با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

بایننس کوین BNB

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

4

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

1.098%
569.9
33,026,583

 بایننس کوین چیست؟

حتی اگر از کاربران فعال ارز های دیجیتال هم نباشید تا کنون نام صرافی بایننس را حداقل یک بار شنیده اید، صرافی بایننس به عنوان بزرگترین و معتبر ترین صرافی جهان شناخته می شود که از سال 2017 با مجموعه ای از نوآوری ها توانست صرافی های متمرکز را دچار تغییر و تحول گسترده کند و از همان ابتدای کار رمز ارز بایننس کوین را معرفی نمود که تا کنون این رمز ارز از توسعه و ارتقای مناسبی برخوردار بوده و توانسته مجموعه ای از امکانات مورد نیاز کاربران و توسعه دهنده گان بلاکچین را مرتفع سازد به عنوان مثال پشتیبانی از انواع قرار داد هوشمند و ایجاد توکن در کنار بستری سریع و امن برای میزبانی از قرار داد های هوشمند جزو قابلیت های این بلاکچین در نظر گرفته می شود. 

تفاوت بایننس چین و بایننس اسمارت چین (BEP20 vs BEP2)

بایننس کوین دارای دو بلاکچین بومی به نام ها بایننس چین و بایننس اسمارت چین هست که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم:

آشنایی با بلاکچین بایننس چین

در سال 2017 ابتدا بایننس کوین تحت یک توکن اتریومی ERC20 ایجاد و به سرمایه گذاران و خریداران اولیه پرداخت شد و طبق نقشه راه تیم بایننس در سال 2019 بلاکچین بایننس چین معرفی شد و فرایند انتقال توکن ها از اتریوم به بلاکچین بومی این ارز دیجیتال آغاز شد، در بلاکچین اولیه یعنی بایننس چین امکان پشتیبانی از قرار داد های هوشمند فراهم نبود اما در آن امکان ایجاد توکن هایی با استاندارد BEP2 فراهم بود که صرافی بایننس با توکنیزه کردن رمز ارز های دیگر در این بلاکچین توانست امکان ارسال و دریافت سایر رمز ارز ها را به صورت توکن شده به باینننس چین بیاورد که هدف نهایی از این کار توسعه صرافی غیر متمرکز Binance Dex بود که بر بستر توکن های بایننس چین فعالیت می کرد و قابلیت ثبت تراکنش بین بلاکچین های مختلف را نداشت. استاندارد توکن های بایننس چین BEP2 نام دارد و آدرس های بر بستر BEP2 با عنوان bnb شروع شده و علاوه بر ادرس دارای تگ نیز هستند.

آشنایی با بلاکچین بایننس اسمارت چین (BSC)

با محدودیت های بایننس چین جهت پشتیبانی از قرار داد های هوشمند و پیشرفت اپلیکیشن های غیر متمرکز و توسعه فضای دیفای و ان اف تی ها در اتریوم این ضعف به شدت در بایننس چین نمایان شد و توسعه دهنده گان بایننس را به فکر ایجاد بلاکچینی متفاوت از بایننس چین انداخت که در کنار آن فعالیت کند، بنابر این بدون دستکاری و فورک بلاکچین قبلی بلاکچینی جداگانه به عنوان بایننس اسمارت چین در سپتامبر 2020 ایجاد شد که از توانایی های فنی به خصوصی برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم:

بایننس اسمارت چین یک بلاکچین با پشتیبانی از EVM یا ماشین مجازی اتریوم است بنابراین انتقال اپلیکیشن های غیر متمرکز بر بستر اتریوم را به این شبکه بسیار سهولت می بخشد و همچنین توسعه دهنده گان اتریوم نیز می توانند با زبان سالیدیتی برنامه های خود را برای اسمارت چین بایننس هم بنویسند. بایننس اسمارت چین از پروتکل و پل های متعددی برای انتقال توکن و ارتباط کراس چین بهره می برد تا مهاجرت به بایننس اسمارت چین را از سایر بلاکچین ها سهولت بخشد.

بایننس اسمارت چین از مکانیزم اجماع POSA یا اثبات سهام اعتباری استفاده می کند که در آن ولیدیتور ها یا اعتبار سنج های منتخب وظیفه ساخت بلاک جدید و تایید تراکنش ها را بر عهده دارند، برای تبدیل شدن به ولیدیتور نیاز به سهام گذاری بیش از 10 هزار توکن بایننس کوین بوده و هر 24 ساعت رای گیری برای انتخاب 21 اعتبار سنج انجام می شود که از  این میان بیشترین سهام گذاران انتخاب و مسولیت مذکور را عهده دار می شوند. بایننس اسمارت چین توانایی پردازش تا 100 تراکنش را در ثانیه دارد و زمان ساخت بلاک جدید در آن در حدود 3 ثانیه هست، کارمزد های بسیار پایین اسمارت چین بایننس و قابلیت های فنی آن امکان انجام تراکنش های سریع را با چند سنت فراهم می کند.  همانطور که گفته شد تبدیل شدن به ولیدیتور نیازمند سهام گذاری توکن بایننس کوین به مقدار بسیار زیاد است که در تاریخ نگارش این مقاله در حدود 3ملیلیون دلار براورد می شود بنابراین این امکان برای همه فراهم نیست تا به اعتبار سنج در این شبکه تبدیل شوند و برای این دسته از افراد که مشتاق به مشارکت در شبکه هستند این امکان داده شده تا تحت عنوان انتخاب کننده یا Deligator به ولیدتور مورد نظر خود رای دهند و با سهام گذاری هر میزان بایننس کوین در این کار مشارکت و پاداشی از سهام گذاری خود دریافت کنند. استاندارد توکن های بایننس اسمارت چین BEP20 نام دارد و آدرس های این بستر و توکن های  BEP20 دقیقا مشابه ادرس های اتریوم هستند و با 0x شروع می شوند. متناسب با معماری بلاکچین بایننس می توان این نکته را مشاهده نمود که این بلاکچین از تمرکز بالایی برخوردار است چرا که تنها 21 نود که عمدتا نود های خود بایننس هستند وظیفه ساخت بلاک ها را بر عهده دارند بنابراین از نظر غیر متمکز بودن با بلاکچین هایی مثل کاردانو، بیت کوین یا اتریوم نمی توان آنرا مقایسه کرد و سیطره و تمرکز صرافی بایننس همواره بر روی این بلاکچین به طرز محسوسی قابل مشاهده است اما تا کنون اختلال یا مشکلی از این جانب برای کاربران این بستر بروز نکرده است. بایننس اسمارت چین توسط کیت توسعه کازماس یا Cosmos SDK توسعه یافته و از این طریق نیز می تواند تعاملات خود را با اکوسیستم کازماس نیز برقرار سازد.

کاربرد توکن بایننس کوین

در ابتدا بایننس کوین به عنوان تخفیفی برای انجام معامله در صرافی بایننس مورد استفاده قرا می گرفت که هم اکنون نیز به روال سابق وجود دارد به این شکل که با خرید و هولد بایننس کوین به صورت پله ای از تخفیف کارمزد معاملات در بایننس می توانید بهره مند شوید و هر چه میزان دارای بایننس کوین شما بیشتر باشد به میزان کمتری از شما کارمزد جهت انجام معاملات گرفته می شود، گفتنی ات به صورت پایه کارمزد معاملات در بایننس به میزان  0.1   درصد است که هم از ایجاد کننده سفارش یا Maker و هم از گیرنده سفارش یا Taker اخذ می شود.

کاربرد دیگر بایننس کوین پرداخت کارمزد های هر دو بلاکچین بایننس چین و بایننس اسمارت چین هست و جهت انتقال هر توکنی در این بستر از شما کارمزدی تحت بایننس کوین گرفته شده و به اعتبار سنج های شبکه پرداخت می شود. علاوه بر این بایننس کوین می تواند به عنوان ابزاری برای پرداخت و همچنین ذخیره ارزش و سرمایه گذاری نیز مورد استفاده قرار گیرد و البته با ایجاد بایننس اسمارت چین و استفاده نوعی الگوریتم گواه اثبات سهام از این کوین برای افزایش امنیت و تبدیل شدن به اعتبار سنج های BSC نیز می توان استفاده کرد.

اپلیکیشن های غیرمتمرکز یا DAPP ها در بایننس اسمارت چین

بوسیله قرار داد های هوشمند توسعه دهنده گان می توانند انواع نرم افزار ها یا قرار داد های هوشمند را به صورت غیر متمرکز و بدون نیاز به پشتیبانی یک ارگان بعد از نوشتن کدها به اجرا در بیاورند که بایننس اسمارت چین با کارمزد های پایین و سرعت بالا در کنار همگام سازی خود با توسعه دهنده گان اتریوم توانسته طیف وسیعی از این اپلیکیشن ها را میزبانی کند به عنوان مثال صرافی غیر متمکز پن کیک سواپ یا پلتفرم وام دهی Venus در این بستر به ارائه خدمات در زمینه امور مالی غیر متمرکز مشغول هستند و علاوه بر آن نیز پلتفرم های مختلف سرگرمی و بازی های متاورسی مانند MOBOX نیز بر بستر آن پیاده سازی شده اند.

امکان ایجاد انواع توکن و NFT در بایننس اسمارت چین

بایننس اسمارت چین امکان ساخت توکن ها با قوانین از پیش تعریف شده را به توسعه دهنده گان می دهد، به راحتی با برنامه نویسی چند خط کد در این فضا می توان توکن های در بستر BEP20 را ایجاد کرد به عنوان مثال توکن محبوب بیبی دوج یا تتر و صدها توکن دیگر همانند CAKE یا 1inch به همین شکل ایجاد شده اند.

استاندارد BEP721 بایننس اسمارت چین به کاربران این قابلیت را می دهد تا بتوانند دارایی های غیر مثلی را نیز به صورت توکنیزه شده در اسمارت چین بایننس ثبت کنند که عمده کاربرد آنرا در پلتفرم های NFT مانند Binance NFT می توان مشاهده نمود که به عنوان مثال یک تصویر، ویدیو، سند، فایل یا حتی یک کاراکتر بازی را می توان توکنیزه نمود و مالکیت آنرا به صورت ثبتی در بلاکچین در اختیار داشت.

تاریخچه بایننس کوین

بایننس کوین و تاریخچه آن متکی بر تاریخچه و بنیانگذاران صرافی بایننس هست، مدیر عامل و بنیان گذار صرافی بایننس چانگ پنگ ژائو ملقب به CZ است وی پیش تر از مهندسین Blockchain.info بوده و در سال 2017 صرافی بایننس را راه اندازی کرد، از سی زی به عنوان نفر اول کریپتو جهان و تاثیر گذار ترین فرد در این فضا یاد می شود، مدیریت صحیح، عدم فعالیت های پامپ و دامپ و اطمینان خاطر به کاربران کریپتو از ویژگی های منحصر به فرد ژائو هستند، بایننس ابتدا در چین ثبت شد و به دلیل محدودیت ها به ژاپن نقل مکان کرد و پس از آن در نهایت دفتر مرکزی بایننس در دبی به دلیل حمایت های متعدد کشور امارات از فعالان کریپتو کارنسی مستقر گردید، گفتنی است صرافی بایننس یک نسخه به  عنوان binance us که صرافی جداگانه ای از خود بایننس هست برای کار در ایالات متحده متناسب با قوانین این کشور راه اندازی کرده که در سال 2023 نیز مورد شکایت سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز قرار گرفته است. بایننس یکی از محصولات هولدینگ بیجی تک (Bijie Tech) است که علاوه بر ژائو نام جیمز هاف بایر، سانی لی، الان یان و راجر وانگ در آن به عنوان هم بنیان گذار به چشم می خورد که همگی در حال حاظر جزو مدیران بایننس و مسولیت های فنی متعددی را در این صرافی عهده دار هستند.

میزان عرضه و تورم بایننس کوین

بایننس کوین دارای عرضه محدود به میزان 200 میلیون واحد توکن بایننس کوین است که از این میزان 100 میلیون آن به صورت عرضه عمومی اولیه یا ICO در سال 2017 به عموم مردم با قیمت 15 سنت فروخته شد و 80 میلیون آن به توسعه دهنده گان بایننس عرضه و به مقدار 20 میلیون توکن بایننس کوین به سرمایه گذاران اولیه که از آنها به عنوان Angel investor یاد می شود پرداخت شد. بایننس موفق به جذب 15 میلیون دلار از طریق عرضه اولیه شد که البته این هزینه تماما صرف توسعه، بازاریابی و پشتیبانی بایننس شد که نشان از مدیریت بسیار صحیح بایننس در جهت ارتقا و پول های سپرده شده به این سازمان دارد چرا که در اکثر ICO ها توسعه دهنده گان با فروش اولیه کوین ها جیب خود را پر کرده و پروژه را رها می کنند. با این که عرضه نهایی بایننس کوین محدود است مدیر عامل این صرافی برنامه ای را نیز برای ضد تورمی کردن بایننس کوین ایجاد نمود که طی این برنامه هر دوره 3 ماهه صرافی بایننس با یک پنجم سود حاصل از پلتفرم خود باید اقدام به خرید توکن های بایننس و سوزاندن آنها کند که تا کنون مرتبا این فرایند انجام شده و میلیون ها بایننس کوین را از چرخه حذف نموده است، گفتنی است فرایند خرید و سوزاندن توکن های بایننس توسط این صرافی تا خارج کردن 100 میلیون توکن از چرخه معادل 50 درصد عرضه کل ادامه خواهد یافت.

بهترین کیف پول‌های بایننس کوین

بایننس کوین در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین های آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

 • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
 • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
 • متامسک (Meta mask) کیف پول مروگر وب و موبایل.
 • سیفپال (Safepal) کیف پول سخت افزاری.
 • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.

چگونه بایننس کوین بخریم؟

خرید و فروش بایننس کوین به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش بایننس کوین هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش بایننس کوین یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم بایننس کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش بایننس کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم بایننس کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال بایننس کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه بایننس کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت بایننس کوین به چه صورت است؟

تراکنش های بایننس کوین بسیار سریع و ارزان هستند و با هزینه کمتر از 1 دلار طی کمتر از 30 دقیقه انجام می گیرد.

حداقل و حداکثر خرید بایننس کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش بایننس کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید بایننس کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید بایننس کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن