با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

تتا THETA

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 2.45
تومان 15,313
15.01%
56
$ 2,448,118,892
$ 77,238,918

تتا چیست؟ اشنایی با بلاکچین  و رمز ارز THETA

پلتفرم های سرگرمی امروزه نقش کلیدی را در دنیای اینترنت ایفا می کنند و سهم محتوا های ویدیوئی از مصرف پهنای باند کل اینترنت رقمی بیشتر از 60 درصد است، میلیون ها کاربر فعال و مشتاق به تماشای محتوای ویدیوئی روزانه چندین ساعت از وقت خود را صرف تماشای انواع محتوا های ویدیویی چه در زمینه اموزش، سرگرمی، استریم یا ولاگ میکنند که در این بین گرداننده گان اصلی فرایند، وب سایت ها یا اپلیکیشن هایی مانند یوتیوب، نتفلیکس، توییچ و در کشورمان ایران هم از پلتفرم هایی مانند آپارات و فیلیمو می توان نام برد. زیر ساخت و مدل تمامی این کسب و کارها بسیار نزدیک به هم بوده و این پلتفرم ها با ایجاد زیر ساخت های سخت افزاری و سرور، بستری را به تولید کننده گان محتوا های ویدیویی می دهند تا در هر نقطه از جهان محتوا های ویدیوئی خود را با میلیون یا حتی میلیارد ها کاربر به اشتراک بگذارند و در ازای بازدید تبلیغ یا تولید محتوا مبالغی را از این پلتفرم ها دریافت نمایند، بلاکچینی که امروز قصد بررسی و معرفی آنرا داریم بستری را فراهم نموده تا کاربران و بازدید کننده گان پلتفرم های ویدیو یا سرگرمی در کنار تولید کننده گان محتوا همگی از یک فضای غیر متمرکز برخوردار شوند و با حذف نقش های واسط به افزایش بهره وری و کسب درامد مستقیم چه با تماشای محتوا چه با تولید آن دست یابند. برای آشنایی با جزئیات فنی بلاکچین تتا وهر آنچه پیش از سرمایه گذاری باید روی آن بدانید تا انتهای این مطلب با صرافی بیتکسینو همراه باشید.

تتا بلاکچین اختصاصی محتوا و سرگرمی

در ابتدا باید تتا را یک بلاکچین اختصاصی و لایه 1 معرفی کنیم که به صورت همتا به همتا، غیر متمرکز و با سرعت بالا تراکنش ها و پردازش های مربوطه را انجام می دهد، تتا نتورک همانند اتریوم قابلیت پشتیبانی از قرار داد های هوشمند و نرم افزار های غیر متمرکز را امکان پذیر می کند و در بستر آن توسعه دهنده گان می توانند مطابق نیاز خود توکن های تحت استاندارد TNT 20 را بدون نیاز به دانش فنی برنامه نویسی ضرب کنند و علاوه بر این توسعه دهنده گان تتا پا را فرا تر گذاشته و یک صرافی غیر متمرکز بر بستر تتا با عنوان تتا سواپ ایجاد نموده اند که پس از ایجاد توکن بر بستر تتا می توانید آنرا در تتا سواپ نیز برای خرید و فروش لیست نمایید.

گرچه بلاکچین تتا قابلیت های فنی بسیاری دارد اما توسعه دهنده گان این پلتفرم آنرا مخصوص حل مشکلات پلتفرم های سرگرمی و خصوصا محتوای ویدیویی ایجاد کرده اند که در زیر با بررسی اجزای اصلی این بلاکچین با نقش های کاربردی و نحوه انجام فرایند های تتا بیشتر آشنا می شویم:

نود های اعتبار سنجی تتا Theta Validator node

این دسته، نود های اصلی بلاکچین تتا هستند که فعالیت اصلی ساخت بلاک جدید و رسیدن به اجماع را بر عهده دارند. در حال حاضر حداکثر تعداد نود های اعتبار سنج به 31 عدد محدود شده که این شبکه در آینده قصد دارد برای تمرکز زدائی تعداد نود ها را تا 100 عدد افزایش دهد، انچه برای پیوستن به نود های اعتبار سنج مورد نیاز است حداقل استیک نمودن 200 هزار واحد رمز ارز تتا THETA در قبال داشتن حداقل سخت افزاری با 32 گیگابایت رم و 2 ترابایت هارد اس اس دی در کنار 8 هسته سی پی یو و برخورداری از پهنای باند حداقلی  200mbps  می باشد. در ازای فعالیت نود های اعتبار سنج به آنها توکن های تتا فیول یا TFUEL پرداخت می گردد.

نود های محافظ یا Guardian nodes

این دسته از نود ها نقش بسیار موثری را در تامین امنیت و تمرکز زدائی بلاکچین تتا بر عهده دارند، نود های محافظ به نوعی ناظران بلاکچین هستند که روی فعالیت صحیح بلاک های ایجاد شده توسط نود های اعتبار سنجی نظارت می کنند و در صورت مشاهده هر گونه اختلال و مشکلی در تراکنش ها یا بلاک های پیشنهادی آنرا شناسایی و از بروز آسیب در سیستم جلوگیری می کنند، برای تبدیل شدن به نود های محافظ به مقدار بسیار کمتر از توکن تتا برای سهام گذاری به نسبت نود های اصلی نیازمندید و در حال حاضر با استیک نمودن 1000 تتا در کنار برخورداری از حداقل کانفیگ سخت افزاری 16 گیگابایت رم و 4 هسته پردازنده در کنار سرعت حداقی 5mbps اینترنت هم برای اپ و هم دانلود می توانید اقدام نمایید.

نود های حاشیه یا  Edge nodes

نود های اج برای فعالیت نیازی به استیک نمودن رمز ارز تتا ندارند بلکه این کاربران تنها با اختصاص توان پردازشی سخت افزار خود به شبکه ایجاد درامد میکنند، به عبارتی دیگر پلتفرم تتا متکی بر سرور های خود مانند یوتیوب نیست بلکه توان پردازشی و سخت افزار مورد نیاز برای استریم و رساندن محتوا برای نمایش به کاربر نهایی توسط این نود ها صورت می گیرد، نود های حاشیه به صورت جمعی اقدام به استریم قسمت های کوچکی از ویدیو می کنند و کاربران نهایی توسط پردازش های انجام شده توسط سخت افزار های سایر کاربران به این محتوا ها دسترسی می یابند، این مدل پلتفرم تحول بزرگی را در غیر متمرکز نمودن فضا و استفاده از پتانسیل سخت افزاری کاربران بوجود آورده که همه اشخاص با تخصیص منابع پردازشی شان به این پلتفرم بتوانند از کسب درامدی تحت توکن TFUEL برخوردار شوند و هم کیفیت تحویل محتوا را دچار تحول و ارتقا کنند و بسیاری از مشکلات مربوط به دیتا سنتر و سرور مرکزی پلتفرم های متمرکز مانند مشکلات آپ تایم، دیتا سنتر و پهنای باند را برطرف سازند. برای پیوستن به نود های اج در تتا باید حداقل از 16 گیگابایت رم به همراه 4 هسته پردازنده و فضای 256 گیگابایتی حافظه در کنار گرافیک با پشتیبانی از Cuda و اینترنت با کیفیت بالا با سرعت بیشتر از 5mbps برای آپلود و دانلود بهره مند باشید، طبق اعلام پلتفرم تتا در حال حاضر بیش از 7000 نفر در سرتاسر جهان به این دسته از نود ها مبدل شده اند.

مکانیزم اجماع بلاکچین تتا

تتا نتورک نیز مانند سایر بلاکچین های نسل جدید مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام یا POS  می باشد و از نوعی مکانیزم تحمل خطای بیزانسی به نام Multi BFT بهره می برد که طی آن برای اجماع باید حداقل دو سوم نود های اصلی به توافق رسیده باشند و در ادامه سایر نود ها که محافظ نامیده می شوند نیز وظیفه بازبینی را برعهده می گیرند.

بررسی توکن های تتا THETA و تی فیول TFUEL

بلاکچین تتا دارای 2 توکن مختلف و کاربرد های متفاوت برای هر یک است.

توکن تتا:

تتا نقش اصلی را در این بلاکچین ایفا می کند، برای پیوستن به نود های اعتبار سنج و نود های محافظ در این بلاکچین بر اساس استفاده از مکانیزم اثبات سهام یا POS نیازمند اختصاص این رمز ارز به شبکه هستید. علاوه بر این مدل حاکمیتی این رمز ارز به هولدر های تتا این امکان را می دهد تا در تصمیم گیری برای آینده این شبکه حق رای داشته باشند  و با پیشنهادات ارائه شده برای توسعه موافقت یا مخالفت خود را عنوان کنند و موارد رسیده به تایید حداکثر هولدر ها به مرحله اجرا در می آید.

میزان عرضه نهایی تتا به 1 میلیارد واحد محدود شده که تمامی آنها نیز ضرب و به گردش درامده اند در سال 2018 توکن های تتا در قالب توکن های ERC20 اتریوم ایجاد شد و پس از تکمیل بلاکچین تتا به نسبت 1 به 1 این توکن ها به بلاکچین اصلی مهاجرت کردند.

توکن تتا فیول:

TFUEL در تتا نتورک نقش کاربردی و مهمی را ایفا می کند، از این توکن برای پرداخت کارمزد تمامی تراکنش های بر بستر تتا استفاده می شود مهم نیست قصد انتقال توکن THETA را داشته باشید یا هر توکن TNT20 یا ان اف تی را بخواهید در بلاکچین جابه جا کنید در هر صورت باید به شبکه کارمزد را در غالب تتا فیول پرداخت نمایید.

توکن های تتا فیول به نسبت 1 به 5 با توکن تتا در ابتدا ضرب و ایجاد شد و در مجموع 5 میلیارد از این توکن بوجود آمد و متناسب با مکانیزم تورمی آن سالانه به میزان 5 درصد به تعداد این توکن ها افزوده می شود و حداکثر میزانی برای عرضه آن در نظر گرفته نشده، لازم به ذکر است تمامی نود های این شبکه، تولید کننده گان محتوا و بازدید کننده گان پاداش خود را در قالب توکن های تتا فیول دریافت می کنند و همچنین افرادی که قصد تبلیغات در این پلتفرم را دارند باید هزینه مورد نظر را توسط این توکن به تولید کننده گان محتوا پرداخت نمایند.

توسعه دهنده گان تتا

تتا دارای دو هم بنیان گذار به نام های میچ لیو Mitch Liu و جی لانگ Jieyi Long است که در سال 2018 آغاز به کار کرد. میچ لیو سابقه گسترده ای در سامانه های استریم ویدیو مانند Tapjoy و در زمینه بازی و سرگرمی همچون Gameview Studios را در کارنامه خود دارد وی دانش آموخته دانشگاه ام آی تی است و سمت مدیر اجرایی را در تتا نتورک بر عهده دارد.

جی لانگ دیگر همبنیان گذار تتا نیز همانند میچ سابقه درخشانی در صنعت بازی، سرگرمی و واقعیت افزوده دارد و موفق به ثبت اختراعاتی نیز در این زمینه شده، وی هم اکنون نقش مدیر ارشد فناوری یا CTO را در این پلتفرم بر عهده دارد.

شرکای تجاری قدرتمند نقطعه قوت تتا

تتا توانسته متناسب با طیف گسترده ای از خدمات و فناوری هایی که ارائه می کند به همکاری با شرکت ها و مجموعه های بسیار بزرگی در زمینه رسانه و محتوا دست یابی پیدا کند در این بین از معروف ترین شرکای تجاری تتا می توان به کمپانی های زیر اشاره نمود:

 کمپانی سونی، سامسونگ نکست، traditional Silicon Valley  ، media investors BDMI Bertelsmann Digital Media Investments ، CAA Creative Artists Agency ، traditional Silicon Valley

بررسی تتا تی وی THETA.TV

تتا تی وی در اصل یک نرم افزار غیر متمرکز یا DAPP ایجاد شده بر بلاکچین تتا است که با ادرس اینتنرتی THETA.tv در دسترس است، می توان این وب سایت را به نوعی رقیب مستقیم یوتیوب عنوان کرد که به کاربران امکان به اشتراک گذاری ویدیو و استریم آنلاین را در کنار برخورداری از امکان ایجاد درامد می دهد، بزرگترین چالش های یوتیوب و مشکلاتی که در این بستر است مانند حذف شدن کانال به دلیل مشکلات کپی رایت یا اشتباه پلتفرم در این فضای غیر متمرکز هرگز رخ نخواهد داد و هزینه های گزافی که یوتیوب به عنوان کارمزد از بازدید کاربران کسب می کند نیز اینجا مستقیما و بدون واسطه میان تولید کننده گان محتوا و ارائه کننده گان تبلیغ رد و بدل می شود، البته لازم به ذکر است از نظر کاربر و مقبولیت فعلا نمی توان تتا تی وی را حتی نزدیک به یوتیوب در نظر گرفت اما متناسب با برتری های فنی این پلتفرم غیر متمرکز احتمال ربودن گوی سبقت از یوتیوب توسط آنرا نمی توان در اینده دور از ذهن در نظر گرفت البته تتا در این رقابت چندان هم تنها نیست و پلتفرم لایو پیر را می توان بزرگترین و نزدیک ترین رقیب تتا به حساب آورد.

بهترین کیف پول‌های تتا

تتا در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • تتا ولت (THETA Wallet) کیف پول مروگر وب و موبایل.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • اتمیک ولت (ATOMIC Wallet) کیف پول موبایل ودسکتاپ

چگونه تتا  بخریم؟

خرید و فروش تتا به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش تتا هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش تتا یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم تتا خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش تتا را انجام دهید.

چگونه می‌توانم تتا را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال تتا به ولتتان به نرخ همان لحظه تتا را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت تتا به چه صورت است؟

تراکنش های تتا با کارمزد حدودی 0.5 دلار طی کمتر از 10 دقیقه ارسال می شوند.

حداقل و حداکثر خرید تتا در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش تتا در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید تتا ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید تتا در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.