با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

لایت کوین LTC

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 83.90
تومان 488,601
-1.24%
23
$ 6,247,546,160
$ 213,544,071

لایت کوین چیست؟

لایت کوین را می توان نسخه ای از بیت کوین به حساب آورد که از بسیاری از جهات مشابه پادشاه ارز های دیجیتال است و اصلی ترین تفاوت انرا سرعت بالاتر تایید تراکنش ها با کارمزد هایی بسیار پایین تر می‌توان عنوان نمود، لایت کوین جزو قدیمی ترین رمز ارز های بازار است که از سال 2011 قدم به دنیای کریپتوکارنسی ها گذاشته و تا کنون موفق به حضور در رده های بالای این بازار از نظر مارکت کپ یا سهم بازار شده است. هدف اصلی از ایجاد لایت کوین رقابت با بیت کوین نبوده بلکه به دلیل سرعت بالاتر آنرا برای پرداخت های روزمره و خرد مناسب دیده اند، لایت کوین به خود لقب نقره ارز های دیجیتال را اختصاص داده که در کنار طلای این بازار یعنی بیت کوین بتوانند نیاز های متعدد این حوزه را برطرف سازند در ادامه با بررسی دقیق تر لایت کوین همراه ما باشید.

لایت کوین فورکی از بیت کوین

لایت کوین یک فورکی از بیت کوین است که بر اساس الگوریتم اثبات کار یا Proof Of Workفعالیت می کند این دو ارز از بسیاری از جهات مشابه یکدیگرند به عنوان مثال هر دو بلاکچین مبتنی بر فعالیت ماینینیگ هستند و ماینر های شبکه با حل معادلات ریاضی به صورت تصادفی برای ساخت بلاک جدید کاندید می شوند و علاوه بر تایید تراکنش ها و ساخت بلاک جدید به افزایش امنیت شبکه و اعتبار سنجی آن کمک می کنند. همچنین فرایند هالوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج در هر دو بلاکچین طی 4 سال رخ می دهد و در خلل آن پاداش ساخت بلاک جدید نصف می شود. با این حال لایت کوین سعی در رفع برخی از ایرادات موجود در بیت کوین نیز داشته که اصلی ترین برتری آنرا به کاهش زمان ساخت بلاک می توان نسبت داد، بلاک های لایت کوین در هر 2.5 دقیقه ایجاد می شوند که این زمان 4 برابر کمتر از زمان ساخت 10 دقیقه ای بلاک در بیت کوین است در حالی که فضای هر بلاک همان مقدار موجود در بیت کوین یعنی 1 مگابایت است.

چه کسی خالق بیت کوین است؟

چارلی لی بنیانگذار لایت کوین است و بنیاد لایت کوین را تاسیس نمود، چارلی لی از مهندسان گوگل بود که با علاقه مندی به تکنولوژِی بیت کوین و مطالعه مداوم در این حوزه اقدام به ساخت بلاکچینی سریع تر نسبت به بیتکوین نمود که منجر به ایجاد لایت کوین شد، چارلی لی در سال 2011 اولین بلاک یا بلاک جنسیس لایت کوین را ایجاد نمود و تنها 150 واحد لایت کوین را به خود اختصاص داد و باقی کوین ها توسط ماینر ها به مرور استخراج شدند. بنیانگذار لایت کوین از سال 2013 به تیم صرافی آمریکایی کوین بیس پیوست و در سال 2017 اعلام نمود که تمامی موجودی لایت کوین خود را فروخته است که این اقدام وی نیز مورد انتقاد و کاهش قیمت لایت کوین قرار گرفت که البته چارلی لی سال بعد از این اتفاق نسبت به اشتباه خواندن این کار و پشیمانی اقدام نمود.

میزان و نحوه عرضه لایت کوین به چه صورت است؟

لایت کوین دارای محدودیت در عرضه به میزان 84 میلیون واحد کوین است که از این مقدرا تا کنون در حدود 74 میلیون واحد استخراج شده است و طی فرایند نصف شدن پاداش استخراج به ازای هر 840 هزار بلاک یکبار آخرین لایت کوین تا سال 2142 ماین خواهد شد. لایت کوین در هیچ عرضه اولیه یا برنامه ICO اقدام به فروش توکن های خود نکرد و بنیانگذار این رمز ارز تنها 150 واحد از آنرا به خود اختضاص داد است. کوچکترین واحد قابل انتقال در لایت کوین لایتوشی نام دارد که معادل 0.00000001 لایت کوین است.

نحوه تراکنش در شبکه لایت کوین

فرستند، گیرنده و مقدار لایت کوین قابل انتقال، جزء عناصر اصلی هر تراکنش در شبکه لایت کوین است. وقتی تراکنشی در شبکه لایت کوین صورت می‌گیرد، تنها آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده در آن ثبت می‌شود و اطلاعات مربوط به هویت گیرنده و فرستنده در دفتر کل ثبت نمی‌گردد. بنابراین تمامی تراکنش‌های صورت گرفته در این شبکه به صورت نیمه ناشناس هستند. تک تک تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه را می‌توان به راحتی ردیابی کرد اما دقیقا نمی‌توان گفت که چه کسی این تراکنش را انجام داده است.

مکانیزم اجماع و ماینینگ لایت کوین

لایت کوین از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار یا POW  و از الگوریتم ماینینگ SCRYPT بهره برده است این الگوریتم با استفاده از معادلات ساده تر امکانی را فراهم می آورد تا مصرف برق مربوط به ماینینگ به نسبت سایر الگوریتم ها مانند SHA256 که در بیت کوین مورد استفاده است به طرز قابل قبولی کاهش پیدا کند و درکنار آن سرعت بالاتری را برای اجماع و انجام تراکنش ها فراهم آورد. الگوریتم SCRYPT جزو الگوریتم های ASIC Resist یا مقاوم در برابر ماینر های اسیک هست و متناسب با نیاز به استفاده مداوم رم پردازنده برای تولید اعداد تصادفی ساخت ماینر هآی آن چندان مقرون به صورفه نیستند که هدف اصلی از این کار کاهش نیاز به استفاده از ماینر های اسیک و پیوستن ماینر ها با سخت افزار های در دسترس و سود آوری از این راه برای عموم و مشارکت بیشتر بوده که در انتها به افزایش هش ریت و امنیت شبکه لایت کوین منجر می شود.

لایت کوین یک سیستم پرداخت غیر متمرکز

لایت کوین از یک دفتر کل عمومی جهت ثبت تراکنش ها استفاده می کند و تمامی علاقه مندان می توانند در این بلاکچین بدون نیاز به احراز هویت به صورت خودمختار به نود های لایت کوین تبدیل شوند که لازمه آن استفاده از سروری نسبتا قدرتمند و همواره آنلاین است که در کنار اعتبار سنجی تراکنش ها وظیفه همراه داشتن یک نسخه از دفتر کل را نیز بر عهده دارند، گفتنی است دفتر کل شامل تاریخچه تمام تراکنش های انجام شده در بلاکچین لایت کوین است که همواره نیز در حال گسترش است، و به دلیل وجود نود های فراوان در هرنقطه از دنیا این دفتر کل همواره توضیع شده و امن باقی می ماند و اطلاعات بلاک ها و تراکنش های جدید را در خود ثبت می کند، لایت کوین از امنیت و تمرکز زدایی سطح بالایی برخوردار است، تا کنون خللی در ثبت تراکنش های ان یا هک و مشکلی در جهت ساخت بلاک جدید در آن بروز نکرده و با هش ریت ماینینگ بالایی که دارد امکان بروز حملات 51 درصدی را بسیار کاهش داده است، لایت کوین نیز مانند بسیاری از بلاکچین ها مثل بیت کوین و اتریوم به صورت نیمه ناشناس عمل می کند و تمامی اطلاعات موجودی و تراکنش های ادرس های لایت کوین برای عموم قابل مشاهده و رهگیری است اما هیچ اطلاعاتی از مالک آدرس ها موجود نیست و هر کسی می تواند در لایت کوین بدون وارد کردن هر اطلاعاتی و تنها بر اساس کلید خصوصی کیف پول و ادرس اختصاصی خود را ایجاد کند.

سختی شبکه در لایت کوین

همانطور که گفته شد برای ایجاد یک بلاک جدید در حدود 2.5 دقیقه زمان لازم است، اما اگر در نظر بگیریم که قدرت محاسبه یک ماینر بسیار بالا باشد و بتواند جواب معادلات را در مدت زمان 1 دقیقه بدست آورد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ چنین عاملی باعث ایجاد اختلال در شبکه خواهد شد و ممکن است کار استخراج لایت کوین‌ها سریع صورت گیرد. از این رو در طراحی شبکه چیزی به نام سختی استخراج قرار داده شده است.

شبکه در برابر ماینرها، سختی معادلات را کم و زیاد می‌کند تا ماینرها در مدت زمان 2.5 دقیقه بتوانند جواب معادلات را بدست آورند.

استخر استخراج

از آنجایی که شبکه لایت کوین گسترش یافته است و دستگاههای استخراج قدرتمندتری وارد عرصه رقابت شده‌اند استخراج لایت کوین به صورت مستقیم برای کمتر کسی امکان‌پذیر شده است. از این‌رو اغلب ماینرها به محل مجازی به نام استخر استخراج (mining pool) سوق داده می‌شوند. این استخر‌ها با کمک ماینرها در تلاش هستند بلاک جدید را بدست آورند، سپس پاداش به دست آمده را بین ماینرهای استخر استخراج تقسیم می‌کند.

لایت کوین و دوج کوین

دوج کوین فورکی از لاکی کوین بوده که لاکی کوین نیز از فورک لایت کوین ایجاد شده بود، هارد فورک در بلاکچین زمانی رخ می دهد که بخشی از نود ها اقدام به آپدیت خود به نسخه جدید به تایید رسیده توسط اکثریت جامعه نمی کنند که منجر به ایجاد انشعاب در بلاکچین می شود. البته داستان دوج و لایت کوین به اینجا ختم نمی شود بلکه ماینینگ دوج کوین نیز به دلیل افزایش هش ریت و جلوگیری از حمله 51 درصدی به دلیل کمبود ماینر ها به لایت کوین منتقل شده و ماینر های دوج در لایت کوین و با استفاده از الگوریتم Scrypt در لایت کوین فرایند ماینینگ و تایید تراکنش ها را انجام می دهند.

آپدیت میبل ویمبل

در سال 2021 لایت کوین با آپدیت میبل ویمبل قابلیتی را به شبکه خود اضافه کرد که طی آن می توان از مزایای حریم خصوصی نیز برخوردار بود، همانطور که گفته شد تراکنش های لایت کوین دارای شفافیت بوده و قابلیت رهگیری و مشاهده تراکنش ها از جمله آدرس گیرنده، فرستنده و میزان انتقال یافته برای عموم قابل نمایش است که طی این آپدیت کاربران می توانند همانند پرایوسی کوین ها این اطلاعات را در صورت استفاده از پروتکل میبل و ویمبل به همراه Dandelion از دید عموم مخفی کنند و تنها در اختیار گیرنده و فرستنده قرار دهند.

لایتنیگ لایت کوین

لایتنینگ لایت کوین یک راهکار لایه دوم است که قابلیت انجام تراکنش های بسیار زیادی را در ثانیه به لایت کوین می آورد، در لایتنینگ هر تراکنش در لحظه در بلاکچین ثبت نمی گردد بلکه با جمع آوری تراکنش ها و گردآوری آنها طی یک تراکنش به بلاکچین جهت ثبت فرستاده می شود، گفتنی است پس از رونمایی لایتنینگ در لایت کوین افزودن این قابلیت به بیت کوین نیز در دست کار قرار گرفت و در حال حاظر همین مکانیزم در بیت کوین نیز مورد استفاده عمده قرار گرفته است.

سگویت لایت کوین

SegWit لایت کوین با حذف اطلاعات اضافی که در هر تراکنش در بلاک های جدید ذخیره می شد توانست از فضای هر بلاک به نحو بهینه تری استفاده کند که منجر به افزایش حدودا دوبرابری تراکنش های قابل تایید در لایت کوین شد و همانند لایتنینگ این قابلیت نیز در سال 2017 به بیت کوین نیز آورده شد.

کاربرد های لایت کوین

لایت کوین رمز ارز بومی بلاکچین لایت کوین که با نماد LTC شناخته می شود به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و پرداخت و همچنین کارمزد تراکنش های انجام شده در لایت کوین مورد استفاده قرار می گیرد، لایت کوین به کمک برخورداری از سرعت بالا و هزینه تراکنش های بسیار پایین در حدود 6 سنت توانسته در بسیاری از وب سایت ها و بنگاه های معاملاتی آنلاین به عنوان ابزاری برای پرداخت با مقبولیت بالا مورد استفاده قرار بگیرد.

بهترین کیف پول‌های لایت کوین

در حال حاضر تعداد کیف پول‌های لایت کوین آنقدر زیاد است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما برخی از این کیف پول‌ها محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران ارزهای دیجیتال دارند که از مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.

چگونه لایت کوین بخریم؟

خرید و فروش لایت کوین به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش لایت کوین هستند. از آنجایی که امکان انجام  فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش لایت کوین یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم لایت کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش لایت کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم لایت کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال لایت کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه لایت کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت لایت کوین به چه صورت است؟

تراکنش های لایت کوین متناسب با ترافیک این شبکه در صف قرار گرفته و انجام می شود و کارمزد های انتقال به ماینر های شبکه اختصاص می یابد که نرخی متغییر است اما معمولا با هزینه حدودی 20 سنت و زمان کمتر از 30 دقیقه انتقالات صورت می پذیرد.

حداقل و حداکثر خرید لایت کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش لایت کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید لایت کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید لایت کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.