با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

کاردانو ADA

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

25,248

ارزش بازار:

11

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

0.755%
0.436

کاردانو چیست؟

کاردانو که یکی از تاثیرگذارترین بلاک چین‌های حال حاضر را در اختیار دارد، برای حل مشکلاتی نظیر کارمزد بالای تراکنش، مقیاس‌پذیری و مدت زمان انتقال بلاکچین ها تحولی را ایجاد کرده و در کنار موارد ذکر شده یکی از ایمن ترین و غیر متمرکز ترین بلاکچین های حال حاظر را بوجود آورده است. این بلاک چین از تجربه‌های نسل اول و نسل دوم استفاده کرده تا بر نقایص موجود چیره شود.
کاردانو خود را به عنوان نسل سوم بلاک چین معرفی می‌کند و تحقیق و توسعه را اولویت اصلی خود قرار داده و به عنوان یکی از منسجم‌ترین پروژه‌های بلاک چینی حال حاضر به‌شمار می‌رود. بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه ارزهای دیجیتال به دقت این پلتفرم را زیر نظر دارند، حتی برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که آینده نظام مالی را این پلتفرم دچار تحول بنیادی خواهد کرد.

کاردانو بلاکچین نسل 3

در بسیاری از حوزه‌ها تکنولوژی با سرعت سرسام‌آوری در حال پیشرفت است و به طور پیوسته با زندگی مردم آمیخته می‌شود. در این بین رمزارزها بیش از هر زمان دیگری در کانون توجهات قرار گرفته‌اند. زیرا از یک سو از فناوری‌های روز دنیا استفاده می‌کند و از سوی دیگر سرمایه‌گذاری در آن جذابیت بسیار زیادی برای فعالان این حوزه دارد. از این رو به نظر می‌رسد که نظام مالی آینده تحت تاثیر این دو عامل دچار دگرگونی عظیمی خواهد شد. در این میان پلتفرمی به نام کاردانو که خود را به عنوان رمزارز نسل سومی معرفی کرده است، با اتکا به فناوری نوین، قصد دارد بر سایر مشکلات ارزهای دیجیتال غلبه کند.

کاردانو که پلتفرمی غیرمتمرکز است خود را رقیبی برای اتریوم قلمداد می‌کند. ارز دیجیتال شبکه آن  ADA نام دارد و مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر برای انتقال ارزش استفاده می‌شود. این پلتفرم ادعا دارد که نظام مالی آینده را با ایده‌های نوین خود متحول خواهد کرد و توسعه و پیشرفت پایدار را از اهداف جاه‌طلبانه خود می‌داند. از این رو در این مقاله قصد داریم به معرفی پروژه کاردانو بپردازیم و در مورد تاریخچه و نحوه کار این اکوسیستم مطالب ارزشمندی را به اشتراک بگذاریم.

علیرغم اینکه در حال حاضر بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می‌شود، اما هیچ معلوم نیست در آینده‌ بتواند چنین مقامی را همچنان حفظ کند. اما کاردانو اهداف بلند مدتی را در سر می‌پروراند. رمز ارز نسل سوم آن یعنی ADA از پیشرفت‌های معماری لایه‌ای برای بهبود پایداری، امنیت و مقیاس‌پذیری بهره می‌برد. از این‌رو به نظر می‌رسد که نواقص پدران خود را به ارث نبرده و بسیاری از ناکارآمدهای موجود را اصلاح کرده است.

کاردانو و مبنای علمی آن

کاردانو نسبت به رقبای خونی خود عملکرد کاملا متفاوتی دارد. این رمز ارز ماهیت خود را در نتیجه تحقیق و توسعه دانشگاهی بدست آورده است. مبنای وجودی آن براساس نظریه‌های علمی طراحی شده و پس از آزمایشات فراوان در اختیار کاربران قرار گرفته است.

اگر درباره اسم کاردانو تحقیق کنید متوجه خواهید شد که نام آن بر گرفته از یک پزشک مشهور ایتالیایی است. این پزشک مشهور پس از انجام محاسبات سیستماتیک احتمالات، جهان ما را به نوعی دچار تغییر بنیادین کرد و میراث او همچنان بعد از گذشت سالها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کاردانو از الگوریتم اثبات سهام اوربروس بهره می‌برد. در این مکانیزم با نود های شبکه با اختصاص توکن های آدا به کار اعتبار سنجی، امنیت شبکه و ساخت بلاک جدید و تایید تراکنش ها می پردازند و در ازای آن مقدار ی توکن کاردانو به میزان سهام گذاری حدودا 5 درصد در سال دریافت می کنند. در این اکوسیستم یک لایه حل و فصل همانند بیت کوین در نظر گرفته شده است که تراکنش های صورت گرفته را پیگیری می‌کند. لایه دو، مختص محاسبات است همانند لایه دوم در شبکه اتریوم، در این لایه قراردادهای هوشمند عملیاتی می‌شوند و در پلتفرم به اجرا در می‌آیند.

تاریخچه کاردانو

سال 2015 بود که کاردانو رسما خود را به عنوان یک پروژه متن باز و پلتفرمی دارای ارز دیجیتال معرفی کرد. هدف از عملیاتی کردن اکوسیستم کاردانو ایجاد یک بستر عمومی در بلاک چین برای اجرای قراردادهای هوشمند عنوان شد. چارلز هاسکینسون در 29 سپتامبر سال 2017، اولین برنامه خود را در این شبکه راه‌اندازی نمود. او که یکی از بنیان‌گذاران پیشین اتریوم به شمار می‌رفت توانست با همراهی ای‌مورگو (Emurgo)، ماشین مجازی کاردانو را طراحی کند و توجه بسیاری از علاقه‌مندان و محققان فناوری بلاک چین را به خود جلب نماید.

کاردانو در زمان عرضه توکن اولیه (ICO) توانست بیش از 62 میلیون دلار سرمایه جذب کند که از آن برای  گسترش پلتفرم ADA استفاده نمود. در سال 2019 بود که ارز دیجیتال ADA در صرافی هووبی عرضه شد. در آن زمان این صرافی به عنوان بزرگترین صرافی کشور چین به شمار می‌رفت. بعد از آن نیز بایننس این رمز ارز را لیست کرد و همین امر باعث رشد چشمگیر ارزش ADA شد. کاردانو دارای میزان عرضه محدود و نهایی 45 میلیار واحد است که تا کنون حدود 36 میلیارد آن آزاد شده همچنین از مزایای دیگر آن توزیع متوازن توکن ها می باشئ که چیزی در حدود 84 درصد در اختیار عموم قرار گرفته و تنها 16 درصد به سرمایه گذاران اولیه، بنیاد و جهت امور توسعه آتی اختصاص یافته است.

کاربرد رمز ارز کاردانو

پروژه کاردانو تیم توسعه بسیار فعالی دارد و بسیاری از اهداف مهم و سنگین این پلتفرم بر عهده این تیم قدرتمند است. در این راستا کاردانو در جهت بازگرداندن اعتماد به سیستم اقتصادی جهان قصد دارد روشی امن و پایدار برای استفاده در تجارت بین‌الملل معرفی کند. از سوی دیگر قصد دارد ثبات را در این بازارها با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز ایجاد نماید.

همچنین این پروژه به شدت بر روی امنیت و پایداری متمرکز است. تمامی برنامه‌های آن بر روی سیستم‌های غیرمتمرکز عملیاتی می‌شوند و هیچ مرجعی آن را کنترل نمی‌کند. تمامی قراردادهای هوشمند توسط قدرت محاسباتی سیستم مورد تایید قرار می‌گیرند.

بلاکچین ADA با سرعتی بیش از 200 تراکنش بر ثانیه قابلیت ثبت و تایید تراکنش ها را دارد اما با این حال در مقاله جدیدی که هاسکینسون منتشر کرده در مورد راه حل جدیدی که برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه به نام هایدرا (Hydra) مورد استفاده قرار می‌گیرد، توضیح مفصلی ارائه داده است.

در این به روزرسانی که به عنوان راهکار مقیاس‌پذیری در لایه دو شبکه کاردانو محسوب می‌شود، شبکه به چند زیر مجموعه به نام هد تقسیم می شود که هر هد با تعدادی از نود ها به صورت مستقل به تایید تراکنش ها می پردازد به گفته بنیاد IOHK هر هد با انجام پروتکل هایدرا توانایی تایید 1000 تراکنش را خواهد داشت و کاردانو قابلیت پشتیبانی تا 2000 هر را خواهد داشت که در این صورت مجموع تراکنش های قابل تایید کاردانو تا 2 میلیون در هر ثانیه قابلیت افزایش خواهد داشت. همچنین بلاک چین کاردانو هاردفورک واسیل در 22 سپتامبر 2022 انجام داده است که هدف از این به روز رسانی افزایش ظرفیت قراردادهای هوشمند، کاهش هزینه شبکه و افزایش توان عملیاتی در شبکه بلاک چین کاردانو بود.

البته پیش از این نیز این پلتفرم هاردفورک‌‌هایی با نام‌های شری، ماری و آلونزو را نیز با پشت سر گذاشته بود که که د هارد فورک الونزو امکان پشتیبانی از قرار داد های هوشمند نیز به کاردانو افزوده شد که از آن پس کاردانو از تعداد زیادی از قرار داد های هوشمند و اپلیکیشن های غیر متمرکز در بستر خود در حال میزبانی است و توسعه دهنده گان پروژه های متفاوتی از جمله ایجاد توکن های اختصاصی در بستر کاردانو یا پروژه های مبتنی بر امور مالی غیر متمرکز و ساخت انواع توکن های غیر مثلی و ان اف تی ها را در بلاکچین کاردانو توسعه داده اند و اکو سیستم  آن در حال گسترش است اما مدل مبتنی بر EUTXO در کاردانو و زبان برنامه نویسی Haskell بر سختی های توسعه در این بستر دامن زده و برنامه نویسان را با چالش های متفاوتی روبه رو ساخته است.

قراردادهای عملیاتی کاردانو

در سال 2017 شرکت کاردانو با همکاری دانشگاه ادینبورگ یک آزمایشگاه فناوری بلاک چین راه‌اندازی کرد. در سال 2019 نیز تفاهم نامه‌ای میان هاسکینسون با وزیر آموزش و پرورش گرجستان، میخائیل باتیاشویلی برای استفاده از پلتفرم کاردانو در تاسیس یک سیستم پیشرفته برای تایید اعتبار امضا، به امضا رسید. در سال 2018 نیز مبلغی در حدود 500 هزار دلار به صورت رمزارز ADA به دولت اتیوپی برای توسعه این فناوری در سراسر این کشور اختصاص یافت.

براساس چشم‌انداز در نظر گرفته شده، کاردانو قرار است نقشه راهی برای خود تنظیم کند تا بتواند بهترین روش‌های مهندسی و اکتشافات علوم نوین را در بسیاری از کشورهای جهان توسعه دهد. از جمله برنامه‌های این پلتفرم که در وب سایت اصلی آن به طور کامل درباره آنها توضیحات کاملی ارائه شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از گروه‌های کوچک دانشگاهی و انواع تیم‌های توسعه‌دهنده برای انجام تحقیقات در جهت توسعه اکوسیستم همتابه‌همتا
 • استفاده از متخصصان امنیتی برای ارتقا طراز کاردانو نسبت به سایر پلتفرم‌ها
 • انجام به روزرسانی‌های مداوم در جهت افزایش سرعت بدون ایجاد هیچ گونه اخلال و مشکل در عملکرد شبکه
 • ایجاد یک سیستم تامین بودجه برای توسعه در کارهای آینده
 • بهبود مداوم رمزارز برای استفاده آسان در گوشی‌های هوشمند
 • نگهداری ذخایر رمزارز به صورت ایمن و نزدیک کردن هر چه بیشتر سهامداران به شبکه
 • ایجاد فضایی کاملا سالم برای تنظیم مقررات برای افزایش تعامل و تجارب بدون اینکه اصول اصلی به خطر انداخته شود.

مقیاس‌پذیری شبکه کاردانو

زمانی که درباره مقیاس‌پذیری در شبکه بلاک چین صحبت به میان می‌آید، همه تمرکزها به سمت سرعت پردازش تراکنش‌ها در ثانیه معطوف می‌شود. براساس گفته‌های هاسکینسون این تنها بخش کوچکی از مشکلات مقیاس‌پذیری است. مقیاس‌پذیری همانند یک اژده‌های سه سری است که گستره بسیار زیادی دارد.

کاردانو امیدوار است با سازوکار سهام اوربروس، بتواند بخش بزرگی از مشکل مقیاس‌پذیری را حل کند. این الگوریتم اعتبار و اطمینان کار بالایی دارد. در ادامه با نحوه کار شبکه کاردانو به طور کامل آشنا خواهیم شد.

شبکه کاردانو چگونه کار می‌کند؟

زنجیره بلوک اکوسیستم کاردانو دارای دو هسته اصلی است. اولین هسته آن CSL (Cardano Settlement Layer) نام دارد که در قالب یک واحد محاسباتی محلی عمل می‌کند. دارندگان رمز ارز ADA می‌توانند با استفاده از این لایه و با صرف حداقل هزینه تراکنش‌های خود را انجام دهند. دومین لایه CCL (Cardano Computational Layer) نام گرفته که در آن مجموعه‌ای از پروتکل‌ها قرار دارند و به عنوان شاهرگ اصلی بلاک چین کاردانو شناخته می‌شود. در این مرکز قراردادهای هوشمند با امنیت بسیار بالا و با انطباق‌پذیری بسیار پیشرفته و قابلیت‌های دیگر اجرا می‌شوند. همچنین در این مرکز ایجاد بلاک و اعتبارسنجی معاملات صورت می‌گیرد.

الگوریتم اثبات سهام کاردانو، تمرکززدایی بی‌سابقه‌ای را در دستور کار دارد. اما هنوز هم برخی از سازوکارهای آن برای بسیاری از تحلیلگران شبکه‌های غیرمتمرکز ناشناخته است. آگلوس کیائیاس که یکی از اصلی‌ترین مهندسان و دانشمندان ارشد کاردانو است ادعا می‌کند که تیم توسعه دهنده کاردانو به مشکل اصلی سیستم‌های غیرمتمرکز پی برده‌اند و دیدگاه عملیاتی برای مدیریت و حل آن توسط کاردانو پیش‌بینی شده است.

اگر بخواهیم به طور ساده پروتکل اثبات سهام اوربروس را توضیح دهیم باید بگوییم که اثبات سهام در این اکوسیستم مبتنی بر زنجیره است و بلوک‌ها برای اینکه تایید شوند به رهبران انتخاب شده متکی هستند. اما این رهبران به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. تنها شباهتی که این نوع بلاک چین با سایر شبکه‌ها دارد نحوه پاداش دادن آن است. بدین معنی که شبکه بعد از اضافه کردن بلاک جدید، پاداشی را در اختیار گره‌ها قرار می‌دهد.

کیف پول‌های کاردانو

شما برای ذخیره کاردانو راه دشواری در پیش ندارید. این رمز ارز را هم می‌توانید در کیف پول سخت‌افزاری و هم کیف پول نرم‌افزاری بر روی دسکتاپ، گوشی هوشمند و یا حتی تبلت ذخیره کنید. اگر تازه وارد هستید کیف پول موبایلی بهترین روش برای نگهداری رمزارز کاردانو است که از نمونه‌های بارز آن می‌توان به کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) یا اکسودوس (Exodus) اشاره کرد. البته کیف پول یورویی ولت نیز که توسط بنیاد کاردانو توسعه یافته  نیز در سال‌های اخیر عملکرد خوبی از خود نشان داده است و علاوه بر کاردانو از تمامی توکن های این بستر نیز پشتیبانی می‌کند.

یکی دیگر از کیف پول‌های رسمی کاردانو نیز با نام ددالوس (Daedalus) عرضه شده است. این کیف بسیار ایمن است و رابط کاربری بسیار جذابی دارد و قابلیت‌های آن برای شما بسیار مفید خواهد بود. اگر قصد دارید از این کیف پول استفاده کنید از وب سایت رسمی کاردانو می‌توانید آن را دانلود کنید. البته به یاد داشته باشید که این کیف پول دسکتاپی است و بر روی ویندوز، مک و لینوکس قابل نصب است.

اگر جزء کاربران حرفه‌ای هستید و حجم بالایی از ارز دیجیتال کاردانو را نگه‌داری می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید. در حال حاضر بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود در بازار می‌توان به لجر نانو اس (Ledger Nano S Plus) و لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) اشاره کرد. همچنبن کیف پول سخت‌افزاری ترزور مدل تی (Trezor Model T) نیز دست کمی از این کیف‌پول‌ها ندارد و می‌توانید دارایی خود را با امنیت کامل در آن نگاه داری کنید و هیچگونه نگرانی بابت هک توسط بدافزار نداشته باشید زیرا این کیف پول‌ها آفلاین هستند.

چطور به صورت امن ارز دیجیتال ADA بخریم؟

روش‌های مختلفی برای خرید و فروش رمزارزها وجود دارد که با توجه به ماهیت غیر فیزیکی این ارزها، استفاده از بسیاری از این روش‌ها عاقلانه به نظر نمی‌رسد. صرافی‌ها به عنوان مهم‌ترین محل خرید و فروش این رمزارزها شناخته می‌شوند که با توجه به فراگیر شدن استفاده از ارزهای دیجیتال، روز به روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. با این حال، نمی‌توان به هر صرافی نیز اعتماد کرد و بایستی یک صرافی معتبر را برای خرید و فروش و فعالیت در زمینه رمزارزها انتخاب نمود که بتواند امنیت دارایی شما را تضمین کند. صرافی بیتکسینو به عنوان یکی از صرافی‌های معتبر شناخته می‌شود که می‌توانید با استفاده از آن عملیات خرید و فروش و ترید ارزهای دیجیتال بویژه کاردانو را در بستر آن انجام دهید.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم کاردانو خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش کاردانو را انجام دهید.

چگونه می‌توانم کاردانو را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال کاردانو به ولتتان به نرخ همان لحظه کاردانو را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت کاردانو به چه صورت است؟

تراکنش های کاردانو بسیار سریع و ارزان هستند و با هزینه حدود 1 دلار در کمتر از 1 ساعت انجام می‌شوند.

حداقل و حداکثر خرید کاردانو در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش کاردانو در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید کاردانو ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید کاردانو در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن