با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

مونرو XMR

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 160.54
تومان 9,790,500
-0.52%
34
$ 2,960,472,711
$ 160.54

مونرو چیست؟

 مونرو (XMR): هدف مونرو فراهم‌کردن امکان انجام تراکنش‌ها به‌صورت خصوصی و ناشناس است. (اگرچه عموماً گمان می‌رود که بیت کوین می‌تواند هویت افراد را پنهان کند، اما حقیقت این است که ردیابی پرداخت‌ها به‌صورت سلسله‌وار، به‌دلیل شفافیت بلاک چین‌ها کار دشواری نیست. مونرو طراحی شده تا ناشناسی ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان را از طریق رمزنگاری حفظ کند. بدیهی است که این مسئله باعث شده تا این ارز دیجیتال در دارک وب از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.) ارز دیجیتال مونرو (Monero)، رمز ارزی امن و همانند بسیاری از رمزارزهای دیگر غیرمتمرکز است. این ارز دیجیتال از مکانیسم خاصی برای انجام تراکنش‌های خود استفاده می‌کند تا غیرقابل شناسایی باشد. در جهانی که بسیاری از تکنولوژی با هدف شفافیت بیشتر فعالیت می‌کنند، ارز دیجیتال مونرو نیز چنین اصلی را به عنوان نخستین هدف خود در نظر گرفته است. این رمزارز براساس پروتکل گواه اثبات کار فعالیت می‌کند و با استفاده از دفتر کل توزیع شده و چندین فناوری منحصربه‌فرد دیگر سعی دارد حریم خصوصی، هویت کاربران، مقدار موجودی، تاریخچه حساب و مقدار تراکنش‌های صورت گرفته را مخفی نگهدارد.

ارز دیجیتال مونرو (Monero) چیست؟

ارز دیجیتال مونرو یک رمزارز متن باز است که در سال 2014 راه‌اندازی شد. این اکوسیستم پویا مقاومت بسیار زیادی در برابر سانسور دارد و مانند برخی از شبکه‌ها همچون بیت کوین و یا اتریوم اجازه مشاهده تراکنش‎‌ها را به دیگران نمی‌دهد و برای این کار از تکنولوژی‌های بهبود دهنده حریم خصوصی بهره می‌برد.

همانطور که می‌دانید محبوبیت ارزهای دیجیتال به سرعت در حال افزایش است. از این‌رو حفظ حریم خصوصی کاربران به یک اولویت تبدیل شده است. با این اوصاف هنوز مشخص نیست تا چه اندازه به این هدف متعهد مانده است. تنها تعداد کمی از ارزهای دیجیتال وجود دارند که به عموم اجازه می‌دهند تا تمامی تراکنش‌های صورت گرفته در سطح شبکه بلاک چین قابل مشاهده باشند. در برخی دیگر مخفی ماندن چنین اطلاعاتی برای آنها بسیار مهم است.

بسیاری ادعا می‌کنند که شبکه بیت کوین هویت فرد را محرمانه نگهداری می‌کند. اما ردیابی انجام تراکنش در شبکه بیت کوین بسیار آسان است. چون بلاک چین کاملا شفافی دارد. اما در مونرو از تکنیک‌های متنوعی برای مخفی نگه‌داشتن فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود.

بلاک چین مونرو به طور عمده، غیرشفاف و ناهمگون طراحی شده است و جزئیات تراکنش به همراه آدرس کاملا تغییر می‌کند. علاوه بر چنین ویژگی، فرایند استخراج این رمزارز بر ایده تساوی و برابری استوار شده است. بدین معنی که همه به یک اندازه حق دارند از فرصت‌های موجود در این پلتفرم استفاده کنند. در هنگام عرضه ارز دیجیتال مونرو، توسعه‌دهندگان هیچ درصدی برای خود نگهداری نکرده‌اند و تنها حمایت جامعه مونرو آنها را فعال نگه داشته است.

تاریخچه مونرو

در سال 2012 ارز دیجیتالی به نام بایت کوین به وجود آمد. بایت کوین از پروتکل کریپتونوت  (CryptoNote) برای توسعه پلتفرم خود استفاده می‌کند. کریپتونوت در واقع یک الگوریتم کاربردی است که بسیاری از رمزارزهای غیرمتمرکز براساس آن طراحی شده‌اند.

بلاک چین مونرو که فورکی از بایت کوین است در آوریل سال 2014 معرفی شد. در زمان فورک مونرو، این پلتفرم بیت مونرو (Bitmoero) نام داشت که در نهایت به مونرو تغییر نام یافت. در بلاک چین مونرو هر 2 دقیقه یک بلاک استخراج و به زنجیره اکوسیستم افزوده می‌شود.

در زمان راه‌اندازی پلتفرم مونرو، عملکرد چندان موفقیت آمیزی نداشت و بسیاری از ویژگی‌های بنیادین مانند بلوک‌های بهینه‌سازی شده و سیستم توزیع پاداش آن چندان مورد تایید جامعه مشارکت کننده آن قرار نگرفته نبود. در نتیجه چنین نارضایتی، اکوسیستم مونرو تصمیم گرفت کارآیی فورک صورت گرفته را بهبود ببخشد. در این راستا برخی تغییرات در زنجیره و همچنین تغییر نام پروژه را در دستور کار خود قرار داد و توانست پس از یک دوره ناامیده کننده، خود را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد.

پروژه مونرو از زمان آغاز به کار چندین بهینه‌سازی انجام داده است و بلاک چین این شبکه به دیتابیس دیگری مهاجرت کرد تا بتواند انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهد. از سوی دیگر با ایجاد تغییراتی در امضاهای حلقوی تلاش کرد تا جای ممکن تراکنش‌ها غیرقابل شناسایی و خصوصی باقی بمانند.

ارز دیجیتال مونرو که یک پروژه منبع باز است، توسط یک تیم توسعه دهنده 7 نفره به وجود آمد. از این تعداد تنها 2 نفر هویت خود را مشخص کرده‌اند و بقیه توسعه‌دهندگان پلتفرم ناشناس هستند.

از میان دو نفر از اعضای ارشد تیم مونرو می‌توان به دیوید لاتاپی و اسپاگنی اشاره کرد. به غیر از تیم 7 نفر، 30 توسعه دهنده دیگر نیز در این پروژه فعالیت دارند و بیش از 420 مشارکت کننده دیگر نیز در بخش‌های مختلف این پروژه‌ مشغول به فعالیت هستند.

مونرو چگونه کار می‌کند؟

اساس کار مونرو مبتنی بر “پروتکل رمزنگاری لایه کاربردی” است. محرمانگی و حفظ حریم خصوصی کاربران در اولویت اصلی این پلتفرم قرار دارد و برای عملیاتی‌سازی چنین رویکردی از امضاهای حلقوی (Ring Signatures) استفاده می‌کند.

امضاهای حلقوی در واقع یک روش رمزنگاری است که برای اولین بار در سال 2001 در یک کنفرانس تحقیقاتی مرتبط با علوم رمزنگاری در کوئیزلند استرالیا معرفی شد. زمانی که یک تراکنش از کیف پول دیجیتال صورت می‌گیرد، امضاهای حلقوی سازو کار چنین تراکنشی را رمزنگاری می‌کنند تا غیرقابل شناسایی شود.

مونرو تمامی آدرس‌های تراکنش‌ها را مخفی و پیگیرگریز می‌کند و عموم کاربران نمی‌توانند فرستنده و گیرنده را شناسایی کنند. در این پلتفرم نوعی کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی تعبیه شده است که به صاحبان تراکنش این اجازه را می‌دهد که انتخاب کنند چه کسانی می‌توانند فرستنده و گیرنده ارز دیجیتال مونرو را مشاهده کنند.

نکته جالب توجه اکوسیستم مونرو این است که سایز بلاک‌های مونرو (Block size) کاملا متغییر است و چنین رویکردی باعث انعطاف‌پذیری مونرو در مدیریت داده‌ها و مقیاس‌پذیری پلتفرم می‌شود. برای اینکه محرمانگی داده‌ها و تراکنش‌ها حفظ شود، ساختار پروتکل مونرو باعث شده تا اندازه بلاک‌ها متغییر باشد.

منظور از امضاهای حلقوی چیست؟

برای اینکه منظور ما از امضاهای حقوی را درک کنید با یک مثال ساده چنین توضیح می‌دهیم. شما فرض کنید شخصی برای شما چک می‌نویسد. برای اینکه چک معتبر باشد و از سوی بانک مورد پذیرش قرار گیرد باید امضا داشته باشد. حال اگر این امضا به صورت تصادفی با امضای 4 نفر دیگر ترکیب شود، یک امضای منحصربه‌فردی به وجود خواهد آمد که هیچ کس متوجه نخواهد شد که این امضا متعلق به چه کسی است. روش کار امضاهای حلقوی نیز بدین صورت است. البته برای گیرنده الگوریتم خاصی در نظر گرفته شده است تا بتواند چنین امضای محرمانه‌ای را شناسایی کند و وجوه درخواستی خود را دریافت نماید.

امضای حلقوی یک نوع رمزنگاری برای مخفی کردن گیرنده و فرستنده است. حال این سوال مطرح است که آیا روشی برای مخفی کردن مبلغ تراکنش نیز وجود دارد. برای اینکه مبلغ تراکنش هم مخفی بماند از راه‌حل Ring CT استفاده می‌کنند. در این روش مقدار تراکنش به مقادیر کوچکتری تقسیم می‌شود و مقدار آن برای عموم غیرقابل مشاهده خواهد بود.

البته برای مخفی ماندن کاربر، مونرو به این چند روش اکتفا نکرده است، بلکه برای به حداکثر رساندن محرمانگی از سیستم مسیریابی I2P که KOVRI نام دارد به صورت کاملا حرفه‌ای و برنامه‌ریزی شده استفاده می‌کند.

قابلیت رمزنگاری در پلتفرم مونرو

پلتفرم مونرو دارای دو کلید برای حفظ محرمانگی در سطح اکوسیستم است:

کلید خصوصی (Private Key)

از کلید خصوصی برای رمزنگاری و رمزگشایی اطلاعات امضا شده استفاده می‌شود. رمزهای کلیدهای خصوصی در قالب اعداد و حروف هستند و به صورت تصادفی تولید می‌شوند. البته سایر کلیدها نیز به همین روش تولید می‌شوند. این کلیدها باید از دید عموم کاملا مخفی بمانند.

کلید خصوصی خود به دو کلید زیر مجموعه کلید خرج کردن (Spend Key) و کلید مشاهده (View Key) تقسیم‌بندی می‌شود. این کلیدها یکبار مصرف هستند و تنها در هنگام تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد و صرفا کاربرانی که این کلید اختصاصی را در اختیار دارند می‌توانند تراکنش را مشاهده کنند.

کلیدهای عمومی (Public Key)

برای اینکه امضاهای صورت گرفته و داده‌هایی که رمزنگاری شده‌اند مورد تایید قرار گیرند از کلیدهای عمومی استفاده می‌کنند. کلیدهای عمومی را برخلاف کلیدهای خصوصی می‌توان به صورت عمومی نشان داد.  اما این بدان معنا نیست که اگر شخصی کلید عمومی شما را در اختیار داشته باشد بتواند به کلید خصوصیتان دسترسی پیدا کند.

در رابطه با کلیدهای خرج و کلیدهای مشاهده باید گفت: زمانی که کاربری اکانت مونرو ایجاد می‌کند، می‌تواند با استفاده از کلید خرج وجه را ارسال کند و از طریق کلید مشاهده هم می‌تواند تراکنش ورودی به مقصد حساب را مشاهده نماید. هر دو کلید خرج و کلید مشاهده در ساخت آدرس مونرو نقش مهمی بر عهده دارند. این کلیدها به دلیل عدم امکان ردیابی به هیچ وجه قابل پیگیری نیستند و هیچ کس نمی‌تواند موجودی حساب و مقدار تراکنش شما را ببیند.

ساختار آدرس‌ها در اکوسیستم مونرو

آن دسته از آدرس‌هایی که در سطح شبکه منتشر می‌شوند و همه فعالان شبکه می‌توانند آن را ببینند در واقع آدرس عمومی هستند. البته آدرس عمومی می‌تواند آفلاین هم باشد. این آدرس‌ها یک عدد طولانی هستند که به صورت تصادفی ایجاد شده‌اند. در این آدرس کلید خرج شما هم وجود دارد، اما استخراج آدرس خرج شما غیرممکن است و هیچ خطری کلید خصوصی شما را تهدید نمی‌کند. در حالت کلی آدرس‌های عمومی در شبکه مونرو به صورت زیر هستند:

آدرس‌های استاندارد (Standard address)

آدرس‌های استاندارد، آدرس‌هایی با اطلاعات اولیه هستند و در ادامه فرآیند تولید با آدرس‌های فرعی و آدرس ترکیبی ادغام شده و آدرس‌های جدیدی به وجود می‌آورند. آدرس استاندارد دارای دو کلید خرج و کلید مشاهده است و بدون آنها کارآیی خاصی نخواهند داشت.

آدرس‌های فرعی (Subaddress)

در سطح شبکه آدرس‌هایی وجود دارند که به صورت پیش فرض تولید شده‌اند و دریافت کننده می‌تواند از این آدرس‌ها استفاده کند تا ارسال کننده نتواند به راحتی آن را ردیابی نماید. از این‌رو به راحتی می‌توانید یک درخواست برای ایجاد آدرس فرعی ارسال کنید. آدرس فرعی جدید برای شما ارسال خواهد شد که با آدرس قبلی تفاوت دارد.

آدرس‌های ترکیبی (Integrated Address)

آدرس مربوط به کسب و کارها و صرافی‌ها و بسیاری از مشاغل دیجیتال مرتبط به صورت خودکار توسط مونرو پذیرفته می‌شود. با استفاده از آدرس‌های ترکیبی می‌توانید هر مقدار وجهی را به صورت رمزنگاری شده به شبکه ارسال کنید. مقدار دارایی ارسال شده به شیوه منحصربه‌فردی تقسیم بندی می‌شود تا از مقدار تراکنش صورت گرفته اطلاع خاصی در دسترس نباشد.

نحوه استخراج مونرو

فرآیند ماینینگ در مونرو بسیار ساده است و به راحتی می‌توانید با استفاده از CPU به استخراج رمزارز XMR بپردازید. توجه داشته باشید که کارت گرافیک‌های AMD نسبت به کارت گرافیک‌های انودیا برای ماینینگ کریپتو نایت عملکرد بهتری دارند. ناگفته نماند که برای شرکت در عملیات استخراج باید به استخر استخراج مونرو متصل شوید، زیرا در این حالت شانس دست یابی به پاداش بیشتر از استخراج به حالت انفرادی است.

بهترین ابزارها و سرویس‌های شبکه مونرو

اکوسیستم مونرو برای اینکه تعامل بهتری با کاربران خود داشته باشد، ابزارها و سرویس‌های بسیار پیشرفته‌ای را در اختیار آنها قرار داده است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرورگرهای بلاک چین: با استفاده از مرورگرهای بلاک چین مونرو می‌توانید تمامی تراکنش‌هایی را که به صورت رمزنگاری شده صورت می‌گیرند را به راحتی مشاهده کنید.

تولید کننده آدرس: یک سرویس رایگان برای ساخت آدرس و کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی است.

شبکه مونرو: اطلاعاتی درباره روند توسعه و وضعیت فعلی شبکه بلاک چین مونرو در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ارز دیجیتال XRM چیست؟

با استفاده از ارز دیجیتال XRM می‌توان هویت گیرندگان و فرستندگان را از طریق رمزنگاری پیشرفته از دید سایر کاربران پنهان کرد. این ارز دیجیتال در کنار رمزارزهایی مانند دش (Dash) و هورایزن (Zen) اطلاعات مبدا و مقصد تراکنش‌ها را در شبکه بلاک چین به صورت ناشناس نگهداری می‌کند.

در شبکه بلاک چین مونرو زمانی XMR ایجاد می‌شود که ماینرها تراکنش‌های انجام گرفته در شبکه بلاک چین مونرو را تایید کنند که در ادامه این فرآیند یک بلاک جدید به شبکه افزوده می‌شود. در شبکه مونرو هر دو دقیقه یک بلاک جدید ایجاد می‌شود و استخراج کننده می‌تواند پاداش آن را دریافت کند.

در زمان نگارش این مقاله حجم بازار ارز دیجیتال XRM 2.9 میلیارد دلار و تعداد ارز دیجیتال در گردش آن در حدود 18,310,497هزار برآورد شده است.

کیف پول‌های مونرو

در وب سایت مونرو کیف پول‌های مورد تایید و رسمی این پلتفرم معرفی شده است و کاربران با مراجعه به این وب سایت می‌توانند آنها را دانلود نمایند:

 • کیف پول‌ با قابلیت همگام‌سازی مانند Monerujo، Cake Wallet، Feather
 • کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر نانو اس، ترزور مدل تی، لجر نانون اس پلاس

چطور ارز دیجیتال XRM خریداری کنیم؟

خرید مونرو از طریق سایت‌های داخلی و با ریال به راحتی امکان پذیر است. با وجود اینکه برخی از وب سایت‌های داخلی ارز دیجیتال XRM را عرضه نمی‌کنند، اما وب سایت بیتکسینو این رمزارز را در صرافی خود لیست کرده است و می‌توانید با شارژ حساب خود با ریال و یا رمزارزهای دیگر اقدام به خرید XRM از این صرافی نمایید.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم مونرو خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش مونرو را انجام دهید.

چگونه می‌توانم مونرو را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال مونرو به ولتتان به نرخ همان لحظه مونرو را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت مونرو به چه صورت است؟

تراکنش های مونرو توسط ماینر های مونرو با هزینه حدود 1 دلار و کمتر از 30 دقیقه انجام می گیرد.

حداقل و حداکثر خرید مونرو در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش مونرو در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید مونرو ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید مونرو در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن