با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

شیبا اینو SHIB

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.000022
تومان 1
-2.40%
13
$ 12,803,375,120
$ 1,137,782,187

شیبا اینو چیست؟

بسیاری از رمزارزها جنجال‌برانگیز هستند، شیبا اینو نیز در همین رده قرار دارد. منتقدان آن تمامی نوسانات قیمتی این رمزارز را ناشی از طرح پامپ و دامپ می‌دانند و بر این عقیده هستند که آینده‌ای ندارد. اما در مقابل این رویکرد، کسانی قرار دارند که به عنوان طرفداران پر و پا قرص شیبا اینو شناخته می‌شوند و به طور فعال آن را دنبال می‌کنند و در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی درصدد ترویج شیبا اینو هستند. به هر حال این رمزارز یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در سال 2021 به‌شمار می‌رفت که رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. برای بسیاری از افراد باز هم جای سوال دارد که آیا امکان رشد مجدد آن وجود دارد؟ در جواب باید گفت که هر چیزی در بازار ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است.

قصد داریم در این مقاله اطلاعات مفیدی را درباره شیبا اینو به اشتراک بگذاریم و درباره تاریخچه، آینده و فلسفه وجودی آن یک مرور کلی داشته باشیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

درباره شیبا اینو بیشتر بدانید

شیبا اینو (Shiba Inu)، یک میم کوین است که توسط شخص ناشناسی با نام مستعار ریوشی (Ryoshi) و با هدف سرگرمی در آگوست 2020 راه‌اندازی شد. این رمزارز همانند دوج کوین دارای نمادی از یک سگ شیبا اینو است و خود را به عنوان قاتل دوج کوین معرفی می‌کند.

هدف اصلی از راه‌اندازی شیبا اینو، بررسی رفتار یک ارز دیجیتال بدون پشتوانه مالی و تبلیغ در یک جامعه غیرمتمرکز است. شیبا اینو فاقد بلاک چین اختصاصی است، از این‌رو نمی‌توان آن را یک کوین دانست.

این توکن که بر روی بلاک چین اتریوم مبتنی بر استاندارد ERC-20 فعالیت دارد، هزینه تراکنش‌های آن بسیار بالاست و در برخی مواقع با شلوغی شبکه اتریوم ممکن است چندین برابر ارزش خود رمز ارز، هزینه تراکنش داشته باشد.

چه عواملی باعث شده است که شیبا اینو متفاوت باشد؟

شیبا اینو در هنگام عرضه در حدود یک کوادریلیون توکن وارد بازار ارزهای دیجیتال کرد که نیمی از آنها توسط ریوشی در یونی سوآپ که یک پروتکل مالی غیرمتمرکز است قفل و نیمی دیگر از توکن‌های در گردش آن در به کیف پول ویتالیک بوترین واریز شدند. بوترین نیز در سال 2021 بیش از یک تریلیون توکن شیبا را برای کمک به مقابله با ویروس کرونا در اختیار دولت هند قرار داد و بقیه موجودی خود را سوزاند، که این دونیت به عنوان بزرگترین کمک مالی تاریخ ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. او با این کار کمک بزرگی به پایداری و تضمین بقای این رمز ارز کرد.

اگر چه شیبا اینو به عنوان تقلیدی از دوج کوین به وجود آمده، اما تصمیمات گرفته شده در این چند سال، باعث شده است که بتوان آن را به عنوان یک دارایی مناسب برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

به عقیده بسیاری از صاحب نظران بازار ارزهای دیجیتال، بهترین کاری که برای حمایت از شیبا اینو صورت گرفت، انتقال نیمی از توکن‌ها به حساب ویتالیک بوترین بود. شاید در وهله اول اینکار عجیب به نظر برسد، اما هدف از چنین رویکردی ممانعت از تصاحب آن توسط چند سرمایه‌گذار بزرگ بود.

یکی دیگر از تصمیمات شیبا اینو، ایجاد یک اکوسیستم حمایتی با قیمت بسیار پایین است که هر سرمایه‌گذاری بتواند میلیون‌ها رمزارز را در اختیار داشته باشد. این فرصتی برابر برای شرکت در یک اکوسیستم برای کاربان فراهم می‌کند.

وایت پیپر شیبا اینو که به “ووف پیپر” معروف است شباهت زیادی به یک دفترچه آموزشی دارد. در این دفترچه علاوه بر توضیحات فنی درباره این رمزارز، از نگرش طنزگونه‌‌ و حواشی دیگری درباره پیدایش این رمزارز سخن به میان آورده شده است.

مقایسه شیبا اینو و دوج کوین

با وجود اینکه شیبا اینو و دوج کوین هر دو از نماد سگی در لوگو خود استفاده می‌کنند، اما این دو دارای برخی تفاوت‌های اساسی هستند که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره خواهد شد:

  • شیبا اینو بر روی بستر اتریوم فعالیت دارد و یک توکن محسوب می‌شود، در حالی که دوج کوین دارای بلاک چین اختصاصی همانند بیت کوین است. بنابراین می‌توان آن را در دسته کوین‌ها قرار داد.
  • شیبا اینو از نظر عرضه دارای محدودیت است، اما هیچ محدودیتی برای عرضه دوج کوین در نظر گرفته نشده است.
  • شیبا با هدف ارزیابی رفتار رمزارزها و توسعه آن بدون تبلیغات در جامعه ارزهای دیجیتال توسعه داده شده است، در صورتی که در اوایل پیدایش دوج کوین، هدفی به غیر از طنز و شوخی در پشت توسعه آن وجود نداشت.

توکن‌های BONE و LEASH

در پروژه شیبا اینو علاوه بر توکن شیبا، دو توکن دیگر با نام‌های BONE و LEASH به صورت نسبتا محدود عرضه شده است.

در ابتدای عرضه توکن LEASH قرار بود که این رمزارز وابسته به دوج کوین باشد و تعداد عرضه و ارزش آن با نوسانات دوج کوین در ارتباط قرار بگیرد. اما در ادامه برنامه آن به طور کلی تغییر کرد و تعداد توکن‌های عرضه شده LEASH محدود و در حدود 107 هزار واحد باقی ماند. این رمزارز قرار است به صورت پاداش بین تامین کنندگان نقدینگی توکن SHIB عرضه شود.

ارز دیجیتال BONE نیز یک توکن حاکمیتی است که تعداد کل توکن‌های آن محدود به 250 هزار واحد است. این مقدار توکن در اختیار افرادی قرار خواهد گرفت که در مدیریت پلتفرم حق رای دارند. اکثریت این توکن‌ها در صرافی مخصوص شیبا اینو (شیبا سوآپ) نگهداری می‌شود.

صرافی شیبا سوآپ (shibaSwap) چیست؟

صرافی شیبا سوآپ یک صرافی غیرمتمرکز است که در سال 2021 فعالیت خود را شروع کرد. این صرافی طی مدت یک سال تمامی تست‌های امنیتی را پشت سر گذاشت و توانست خود را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز با قابلیت مبادله شیبا و سایر توکن های در بستر ERC20 معرفی کند.

راهکار لایه 2 شیباریوم چیست؟

شیباریوم به عنوان یک راه حل لایه 2، با هدف توسعه اکوسیستم شیبا اینو توسعه داده شده است. این راهکار در ماه می سال 2021 توسط خالق شیبا اینو که با نام مستعار ریوشی (Ryoshi) شناخته می‌شود، ارائه شد. این پروژه شامل یک راهکار لایه 2 است که در بستر بلاک چین اتریوم اجرا خواهد شد. با اجرای این پروژه اکوسیستم شیبا توسعه یافته و به قابلیت‌های جدیدی همانند متاورس، بازی‌های بلاک چینی و صرافی غیرمتمرکز DEX مجهز خواهد شد.

با توجه به اینکه شیبا اینو در قالب یک میم کوین و با ماهیت طنزگونه ایجاد شده است، پروژه شیباریوم درصدد است طی یک سازماندهی مجدد، زمینه تبدیل شیبا به یک اکوسیستم پایدار را فراهم کند. هنوز تاریخ دقیقی برای اجرای پروژه شیباریوم اعلام نشده است. نسخه آزمایشی بخشی از این پروژه که به متاورس SHIB اختصاص دارد، طی کنفرانس SXSW 2023 معرفی شد.

آشنایی با متاورس شیبا اینو

براساس ادعاهایی که از سوی توسعه‌دهندگان شیبا اینو مطرح شده است، این میم کوین درصدد توسعه پروژه متاورس خود است که طبق ادعای شیتوشی کوساما (Shytoshi Kusama) یکی از توسعه دهندگان اصلی این پلتفرم، ورود شیبا به حوزه متاورس به ایجاد انقلابی در صنعت بازی‌های سه بعدی بلاک چینی خواهد انجامید.

کوساما در توئیتی مدعی شده که پروژه متاورسی آنها در قالب یک بازی شایسته FriendShibs، تفاوت‌هایی اساسی با سایر بازی‌های بلاک چینی، فضاهای متاورس و حوزه NFT خواهد داشت. از این رو، احتمال اینکه ورود بازی شیبا اینو به فضای متاورس و بازی‌های مبتنی بر بلاک چین، همزمان با تسریع روند توکن سوزی باعث افزایش قابل توجه قیمت این توکن شود، دور از ذهن نیست.

خرید زمین در متاورس شیبا اینو با ارز دیجیتال اتریوم انجام خواهد شد و دلیل آن بی طرفی اتریوم و همچنین عدم تاثیر آن روی قیمت توکن SHIB اعلام شده است. خریداران زمین‌های متاورس شیبا، با گردآوری منابع درون بازی و کسب جوایز می‌توانند کسب درآمد کنند. همچنین دارندگان زمین در متاورس شیبا، از طریق سوزاندن توکن شیبا می‌توانند اقدام به تعویض اسامی زمین‌های خود کنند. سایر توکن‌های پلتفرم شیبا اینو مانند LEASH و BONE قرار است طی مراحل مختلف عرضه زمین‌ها در متاورس مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه عملکرد شیباریوم چگونه است؟

با اجرای پروژه شیباریوم بخش بزرگی از حجم تراکنش‌های بلاک چین اتریوم کاهش خواهد یافت و ظرفیت عملیاتی شبکه شیبا بدون اینکه امنیت آن دچار خدشه شود، ارتقا خواهد یافت. در شیباریوم یک مکانیسم توکن‌سوزی نیز با هدف کمک به کنترل تورم در نظر گرفته شده است.

شیباریوم همچنین از طریق مدیریت تراکنش‌ها به کاهش ترافیک شبکه اتریوم کمک خواهد کرد که این امر به نوبه خود باعث افزایش سرعت و امنیت تراکنش‌ها می‌شود.

مراحل اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها در شیباریوم به عهده الگوریتم گواه اثبات سهام نیابتی (DPoS) خواهد بود. براساس این الگوریتم، طی یک رأی‌گیری 100 نفر در قالب ولیدیتور انتخاب می‌شوند. ولیدیتورها موظف‌اند برای راه‌اندازی یک نود حداقل 10 هزار توکن BONE استیک کنند تا امنیت شبکه تضمین شود. ولیدتورها در واقع نمایندگانی دارند که از سوی آنها و از طریق رأی ‌گیری مدیریت توکن‌های آنها برای یک ایجاد یک نود کامل را بر عهده گرفته‌اند. ولیدیتورها نسبت به میزان سپرده‌گذاری پاداش دریافت می‌کنند که نمایندگان نیز در این پاداش سهیم هستند.

در پروژه شیباریوم، توکن‌های SHIB پرداختی به عنوان کارمزد تراکنش با هدف تثبیت قیمت شیبا سوزانده خواهند شد. طی این فرایند توکن‌ها به کیف پولی یک طرفه ارسال می‌شوند که پس از دریافت امکان برداشت آنها وجود ندارد.

آیا شیبا اینو برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

قبل از هر چیزی باید این نکته را در نظر داشته باشید که خرید ارز دیجیتال و نگهداری آن به صورت بلند مدت یکی از پر ریسک‌ترین انواع سرمایه‌گذاری‌ها به شمار می‌رود. اگر روند قیمتی شیبا، همراه با موج بازار افزایش یابد، می‌تواند سود زیادی را نسیب سرمایه‌گذاران کند. اما هیچ تضمینی برای رشد آن در آینده وجود ندارد.

والت‌های شیبا اینو

همانطور که گفته شده توکن شیبا اینو براساس استانداردERC-20  بر روی شبکه اتریوم طراحی شده است. شما هم می‌توانید از تمامی کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند برای ذخیره و نگهداری این رمز ازر استفاده کنید. با توجه به اینکه زمان زیادی از پیدایش این رمزارز نمی‌گذرد، به راحتی می‌توانید تعداد زیادی والت برای ذخیره آن پیدا کنید.

  • لومی والت (Lumi Wallet)

یک کیف پول با رابط کاربری بسیار ساده است که به راحتی می‌توانید آن را راه‌اندازی کنید. علاوه بر نسخه دسکتاپ، اپلیکیشن موبایلی آن نیز وجود دارد. در صورتی که موبایل خود را گم کردید و یا مشکلی برای دسکتاپ شما به وجود آمد می‌توانید با 12 کلمه‌ای که در اختیار شما قرار داده شده است دارایی خود را بازیابی کنید. البته باید این کلمات را در جای امنی ثبت کرده باشید، تا در صورت لزوم بتوانید از آنها استفاده کنید.

  • متامسک (Metamask)

کیف پول متامسک یکی از معتبرترین کیف پول‌های اتریوم است و به صورت افزونه بر روی مرورگرهای وب مانند کروم و فایرفاکس می‌توانید آن را نصب کنید. البته اپلیکیشن موبایلی برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS نیز وجود دارد که از وب سایت رسمی متامسک می‌توانید نسبت به دانلود آنها اقدام کنید.

  • تراست والت (Trust Wallet)

تراست والت از جمله شناخته شده‌ترین کیف‌ پول‌هایی است که محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران خود به دست آورده است. این والت رابط کاربری ساده‌ای دارد و نه تنها از توکن شیبا بلکه بسیاری از رمز ارزهای دیگر پشتیبانی به عمل می‌آورد. تراست والت یک کیف پول نرم‌افزاری است و جزء امن‌ترین والت‌های حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود و توانسته به خوبی از دارایی کاربران خود محافظت کند.

خرید رمزارز شیبا اینو

در ابتدای راه‌اندازی شیبا اینو به دلیل نبودن اطلاعات کافی و دغدغه‎‌هایی مربوط به این رمز ارز، بسیاری از صرافی‌های بزرگ از لیست کردن آن اجتناب ورزیدند. اما بعد از اینکه وایت پیپر آن منتشر شده و اهداف خود را به صراحت اعلام کرد، بسیاری از صرافی‌ها از جمله کوین بیس و بایننس آن را در لیست ارزهای دیجیتال خود قرار دادند. اگر قصد خرید ارز دیجیتال شیبا را دارید علاوه بر صرافی‌های بین‌المللی، با مراجعه به صرافی بیتکسینو با اطمینان کامل و با کمترین کارمزد و بدون نیاز به تبدیل پول واحدهای دیگر کشورها و تنها با ریال کشورمان می‌توانید آن را خریداری کنید.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم شیبا اینو خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش شیبا اینو را انجام دهید.

چگونه می‌توانم شیبا اینو را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال شیبا اینو به ولتتان به نرخ همان لحظه شیبا اینو را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت شیبا اینو به چه صورت است؟

تراکنش های شیبا اینو بر بستر اتریوم صورت میگیرد و کارمزد های آن وابسته به کارمزد های اتریوم بوده و گاها تا 50 دلار نیز افزایش می یابد و در زمانی حدود 30 دقیقه انجام میگیرد.

حداقل و حداکثر خرید شیبا اینو در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش شیبا اینو در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید شیبا اینو ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید شیبا اینو در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.