاتی مانند کارمزد، حجم استخر نقدینگی و حجم معاملات صورت گرفته را مشاهده کنید.

کارمزدهای یونی سوآپ

کارمزد در شبکه یونی سوآپ متغییر است. بخشی از این کارمزد مربوط به پلتفرم بوده و بخش دیگر آن نیز به هزینه گس شبکه اتریوم مربوط می‌شود. بدین معنی که اگر قصد دارید بر روی شبکه اتریوم تراکنش‌های خود را انجام دهید باید گس شبکه را هم پرداخت نمایید. البته برای کاهش این هزینه می‌توانید از راهکار لایه دوم استفاده نمایید.

در ورژن سوم کارمزدهای شبکه از 0.05 درصد تا 1 درصد است و کاربران بسته به نیاز خود می‌توانند کارمزد خود را انتخاب نمایند. برای معامله انواع استیبل کوین‌ها، کارمزدی در حدود 0.05 درصد دریافت می‌شود، اما برای آن دسته از جفت ارزهایی که ریسک بالایی دارند کارمزد 1 درصد دریافت می‌شود.

بهترین کیف پول‌های یونی سوآپ

تمامی کیف پول‌هایی که با پروتکل ERC-20 بلاک چین اتریوم سازگاری دارند می‌توانند برای ذخیره یونی سوآپ مورد استفاده قرار گیرند. در این بین برخی از میان کیف پول‌هایی که بیشترین کاربرد را برای ذخیره توکن UNI دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لجر نانو اس پلاس و ایکس (Ledger nano s plus/x)
  • اکسودوس (Exodus)
  • متامسک (Metamask)
  • تراست والت (Trust Wallet)

بهترین صرافی برای خرید توکن UNI

برای خرید توکن UNI می‌توانید از صرافی‌های خارجی و صرافی‌های داخلی خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید. اما برای اینکه در سریعترین زمان ممکن و از طریق ریال خرید خود را انجام دهید پیشنهاد می‌شود از صرافی‌های داخلی توکن UNI را خریداری کنید. همچنین با خرید از صرافی‌های داخلی معتبر می‌توانید ریسک مسدود شدن حساب خود را به حداقل برسانید.

در حال حاضر تعداد صرافی‌های ایرانی ارائه دهنده توکن UNI بسیار زیاد است. یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال که در سال‌های اخیر عملکرد خوبی در زمینه ایجاد بستری امن برای خرید و فروش رمز ارزها در کارنامه فعالیتی خود به ثبت رسانده، صرافی ارز دیجیتال بیتکسیو است که توکن یونی را با کمترین کارمزد در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم یونی سواپ خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش یونی سواپ را انجام دهید.

چگونه می‌توانم یونی سواپ را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال یونی سواپ به ولتتان به نرخ همان لحظه یونی سواپ را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت یونی سواپ به چه صورت است؟

تراکنش های یونی سواپ در بستر اتریوم صورت میگیرد و بسته به ترافیک اتریوم متغییر است و حدودا با هزینه 10 دلاری در کمتر از 30 دقیقه صورت میگیرد.

حداقل و حداکثر خرید یونی سواپ در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش یونی سواپ در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید یونی سواپ ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید یونی سواپ در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.