با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

دوج کوین DOGE

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

0,159

درصد تغییرات 24ساعته:

1.274%
10
10.815

دوج کوین چیست؟

دوج کوین، این میم کوین محبوب، شاید در سال 2013 کسی هم فکر نمی‌کرد که تا بدین حد جامعه ارزهای دیجیتال را مجذوب خود کند. رمز ارزی که تنها با هدف شوخی و طنز بین اندک گروهی در یک شبکه اجتماعی طراحی شد، اما در حال حاضر حامیان سرسختی مانند ایلان ماسک دارد. کسی که گاه و بیگاه با حرف‌ها و کارهای شبه برانگیز خود در رابطه با دوج کوین باعث جهش قیمت آن می‌شود. بسیاری از کارشناسان دوج کوین را رمز ارزی بدون آینده می‌پندارند، اما حامیان دوج کوین سرسختانه چنین نظری را رد می‌کنند. شاید این حامیان آن باشند که آینده دوج کوین را رقم خواهند زد؛ همانطور که حامیان بیت کوین باعث سربلندی آن شدند، کسی از آینده خبر ندارد. اگر نام این میم کوین را تازه شنیدید و یا اینکه مدت‌هاست نام آن به گوش شما خورده است و اطلاعاتی درباره آن ندارید، در این مقاله قصد داریم به طور کامل و مفصل درباره اینکه دوج کوین چیست و چگونه به وجود آمده است و معایب و مزایای آن چیست توضیحات کاملی را با شما به اشتراک بگذاریم. پس تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

دوج کوین، میم کوین دوست داشتنی

دوج کوین (DOGE)، یک آلت کوین است که با هدف سرگرمی و طنز به وجود آمده است. این رمز ارز متن باز و همتابه‌همتا در چند سال اول به آرامی رشد کرد و در نهایت در سال 2021 به اوج خود رسید. این پلتفرم غیرمتمرکز به کاربران خود اجازه می‌دهد که دارایی دیجیتال را به آسانی انتقال دهند.

دوج کوین هاردفورکی از لایت کوین (Litecoin) است. در تولید این رمزارز هیچ محدودیتی وجود ندارد، به طوریکه در هر دقیقه بیش از 10 هزار دوج کوین تولید می‌شود. فراوانی اصلی‌ترین مزیت آن به شمار می‌رود و یک گزینه بسیار عالی برای پاداش و هدیه به دوستان و آشنایان است.

چه چیزی باعث ارزشمند شدن دوج کوین شده است؟

مانند هر دارایی دیگر در بازار ارزهای دیجیتال، عرضه و تقاضا قیمت دوج کوین را تعیین می‌کند. با توجه به اینکه عرضه این ارز به شدت در حال رشد است، برای اینکه قیمت آن نیز ثابت بماند تقاضا هم به همان اندازه باید افزایش یابد.

این اتفاق در ماههای سال 2021 رخ داد و باعث شد قیمت آن نزدیک به 7 هزار درصد رشد کند، البته به دلیل نگرانی از ضرر به تدریج قیمت آن کاهش یافت. به هر حال هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده قیمت آن مجددا دچار افزایش افسار گسیخته‌ای شود، همچنین عکس این حالت نیز امکان‌پذیر است.

دوج کوین چه کاربردی دارد؟

دوج کوین را می‌توان همانند بسیاری از ارزهای دیجیتال برای ترید و یا سرمایه‌گذاری انتخاب کرد. بسیاری از طرفداران این میم کوین، آن را به عنوان یک ارز در تبادلات خود استفاده می‌کنند و به دلیل پایین بودن کارمزد تراکنش و سرعت بالای آن نسبت به بیت کوین می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای ابزاری برای پرداخت باشد.

در حال حاضر از دوج کوین به عنوان پاداش برای محتوای جالب و پرطرفدار در برخی از شبکه‌های اجتماعی از جمله ردیت (Reddit) استفاده می‌شود. خیل عظیمی از کاربران دوج کوین را برای فراگیر شدن در بین عموم مردم تبلیغ می‌کنند و امید دارند که دوج کوین بتواند به جایگاه ارزشمند خود بازگردد.

تاریخچه دوج کوین

سال 2013 بود که شخصی به نام جک پالمر که در آن زمان به عنوان مدیر تولید شعبه استرالیایی ادوبی فعالیت می‌کرد، با هدف تمسخر رمزارزها که در آن زمان به تدریج در حال رواج در بین افراد جامعه بودند دوج کوین را طراحی کرد. پالمر که از همان ابتدا نسبت به ارزهای دیجیتال به دیده شک می‌نگریست، در توئیت‌های خود این تکنولوژی در حال ظهور را مورد تمسخر قرار می‌داد. با این حال بعد از عرضه دوج کوین و افزایش طرفداران آن در شبکه‌های اجتماعی دامنه وب سایت دوج کوین را خریداری کرد.

در همان زمان نیز بیلی مارکوس درصدد ساخت ارز دیجیتال مخصوص خودش برآمده بود که در شبکه‌ اجتماعی با پالمر آشنا شد. از آنجایی که دوج کوین هیاهوی زیادی به راه انداخته بود، تصمییم گرفت به صورت جدی با جکسون پالمر بر روی کدهای این پروژه همکاری کند. دوج کوین که به عنوان هاردفورکی از لاکی کوین و این پروژه نیز مشتق شده از لایت کوین بود در 6 دسامبر 2013 رسما انتشار خود را اعلام کرد. حدود 2 هفته بعد از اولین انتشار این رمز ارز به ناگهان قیمت آن نزدیک به 300 برابر رشد کرد.

دوج کوین نیز مانند پدر بزرگ خود یعنی بیت کوین براساس الگوریتم اجماع کار (PoW) تولید می‌شود. بدین معنی که بایستی در تولید این رمزارز از ماینر استفاده شود تا تراکنش‌ها مورد تایید قرار گیرند و شبکه را در مقابل کسانی که قصد دارند آن را دستکاری کنند محافظت کنند.

سیاست پولی به کار رفته در شبکه دوج کوین

در زمان شروع به کار دوج کوین حداکثر موجودی آن در حدود 100 میلیارد واحد بود، اما در فوریه 2014 پالمر اعلام کرد که سقف موجودی دوج کوین برداشته می‌شود تا مانع از افزایش نرخ تورم آن شود. پس از آن هر ساله نزدیک به 5 میلیارد دوج کوین به تعداد آن افزوده می‌شود و براساس برآوردهای صورت گرفته هر 26 سال تعداد دوج کوین نزدیک به 2 برابر خواهد شد.

با اجرای سیاست حذف سقف موجودی تعداد واحدهای دوج کوین، قیمت آن به تدریج کاهش پیدا کرد و انگیزه استخراج کنندگان نیز برای ماین آن افت کرد. در ادامه چنین جریانی میزان هش ریت شبکه که معیاری برای سنجش قدرت پردازش شبکه است روند نزولی پیدا کرد. این امر باعث شد نگرانی‌هایی در میان اعضای جامعه دوج کوین نسبت به حمله 51 درصد بروز کند.

منظور ما از حمله 51 درصد، افزایش قدرت ماینر یا استخری است که باعث می‌شود بیش از 51 درصد از قدرت  بلاک چین را تحت انحصار خود بگیرد. چنین فرایندی باعث می‌شود که مشارکت کنندگان دیگر نتوانند تراکنشی در شبکه انجام دهند و در این صورت بلاک جدیدی ساخته نمی‌شود.

در یک شبکه قدرتمند مانند بیت کوین چنین رویدادی غیرممکن است. زیرا میزان مصرف انرژی به قدری بالا خواهد رفت که تامین هزینه آن عملا کمرشکن خواهد بود. اما در شبکه‌ای که تعداد ماینرهای آن بسیار محدود است، انجام چنین کاری هزینه بسیاری کمی دارد و احتمال آن بسیار بالاست.

توسعه دهندگان برای ممانعت از بروز چنین حمله‌ای بر روی شبکه دوج کوین، اقدام به استخراج ترکیبی یا اثبات کار کمکی کردند. در این روش از قدرت سایر بلاک چین‌هایی که مبتنی بر Scrypt  فعالیت می‌کنند برای پردازش تراکنش‌های دوج کوین کمک گرفته می‌شود.

استخراج ترکیبی به ماینرها این امکان را می‌دهد که به طور همزمان بر روی دو زنجیره فعالیت داشته باشند و از هر دوی آنها پاداش دریافت کنند. بنابراین ماینینگ دوج کوین با استفاده از توان پردازشی بالا در لایت کوین به این بلاکچین انتقال یافت که امکان بروز حملات مذکور به حداقل برسد.

زمان ساخت بلاک و پاداش ماینرهای دوج کوین

شبکه دوج کوین به ازای هر بلوک جدیدی که در بلاک چین ایجاد می‌شود، در حدود 10 هزار دوج پاداش پرداخت می‌کند. مدت زمان مورد نیاز برای ایجاد یک بلوک در حدود 1 دقیقه است و در هر روز 1440 بلوک به زنجیره دوج اضافه می‌شود. با این حساب هر روز 14.400.000  دوج کوین استخراج می‌گردد.

سرعت تراکنش دوج کوین چقدر است؟

سرعت تراکنش در شبکه دوج کوین به ترافیک شبکه بستگی دارد، اما در حالت عادی، به طور میانگین هر ثانیه 33 تراکنش پردازش می‌شود که در مقایسه با بلاک چین بیت کوین که در هر ثانیه 7 تراکنش در آن صورت می‌گیرد دارای برتری است.

آیا استخراج دوج کوین ارزشش را دارد؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان استخراج دوج کوین تا زمانی که قیمت آن به محدود 0.3 دلار برسد سودآور بود اما بعد از نزول  قیمت دوج کوین به پایین‌تر از این سطح، سودآور بودن استخراج آن نیز زیر سوال رفت. بر این اساس شاید بهترین زمان برای استخراج دوج کوین، سال 2021 بود.

در حال حاضر سودآورترین ارز دیجیتالی که بسیاری نام آن را به خوبی می‌شناسند، پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین است. با این حال استخراج آن در کشور ما به دلیل پایین بودن قیمت برق با مسائل قانونی دست به گریبان است.

ایلان ماسک و دوج کوین

با وجود اینکه بسیاری ایلان ماسک را به دستکاری بازار دوج کوین متهم می‌کنند، اما واقعیت امر این است که او چندین سال است که آشکارا از دوج کوین حمایت می‌کند و به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار ارزهای دیجیتال اون به عنوان ناجی دوج کوین شناخته می‌شود.

ایلان ماسک همچنان تلاش مضاعفی را برای توسعه ارز دیجیتال محبوب خود یعنی دوج کوین انجام می‌دهد. به طوریکه او به طور مستقیم از فعالان حوزه بلاک چین درخواست کرده است که برنامه خود را برای پیشرفت دوج کوین در گیت هاب ارائه دهند.

همچنین توئیت‌های گاه و بیگاه او در شبکه اجتماعی توئیتر توانسته است قیمت آن را در بسیاری از مواقع به صورت حبابی افزایش دهد. اگر چه پس از مدت کوتاهی قیمت آن روند کاهشی داشته است اما این امر نشان دهنده تاثیر او بر قیمت دوج کوین است.

آیا دوج کوین ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

دوج کوین براساس فناوری خاصی طراحی نشده و هیچ به روزرسانی در آن صورت نگرفته است. این میم کوین تنها با هدف سرگرم کردن و طنز جای پای خود را در دنیای رمزارزها محکم کرده است. در چند سال اخیر  توئیت‌های ایلان ماسک و جو روانی بعد از آن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت دوج کوین عنوان کرد. اما به هر حال اگر قصد دارید در این میم کوین سرمایه‌گذاری بلند مدتی داشته باشید قبل از هر چیز تحقیقات لازم را در این رابطه انجام دهید و بعد اقدام به سرمایه‌گذاری در دوج کوین کنید.

انواع کیف پول‌های دوج کوین

کاربرانی که قصد دارند دوج کوین را نگهداری کنند، می‌توانند از سه نوع کیف پول آنلاین، کیف پول نرم‌افزاری و کیف پول سخت افزاری برای این کار استفاده کنند.

بسیاری از کیف پول‌های آنلاین توسط صرافی کوین بیس و بایننس ارائه می‌شوند. برای اینکه از این نوع کیف پول‌ها استفاده کنید باید برنامه مد نظر را دانلود کرده و بر روی دستگاه خود نصب کنید. در این میان برخی از کیف پول‌ها امنیت بسیار بالایی دارند که از معروفترین‌ آنها می‌توان به متامسک و تراست والت اشاره کرد. در این بین برخی از کیف پول‌های اصلی دوج کوین نیز عرضه شده اند که از جمله آنها می‌توان Dogecoin Core یا Multidoge را نام برد. اگر ارزش دارایی رمزارز شما بیشتر است و نگران امنیت آن هستید می‌توانید از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانندLedger  یا Trezor استفاده کنید. این کیف پول‌ها تنها در زمان انجام تراکنش آنلاین می‌شوند. از این رو هیچ نوع نگرانی بابت هک آن وجود ندارد.

نقشه راه دوج کوین

زمانی که دوج کوین راه‌اندازی شد هیچگونه نقشه راهی در وایت پیپر آن ترسیم نشده بود. اما افزایش محبوبیت این رمزارز باعث شد تا توسعه دهندگان آن یک نقشه راه در وب سایت رسمی Dogecoin.com منتشر کنند. براین اساس دو پروژه اولیه با نام‌های LibDogecoin و GigaWallet مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

فراگیر کردن و پذیرش سریع از اصلی‌ترین اهداف دوج کوین در این نقشه راه است و تبدیل کردن آن به ارزی که حتی امکان انجام ساده‌ترین کارها نیز با آن امکان‌پذیر باشد نیز یکی دیگر از اهداف ذکر شده در نقشه راه دوج کوین است.

همچنین قرار است وب سایت دوج کوین تغییر کند و ظاهری جدید در وب سایت به وجود بیاید که در آن اطلاعات جدیدی در مورد پروژه‌ ارائه داده شده است. از سوی دیگر آزادی عمل بیشتری به توسعه دهندگان داده خواهد شد تا بتوانند محصولات سازگار با دوج کوین بسازند. این همان چیزی است که در پروژه LibDogecoin در نظر گرفته شده است. این پروژه یکی از 8 پروژه  ذکر شده در نقشه راه دوج کوین است. از دیگر پروژه‌های ذکر شده در نقشه راه می‌توان به Dogecoin Keyring، API/SDK و Project RadioDoge اشاره کرد. در یکی از پیشنهاداتی که در بین جامعه دوج کوین به اشتراک گذاشته شده، خروج از الگوریتم اجماع کار و سوق دادن شبکه به سمت اثبات سهام است.

چه کسی بیشترین دوج کوین را در سال 2023 دارد؟

ماهیت شبکه غیرمتمرکز دوج کوین، تشخیص اینکه چه کسی چه مقدار دوج کوین در اختیار دارد را به امری دشوار تبدیل کرده است. اما با این حال برخی از بزرگترین کیف پول‌های دوج کوین که در آن لیست 100 آدرس اشخاص ثروتمند وجود دارد نشان می‌دهد که کیف پول فعلی که بیشترین مقدار این رمزارز را در اختیار دارد متعلق به سرمایه‌گذار رابین هود  است که تا ژوئن سال 2022 در حدود 29,461,944,068 Dogecoin را در اختیار داشت.

در حال حاضر بیش از 535 نفر میلیون‌ها دوج کوین در اختیار دارند. بر اساس لیستی از پرطرفداران‌ترین سرمایه گذاران Dogecoin که توسط Bit Info Charts به اشتراک گذاشته شده است، اکنون 535 کیف پول  بیش از 1,000,000 دلار  و حدود 62 کیف پول نیز بیش از 10،000،000 دلار دوج کوین در والت خود دارند که می‌توان آنها را در لیست نهنگ Dogecoin جای داد.

با توجه به ماهیت برخی از تراکنش‌های Dogecoin، بسیاری از اعضای جامعه این رمزارز معتقد هستند که ایلان ماسک یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران Dogecoin به شمار می‌رود. با این حال، ماسک به این موضع واکنش نشان داده و این موضع را نفی می‌کند.

 البته ادعای دیگری نیز وجود دارد مبنی بر این که بیشترین دوج کوین متعلق به پلتفرم معاملاتی Robinhood است. زیرا بسیاری از دارندگان برتر Dogecoin کوین‌های خود را از طریق این پلتفرم خریداری می‌کنند.

در حالت کلی 10 کیف پول برتر Dogecoin بیش از 47.4 درصد از این رمزارز را در اختیار دارند.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم دوج کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش دوج کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم دوج کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال دوج کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه دوج کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت دوج کوین به چه صورت است؟

تراکنش های دوج کوین متناسب با ترافیک این شبکه در صف قرار گرفته و انجام می شود و کارمزد های انتقال به ماینر های شبکه اختصاص می یابد که نرخی متغییر است اما معمولا با هزینه حدودی 1 دلار و زمان کمتر از 60 دقیقه انتقالات صورت می پذیرد.

حداقل و حداکثر خرید دوج کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش دوج کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید دوج کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید دوج کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.