با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

نم NEM

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.035434
تومان 1,977
-3.76%
210
$ 319,349,306
$ 8,034,616

بلاکچین نم چیست؟ بررسی رمز ارز XEM

بلاکچین نم جزو پروژه های قدرتمند و البته قدیمی در عرصه کریپتو کارنسی هاست، بلاکچین نم با ارائه نوآوری هایی مثال زدنی در عصر بلاکچین های نسل اول توانست قابلیت های مثال زدنی را در آن دوره به روی کار بیاورد و برخلاف بلاکچین های نسل اول مانند بیت کوین یا لایت کوین از سرعت تراکنش های بسیار بالاتری و در حد بلاکچین های امروزی برخوردار شود و در کنار حذف دستگاه های ماینر با ارائه مکانیزم اجماعی بسیار کارامد تر تحت عنوان POI علاوه بر کاهش هدر رفت انرژی امنیت و تمرکز زدائی قابل توجهی را در معماری بلاکچین خود بوجود آورد. در ادامه با بررسی دقیق نم و رمز ارز بومی این پلتفرم یعنی زم  همراهتان هستیم تا ویژگی های فنی و قابلیت های این شبکه همتا به همتا را بهتر درک نموده و نهایتا با دید بهتری نسبت به معامله گری این رمز ارز اقدام نماییم.

حذف ماینینگ قابلیت انقلابی نم

در زمانی که مکانیزم اجماع اثبات کار یا POW حرف اول را در صنعت بلاکچین می زد و پروژه های قدرتمندی مانند بیت کوین، دوج کوین و لایت کوین از آن استفاده می کردند تیم توسعه نم به مشکلات مربوط به این الگوریتم مانند مصرف برق بی رویه ، کندی سرعت تایید تراکنش ها، امکان بروز حملات 51 درصدی در اثر کاهش هش ریت و … پی برد که در راستای آن با معرفی مکانیزم اجماع POI دست به انقلابی جدید در این عرضه زد که در آن دیگر ماینر ها نقشی نداشته و عملیات تولید بلاک به دست سوپر نود های شبکه انجام می شد که در ادامه به آن می پردازیم.

بررسی مکانیزم اجماع اثبات اهمیت POI

در بلاکچین نم از ساز و کار اجماع اثبات اهمیت Proof Of Importance استفاده شده که شباهت های زیادی به الگوریتم های اثبات سهام دارد، در این مکانیزم تنها افرادی واجد شرایط برای ساخت بلاک می شوند که در ابتدا از میزان مشخصی توکن XEM برخوردار باشند که حداقل این توکن ها به میزان 10 هزار واحد است، پس از آن میان افرادی که دارایی هایشان را در کیف پول مخصوص نم قرار داده اند واجدین شرایط بصورت میزان اهمیت آنها برای ساخت بلاک و تایید تراکنش ها انتخاب می شوند، جالب اینجاست که این میزان اهمیت به سوابق کیف پول کاربر مرتبط می شود، به عنوان مثال هرچه میزان دارایی نم در کیف پول بیشتر باشد و یا تاریخ بیشتری از زمان ایجاد آن گذشته باشد و همچنین دارای تراکنش های بیشتری بر روی شبکه باشد میزان اهمیت این کیف پول برای کاندید شدن جهت ساخت بلاک بیشتر شده و از اهمیت بالاتری در شبکه برخوردار خواهد بود. در این ساز و کار اجماع دو عنصر اصلی در بلاکچین نم به نام های هاروستر و سوپر نود وجود دارند که درادامه به بررسی آنها پرداخته ایم:

سوپر نود های نم

نقش اصلی انجام عملیات بلاکچین نم بر عهده سوپر نود های این شبکه قرار گرفته است، در نم افرادی که به منظور اعتبار سنجی تراکنش ها و ساخت بلاک جدید قصد مشارکت در شبکه را دارند باید از سخت افزار قدرتمندی در کنار زیرساخت شبکه سریع و اینترنت پایدار با سرعت مطلوب برخوردار باشند تا توانایی پردازش و بروزرسانی عملیات های بلاکچین را بر عهده بگیرند، و جواز لازم برای پیوستن به سوپر نود های نم نیز داشتن حداقل 3,000,030 واحد توکن XEM است. سوپر نود ها به ازای ساخت بلاک پاداشی مختص به این عملیات که مجموعا 10 میلیون واحد نم بود را به صورت روزانه دریافت می کردند که البته در حال حاضر تمامی این مقدار عرضه شده و سوپر نود ها صرفا کارمزد های تراکنش را به عنوان پاداش از مشارکت در شبکه دریافت می کنند.

هاروستر های نم

هاروستر های نم نیز نوعی از مشارکت کننده گان در این بلاکچین هستند که برخلاف سوپر نود ها نیازمند برخورداری از سخت افزار مناسب نیستند و تنها با داشتن حداقل 10 هزار واحد زم می توانند به مشارکت در شبکه بپیوندند، در اصل هاروستر ها در نم دارایی های زم XEM خود را بر روی سوپر نود های مورد نظر سهام گذاری می کنند که سوپر نود ها نیز متناسب با میزان سهام گذاری هر هاروستر بخش اعظم پاداش های شبکه را به هاروستر پرداخت می کند.

بررسی کاربرد های نم

بلاکچین نم تنها برای تراکنش های مالی با توکن XEM ایجاد نشده بلکه برخی قابلیت های نهفته در این شبکه و تبدیل آن به یک ماشین تورینگ ناقص توانایی های توسعه قرار داد های هوشمند ابتدایی را بر این بستر نیز مهیا نموده و علاوه بر آن نم دارای برخی قابلیت های داخلی است که توانایی های فنی این بلاکچین و کاربردی بودن آن را نیز بیشتر نموده است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

قابلیت ساخت توکن اختصاصی تحت عنوان موزائیک

جالب است بدانید بلاکچین نم به شما با ساز و کاری بسیار راحت و بدون نیاز به دانش برنامه نویسی از طریق کیف پول اختصاصی اش امکان تولید توکن هایی با نام و میزان واحد های اختصاصی را می دهد، که نم نام این قابلیت خود را موزائیک نامیده که دراین شبکه می توان بی نهایت موزاییک ایجاد نمود و توکن های زم نیز اولین موزاییک این بلاکچین هستند. به منظور ایجاد موزاییک کارمزد های آن در قالب XEM به شبکه اختصاص می یابد.

قابلیت ثبت عنوان اختصاصی یا Namespace

فضای نام یا Namespace قابلیتی است که به کاربران بلاکچین نم این قابلیت را می دهد تا بتوانند نام یا عنوان مورد نظر خود را نیز در این بلاکچین ثبت کنند، شایان ذکر است قابلیت ثبت نیم اسپیس در نم همانند ثبت دامنه در فضای اینترنت عملکرده و یکتا بودن نام ها در این شبکه و عدم امکان ثبت چند باره یک نام به نوعی مفهومی از توکن های غیر مثلی امروزه را در آن زمان ها در ذهن تداعی می کرد.

قابلیت تراکنش های چند امضایی در نم

بلاکچین نم این قابلیت را می دهد تا به صورت مستقیم در بسترش اقدام به ایجاد قرارداد های هوشمند چند امضایی نمود، از این رو این ساز و کار برای اهمیت امنیت برای کسب و کار ها بسیار مهم تلقی شده و از قابلیت Multi signature نم استفاده های گسترده ای در سطح سازمانی در حال انجام است.

نم بلاکچینی سریع و شفاف

نم توانایی های مقیاس پذیری قابل توجهی دارد که بر اساس بررسی ها توانایی تایید تا 3000 تراکنش در ثانیه توسط این بلاکچین امکان پذیر است، این مقیاس پذیری در مقایسه با بیت کوین و اتریوم که در هر ثانیه تنها 7 و 20 تراکنش را به ثبت می رسانند مقداری قابل توجه و در حد بلاکچین های امروزی مانند ترون و الگوراند است.

همچنین بلاکچین نم از شفافیت کامل برخوردار شده و تراکنش های آن در دفتر کل این شبکه تماما قابل نمایش بوده و دارای منبع کد باز یا اوپن سورس نیز می باشد.

پروژه های کاربردی نم

نم توانسته بسیاری از کسب و کار ها را در زمینه زنجیره تامین و لجستیک با استفاده از قابلیت های کاربردی بلاکچین خود ترغیب به همکاری کند و کسب و کار های نام آشنایی خصوصا در کشور ژاپن از نم به عنوان ابزاری برای مدیریت مشکلات مربوط به زنجیره تامین استفاده می کنند.  همچنین بلاکچین نم در سال 2018 موفق به ارائه اولین بستر بلاکچینی رای گیری برای تست فرایند رای گیری به صورت غیر متمرکز در کشور اوکراین شد. و همچنین در همین سال نم با همکاری با وزارت آموزش و پرورش کشور مالزی به منظور ارائه راهکاری ایمن جهت عدم بروز تقلب در مدارک دانشگاهی این کشور همکاری هایی را به ثبت رساند که منجر به افزایش نرخ XEM نیز در آن زمان شد.

کاربرد های رمز ارز زم XEM

بلاکچین نم دارای رمز ارز بومی به نام زم XEM است که می تواند به عنوان ابزاری برای پرداخت و همچنین به منظور سرمایه گذاری و معامله گری مورد استفاده قرار گیرد، از زم در بلاکچین نم به منظور پرداخت کارمزد تراکنش و همچنین اجرای قرار داد های هوشمند و انتقال توکن های ایجاد شده در نم نیز استفاده می شود، علاوه بر موارد ذکر شده متناسب با ساز و کار اجماع اثبات اهمیت به کار رفته در نم تمامی اعتبار سنج های شبکه برای فعالیت ملزم به در اختیار داشتن میزان حداقلی 10 هزار واحد از توکن های زم هستند.

میزان عرضه توکن های زم XEM

زم دارای میزان عرضه نهایی محدود به 8,999,999,999 واحد است که تمامی آنها در بلاک جنسیس ( اولین بلاک) توسط توسعه دهنده گان نم ایجاد شده  اند و در حال حاضر تمامی این واحد ها به گردش درامده و بیش از عرضه ای توسط توکن های زم رخ نخواهد داد.

تاریخچه نم و توسعه دهنده گان پروژه

نم در تاریخ 15 مارچ سال 2015پا به عرصه دنیای کریپتو کارنسی ها گذاشت و توانست در بازار صعودی سال 2017 به جمع 5 رمز ارز بزرگ بازار نیز دست یابد، بیشترین قیمت دیده شده برای زم در تاریخ 4 ژانویه سال 2018 در محدود 2.09 دلار به ثبت رسید و همچنین کمترین نرخ دیده شده برای زم در 15 سپتامبر سال 2015 و در محدود 0.0000793 دلار گزارش شده است.

پس از شروع موفق پروژه نم در سال 2016 نیز بنیاد نم تاسیس شد که مسئول گسترش اکوسیستم و استفاده از این بلاکچین شد، در سال 2018 یکی از بزرگترین هک و سرقت های تاریخ رمز ارز ها برای نم اتفاق افتاد که در اثر آن معادل 523 میلیون دلار توکن زم از صرافی Coincheck به سرقت رفت و منجر به فروپاشی بزرگی در نرخ زم شد تا جایی که بنیاد نم مجبور به تعدیل نیروی بسیار زیادی شد و آسیب های زیادی از این حادثه به سمت نم روانه شد و با وجود اینکه بنیاد نم تلاش هایی را در پی مشخص نمودن آدرس های هکر ها انجام داد اما دارایی های به سرقت رفته کاربران امکان بازیابی را بدست نیاورد.

تیم توسعه دهنده نم هویت خود را افشا نکرده اند و تنها اطلاعاتی که از توسعه دهنده نم در دسترس است مربوط به حساب کاربری وی در فروم بیت کوین تاک با نام کاربری UtopianFuture است که وی به تمجید از تکنولوژی بکار رفته در رمز ارز NXT پرداخته است، و در ادامه با فورک نمودن NXT و کار روی منبع کد آن توانست پروژه ای بسیارسریع تر قدرتمند تر از NXT را بوجود آورد.

بهترین کیف پول‌های زم XEM

زم XEM در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • نم نانو ولت ( NEM Nano Wallet) کیف پول دسکتاپ.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • نم موبایل ولت (XEM Mobile Wallet) کیف پول موبایل.

چگونه زم XEM بخریم؟

خرید و فروش زم XEM به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش زم XEM هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش زم XEM یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم نم خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش نم را انجام دهید.

چگونه می‌توانم نم را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال نم به ولتتان به نرخ همان لحظه نم را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت نم به چه صورت است؟

تراکنش های نم با هزینه کمتر از 1 دلار در کمتر از 30 دقیقه انجام می شوند.

حداقل و حداکثر خرید نم در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش نم در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید نم ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید نم در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.