با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

دش DASH

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 31.36

تومان 195,938
8.71%
918
$ 370,175,823
$ 45,718,108

دش چیست ؟ بررسی رمز ارز DASH

بلاکچین دش جزو بلاکچین های قدیمی و نسل اول به حساب می رود که از هارد فورک لایت کوین بوجود آمده است، دش در پی افزایش قابلیت های بیت کوین و رفع نواقص و مشکلات آن بلاکچینی را بوجود آورد که از سرعت تایید تراکنش بالاتر و کارمزد های کمتری برخوردار بود و همچنین دارای ویژگی های جذابی مانند حریم خصوصی و تراکنش های آنی بود که از آن ابزاری برای پرداخت های روزمره مناسب تری به نسبت بیت کوین می ساخت. از این رو تیم توسعه دش آنرا به ابزاری تشبیه می کنند که برای استفاده روزمره ساخته شده و از نقل و انتقالات تجاری بزرگ تا خرید یک قهوه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

هارد فورک چیست؟

بدلیل اینکه دش از هارد فورک لایت کوین و لایت کوین نیز از هارد فورک بیت کوین متولد شده لازم است تا از چیستی هارد فورک به صورت مختصر مطلع شویم.

بلاکچین ها پلتفرم های همتا به همتای غیر متمرکزی هستند که بوسیله گروه سازمان یا عده ای خاص کنترل و مدیریت نمی شوند بلکه تمامی افراد می توانند با ایجاد فول نود با در اختیار گذاشتن زیر ساخت سخت افزاری و اجرای نرم افزار مخصوص آن بلاکچین به جمع اعتبار سنج ها و اجرا کننده گان اصلی بلاکچین بپیوندند، حال که با نحوه کار بلاکچین ها و تاثیر مستقیم کاربران در فرایند های اجرای این پلتفرم ها آگاه شدیم می توانیم حدس بزنیم که اگر بخواهیم تغییری در نرم افزار بلاکچین مورد نظرمان ایجاد کنیم نیاز داریم تا تمامی نود ها را شناسایی کرده و آنها را متقاعد به تغییر نرم افزار مورد استفاده به نسخه ای دیگر کنیم. با توجه به این که تعداد این نود ها بر روی بلاکچینی مانند بیت کوین بسیار زیاد است و همچنین اطلاعاتی از نود ها به منظور پیوستن به شبکه در دست رس نیست و مسیر ارتباطی مستقیمی نیز وجود ندارد کاری بسیار دشوار به حساب می آید، و معمولا تغییراتی که برای بروز رسانی بلاکچین هایی مثل بیت کوین ارائه می شود از طرف توسعه دهنده گان جامعه بیت کوین که به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند مطرح شده و حال باید تمامی نود ها با پیشنهادات ارائه شده موافقت یا مخالفت خود را اعلام دارند.

این تغییرات و بروز رسانی های نرم افزاری در صورتی که بدون هیچ گونه مخالفتی تایید شود و تمامی نود ها در مورد مقرر نسبت به تغییر نسخه نرم افزار خود اقدام نمایند، بلاکچین بدون تجربه هرگونه فورک و انشعابی به نسخه جدید بروز رسانی می شود و اما در صورت مخالفت عده ای از نود ها چه می شود؟ در این صورت بلاکچین به دو بلاکچین مجزا تبدیل می شود، عده ای از نود ها که نرم افزار خود را بروز کرده اند بر روی شبکه جدید بروز شده قرار می گیرند و نود هایی که با تغییر مخالفت داشته اند در بلاکچین سابق و قوانین حاکم بر آن ساکن می مانند.

مزایای ارز دش

شبکه دیجیتال دش با استفاده ازفناوری چین لاکس(chain locks) از اعتبار و امنیتی بسیار بالایی برخوردار است . برای حمله به چین لاکس و نفوذ به شبکه دش لازم است که به دولایه استخراج و مسترنود همزمان حمله صورت بگیرد که نیازمند هزینه زیادی از ارز دیجیتال دش می باشد که از نظر اقتصادی برای هکرها مقرون به صرفه نمی باشد .

همچنین شبکه دش امکاتی را از قبلی ارسال تراکنش به صورت آنی یا ناشناس را امکان پذیر کرده و با کارمزد های پایین تراکنش به گزینه ای مناسب برای استفاده های پرداختی مبدل شده است. 

ویژگی های ارز دیجیتال دش :

 مسترنود Master nodes

مستر نود های دش سرور های قدرتمندی هستند که وظیفه نگه داری از دفتر کل تاریخچه تراکنش و بلاک های دش را بر عهده دارند، مستر نود ها نیازمند وثیقه گذاری در شبکه به میزان حداقل 1000 واحد دش هستند، مستر نود ها به منظور انجام عملیات حاکمیتی دش فعالیت می کنند و برخی قابلیت های جذاب دش همانند کوین جوین، اینستنت سند و یوزر نیم های دش توسط آنها در لایه دوم انجام می شود.

 ارسال آنی دش با  اینستنت سند

در روش instantsend تراکنش ها با سرعت بسیار بالایی انجام میگیرد و مسترنودها تراکنش های ثبت شده رو به حالت قفل درآورده و در مرحله بعد مطمئن هستند که تراکنش های جدید ثبت شده در بلاک جدید نمیتوانند از مبلغ قفل شده استفاده بکنند .این سیستم ضمانت میدهد که به شکل سریع و فوری تراکنش ها انجام میشوند و همچنین از چین لاک برای مدیریت ریسک در جلوگیری بروز حملات ۵۱ درصدی بهره میبرند . 

تراکنش های غیر قابل رهگیری با Private send

همانطور که می دانید بلاکچین های عمومی مانند بیت کوین تمامی اطلاعات تراکنش شامل ادرس دریافت کننده و ادرس ارسال کننده به همراه میزان ارسالی و همچنین زمان آنرا در شبکه نمایش داده و از این رو این اطلاعات می تواند در اختیار همه قرار گیرد از این رو دش به مکانیزم حریم خصوصی تحت عنوان پرایوت سند یا ارسال شخصی خود را مجهز نموده که در طی این فرایند تراکنش های غیر قابل رهگیری با عدم افشای اطلاعات حساس تراکنش در شبکه انجام می شود که از این حیث نیز دش با بلاکچین هایی مانند مونرو و زی کش و همجنین ترشولد رقابت می کند.

 پروتکل خودگردانی دش

از عوامل مهم موفقیت ارز دش پروتکل خودگردانی و  خودسرمایه گذاری آن میباشد . در شبکه دش ۱۰٪ از پاداش ماینینگ به خود شبکه بازمیگردد که این مقدار به عنوان بودجه ای برای رشد و توسعه دش مورد استفاده قرار میگیرد.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز در دش

در یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز به جای اینکه مدیر یا هیات مدیره تصمیم گیری های مهم پروژه را برعهده داشته باشند ،کاربران با ثبت پیشنهاد و رای گیری این کار را انجام می دهند . در سازمان های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین هر کاربر رای خود را با انجام تراکنش در بلاک چین  به نسبت دارایی بومی آن شبکه ثبت میکند و از این رو دش را می توان اولین پروژه بلاکچینی خطاب نمود که این امکان را در زنجیره خود پیاده سازی نموده است.

نرخ تراکنش بر ثانیه دش

زمان متوسط بین دو بلوک متوالی در بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه است اما این زمان در دش به 2.5 دقیقه کاهش پیدا میکند بنابراین این ارز نسبت به بیت کوین از نرخ تراکنش بر ثانیه بیشتری برخوردار است و تراکنش ها را با سرعت بالاتری انجام میدهد و بیت کوین قابلیت پردازش ۷ تراکنش در ثانیه را دارد اما کوین دش قابلیت پردازش 48 تراکنش را دارد که حدودا 7 برابر آن میباشد.

الگوریتم x11 به کار رفته در دش

یکی از الگوریتم های خاص در استخراج ارز دیجیتال الگوریتم x11 است.برخلاف الگوریتم SHA256 (الگوریتم بیت کوین ) این الگوریتم فقط یک تابع هش تنها نیست بلکه X11 از مجموعه ۱۱ تابع هش متفاوت ساخته شده است.

ایوان دافیلید از معرفی این الگوریتم قصد دارد بر مشکلات شبکه بیت کوین از جمله حریم خصوصی،مقیاس پذیری پایین و قابل استخراج بودن با ASIC غلبه کند .

این الگوریتم برای اجمای اثبات کار از یک مجموعه ۱۱ الگوریتم هشینگ استفاده میکند.در شبکه دش تا زمانی که این ۱۱ الگوریتم مورد هک قرار نگیرند امنیت برقرار خواهد بود ،حتی اگر ۱ یا چند تا از این الگوریتم ها آسیب ببینند امکان تعویض آن ها وجود دارد .برنامه نویسی این الگوریتم به اندازه ایجاد یک تابع هش جدید پیچیده نیست .این الگوریتم از نظر مصرف انرژی و قدرت محاسبه نیز بهتر عمل می کند .

این الگوریتم کارایی خوبی در استخراج با CPU , GPU دارد و پیشنهاد خوبی برای افرادی که از این دستگاه ها برای استخراج استفاده میکنند هست . استخراج با CPU هزینه کمتری دارد اما استخراج دش به کندی صورت میگیرد و همینطور استفاده از روش GPU با توجه به سرعت بالا اما هزینه بسیار زیادی دارد .بهترین روش برای استخراج کوین دش استفاده از دستگاه های ASIC مبتنی بر الگوریتم X11 است.

بنیان گذاران دش و تاریخچه آن

تاسیس این پروژه توسط ایوان دافیلد و کایل هیگن صورت گرفته است .نام دش در ابتدا با ایکس کوین و بعد دارک کوین معرفی شده اما با نام دش در سال ۲۰۱۵ نهایی گردیده است . 

دافیلد در سال ۲۰۱۲ تلاشی برای پیدایش یک ارز با قابلیت گمنام سازی بهتر از بیت کوین را داشت و به صورت سرگرمی،کدهای مربوط به آنرا ایجاد کرد.

دافیلد و هیگن در وایت پیپر دارک کوین همکاری داشتند اما در سال ۲۰۱۴ هیگن از پروژه جدا شد و دافیلد به عنوان مسئول توسعه شبکه دش به فعالیت خود تا سال ۲۰۱۷ ادامه داد و بعد از آن تصمیم به ترک مسئولیت خود گرفت و در سال های پس از تاسیس ،دش به رتبه ۱۲ ام ارزهای دیجیتال رسید.

میزان عرضه دش

۱۸.9 میلیون واحد دش وجود دارد که همانند بیت کوین مبتنی بر استخراج می باشد که پس از استخراج تمامی واحد ها دیگر، از آن تولید نمی شود که پیش بینی می شود استخراج این تعداد تا سال ۲۳۰۰ طول بکشد .

تقریبا ۴۵٪ از دش های جدید به ماینرها ،۴۵٪ به مسترنودها و ۱۰٪ آن به تامین بودجه آینده تعلق می گیرد . 

در ۴۸ ساعت اول راه اندازی دش ،تقریبا ۲ میلیون سکه استخراج شد که فراتر از برنامه انتشار صورت گرفته بود 

 پاداش استخراج دش در هر سال ۷.۱ درصد کاهش می یابد که نشان دهنده سخت تر شدن استخراج در هر سال می باشد .

بلاک ها در بلاک چین دش هر ۲.۵ دقیقه ساخته میشوند که ۴ برابر سریعتر از بیت کوین می باشد .

تاریخچه و روند قیمتی دش

پایین ترین قیمت دش برابر با ۰.۲۱۳۹ دلار بوده که در تاریخ 14 فبریه سال 2014 به ثبت رسید و در بالاترین قیمت خود به ۱۶۴۲ دلار د 20 دسامبر سال 2017 رسیده علی رقم فراز و نشیب های زیاد قیمت، دش همچنان جزو قدیمی های پرطرفدار بازار کریپتوکارنسی ها به حساب می رود.

برترین کیف پول های دش

  • کیف پول دش کور والت :

این کیف پول شبکه کامل دش را پشتیبانی می کند ،این والت بیشتر توسط مسترنودها مورد استفاده قرار میگیرد،به دلیل حجم بالای داده ها نیاز به زمان برای همگام سازی با بلاک چین دارد 

  • کیف پول دش الکتروم :

این کیف پول با استفاده از سرورهای خارجی اطلاعات بلاک چین دش را دریافت می کند و از تمام امکانات دش از جمله instatntsend و coinjoin پشتیبانی میکند و چون سبک تر از دش کور والت است سریعتر اجرا میشود 

  • کیف پول اکسودوس :

امنیت بالا و سرعت از اهمیت این کیف پول می باشد در اکسودوس مستوان چند ارز دیجیتال را با هم ذخیره کرد 

  • کیف پول Edge دش :

این کیف پول بر روی دو سیستم عامل اندروید و ios توسعه داده شده است 

  • کیف پول جکس : 

یکی از بهترین کیف پول های چندمنظوره هست که علاوه بر اینکه چندین ارز را پشتیبانی میکند روی پلتفرم های مختلفی قابلیت اجرا را دارد . 

  • کیف پول سخت افزاری : 

لجرنانو اس ،تریزور و کیپ کی هر سه از کیف پول های سخت افزاری امن برای دش هستند 

چگونه دش بخریم ؟

خرید و فروش دش به عنوان رمز ارز محبوب ، از طریق صرافی های ارز دیجیتال صورت می گیرد .از آنجایی که امکان انجام فعالیت های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است بهتر است برای خرید و فروش دش صرافی معتبر را انتخاب بکنید  صرافی بیتکسینو از جمله صرافی های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است .این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه اندازی شده که تجربه سال ها فعالیت در زمینه سیستم های مالی و استارتاپ ها را در رزومه خود دارد . 

سوالات متداول
چگونه می‌توانم دش خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش دش را انجام دهید.

چگونه می‌توانم دش را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال دش به ولتتان به نرخ همان لحظه دش را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت دش به چه صورت است؟

تراکنش های دش متناسب با ترافیک این شبکه در صف قرار گرفته و انجام می شود و کارمزد های انتقال به ماینر های شبکه اختصاص می یابد که نرخی متغییر است اما معمولا با هزینه حدودی 1 دلار و زمان کمتر از 60 دقیقه انتقالات صورت می پذیرد.

حداقل و حداکثر خرید دش در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش دش در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید بیت کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید بیت کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.