با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

مولتی ورس ایکس EGLD

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 41.55
تومان 259,625
10.31%
689

$ 1,119,815,650

$ 30,657,163

مالتی ورس ایکس EGLD چیست؟

در فضای پر رقابت بلاکچین های لایه 1 هر روز شاهد بروز شبکه ای جدید با ویژگی های متفاوت هستیم که اکثر آنها یا از نظر فنی یا در حین توسعه توان رقابت با سایر بلاکچین های این حوزه را نداشته و به مرور از دور رقابت خارج می شوند، در این بین بلاکچین مالتی ورس ایکس که پیش تر با نام الراند شناخته می شد توانسته با برخورداری از فناوری پیشرفته و توسعه چشم گیر جای خود را میان پروژه های مطرح کریپتو کارنسی باز کند و با ارائه مجموعه ای کامل از آنچه بلاکچین های نسل جدید به آنها نیاز دارند یعنی افزایش مقیاس پذیری و سرعـت، درکنار برخورداری از امنیت و تمرکز زدائی همراه با ارائه محصولات و زیر ساخت توسعه قرار داد های هوشمند و اپلیکیشن های غیر متمرکز رقابت میان بلاکچین های لایه 1 را به مرحله جدیدی وارد سازد. دراین مقاله با بررسی اجمالی مالتی ورس ایکس و رمز ارز EGLD هر آنچه قبل از سرمایه گذاری روی این پروژه محبوب را لازم است را بیابید.

برتری فنی شاردینگ در مالتی ورس ایکس

همانگونه که انتظار می رود بلاکچین ها همواره با مشکل سرعت تایید تراکنش ها در حال دست و پنجه نرم کردن هستن و در این بین راهکارهای متعددی برای رفع این مشکل و افزایش توان عملیاتی ارائه می شود، راهکار شاردینگ یا خوشه سازی بلاکچین نیز یکی از مهم ترین ساز و کار های رفع این مشکل است که اتریوم 2 نیز در پی رسیدن به آن سالها در تلاش است، به زبان ساده شاردینگ در یک بلاکچین زنجیره های متعددی را اضافه می کند که هر زنجیره بوسیله تعدادی نود اعتبار سنج فرایند تایید تراکنش ها و ساخت بلاک جدید را انجام می دهد یعنی با تقسیم نود های کل یک بلاکچین برای به اجماع رسیدن و اعتبار سنجی پردازش ها این مراتب در خوشه های متعدد زیر نظر تعداد محدود تری از نود ها به وقوع می پیوندد که با افزایش بار محاسباتی شبکه نیز می توان تعداد شارد ها را نیز بوسیله تخصیص نود های بیشتر گسترش داد و مجموعه ای از گره ها را که به صورت موازی فرایند های محوله را انجام می دهند را بوجود آورد، شاردینگ همان تکنولوژی متمایزی است که توان عملیاتی مولتی ورس اکس را بهبود بخشیده و توانسته توان رقابت در این کورس بزرگ بلاکچین ها برای این پروژه را به ارمغان بیاورد.  در حال حاضر مولتی ورس ایکس با ایجاد بلاک در هر 5 ثانیه توانایی پردازش بیش از 10 هزار تراکنش در هر ثانیه را دارا است البته این مورد در عمل فعلا اثبات نشده چرا که بیشترین ترافیک محوله به این بلاکچین تا کنون نتوانسته به عدد بیشتر از 100 در ثانیه برسد و برای استفاده کامل از پتانسیل های مقیاس پذیری این بلاکچین لازمه گسترش اکوسیستم آن و ارائه محصولات غیر متمرکز بسیار بیشتری است، گفتنی است دراین بلاکچین تراکنش ها با کمتر از 0.1 سنت تایید می شوند.

تغییر نام الراند به مولتی ورس اکس

اگر از کاربران با سابقه رمز ارز ها باشید پروژه مولتی ورس اکس را با نام الراند می شناسید، گفتنی است که این بلاکچین در حین ارائه تمامی امکانات قبلی خود به دلیل افزایش تمرکز خود بر محور متاورس و ارائه محصولات متعدد در جهت توسعه متاورس و توکن های غیر مثلی ریبرند و تغییر نام پلتفرم خود را از الراند به مولتی ورس اکس در نوامبر سال 2022 انجام داده است اما نام اختصاری توکن بومی این بلاکچین همچنان مانند گذشته EGLD باقی مانده است.

مکانیزم اجماع مولتی ورس اکس

مکانیزم اجماع قلب تپنده هر بلاکچین است که مجموعه فعالیت های نحوه رای دهی و کاندید شدن جهت ساخت بلاک جدید و تایید تراکنش های پیش رو توسط آن انجام می شود و در مولتی ورس اکس نیز همانند اکثر بلاکچین های نسل جدید مکانیزم اجماع محبوب اثبات سهام را در قالب SPOS یا Secure Proof Of Stake مشاهده می کنیم. در این بلاکچین برای تبدیل شدن به نود اعتبار سنج نیاز به سهام گذاری حداقل 2500 توکن EGLD می باشد که در کنار استفاده از یک زیر ساخت سخت افزاری به متقاضی امکان پیوستن به اعتبار سنج های مولتی ورس اکس را می دهد. در حال حاضر این بلاکچین از مجموع 3200 نود در 4 شارد مختلف بهره می برد که به هر شارد حداکثر می توان 800 نود در این پلتفرم تخصیص داد. پاداش حاصله از فرایند سهام گذاری در مولتی ورس ایکس رقمی بین 5 تا 6 درصد در سال است و همچنین اگر شرایط کافی برای اعتبار سنجی را به دلیل داشتن موجودی کمتر از 2500 واحد egold یا عدم دانش و زیر ساخت فنی دارید می توانید به عنوان Delegator یا مشارکت کننده توکن های خود را به اعتبار سنج مورد اطمینانتان سپرده و سود استیکینگ را از این طریق کسب کنید.

در این بلاکچین به جز اعتبار سنج ها دو نود دیگر نیز به عناوین زیر وجود دارند:

Observer یا مشاهده گر ها: این نوع از نود ها برای بازبینی بلاک های جدید پیشنهادی و تایید تراکنش ها برخلاف اعتبار سنج ها نیازمند استیک یا سهام گذاری EGLD نیستند و همینطور تنها دو توالی از تاریخچه پیشین شبکه را در خود ثبت می کنند و از سخت افزار ضعیف تری نسبت به اعتبار سنج ها لازم است برخوردار باشند و با اختصاص سرور خود به امنیت و ثبات شبکه کمک می کنند و از دریافت پاداش فعالیت سهام گذاری نیز بی نصیب هستند.

نود های ماهیگیر یا Fisherman : همانطور که انتظار می رود برخی از نود ها با نیت های خرابکارانه به منظور تایید تراکنش اشتباه یا بروز اختلال در بلاکچین به این شبکه اضافه می شوند و نقش نود های فیشرمن شناسایی و مختل نمودن این نود هاست، گفتنی است در صورت شناسایی خرابکاری هر نود توسط فیشرمن ها کل موجودی سهام گذاری آنها به عنوان جریمه از انها گرفته شده و به عنوان پاداش به نود های ماهیگیر داده می شود.

اجزا بلاکچین مولتی ورس اکس

تیم توسعه دهنده مولتی ورس ایکس مجموعه از امکانات توسعه و ابزار ها را تهیه و فراهم نموده که در زیر به بررسی هر یک می پردازیم:

ماشین مجازی مولتی ورس ایکس Multiversx VM : اجرای قرار داد های هوشمند در این بلاکچین توسط ماشین مجازی مولتی ورس ایکس که مبتنی بر WASM هست اجرا می شود، توسعه دهنده گان می توانند از مجموعه مختلفی از زبان های برنامه نویسی مانند Rust و C++ و تایپ اسکریپت برای توسعه نرم افزار غیر متمرکز خود استفاده نمایند.

ایکس پورتال Xportal : ایکس پورتال یک نرم افزار موبایل است که به کاربران امکان ذخیره و ارسال انواع توکن های بر بستر مولتی ورس ایکس را می دهد و در کنار آن کاربران می توانند مجموعه ای از خدمات سواپ یا تبدیل توکن و خرید و فروش با ارز های فیات با کارت های اعتباری را تجربه کنند و همچنین از مزایای چت رمز نگاری شده و ایمن با سایر کاربران در کنار ذخیره و مدیریت توکن های غیر مثلی یا NFT نیز بهره ببرند. این اپلیکیشن بیشتر به منظور راحتی استفاده از خدمات در بستر مالتی ورس ایکس برای عموم کاربران که تنها از گوشی های هوشمند استفاده می کنند توسعه یافته و می تواند راحتی استفاده از تمامی توکن های مثلی یا NFT  ها را در اختیار کاربران قرار دهد.

ایکس فابریک XFabric : برای توسعه قرار داد های هوشمند و همینطور اپلیکیشن های غیر متمرکز ابزاری توسط این مجموعه توسعه داده شده که بوسیله آن فرایند ساخت واجرای برنامه ها با سهولت بسیار بالایی توسط بسیاری از ابزار  و ماژول های آماده انجام می شود.

ایکس ورلد XWorld : مجموعه ای از ابزار ها تحت عنوان موتور ساخت متاورس که در نهایت امکان تعامل پذیری و ارتباط میان متاورس های مختلف را امکان پذیر می کند.

همچنین در رود مپ یا نقشه راه این پروژه معرفی محصولاتی از قبیل xlaunchpad به منظور شتابدهی پروژه های بر بستر مالتی ورس اکس و همچنین Xmoney که یک راهکار پرداخت غیر متمرکز است در نظر گرفته شده است.

کاربرد توکن EGLD

 رمز ارز بومی بلاکچین مالتی ورس اکس EGLD نام دارد که می تواند به عنوان ابزاری برای پرداخت و یا ذخیره ای برای سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرد، در این بلاکچین از EGLD به منظور پرداخت کارمزد تراکنش های تمامی توکن های مثلی و غیر مثلی ایجاد شده در این بستر استفاده می شود و هولدر های EGLD نیز با برخورداری از مکانیزم حاکمیتی این توکن در تایین آینده آن نقش و حق رای دارند.  اصلی ترین نقش کاربرد این توکن در اکوسیستم مولتی ورس ایکس سهام گذاری آن جهت تبدیل شدن به نود های اعتبار سنج و در قبال آن دیافت پاداش استیک ومشارکت در شبکه می باشد.

نحوه تخصیص توکن های EGLD

بررسی دقیق توکنومیکس پروژه های رمز ارز ها بسیار حائز اهمیت است چرا که عرضه متوالی و نا محدود کوین و توکن می تواند تقاضای آنرا با کمبود مواجه کرده و به یکی از اصلی ترین فاکتور های ریزش قیمت منجر شود، توکن های EGLD نیز دارای محدودیت در میزان عرضه نهایی هستند و این میزان به مقدار 31,415,926 واحد نهایی محدود شده که طی فرایند پاداش سهام گذاری EGLD طی سالهای آتی به مرور تمامی مقادیر آن به گردش درخواهند آمد. در حال حاضر نیز بیش از 26 میلیون واحد از این رمز ارز به گردش درامده است.  میزان 20 میلیون از توکن های اولیه از پیش ضرب شدند و به شرح زیر عرضه شدند:

25 درصد از توکن ها در عرضه اولیه فروخته شد.

19 درصد از توکن ها در برنامه خصوصی به فروش رسید.

19 درصد در به تیم پرداخت شد.

2.5 درصد به مشاوران پروژه پرداخت شد.

17 درصد به صندوق شرکت واریز شد.

7 درصد به عنوان پاداش و طرح های تشویقی اختصاص یافت.

8.5 درصد برای شتابدهی و طرح های توسعه درنظر گرفته شد.

2 درصد به صندوق جامعه این پروژه تعلق یافت.

 

 

بررسی بنیان گذاران مالتی ورس ایکس

مالتی ورس ایکس دارای سه هم بنیان گذار به ترتیب و سوابق اجرایی زیر است:

بنیامین مینکو (Benjamin Mincu) : بنیامین مینکو هم بنیان گذار و نقش مدیریت اجرایی را در این پروژه بر عهده دارد در رزومه وی سابقه فعالیت در بلاکچین NEM و همچنین پروژه متاچین کپیتال به چشم می خورد.

لوسین تودئا (Lucian Todea) : لوسین نودا نیز دیگر هم بنیان گذار EGLD و  نقش COO را در این مجموعه داراست از سوابق قبلی وی می توان به فعالیت در پروژه SOFT32 اشاره نمود.

لوسین مینکو (Lucian Mincu) : وی نیزیکی از همبنیان گذاران EGLD بوده و در این مجموعه نقش CTO یا مدیر ارشد فناوری را بر عهده دارد و دارای سوابق کاری در  Uhrenwerk 24، Cetto   می باشد.

بهترین کیف پول‌های مالتی ورس اکس

مالتی ورس اکس در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • ایکس پورتال (xportal) کیف پول  موبایل.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.

چگونه مالتی ورس اکس بخریم؟

خرید و فروش مالتی ورس اکس به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش مالتی ورس اکس هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش EGLD  مالتی ورس اکس یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم EGLD خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش EGLD را انجام دهید.

چگونه می‌توانم EGLD را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال EGLD به ولتتان به نرخ همان لحظه EGLD را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت EGLD به چه صورت است؟

تراکنش های EGLD بسیار سریع و ارزان هستند و طی چند ثانیه با حدود 1 سنت انجام می شوند.

حداقل و حداکثر خرید EGLD در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش EGLD در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید EGLD ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید EGLD در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.