با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ریپل XRP

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

8
0.645%
0.539
30,233

ریپل  XRPچیست؟

ریپل یک شبکه و پروتکل پرداخت دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک چین است. ارز دیجیتال این پلتفرم با نام اختصاری XRP شناخته می‌شود. هدف از ایجاد چنین سیستمی پاسخگویی به نیازهای روزافزون صنعت مالی بوده و با برتری های فنی و مکانیزمی سریع، ایمن و ارزان امکان جابه جایی پول را بین کشور های مختلف دچار تحول کرده است. با استفاده از این پلتفرم متن باز امکان انجام تراکنش‌های سریع و ارزان فراهم شده است. و از رقیبان سنتی آن می توان به سیستم سویفت اشاره نمود. اگر به بیت کوین نگاهی دقیق بیاندازید، متوجه خواهید شد که طراحی آن به‌گونه‌ای نیست که بتوان از آن برای پرداخت‌های روزمره استفاده کرد و یا به آسانی آن را در امور بانکی غیرمتمرکز مورد استفاده قرار داد. اما ریپل مدعی است تمامی مشکلات موجود در بیت کوین را حل خواهد کرد. یک پروژه جاه‌طلبانه که قصد دارد تمامی تراکنش‌های جهانی را به صورت غیرمتمرکز مدیریت کند. با وجود اینکه با مشکلات قانونی کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC) روبه‌رو است، اما همچنان به رشد سریع خود ادامه می‌دهد.

هدف ریپل جایگزینی بیت کوین نیست

ریپل خود را رقیبی برای بیت کوین و اتریوم نمی‌داند، اصلا این پروژه رویکرد کاملا متفاوتی دارد. با وجود اینکه بیت کوین یا اتریوم بنا دارند که یک سیستم پولی جدید راه‌اندازی کنند که جایگزین سیستم مالی سنتی شود و در آن دولت‌ها هیچ نقشی نداشته باشند و تمامی تراکنش‌ها بدون دخالت بانک‌ها صورت گیرد، اما ریپل قصد دارد همکاری تنگاتنگی با بانک‌ها داشته باشد تا از ریپل به عنوان یک شبکه امن برای پرداخت‌های خود استفاده کنند. ریپل در واقع قصد دارد به یک ارز دیجیتال برای استفاده در بانک‌های متمرکز تبدیل شود.

بیت کوین با هدف استفاده به عنوان روشی برای پرداخت‌ بوجود آمد. اما ریپل چنین هدفی را دنبال نمی‌کند و حتی قصد ندارد کاربران متوجه کاربرد آن شوند. زیرا این تکنولوژی با کاربران عادی همکاری نمی‌کند و هدف‌گذاری آن همکاری با سازمان‌های بزرگی است که خدمات پرداخت انجام می‌دهند.

شرکت ریپل توسعه دهنده رمز ارز XRP و چندین محصول دیگر

ریپل یک سیستم پرداخت است و قصد دارد خود را به یک شبکه گسترده برای تبادل ارز جهانی تبدیل کند. هدف اصلی ریپل تبدیل شدن به یک واسط قابل اعتماد بین دو تراکنش است. مزیت اصلی ریپل سرعت بسیار زیاد و امنیت بالای تراکنش‌های آن است.

ریپل یکی از بزرگترین شرکت‌های نرم‌افزاری در سانفرانسیسکوی آمریکا است که خدمات مالی و محصولات نرم‌افزاری در اختیار بانک‌ها و شرکت‌ها قرار می‌دهد و در این راستا توانسته عملکرد موفقی داشته باشد. به طوری‌که بسیاری از بانک‌ها و سازمان‌ها از محصولات این شرکت برای انتقال وجوه خود در سطح گسترده استفاده می‌کنند.

تمامی پرداخت‌ها و مبادلات شبکه ریپل بر روی دفتر کل توزیع شده (Ledger XRP) صورت می‌گیرد. در واقع این دفتر کل توزیع شده، یک بلاک چین تجاری است و از پرداخت‌های فرامرزی سازمان‌ها و بانک‌ها پشتیبانی می‌کند. توجه داشته باشید که فرآیند تولید ارز دیجیتال XRP همانند بیت کوین از طریق استخراج صورت نمی‌گیرد. در مقابل تمامی تراکنش‌های آن برای افزایش امنیت شبکه از طریق اجماع چندین گروه انجام می‌پذیرد.

تاریخچه ریپل XRP

در اوایل سال 2011، سه تن از مهندسان کامپیوتر به نام‌های دیوید شوارتز (David Schwartz)، جد مک کالب (Jed McCaleb) و آرتور بریتو (Arthur Britto) که به بیت کوین علاقه مند شده بودند، در صدد راه‌اندازی یک سیستم پایدار و در عین حال غیرمتمرکز برای ارسال پول برآمدند که نیازی به استخراج نداشت. از این‌رو آنها در ژوئن 2012 توانستند XRP Ledger را راه‌اندازی کنند. در همان سال نیز کریس لارسن (Chris Larsen) به آنها پیوست و شرکت NewCoin را راه‌اندازی کردند، که بعدا به OpenCoin تغییر نام یافت. از آن زمان به بعد ریپل به عنوان یک سیستم برای پرداخت‌های موسسات و بانک‌ها توسعه داده شد.

اوپن کوین در سال 2013 بار دیگر نام خود را به Ripple Labs و در نهایت در سال 2015 به Ripple تغییر داد.

در سال 2014 یکی از بنیانگذاران ریپل به نام جید مک‌کالب شرکت را به دلیل اختلافات بوجود آمده ترک کرد تا شبکه‌ای به نام Stellar راه‌اندازی کند. او قبل از ترک شرکت در حدود 9 میلیارد توکن XRP به عنوان حق الزحمه برای توسعه و تاسیس ریپل دریافت کرد. البته بعدا او فاش کرد که تمام پاداش‌های دریافتی خود را فروخته است.

XRP چگونه کار می‌کند؟

شبکه XRP فاقد الگوریتم اثبات کار موجود در بیت کوین و یا سیستم اثبات سهام در پروژه اتریوم است. این شبکه در تراکنش‌های خود از پروتکل تحمل خطای بیزانس استفاده می‌کند. در این سیستم باید تراکنش و موجودی حساب توسط گروه مشارکت کننده به نام اجماع تایید شود. این امر امنیت سیستم را تضمین می‌کند و مانع از دوبار خرج کردن XRP یا پول در شبکه می‌شود.

اگر کاربری یک تراکنش را از چندین درگاه آغاز کند و سعی کند مقدار معینی دارایی را به سیستم بفرستد، تمامی تراکنش‌های ارسالی حذف و تنها تراکنش اولی باقی می‌ماند. در گام بعدی گره‌های توزیع شده برای تایید این تراکنش به اجماع می‌رسند و در نهایت این تراکنش به تصویب می‌رسد. تمامی مراحل گفته شده تنها 5 ثانیه زمان می‌برد. با توجه به اینکه هیچ نهاد مرکزی در کار آن دخالتی ندارد می‌توان گفت که اکوسیستم ریپل غیرمتمرکز است.

مکانیزم اجماع در XRP

در شبکه ریپل تمامی تراکنش‌ها توسط مجموعه‌ای از تاییدکنندگان صورت می‌گیرد و مدیریت شبکه نیز بر عهده آنهاست. هر کاربری که در شبکه مشارکت داشته باشد می‌تواند گره تایید کننده را راه‌اندازی و اجرا کند. همچنین می‌تواند به عنوان یک گره به تاییدکننده‌ دیگری اعتماد نماید.

با این حال ریپل توصیه می‌کند که کلاینت‌ها از مشارکت کنندگان قابل اعتماد که در فهرست‌های آنها وجود دارد برای تایید تراکنش‌های خود استفاده کنند. این فهرست موسوم به گره یکتا (UNL) است.

در گره یکتا تمامی اطلاعات تراکنش با یکدیگر مبادله می‌شود. این تبادل تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تمامی گره‌ها نسبت به وضعیت کنونی دفتر کل به اجماع برسند. به عبارت ساده‌تر تمامی تراکنش‌هایی که توسط اکثریت گره یکتا مورد تایید قرار گیرند به عنوان تراکنش معتبر شناخته می‌شوند. اجماع زمانی برقرار است که  تمامی گره‌ها مجموعه برابری از تراکنش‌ها را بر روی دفتر کل اعمال کنند.

براساس ادعای شرکت ریپل، لجر توزیع شده این پلتفرم متن باز است و همه می‌توانند در توسعه آن نقش آفرینی کنند. حتی زمانی که ریپل منحل شود پلتفرم باز هم به حیات خود ادامه خواهد داد.

تمامی گره‌ها (اپراتور فول نود) و تایید کنندگان مسئول نگه‌داری دفتر کل تراکنش هستند. اکثر قریب به اتفاق تایید کنندگان در هر سه الی پنج ثانیه به اجماع می‌رسند و نسخه جدیدی از تراکنش‌های صورت گرفته را توزیع می‌کنند، این بدان معناست که داده‌های مربوط به تراکنش به طور مرتب به روزرسانی می‌شود.

باید توجه داشته باشید که هر کسی می‌تواند با اجرای کد تبدیل به تایید کننده XRP شود، اما این بدان معنا نیست که همه مشارکت کنندگان شبکه باید به او اعتماد کنند. تایید کننده جدید برای اینکه اعتماد عموم را بدست آورد باید در بین فهرست گره یکتا قرار گیرد. در حال حاضر 35 تایید کننده فعال در پروژه وجود دارد که 6 عدد از این تایید کننده‌ها توسط شرکت ریپل مدیریت می‌شود.

ارز دیجیتال XRP چیست؟

توکن XRP برای انتقال ارزش در شبکه ریپل به وجود آمده است. هدف اصلی آن تبدیل شدن به واسطه‌ای برای تبادلات بین انواع پول‌های فیات و سایر ارزهای دیجیتال است. به عنوان مثال اگر قصد دارید دلار را به یورو تبدیل کنید با تبدیل دلار به XRP و فروش مجدد آن به یورو می‌توانید به راحتی تراکنش خود را در عرض چند ثانیه انجام دهید. کارمزدی که برای چنین تراکنشی پرداخت می‌کنید تنها 0.0001 دلار است. نکته جالب توجه آن است که کارمزد دریافت شده در قالب XRP، بعدا سوزانده می‌شود. هدف از چنین رویکردی جلوگیری از حمله اسپمرها است.

ریپل نت (RippleNet) چیست؟

ریپل نت تنها برای شرکت ریپل طراحی شده و تنها بر روی شبکه XRPL فعال است و عملیات پرداخت و مبادله بر روی آن انجام می‌شود. هدف اصلی ریپل نت، بهینه و به صرفه کردن تراکنش‌های مالی در سطح بین‌المللی است. با استفاده از ریپل نت می‌توان سیستم‌های مالی را به صورت امن به یکدیگر متصل کرد و انتقال دارایی‌هایی مانند ارز فیات را به صورت آنی انجام داد. هدف ریپل کاهش هزینه تراکنش سرمایه و اوراق ‌بهاردار در سطح جهانی است و برای انجام اینکار به دو بخش اصلی تقسیم شده است:

 • ارز بومی این شبکه XRP
 • شبکه پرداخت ریپل نت

مهمترین محصولات عرضه شده توسط ریپل

ریپل از زمان ایجاد محصولات نرم‌افزاری متعددی تولید کرده است که بسیاری از بانک‌ها و موسسات از آنها برای تسهیل پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند. اما دارای سه محصول اصلی است که از میان آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایکس رپید (xRapid)

ایکس رپید را می‌توان به عنوان یک پل ارتباطی بین چندین پول فیات در نظر گرفت و یک راه‌حل امن برای حل مشکل نقدشوندگی بین بانکی عنوان کرد. از آنجایی که xRapid  و XRP بر مبنای دفتر کل توزیع شده کار می‌کنند، تایید تراکنش‌ها در این شبکه بسیار سریع و مقرون به صرفه خواهد بود.

به عنوان مثال جک قصد دارد از انگلیس 200 پوند به فرناندز در ایتالیا ارسال کند. باب این انتقال را از طریق یک موسسه مالی به نام FINAL انجام می‌دهد. شرکت FINAL برای انجام تراکنش از xRapid استفاده می‌کند. این پلتفرم باعث برقراری ارتباط بین صرافی‌های تبادلات مالی کشور مبدا و مقصد می‌شود. بدین ترتیب 200 پوند در ابتدا در انگلستان به ارز دیجیتال XRP تبدیل و در کشور ایتالیا نیز همان XRP تبدیل به یورو می‌شود. این تبدیل تنها در مدت چند ثانیه صورت می‌گیرد و فرناندز می‌تواند پول فرستاده شده توسط جک را در صرافی محلی ایتالیا به یورو دریافت کند.

ایکس کارنت (xCurrent)

ایکس کارن  یک راه حل ایمن برای پرداخت‌های آنی و قابل ردیابی فرامرزی است که توسط ریپل نت در اختیار بانک‌ها و موسسات قرار داده شده است. این پلتفرم هیچ نوع وابستگی به رمزارز XRP ندارد و در نتیجه نباید نگران افزایش بی‌مورد قیمت آن به دلیل افزایش تقاضا شد.

ایکس کارنت براساس پروتکل اینترلجر (Intedger) ساخته شده و به ارتباط بین لجرها و شبکه پرداخت این پلتفرم کمک شایانی می‌کند. علیرغم اینکه که ایکس کارنت برای تراکنش‌های بین بانکی پول فیات طراحی شده، اما این بدان معنا نیست که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی به عمل نمی‌آورد.

ایکس ویا (xVia)

ایکس ویا یک واسط کاربری (API) است که به بانک‌ها و سایر موسسات مالی امکان تعامل با یکدیگر را می‌دهد. در این سیستم دیگر نیازی نیست که کاربران به چندین شبکه پرداخت متصل شوند و تنها با اتصال به ریپل نت می‌توانند تبادلات مالی خود را انجام دهند.

مزایای ریپل

 • پرداخت آنی: تایید تراکنش‌ها به سرعت انجام می‌گیرد. در مقایسه با بانک‌ها که پرداخت آنها تا چند روز به طول می‌انجامد و یا بیت کوین که تراکنش آن به چند دقیقه تا چند ساعت زمان نیاز دارد، انتقال در ریپل تنها 4 الی 5 ثانیه زمان می‌برد.
 • کارمزد پایین تراکنش: هزینه تراکنش در شبکه ریپل تنها (0.0001) دلار است.
 • استفاده توسط موسسات مالی بزرگ: اکوسیستم ریپل نه تنها برای انتقال ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه محصولات نرم‌افزاری آن توسط بسیاری از موسسات و بانک‌های متمرکز برای انجام مبادلات ارزهای فیات استفاده می‌شود.

معایب ریپل

 • کاملا غیرمتمرکز نیست: اگر به تاریخچه بسیاری از ارزهای دیجیتال نگاهی بیاندازیم، پی خواهیم برد که اصلی‌ترین ویژگی خود را غیرمتمرکز بودن پلتفرم معرفی می‌کنند. اما در سیستم ریپل وجود تاییدکنندگانی که از قبل تعیین شده‌اند غیرمتمرکز بودن آن را به شدت زیر سوال می‌برد. این امر خلاف فلسفه وجودی رمزارزها به‌شمار می‌رود.
 • موجودیXRP که بدون استخراج وجود دارد: بیشتر موجودی XRP در یک حساب امانی شرکت نگهداری می‌شوند در صورتی که حجم بالایی از این رمزارز عرضه شود به طور حتم بر قیمت XRP تاثیر منفی برجای خواهد گذاشت.
 • شکایت علیه XRP: از آنجایی که شکایتی از جانب کمیسیون اوراق بهادار آمریکا متوجه ریپل است و اعلام کرده که باید XRP به عنوان یک توکن بهادار ثبت شود، استفاده سازمانی از آن با سرعت کمتری رخ خواهد داد. در صورت ثبت به عنوان توکن بهادار عرضه آن توسط صرافی‌ها نیز متوقف خواهد شد.

بهترین کیف پول‌های ریپل

کیف پول‌های زیادی از XRP پشتیبانی می‌کنند که از مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لجر نانو اس (Ledger Nano S) و لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) هر دو کیف پول سخت افزاری هستند.
 • کیف پول اج (Edge)، تراست والت (Trust Wallet)، جزء کیف پول‌های موبایلی هستند.
 • کیف پول اکسودوس (Exodus) به عنوان کیف دسکتاپی شناخته می‌شوند.

اندکی درباره ذخیره و دریافت XRP

رمز ارز ریپل جزو ارز هایی هست که علاوه بر یک ادرس جهت دریافت دارای یک تگ نیز می باشد البته این تگ در تمامی کیف پول های دریافت xrp وجود ندارد لذا پیش از دریافت یا واریز xrp  حتما از وجود این تگ در ادرس مقصد و وارد کردن صحیح آن اطمینان حاصل فرمایید. مورد بعدی در خصوص حداقل میزان فعال سازی آدرس هست که اگر برای اولین بار از یک ادرس برای ذخیره xrp استفاده کنید به مقدار 10 عدد توکن xrp در ان قفل می شود و دیگر قابل برداشت نخواهد بود.

چطور به آسانی ارز دیجیتال XRP خریداری کنیم؟

با توجه به فراگیر شدن رمز ارزها و ورود افراد زیاد به این بازار، ریسک‌ها نیز در آن افزایش یافته است. تعدد صرافی‌های ارز دیجیتال از سوی دیگر باعث شده تا انتخاب یک صرافی مورد اعتماد سخت تر شود. از این رو نیاز است که پیش از انتخاب یک صرافی معتبر در مورد فعالیت و سوابق آن اطلاعات کافی به دست آورید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر و قابل اعتمادی است که می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال ریپل و سایر رمزارزها از طریق آن اقدام نمایید.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم ریپل خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش ریپل را انجام دهید.

چگونه می‌توانم ریپل را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال ریپل به ولتتان به نرخ همان لحظه ریپل را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت ریپل به چه صورت است؟

تراکنش های ریپل بسیار ارزان و سریع هستند و تنها با چند سنت در کمتر از 2 دقیقه انجام می گیرند.

حداقل و حداکثر خرید ریپل در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش ریپل در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید ریپل ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید ریپل در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.