با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

سویی SUI

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 1.14
تومان 7,125
12.25%
52
$ 2,657,110,465
$ 276,091,104

بررسی بلاکچین سوئی و رمز راز SUI

در دورانی که دنیای فناوری به سرعت در حال تحول است ، هر روز شاهد ظهور جوانب جدید و جذابی از بلاکچین هستیم که توانسته‌اند توجه را به سوی خود جلب کنند. یکی از نوآوری‌های اخیر که با سرعت چشمگیری در حال جلوه‌گری است، Sui Blockchain  از Mysten Labs می‌باشد. این پروژه نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال، بلکه به‌عنوان یک اکوسیستم لایه یک، در دنیای بلاکچین معرفی شده و با ویژگی‌ها و توانمندی‌های خود، نقش مهمی در صحنه فناوری ایفا کرده است. در ادامه، سعی خواهیم کرد به بررسی دقیق‌تر و یکنواخت‌تر جزئیات Sui Blockchain پرداخته و ویژگی‌ها و اهدافی که این شبکه را از سایر ارزها متمایز می‌کند، را به شما معرفی کنیم.

شبکه سویی  Sui Networkچیست؟


شبکه Sui به عنوان یک بستر بلاکچین لایه ۱ بدون نیاز به مجوز و یک پلتفرم منحصر به فرد برای ایجاد قراردادهای هوشمند نمایان شده است. این شبکه با امکان مقیاس‌پذیری افقی، قابلیت پردازش موازی تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. مقیاس‌پذیری افقی در Sui به این معناست که هر تراکنش به چندین بخش تقسیم می‌شود و هر بخش توسط یک نود پردازش می‌گردد، در حالی که نودها به دلیل امنیت، داده‌های کامل تراکنش را در اختیار ندارند.

Sui به دقت از اجماع برای تراکنش‌های ساده مانند ارسال دارایی‌ها چشم‌پوشی می‌کند و از اصول ساده‌تر و با تاخیر کمتر برای تراکنش‌های پرداختی و انتقال دارایی‌ها بهره می‌برد. این ویژگی، امکان استفاده از برنامه‌های کاربردی حساس به تاخیر را فراهم می‌کند؛ از بازی‌های آنلاین گرفته تا پرداخت‌های خرده‌فروشی در محل‌های فیزیکی فروش.

سویی با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Rust (که زبانی است که در سولانا نیز به کار می‌رود) نوشته شده و اسمارت کانترکت‌های آن نیز از زبان Move استفاده می‌کند. برنامه‌های نوشته شده با Move ، عملیات‌های مختلف مربوط به دارایی‌ها را تعریف می‌کنند؛ از قوانین شخصی‌سازی برای ساخت دارایی‌ها گرفته تا انتقال دارایی‌ها بین مالکان جدید و عملیاتی که تغییراتی در دارایی‌ها ایجاد می‌کند. Sui Network، جایی که نوآوری و امکانات منحصر به فرد با یک ارتقاء نسل بلاکچین به تصویر کشیده می‌شود.

چگونگی عملکرد بلاکچین  Sui

در بلاکچین، Sui با یک معماری نوین و ساختاری منحصر به فرد، چگونگی انجام تراکنش‌ها را به نحوی کاملاً متفاوت از دیگر شبکه‌ها مدیریت می‌کند. این شبکه، بر خلاف سیستم‌های دیگر، برای تراکنش‌های ساده از یک سیستم اجماع تشکیل شده و تاییدیه‌ها را به شکلی بسیار ساده و کارآمد ارائه می‌دهد.

Sui  سه عامل کلیدی در ساختار خود دارد:

 1. آبجکت‌ها یا آبجکت‌ها Sui Object  سویی ابجکت هایی دارد که با استفاده از پکیج‌های زبان Move ساخته و مدیریت می‌شوند. این آبجکت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: داده‌های قابل تغییر و بسته‌های تغییرناپذیر. در Sui، معیار اصلی اجتماعی Objectها هستند و از این دیدگاه متمرکز به نظر می‌رسد.
 2. تراکنش‌ها: همه‌ی تغییرات در دفتر کل Sui از طریق تراکنش‌ها اعمال می‌شود. هر تراکنش توانایی ساخت، حذف، نوشتن و ارسال Objectها را دارد و هر تغییری که در دفتر کل رخ می‌دهد، از طریق تراکنش‌ها ایجاد می‌شود.
 3. ولیدیتورها: Sui توسط یک گروه از اعتبارسنج‌های مستقل که هر یک نرم‌افزار شخصی دارند، مدیریت می‌شود. این اعتبارسنج‌ها (ولیدیتورها) تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و از طریق انتشار مداوم بیزانس، تغییرات را اعمال می‌کنند.

به‌طور ساختاری،  Sui یک دفتر کل توزیع شده دارد که مجموعه‌ای از Objectهای قابل برنامه‌ریزی را در خود نگه می‌دارد. هر Object دارای یک شناسه یکتا است و به یک آدرس تعلق دارد. در مقابل دیگر بلاک‌چین‌ها که بر روی حساب‌ها یا اکانت‌ها متمرکز هستند،  Sui بر روی Object ها تمرکز دارد.

برای تراکنش‌های ساده، Sui  از یک سیستم برد-برد بین فرستنده و ولیدیتورها بهره می‌برد. این سیستم به شیوه ای کار می‌کند که توضیحات آن در ادامه ذکر شده است. این شیوه از اجماع در تراکنش‌های ساده بدون نیاز به مراحل پیچیده و سرعت بالا استفاده می‌کند.

در مورد آبجکت‌ها، هر Object دارای یک شماره نسخه منحصر به فرد است و هر تراکنش تغییراتی را روی  Objectهای ورودی ایجاد می‌کند. این ساختار منحصر به فرد Sui این امکان را فراهم می‌کند که تاریخچه هر Object از جنسیس بلاک تا به حال را به صورت جزئی و کامل نمایش دهد.

مکانیزم اجماع سویی

در بلاکچین سویی از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایمئدگی شده یا DPOS استفاده شده که برای اعتبار سنجی در این شبکه باید با سهام گذاری میزان مشخصی از توکن های SUI و اختصاص آنها به این بلاکچین جواز لازم را کسب نمایید. حداقل میزان سهام گذاری برای اعتبار سنج های سویی 20 میلیون واحد SUI است که در ازای تضمین فعالیت صحیح اعتبار سنج ها در شبکه سهام گذاری شده و در ازای آن اعتبار سنج ها پاداش استیک نمودن را دریافت می نمایند.

زبان برنامه‌نویسی move

در حوزه جذاب ارزهای دیجیتال، زبان برنامه‌نویسی Move به عنوان یک ابزار کلیدی برای توسعه قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاک‌چین به چشم می‌خورد. این زبان برنامه‌نویسی که از پایه‌های   Rust  شکل گرفته، اصلی‌ترین ستون ساختاری پروژه متا (فیس‌بوک) به نام دیم (Diem) است.

در مقایسه با زبان‌های دیگر مانند Solidity،  Move به عنوان یک زبان که برای جلوگیری از خطاهایی چون double-spending (تکراری خرج کردن) طراحی شده است. همچنین از آن برای توسعه و اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین‌ها استفاده می‌شود و نقص‌های زبان‌های موجود را بهبود می‌بخشد.

 Move نقش بسزایی در ایجاد امنیت و اعتماد در پروتکل‌های بلاک‌چین ایفا می‌کند. از طریق این زبان برنامه‌نویسی، خطاهایی که در کدگذاری نشده و باعث مشکلاتی چون double-spending می‌شوند، به حداقل ممکن می‌آید.

مهمترین ویژگی Move، جلوگیری از double-spending است که یکی از چالش‌های مهم در بلاک‌چین‌هاست. این زبان ابزاری قدرتمند برای ایجاد قراردادهای هوشمند امن و کارآمد فراهم می‌کند و در بهبود امنیت Sui به عنوان یک پلتفرم بلاک‌چین پیشتاز نقش اساسی ایفا می‌کند.

تعاملات و همکاری‌های بلاک‌چین Sui از جذب سرمایه تا تیم توسعه‌دهنده

تیم سازنده شبکه  Sui، به نام Mysten Labs ، با گذر از سه مرحله موفق توانسته است مبلغ ۳۳۶ میلیون دلار را جهت توسعه این بلاک‌چین جلب کند. در ابتدا، مرحله نخست با جذب ۳۶ میلیون دلار در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۲۱ به اتمام رسید. مرحله دوم که تاریخ دقیق آن ۲۶ جولای ۲۰۲۲ است، مشارکت شرکت Ethos Family Office را نیز دربر می‌گیرد. در پایان، مرحله سوم با جذب ۳۰۰ میلیون دلار در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۲۲ به اتمام رسید. در این مسیر، نام‌هایی چون) Andreessen Horowitz یا( a16z ، Coinbase Ventures، Standard Crypto، Jump Crypto، Scribble Ventures، Samsung NEXT، Redpoint، NFX، Lightspeed Venture Partners، Electric Capital، Elizabeth Weil، Sino Global Capital از جمله سرمایه‌گذاران Mysten Labs بوده‌اند.

تیم توسعه‌دهنده Sui ، متشکل از افراد مجرب و متخصص، پیشینه‌های کاری در پروژه‌های بزرگی چون لیبرا( که به عنوان Diem نیز شناخته می‌شود) را دارند. اعضای تیم از فعالیت در متا (فیسبوک سابق) به عنوان تیم Mysten Labs منتقل شده‌اند.

اعضای کلیدی تیم:

 • اوان چنگ (Evan Cheng): هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل
 • آدنی آبیدون (Adeniyi Abiodun): هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد محصول
 • سم بلک‌شیر (Sam Blackshear): هم‌بنیان‌گذار و مدیر ارشد فناوری
 • جورج دنزیس (George Danezis): هم‌بنیان‌گذار و دانشمند ارشد
 • کاستاس چالکیاس (Kostas Chalkias): هم‌بنیان‌گذار و رمزنگار ارشد
 • کوه کیم (Koh Kim): مدیر اکوسیستم
 • تاد فیالا (Todd Fiala): مدیر مهندسی
 • الی مدینا (Ally Medina): مدیر عملیات

مزایا بلاک‌چین  Sui

در اینجا می‌خواهیم به ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فرد شبکه Sui بپردازیم که آن را از سایر بلاک‌چین‌ها متمایز می‌کند:

 1. مدیریت اشیاء توسط قراردادهای هوشمند: در Sui، برخلاف بلاک‌چین‌های دیگر که واحد اصلی ذخیره‌سازی یک حساب است، از اشیاء برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. این اشیاء توسط قراردادهای هوشمند ایجاد و مدیریت می‌شوند. هر شی دارایی خاصی را نمایان می‌کند و ویژگی‌هایی نظیر شناسه منحصر به فرد، مالکیت، و تغییرناپذیری دارد.
 2. پردازش موازی تراکنش‌ها: در بلاک‌چین‌های سنتی، تراکنش‌ها به صورت متوالی یکی پس از دیگری یا یک به یک اجرا می‌شوند. اما با سیستم اجرای موازی بلاک‌چین Sui، کاربران می‌توانند به جای اجرای تراکنش‌ها به ترتیب، تعداد زیادی تراکنش را در یک زمان انجام دهند. این ویژگی باعث افزایش چشمگیر سرعت تایید تراکنش‌ها می‌شود.
 3. مقیاس‌پذیری افقی با پهنای باند: ویژگی پردازش موازی تراکنش‌ها، امکان مقیاس‌پذیری افقی پهنای باند شبکه را فراهم می‌کند. این امکان به شبکه این اجازه را می‌دهد که با افزایش تعداد کاربران و تراکنش‌ها، سرعت تایید آن‌ها را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.
 4. کارمزد پایین شبکه: یکی از ویژگی‌های بارز شبکه Sui ، مسئله کارمزد پایین آن است. در حالی که در بلاک‌چین‌های بزرگ دیگر، کارمزدها به تقاضای شبکه وابسته هستند و با افزایش تعداد کاربران افزایش می‌یابند، Sui با استفاده از سیستم تعیین کارمزد در دوره‌های ۲۴ ساعته، هزینه پایداری را حفظ می‌کند. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد که با هزینه کمتر، تراکنش‌های خود را انجام دهند.

اهداف بلاک‌چین Sui

به همراه پروژه‌هایی چون پلتفرم اپتوس، بلاک‌چین‌های لایه یک چون Sui، در راستای پیشرفت و توسعه در دنیای بلاک‌چین راه می‌روند. در یک جلسه پرسش و پاسخ در ژوئیه ۲۰۲۲، آلونسو د گورتاری، یکی از اعضای Mysten Labs، اعلام کرد که این شرکت به فروش توکن عمومی می‌پردازد و ارائه شبکه اصلی و توکن های SUI را برنامه‌ریزی کرده است. با این حال، تاکنون سایر اعضای تیم پروژه هیچ اطلاعیه یا خبری در این زمینه ارائه نداده‌اند.

اخیراً بنیاد Sui نیز اعلام کرده است که یک برنامه کمک مالی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربردی در شبکه Sui راه‌اندازی کرده است. این اقدام این امکان را برای تیم‌های توسعه دهنده فراهم می‌کند تا برای برنامه‌های متنوع خود، از شبکه‌های اجتماعی و بازی‌ها گرفته تا سیستم‌های پرداخت، حمایت مالی به میزان ۱۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلار از اکوسیستم Sui دریافت نمایند. این اقدام جدید نه تنها نمونه‌ای از تعهد بنیاد Sui به ترویج توسعه و نوآوری است بلکه به تیم‌های توسعه‌دهنده امکان می‌دهد تا از منابع مالی ارزان و کارآمد برای پروژه‌های خود بهره‌مند شوند.

معرفی توکن sui
توکن SUI به عنوان توکن اصلی در شبکه Sui شناخته می‌شود، که با عرضه ثابت ده میلیارد توکن، نقش کلیدی در عملکرد این بلاکچین دارد. از این تعداد، بخشی جهت خرید و فروش در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد و بخش‌های دیگر به تیم Mysten Labs، سرمایه‌گذاران، اعضای انجمن، پاداش اعتبارسنج‌ها و اهداف دیگر تخصیص می‌یابد.

به دلیل مشارکت فعال در شبکه، تیم Sui اعلام کرده است که فول نودها، توسعه‌دهندگان، و شرکت‌کنندگان فعال در شبکه آزمایشی پاداش خواهند گرفت. این پاداش شامل ۲۰۰۰ توکن SUI برای هر گره پس از راه‌اندازی پروتکل Sui در شبکه اصلی است که برای یک سال قابل دریافت و فروش نیست.
تمام دارندگان توکن SUI می‌توانند در فرآیند رای‌گیری حاکمیتی شبکه مشارکت کنند. برای ذخیره توکن‌های SUI، راهی ساده تر از SUI Wallet وجود دارد. SUI Wallet یک افزونه مرورگر کروم است که به شما این امکان را می‌دهد تا یک کیف پول جدید ایجاد یا یک کیف پول موجود را برای نگهداری دارایی‌ها وارد کنید. همچنین، می‌توانید NFTهای خود را به کیف پول SUI آپلود کنید و آنها را به صورت ایمن در بلاک‌چین ذخیره کنید.

چگونه سویی بخریم؟

خرید و فروش سویی به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش سویی هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش سویی یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

بررسی رقبای سویی

از پروژه های مرتبط با بلاکچین دیم و لیبرای فیسبوک پروژه های مرتبط متعددی پا به بازار کریپتو کارنسی ها گذاشته اند که در این بین اپتوس سویی و sei جزو قدرتنمد ترین پروژه ها بوده و ادعای امکان پردازش بیش از 100 هزار تراکنش را در هرثانیه دارند که در رقابت سنگین بلاکچین های لایه 1 علاوه با یکدیگر رقیب اصلی سریع ترین بلاکچین لایه 1 یعنی سولانا نیز به حساب می روند.

وضعیت توکن های سویی  (SUI)

تعداد کل توکن: 10 میلیارد
تعداد توکن های در  گردش : 965,577,711 واحد
پاببن ترین قیمت : 0.38
بالاترین قیمت : 2.16

نتیجه گیری
در خاتمه این تحقیق درباره ارز دیجیتال Sui، می‌توان نتیجه گرفت که این پروژه با ارائه یک بلاکچین لایه یک نوین و با استفاده از زبان برنامه‌نویسی  Move، به سرعت محبوبیت خود را افزایش داده است. از معماری موازی تا توانایی پردازش تراکنش‌ها با سرعت زیاد، Sui نشان داده که به چالش‌ها و نیازهای کاربران و توسعه‌دهندگان بلاکچین پاسخ قابل توجهی داده است.

توجه به جزئیات کمی از تکنولوژی Move و تفاوت‌های آن با دیگر بلاکچین‌ها،  Sui را به یک گزینه جذاب در دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. همچنین، همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های گسترده این پروژه نشان‌دهنده اعتماد صنعت به آینده و امکانات آن است.

آینده Sui با توجه به تکامل مثبت آن و جلب توجه بیشتر از اجتماع فناوری، مسیری واضح و پر از چالش را پیش رو دارد. از این رو، ما به امید شاهد شاخصهای موفقیت بیشتر و برنامه‌های جذاب‌تر این پروژه هستیم که می‌توانند نقش به‌سزایی در تحول دنیای بلاکچین ایفا کنند.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم سویی خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش سویی را انجام دهید.

چگونه می‌توانم سویی را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال سویی به ولتتان به نرخ همان لحظه سویی را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت سویی به چه صورت است؟

تراکنش های سویی با کمتر از 1 سنت طی چند ثانیه انجام می شوند.

حداقل و حداکثر خرید سویی در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش سویی در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید سویی ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید سویی در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.