با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

فایل کوین FIL

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 5.21
تومان 303,483
0.24%
37
$ 2,935,013,324
$ 129,931,090

فایل کوین چیست؟

ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها دو فعالیت مهمی هستند که در بستر اینترنت صورت می‌گیرند. کاربران برای انجام این دو فرایند ناگزیرند از سیستم‌های متمرکز استفاده کنند. در چنین سیستمی داده‌ها به طور تمام و کمال توسط کاربران مدیریت نمی‌شوند، از سویی به سختی می‌توان صحت و تمامیت داده‌ها را مورد تایید قرار داد. برای رفع این مشکلات، فایل کوین به عنوان یک اکوسیستم ذخیره‌سازی امن و بدون واسطه داده‌ها معرفی شد.

فایل کوین (Filecoin)، نام پروژه‌ای است که با هدف از میان برداشتن واسطه‌ها در زمینه ذخیره‌سازی فایل‌ها بوجود آمد. ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و ایمن داده‌ها مهم‌ترین هدفی بود که این پروتکل با ادعای تحقق آن پا به میدان گذاشت.

این پروژه در سال 2014، توسط وان بنت (Juan Benet)، دانشمند حوزه علوم رایانه در بنیاد پروتکل لبز (Protocol Labs) فعالیت خود را آغاز کرد. فایل کوین بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال، روند توسعه خود را به دور از هیاهو و در سکوت به پیش برد.

اولین عرضه توکن‌های فایل کوین در سپتامبر 2017 خاتمه یافت و طی آن این پروژه موفق به جذب 257 میلیون دلار سرمایه شد. طبق وعده تیم توسعه دهنده قرار بود رمز ارز این پروژه در سال 2019 عرضه شود، اما این وعده به دلایلی عملی نشد. در اکتبر سال 2020 بود که فایل کوین با نماد اختصاری FIL به لیست صرافی‌های ارز دیجیتال اضافه گردید.

آشنایی با فایل کوین (Filecoin)

فایل کوین شبکه‌ای است که فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و توزیع‌شده‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهد. ماینرها در این 0شبکه در نقش فراهم کننده فضای موردنیاز برای ذخیره‌سازی ایمن داده‌ها فعالیت دارند و در ازای انجام این فعالیت پاداشی در قالب FIL دریافت می‌کنند.

بلاک چین فایل کوین، علاوه بر اینکه به عنوان ذخیره کننده دفتر کل تراکنش‌ها عمل می‌کند، ماشین مجازی فایل کوین را نیز پیاده‌سازی کرده است. ماشین مجازی فایل کوین (Filcoin VM) طی یک حالت تکرار شونده، به اجرای پرداخت‌ها، انواع قراردادهای رمزنگاری شده و مکانیسم‌های بازار بین مشارکت کنندگان در شبکه می‌پردازد.

از آنجایی که ماشین مجازی فایل کوین به صورت توزیع‌شده به اجرا درآمده است، فرایند پردازش معاملات ذخیره‌سازی و دیگر سازوکارهای قرارداد که روی زنجیره به ثبت رسیده‌اند، بدون اینکه نیازمند ایجاد تعامل میان طرفین باشد، به طور مرتب در جریان است.

فایل کوین چگونه عمل می‌کند؟

فایل کوین شبکه‌ای مبتنی بر IPFS است که فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز ایجاد کرده و یک لایه اشتراک‌گذاری ارائه می‌دهد. IPFS با استفاده از یک شبکه همتا‌به‌همتای جهانی، به کاربران اعلام می‌کند که محل ذخیره‌سازی داده‌های آنها کجاست. اگر چه هر دو سیستم IPFS و فایل کوین در زمینه ذخیره‌سازی داده‌ها فعالیت می‌کنند، اما یک تفاوت عمده میان آنها وجود دارد و آن اینکه فایل کوین از یک سازوکار اقتصادی به عنوان مکانیسمی برای انگیزه بخشی به نودها بهره می‌برد که  IPFS فاقد آن است. از این رو می‌توان فایل کوین را نسخه کامل‌تر IPFS دانست.

فایل کوین متشکل از نودهایی است که به صورت توزیع شده فعالیت می‌کنند و هر کدام وظیفه متفاوتی را بر عهده دارند. کلاینت‌های فایل کوین، با قرار دادن بلاک چین این شبکه در یک مسیر واحد و تایید پیام هر بلاک، زمینه عملکرد این شبکه را فراهم می‌کنند. شبکه برای ایجاد ارتباط میان نودها، انتقال داده و شناخت سایر نودها، یک سری کانال امن در نظر گرفته است.

نودها می‌توانند پیام‌های مختلفی را در شبکه منتشر کنند و یا با پرداخت هزینه، درخواستی مبنی بر ذخیره‌سازی و یا بازیابی را به شبکه ارسال نمایند.

معرفی نودهای شبکه فایل کوین

در شبکه فایل کوین نودهای مختلفی وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

نودهای ذخیره‌سازی (Storage Providers)

نودهای ذخیره‌سازی به عنوان تامین کنندگان فضای ذخیره‌سازی، نقش خود را با اجرای انواع تبادلات (Deals) و افزودن بلاک‌های جدید به زنجیره که در هر 30 ثانیه یک بلاک جدید ایجاد می‌شود، ایفا می‌کنند. به نودهای ذخیره‌ساز در ازای انجام این کار پاداشی در قالب کوین FIL تعلق می‌گیرد.

عمل در قالب نود ذخیره‌ساز از آنجایی که فعالیتی فنی است، مستلزم داشتن تجهیزاتی قوی است که ماینر لوتوس به عنوان پیشرفته‌ترین ابزار این فعالیت شناخته می‌شود.

افراد می‌توانند با استفاده از پلتفرم‌های Sia و Storj، فضای ذخیره‌سازی رایانه خود را در اختیار شبکه قرار دهد تا به عنوان فضای اضافی برای ذخیره‌سازی فایل‌های کاربران مورد استفاده قرار گیرد.

نودهای ارائه دهنده بازیابی (Retrieval Providers)

این نودها وظیفه دارند مسیری سریع برای بازیابی فایل‌ها ارائه دهند. این نودها در مجاورت با نودهای ذخیره‌سازی قرار دارند و در ازای ایفای نقش محوله پاداشی به آنها تعلق می‌گیرد. علیرغم اینکه برای انجام وظیفه نودهای ارائه دهنده بازیابی، پهنای باند زیاد و Latency اندکی موردنیاز است، اما زمانی به آنها پاداش تعلق می‌گیرد که بتوانند در سریع‌ترین زمان عملیات ایجاد یا بازیابی یک فایل را انجام دهند. به عبارتی نودهایی موفق خواهند شد که عملکرد بهتری در میان انبوهی از نودها که به صورت همزمان در یک بستر پر سرعت و پر ترافیک فعالیت می‌کنند، از خود به نمایش بگذارند.

تبادلات در شبکه فایل کوین

شبکه فایل کوین دارای دو نوع تبادل تحت عنوان تبادل فضای ذخیره‌سازی و تبادل بازیابی است. تبادل ذخیره‌سازی به توافق میان نودها و ارائه‌دهندگان فایل برای ذخیره‌سازی اشاره دارد. با آغاز یک تبادل و دریافت داده‌ها توسط ارائه‌کنندگان برای ذخیره‌سازی، طی یک وضعیت تکرار شونده باید به زنجیره ثابت شود که ارائه دهنده، فرایند ذخیره‌سازی داده‌ها را طبق توافق صورت گرفته انجام می‌دهد.

تبادل بازیابی نیز توافقی است که میان کلاینت‌ها و ارائه‌کنندگان صورت می‌گیرد و هدف از آن استخراج داده‌هایی است که در شبکه ذخیره شده‌اند. تبادلات بازیابی به صورت برون زنجیره‌ای یا آفچین و از طریق کانال‌های پرداخت صورت می‌گیرد.

الگوریتم اجماع شبکه فایل کوین

در شبکه فایل کوین برای صحت سنجی تبادل داده‌ها از الگوریتم اثبات رمزنگاری تحت عنوان اثبات تکرار (Proof Of Replication) که اختصارا با نماد PoRep به نمایش در می‌آید، استفاده می‌شود.

طبق این الگوریتم، نودهای ارائه‌دهنده بایستی ثابت کنند که همه داده‌ها را دریافت و به روشی منحصربه‌فرد کدگذاری کرده‌اند و تکرار آن توسط هیچ نود ارائه‌دهنده دیگری ممکن نیست.

در طول فرایند تبادل، ارائه‌دهندگان با استفاده از پروتکل اثبات فضازمان (Proof of Spacetime) بایستی اثبات کنند که به طور مکرر در حال ذخیره‌سازی داده‌های مرتبط با یک تبادل خاص هستند. در الگوریتم اثبات فضازمان یا PoSt بخش‌هایی از داده‌های ذخیره‌سازی شده به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند و ذخیره‌سازی آنها بایستی توسط نودهای ذخیره‌کننده به اثبات برسد. اعتبار هر کدام از اثبات‌های موجود در هر بلاک به طور مرتب توسط نودها به تایید می‌رسد.

تیم توسعه‌دهنده فایل کوین

فایل کوین را یک شرکت آمریکایی با عنوان پروتکل لبز (Portocol Labs) ارائه داده است. این پروتکل توسط وان بنت و با هدف ایجاد تکنولوژی زیرساخت متمرکز اینترنتی در سال 2014 تاسیس گردید. سیستم IPFS به عنوان مهم‌ترین ابداع این پروتکل شناخته می‌شود.

بنیاد پروتکل لبز به جز بنت اعضای دیگری نیز دارد که از جمله آنها می‌توان از آلان راسیل (Alan Ransil) محقق حوزه سیستم‌های مهندسی و سرپرست پروژه سبز فایل کوین، کریس بروکوم (Chris Brocoum) سرپرست امور مالی بنیاد لبز و مولی مکینلی (Molly Mackinlay) مدیر محصول لبز نام برد.

ارز دیجیتال FIL

رمز ارز بومی شبکه فایل کوین با نماد FIL نمایش داده می‌شود. این رمز ارز برای انجام تراکنش و مشارکت در شبکه فایل کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به ماینرهای فایل کوین در ازای انجام فعالیت‌هایی اعم از ذخیره، توزیع و بازیابی داده‌ها رمز ارز  FIL تعلق می‌گیرد. نودهای ذخیره‌سازی نیز برای تامین حداقل ضمانت در مقابل ارائه خدمات‌، اقدام به استیک فایل می‌کنند.

رمز ارز فایل کوین در زمان نگارش این مطلب با قیمت 14.4 دلار معامله می‌شود. عرضه کل این ارز دیجیتال 2 میلیارد واحد و میزان سکه در گردش آن 438,935,000 واحد است. فایل کوین با ارزش بازار 83.1 میلیارد دلار در رتبه 30 بازار رمزارزها قرار دارد.

عرضه اولیه توکن FIL

بزرگترین عرضه اولیه ICO، در تاریخ ارزهای دیجیتال به توکن فایل کوین اختصاص دارد. در این رویداد 257 میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. طی این پیش فروش ده درصد از کل توکن‌های فایل کوین عرضه گردید.

نکته قابل توجه اینکه در عرضه اولیه توکن فایل کوین، مطابق آنچه از سوی قانونگذاران آمریکا اعلام شده صرفا افرادی با میزان درآمد بالای 200 هزار دلار یا کمپانی‌هایی با ارزش بالغ بر یک میلیون دلار می‌توانستند مشارکت داشته باشند. با این کار، بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد از مشارکت در این پروژه کنار گذاشته شدند.

در سال 2020، طی یک مسابقه فضایی، 400 ماینر شرکت داده شدند. در نتیجه این رویداد توان داده شبکه به بالای 325 پبی بایت افزایش پیدا کرد. در حدود 3.5 میلیون توکن FIL به ماینرهای مشارکت کننده در این مسابقه اختصاص یافت.

از تعداد 30 درصد توکن‌های ایجاد و توزیع شده فایل کوین، 15 درصد به تیم توسعه دهنده اختصاص یافت. 10 درصد آن به سرمایه‌گذاران پروژه عرضه شد و 5 درصد آن نیز به بنیاد فایل کوین تعلق گرفت.

کیف پول‌هایی که از رمزارز فایل کوین پشتیبانی می‌کنند

برای ذخیره رمز ارز فایل کوین می‌توانید از کیف پول دسکتاپی Filfox Wallet، و کیف پولی موبایلی imToken استفاده کنید. از میان سایر کیف پول‌هایی که از رمز ارز فایل کوین پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به فایل اسنپ متامسک (FilSnap MetaMask)، فاکس ولت (FoxWallet)، فایل ولت (FilWallet)، گلیف ول ولت (Glif web wallet)، تراست ولت (Trust Wallet)، کیف پول سخت افزاری لجر و مث ولت (MathWallet) اشاره کرد.

چگونه رمز ارز FIL را خریداری کنیم؟

برای اینکه بتوانید به صورت ایمن رمزارز FIL خریداری کنید باید از طریق صرافی‌ها اقدام نمایید. کاربران ایرانی می‌توانند از صرافی‌های داخلی که امینت بالایی دارند خرید خود را انجام دهند. برای این کار ابتدا باید در یک صرافی ثبت نام کنید و احراز هویت نمایید و بعد از آن با شارژ حساب خود با ریال و ارزهای دیجیتال دیگر می‌توانید ارز دیجیتال FIL را خریداری نمایید. صرافی بیتکسینو یکی از صرافی‌های معتبر ایرانی است که می‌توانید در کمترین زمان ممکن و با پایین‌ترین کارمزد فایل کوین را خریداری نمایید.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم فایل کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش فایل کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم فایل کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال فایل کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه فایل کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت فایل کوین به چه صورت است؟

تراکنش ها یفایل کوینبا هزینه حدودی 1 دلار در حدود 10 دقیقه صورت می گیرد.

حداقل و حداکثر خرید فایل کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش فایل کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید فایل کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید فایل کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.