با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

تن کوین TON

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

6.291
360,417
10
0.594%

تن کوین چیست؟

بلاکچین  The Open Networkکه به اختصار Ton نامیده می شود جزو بلاکچین های با ساختار چند لایه ای و بسیار مقیاس پذیر و توانمند در پردازش تعداد بسیار زیادی از تراکنش ها در هر ثانیه و امکان میزبانی از قرار داد های هوشمند و اپلیکیشن های غیر متمرکز است. این بلاکچین با استفاده از کد منبع باز پروژه بلاکچینی تلگرام به نام Telegram Open Network ایجاد شده که بنا به مشکلات قانونی متوقف شد و توسط توسعه دهنده گان اصلی این پروژه اما در فضایی خارج از نظارت و تملک تلگرام به صورت متن باز توسعه داده و ایجاد شد در ادامه با بررسی دقیق تر تن کوین با صرافی بیتکسینو همراه باشید.

ماجرای بلاکچین تلگرام چه بود؟

دکتر نیکلای دوروف برادر پاول دوروف مالک پیام رسان محبوب تلگرام بنا به تجربه و فعالیت بالا در زمینه برنامه نویسی و ریاضیات پروژه ایجاد بلاکچین تن را بر عهده گرفت و طبق نقشه راه منتشر شده قرار بود که فعالیت های این بلاکچین و سرویس های آن از طریق پیامرسان تلگرام و به کاربران بسیار زیاد آن اختصاص یابد و در این راستا وایت پیپر اولیه بلاکچینی بسیار قدرتمند توسط وی نگارش شد و تلگرام در برنامه ICO یا عرضه اولیه سکه موفق به جمع آوری سرمایه ای بالغ بر 1.7 میلیارد دلار شد که فروش آن به 94 سرمایه گذار خصوصی در برنامه ای غیر عمومی صورت گرفت. اما پس از جذب سرمایه برای توسعه و شروع پروژه اصلی در سال 1399 تلگرام شکایت نامه ای را از سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا یا SEC دریافت نمود که پس از پیگیری های متعدد در نهایت در سال 1400 در دادگاه محکوم شده و مجبور به توقف آن شد، علی رغم میل باطنی پاول دوروف بیانیه ای را مبنی بر توقف این پروژه و گلایه ای را از قانون گذاران در جهت عدم اشتیاق آنها به فضای غیر متمرکز و غیر منطقی بودن این اقدام اعلام نمود.

پس از توقف پروژه بلاکچین تلگرام از آنجایی که این پروژه به صورت منبع باز برای توسعه قرار داده شده بود در ریپازیتوری گیت هاب سورس کد اخرین ورژن این بلاکچین قرار داده شد و توسعه دهنده گان آنرا به این فکر انداخت که از همین منبع کد آمده جهت توسعه بلاکچین جدید استفاده کنند اما تمامی این فرایند ها را بدون تملک تلگرام و در فضایی داوطلبانه برای توسعه به پیش ببرند.

تولد جدیدی برای تن کوین

در راس توسعه دهنده گان تن کوین یا همان بلاکچین The Open Network دو شخص با نام های  آناتولی ماکاسوف و کریل امیلیاننکو به چشم می خورد ، توسعه دهنده گان تن توانستند با ارائه درخواستی به پاول دوروف از وی اجازه استفاده از نام تجاری TON و همینطور مالکیت دامنه اینترنتی TON.ORG را همراه با ریپازیتوری گیت هاب اصلی پروژه تلگرام اپن نتورک را اخذ نمایند و بدین ترتیب با استفاده از همان منبع کد قبلی تلگرام بلاکچین جدیدی را با همان نام ایجاد کنند البته با این تفاوت که این بار این پروژه تحت مالکیت تلگرام و هیچ شرکت دیگری اداره نمی شود و به صورت خود جوش با تیم توسعه داوطلبانه به فعالیت ادامه می دهد. از دیگر تفاوت بلاکچین جدید با پروژه تلگرام نام توکن بومی آن است، تلگرام از نام تن مخفف telegram open network برای بلاکچین خود استفاده کرده بود و نام توکن بومی آنرا Gram قرار داده بود در صورتی که بلاکچین جدید از همان نام تن اما مخفف the open network استفاده کرده و نام توکن بومی نیز همان TON است.

ایا تن کوین با تلگرام رتباطی دارد؟

به صورت رسمی تلگرام مالکیت تن یا هر پروژه بلاکچینی دیگر را متناسب با مشکل بوجود امده نفی می کند اما انچه تا کنون مشهود بوده حمایت قابل توجه تلگرام از بلاکچین تن بوده است به عنوان مثال این بلاکچین و خبر لیست شدن آن در چند صرافی از طریق تبلیغات تلگرام صورت گرفت و همچنین امکان استفاده از کیف پول تن و ارسال و دریافت آن از طریق تلگرام میسر شده و همچنین دو توسعه دهنده قبلی بلاکچین تلگرام به نام های تولیا یانوت (tolya-yanot) و املیاننکوک (EmelyanenkoK) هر دو در حال توسعه تن کوین هستند و تا جایی که به نظر می رسد تن کوین و تلگرام را نمی توان جدا از هم پنداشت اما مسولیتی را نیز نمی توان از جانب تن کوین متوجه تلگرام نمود. به عنوان مثال در حال حاضر خرید اشتراک تلگرام پرمیوم و همچنین تبلیغات در تلگرام میتواند به وسیله تن کوین پرداخت گردد.

آشنایی با بلاکچین تن

ویژگی های فنی متمایزی که در این بلاکچین قرار داده شده به تن این امکان را می دهد تا توانایی پردازش صد ها هزار و یا میلیون ها تراکنش را در هر ثانیه داشته باشد و در کنار توجه به امنیت و تمرکز زدایی بالا جایگزینی بسیار بهینه تر برای بلاکچین های قدیمی مانند اتریوم و بیت کوین باشد، بلاکچین The Open Network از معماری 3 لایه ای جهت بهبود مقیاس پذیری و انعطاف بالاتر بهره برده که به تشریح هر یک می پردازیم:

مستر بلاک چین  Masterchain :

زنجیره اصلی بلاکچین تن مستر چین نام دارد، این زنجیره موظف به تامین امنیت اصلی شبکه، مدیریت اعتبار سنج ها، رسیدن به اجماع برای تولید بلاک و تایید تراکنش هاست همچنین سایر زنجیره هایی که تحت عنوان شارد چین مشغول تولید بلاک در سطحی بالاتر از مستر چین هستند در نهایت باید بلاک های خود را برای ثبت نهایی به این زنجیره ارسال کنند و در دفتر کل توزیع شده مستر چین به صورت ایمن بلاک ها را ذخیره کنند.

ورکینگ بلاک چین Workchain :

بلاکچین هایی مستقل در تن هستند که هر یک می تواند دارای مکانیزم اجماعی متفاوت و همچنین رمز ارز بومی مستقلی باشد که بنا به نیاز های موجود بوسیله توسعه دهنده گان ایجاد می شود، این زنجیره ها به خوبی امکان ایجاد ارتباط را با سایر ورک چین های پلتفرم را دارا هستند و از نظر کارایی می توان آنها را به نوعی شبیه به ساب نت های بلاکچین اولنچ و پاراچین های پولکادات دانست.

شاردینگ بلاکچین Shardchain :

برای توضیح بهتر این زنجیره ها ابتدا باید به توضیح شاردینگ بپردازیم که اتریوم 2 نیز در پی رسیدن به آن است، در بلاکچین های شاردینگ بجای وجود یک زنجیره متشکل از صد نود اعتبار سنج (به عنوان مثال)، که تمامی انها برای رسیدن به اجماع و تایید تراکنش ها فعالیت می کنند شبکه مثلا به 10 زنجیره یا شارد تقسیم می شود که هر یک نیز دارای 10 نود اعتبار سنج جداگانه می شوند، بدین ترتیب تراکنش های ارسالی کاربران می تواند با این ساز و کار 10 برابر سریعتر و بیشتر انجام شود و از مزیت پردازش موازی تراکنش ها نیز بهره مند شود، بلاکچین تن توانسته این ساز و کار را تحت عنوان شارد چین به پلتفرم خود بیاورد، شارد چین ها بر روی ورک چین ها پیاده سازی می شوند و متناسب با معماری و مکانیزم های متفاوت در ورک چین ها نیز می تواند قواعد مربوط به خود را داشته باشد و در نهایت بلوک های ایجاد شده در هر شارد چین نیز برای ثبت و نگه داری دائمی به دفتر کل بلاکچین تن که در مستر چین قرار دارد ارسال می گردد.

مکانیزم اجماع و اعتبار سنج های تن

تن کوین از مکانیزم اجماع مبتنی بر اثبات سهام یا POS برای ایجاد بلوک های جدید برای به ثبت رساندن و تایید تراکنش ها استفاده می کند و وظیفه ساخت بلاک های جدید و تایید تراکنش ها بر عهده ولیدیتور ها یا همان اعتبار سنج های این شبکه است، در حال حاضر بیش از 150 اعتبار سنج فعال در تن کوین مشغول عملیات اعتبار سنجی و تایید تراکنش ها هستند و برای کاندید شدن جهت ساخت بلاک باید اجماع حداقل دو سوم این نود ها حاصل گردد. برای تبدیل شدن به نود اعتبار سنجی شرایط کمی سخت است اما امکان آن برای همه میسر است، حداقل سخت افزار مورد نیاز 64 گیگابایت رم و 16 هسته سی پی یو به همراه حداقل 512 گیگابایت فضای ssd با پورت شبکه 1 gb/s مورد نیاز است که البته قبل از تهیه این سخت افزار به اتصال پایدار اینترنت در کنار برخورداری از دارایی تن کوین به مقدار حداقل 600 هزار واحد نیاز دارید از این رو برای سهولت فرایند سهام گذاری در کنار ولیدیتور ها، نومینیتور ها نیز امکان سهام گذاری دارند و به هر میزان از کوین های تن را بدون برخورداری از سخت افزاری می توانند به اعتبار سنج مورد اعتماد برای سهام گذاری تخصیص دهند و از این راه پاداش تن کوین به ازای میزان سهام گذاری را دریافت نمایند.

ماینینگ و POW در تن کوین

بله درست شنیدید فرایند ماینینگ یا استخراج در این بلاکچین نسل سوم هم جریان دارد اما کاملا متفاوت از بیت کوین، در بلاکچین تن تمامی فرایند های ساخت بلاک و تایید تراکنش ها برخلاف بیت کوین از طریق مکانیزم POS که به آن اشاره شد رخ می دهد و اعتبار سنج ها پاداش خود را به میزان سهام گذاری شان دریافت می کنند اما توسعه دهنده گان تن این رویه عرضه کوین را کافی نپنداشتند و برای ایجاد عدالت بیشتر در عرضه کوین ها سیستم ماینینگی را ایجاد کرده انده که در آن ماینر ها با هم در رقابت هستند تا تنها میزان توکن های در حال آزاد سازی از این پروتکل را دریافت نمایند و ماینینگ تن در زمینه ساخت بلاک ها و تراکنش ها کاملا بی تاثیر است.

میزان عرضه کوین های تن

تن کوین دارای حداکثر میزان عرضه نهایی به مقدار 5 میلیارد واحد است که از این مقدار تا کنون بیش از 3.4 میلیارد آن به گردش درامده است و از طریق پاداش استیک و همچنین ماینینگ تن، باقی کوین ها نیز طی سال های آتی به مرور عرضه خواهند شد و تورم تولید کوین های این بلاکچین معادل 0.6 درصد در سال است. و با توجه به میزان سهام گذاری کل توکن ها مقدار سود استیکینگ در این شبکه متفاوت است و در زمان تاریخ نگارش این محتوا در تابستان 1402 معادل 13 درصد براورد می گردد.

کاربرد تن کوین

تن کوین TON  رمز ارز بومی بلاکچین تن هست که می تواند به عنوان ابزاری برای پرداخت و یا ذخیره ارزش استفاده شود و با توجه به میزبانی از نرم افزار های غیر متمرکز در تن از این کوین به عنوان کارمزد تراکنش ها نیز استفاده می گردد، با خرید و نگه داری این کوین می توان با تبدیل شدن به نود اعتبار سنجی در این بلاکچین و یا استیک آن به عنوان نومینیتور فرایند تامین امنیت را در بلاکچین تن انجام و به میزان سهام گذاری میزان مشخصی را بر حسب آن دریافت نمود، علاوه بر این تن کوین نقش حاکمیتی را نیز در این پلتفرم انجام می دهد و دارنده گان آن حق رای در برنامه های اتی و تایید و رد آنها را دارا هستند و از این حیث بلاکچین تن فورک ناپذیر است و در صورت عدم اجماع عموم روی اپدیتی تغییر انجام نمی شود و در صورت تایید اکثریت بروز رسانی انجام شده و زنجیره جانبی بوجود نمی آید.

بهترین کیف پول‌های تن کوین

برای ذخیره، ارسال و دریافت تن کوین می توانید از ولت های زیر که به عنوان محبوب ترین کیف پول های تن استفاده می شوند استفاده نمایید:

  • تن کیپر (Ton Keeper) کیف پول موبایل
  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • سیف پال (Safepal) کیف پول سخت افزاری.
  • مای تن ولت (mytonwallet) کیف پول مرورگر وب.

چگونه تن کوین بخریم؟

خرید و فروش تن کوین به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش تن کوین هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش تن کوین یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم تن کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش تن کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم تن کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال تن کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه تن کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت تن کوین به چه صورت است؟

تراکنش های تن کوین سریع و ارزان هستند و با کمتر از چند سنت طی حداکثر 10 دقیقه صورت می پذیرند.

حداقل و حداکثر خرید تن کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش تن کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید تن کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید تنکوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.