با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ترا LUNA

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.59888

تومان 3,742

6.87%

199

$ 411,158,514

$ 24,940,310

بررسی بلاکچین ترا و رمز ارز  LUNA

بلاکچین ترا و رمز ارز لونا در زمانی کوتاه توانستند به موفقیتی چشمگیر دست یابند تا حدی که بسیاری از کارشناسان بازار ارز های دیجیتال احتمال جایگزینی ترا را با اتریوم و یکی از سرسخت ترین رقبای آن در ذهن می پروراندند که متاسفانه این رویا هرگز محقق نشد و بلاکچین ترا با بروز باگ و احتمالات از پیش درنظر گرفته نشده منجر به یکی از بزرگترین شکست ها در تاریخ کریپتو کارنسی ها شد و میلیارد ها دلار از سرمایه کاربران در این پلتفرم از بین رفت که در نهایت توسعه دهنده گان لونا با ریبرند بلاکچین ترا به ترا کلاسیک و همچنین رمز ارز بومی این بلاکچین یعنی لونا کلاسیک بلاکچین جدیدی را برای ترا و رمز ارز لونا ایجاد نمودند که قافد مشکلات سابق و استیبل کوین های الگوریتمی باشد. در این مقاله به صورت دقیق رمز ارز لونا و علت شکست پروژه قبلی آن و همچنین تغییراتی که در آن پس از فروپاشی این رمز ارز بوجود آمده بررسی شده که در صورت تمایل شما به سرمایه گذاری روی این پروژه می تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد پس تا انتهای مطلب با بیتکسینو همراه باشید.

آشنایی با مکانیزم بلاکچین ترای سابق، رمز ارز لونا و استیبل کوین های آن

بلاکچین ترا در ابتدا با ارائه استیبل کوین های الگوریتمی روی کار آمد که توانست استیبل کوین های متعددی بر اساس بسیاری از ارز های فیات از جمله دلار آمریکا، وون کره جنوبی، پوند و یورو ارائه کند. ساز و کار اصلی ترا برای استیبل کوین های الگوریتمی خود وثیقه قرار دادن رمز ارز لونا بود و بزرگترین استیبل کوین این پلتفرم UST نام داشت که قرار بود نسبتی 1 به 1 را با دلار آمریکا داشته باشد و در نهایت به حجم مارکت چند میلیارد دلاری دست یافت.

سوزاندن لونا به ازای ضرب UST و بلعکس

 در بلاکچین ترا برای ضرب هر واحد UST جدید باید کاربران معادل UST مورد نظر رمز ارز لونا را تهیه و در قرار داد هوشمند مربوطه می سوزاندند و در ازای آن توکن های UST دریافت می کردند، و همین شرایط برای نقد نمودن توکن های UST نیز کاربرد داشت یعنی کاربرانی که قصد خروج و نقد نمودن UST را داشتند با مراجعه به پورتال ترا استیشن توکن های UST  را سوزانده و در ازای آن از پروتکل توکن های لونا را دریافت می کردند مثلا با سوزاندن 50 عدد UST ، قرار داد هوشمند محاسبه می نمود که با فرض قیمت هر لونا در آن لحظه که معادل 10 دلار است باید 5 عدد لونای جدید ضرب کند و به کاربر پرداخت کند که این مکانیزم نیز در نهایت منجر به فروپاشی قیمت لونا و UST شد که در ادامه به آن می پردازیم.

طرح تشویقی سود 20 درصدی مشابه طرح های پانزی

همانطور که می دانید در بانک ها و موسسات مالی دنیا امروزه به دلار امریکا سودی بیشتر از 5 درصد پرداخت نمی کنند بلکه حتی برخی بانک ها سودی را نیز به ازای نگه داری پول از کاربران دریافت می کنند با این حال بنیاد ترا قرار داد هوشمندی را تعبیه نمود که در آن با استیک یا سهام گذاری نمودن توکن های UST که برابر با دلار آمریکا هستند می توانندی سودی معادل 20 درصد در سال بدست آورند که این عامل تشویقی منجر به ضرب میلیارد ها دلار توکن UST به منظور بهره مندی از این سود در میان کاربران سراسر جهان و حتی برخی موسسات مالی شد، اما همانطور که گفته شد به ازای ضرب توکن های UST نیاز است که کاربران توکن های لونا را تهیه و بسوزانند که این امر به دلیل ضرب بسیار زیاد UST منجر به سوزانده شدن تعدا بسیار زیادی لونا و به طبع آن کمیاب شدن این توکن و رسیدن نرخ لونا در زمانی کوتاه به بالای 100 دلار شد.

اما نکته ای که از ذهن سرمایه گذاران بر روی این استیبل کوین ترا و همینطور توکن لونا پنهان مانده بود فشار فروش چند میلیاردی UST بود که در زمانی کوتاه و در راستای سقوط سنگین نرخ رمز ارز ها پدیدار شد. از آنجایی که لونا حداکثر میزان عرضه ای ندارد و به ازای نرخ لحظه ای لونا باید معادل توکن های سوزانده شده UST ضرب شود ناگهان با صف تبدیل چند میلیاردی UST سقوق قیمت وحشتناکی برای لونا بوجود آمد به طوری که طی چند روز قیمت از 100 دلار به 1 دلار تقلیل یافت و نکته اصلی اینجاست که علت اصلی کاهش این قیمت فرایند ضرب افسار گسیخته توکن های لونا جهت بازپرداخت ارزش 1 دلاری توکن های UST بود و درواقع هر چه میزان توکن های UST که درخواست نقد شدن داشتند بییشتر می شد میزان عرضه توکن های لونا بیشتر و بیشتر صورت می گرفت و این فرایند تا جایی ادامه یافت که نرخ لونا به زیر 0.000001 رسید و همینطور پروتکل دیگر قادر نبود تا نرخ UST را برابر با 1 دلار نگه دارد و قیمت این استیبل کوین نیز تا کمتر از 1 سنت سقوط کرد و هولدر های آنرا متحمل ضرری وحشتناک ساخت.

تولد لونای جدید یا لونا 2

در پی فروپاشی کامل اکوسیستم لونا مدیر عامل این بنیاد دو کوان اعلام نمود که باید بلاکچینی جدید توسعه داده شود که فاقد مشکلات لونای فعلی باشد و توکن های آن نیز به سرمایه گذاران قبلی لونا و استیبل کوین این پلتفرم به عنوان غرامت و ضرر متحمل شده پرداخت شود که در اثر موافقت با این طرح بلاکچین ترا به ترا کلاسیک و لونا به لونا کلاسیک و همینطور سایر توکن های این اکوسیستم مانند UST به USTC ریبرند شدند و از ان پس فرایند ضرب توکن های لونا بر اساس سوزاندن USTC متوقف گردید. و بلاکچین جدید ترا و رمز ارز لونا جدید متولد شد که از آن به عنوان Luna 2.0 نیز یاد می شود در این بلاکچین بر خلاف پلتفرم قبلی ساز و کار تولید و سوزاندن توکن بر اساس استیبل کوین حذف شده و این پلتفرم توانایی های وب 3 و توسعه قرار داد های هوشمند و میزبانی از اپلیکیشن های غیر متمرکز را در اولویت خود قرار داده است.

بررسی بلاکچین ترا

ترا یک بلاکچین مقیاس پذیر با تراکنش های بسیار سریع و ارزان است که توسط کیت توسعه کازماس یا Cosmos SDK ایجاد شده است، و از الگوریتم اجماع اثبات سهام تندرمنیت بهره گرفته است که در آن نود های اعتبار سنج با سهام گذاری توکن های لونا در فرایند تولید بلاک جدید نقش دارند و به ازای فعالیت صحیحشان در شبکه از کارمزد های تراکنش ها و همچنین پاداش ساخت بلاک متناسب با ساز و کار تورمی توکن های لونا برخوردار می شوند.

ترا به توسعه دهنده گان این امکان را می دهد تا با توسعه قرار داد های هوشمند بتوانند اپلیکیشن های غیر متمرکز خود را بر روی ترا مستقر سازند در این اکوسیستم با تعبیه ابزار های توسعه آماده ای مانند Terrain و  Terra.js می توانید به راحتی قرار داد های هوشمند خود را توسعه داده ، در محیط های تسست نت آنرا بررسی نموده و در نهایت در این بلاکچین آنرا مستقر سازید و حتی کیف پول مستقل خود را توسعه داده و به ترا متصل نمایید.

توکن های در گردش لونا

لونای جدید 1 میلیارد واحد عرضه کلی دارد که طبق اعلام توسعه دهنده گان ترا بین آدرس هایی که دارای موجودی لونا کلاسیک و همینطور USTC بودند به نسبت های مختلفی از بعد و قبل از حمله به شبکه میان آن ها توزیع می شود و همینطور به منظور تشویق توسعه دهنده گان بخشی از عرضه نیز به آنها اختصاص می یابد کمپانی ترافرم لبز اعلام نمود که بر خلاف داشتن موجودی زیادی از USTC و LUNC ایردراپ توکن های لونای جدید را برای ادرس های خود انجام نخواهد داد تا تمام عرضه آن در اختیار کاربران پلتفرم قرار گیرد.

از توکن های لونا در زمان نگارش این مطلب در پاییز 1402 بیش از 588,239,947 واحد تا کنون عرضه و به گردش درامده است. و پس از عرضه نهایی تمامی واحد های ذکر شده همچنان تولید واحد های جدید در لونا متناسب با تورم موجود دراین بلاکچین ادامه خواهد یافت و لونای جدید نیز دارای حداکثر سقف میزان عرضه ای را در برنامه خود قرار نداده است.

توسعه دهنده گان ترا و لونا

ترا در سال 2018 توسط دنیل شین Daniel Shin و دو کوان Do kwon بنیان گذاری شد، دو کوان به عنوان مدیر عامل مجموعه ترا فور لبز Terraform labs برگزیده شد دو کوان پیش تر سابقه فعالیت در اپل و گوگل را به عنوان توسعه دهنده نرم افزار در رزومه خود داشته است. دو کوان پس از فروپاشی پلتفرم ترا توسط اینتر پل و پلیس کره جنوبی تحت تعقیب قرار گرفت و بلافاصله گریخت و در نهایت در مونته نگرو دستگیر شد و در حال اجرای روند قانونی خود بوده و به اتهام کلاهبرداری پرونده های سنگینی برای وی ایجاد شده که بعید است هرگز بتواند آزاد شود.

آیا لونا جدید می تواند به موقفیت لونای سابق پیش از فروپاشی برسد؟

واقعیتی که باید پذیرفت عرضه تریلیاردی توکن های لونا کلاسیک در پی فاصله گرفتن نرخ 1 دلاری استیبل کوین الگوریتمی USTC است و از طرفی بد نامی این بلاکچین و بنیاد ورشکسته و از طرفی دستگیری شخص اول و اصلی این پروژه یعنی دو کوان حاکی از آن است که دیگر هرگز لونا کلاسیک و استیبل کوین آن یعنی USTC حتی نزدیک به قیمت 1 دلار هم نخواهند شد و از طرفی در کورس رقابت شدید بلاکچین های لایه یک و حضور بلاکچین های قدرتمند و غیر متمرکزی مانند ترون، سولانا یا کسپرانگیزه ای را برای توسعه دهنده گان و سرمایه گذاران برای پیوستن به ترای جدید و فعالیت در این بلاکچین باقی نمی گذارد و تجربه تخصصی بیتکسینو در این زمینه گویای این موضوع است که ترا پروژه ای مرده است که احیا نخواهد شد اما فرصت های معامله گری با نوسانات این رمز ارز بوجود می آید که با شناخت و فرصت طلبی می توان سودی را حاصل نمود به هر حال پروژه ای بسیار پررسیک و غیر معتبر است و برای ورود به آن باید جوانب احتیاط را کاملا رعایت نمود. شایان ذکر است با توجه به پشتیبانان و سرمایه گذاران بزرگی که ترا داشت کماکان عده زیادی در پی تامین مالی این پروژه و احیای آن هستند و به این منظور کماکان فعالیت های توسعه را بر روی این پلتفرم و در اکوسیستم ترا شاهد هستیم.

بهترین کیف پول‌های ترا

ترا در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین های آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • کازماس استیشن (Cosmostation) موبایل دسکتاپ و مرورگر.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • کپلر (Keplr) کیف پول مروگر وب و موبایل پشتیبانی از سایر زنجیره های
  • ایم توکن (imToken) کیف پول نرم افزاری

چگونه لونا بخریم؟

خرید و فروش لونا به عنوان رمز ارز پرحاشیه، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش لونا هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش لونا یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم ترا LUNA خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش ترا LUNA را انجام دهید.

چگونه می‌توانم ترا LUNA را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال ترا LUNA به ولتتان به نرخ همان لحظه ترا LUNA را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت ترا LUNA به چه صورت است؟

تراکنش های ترا LUNA با هزینه کمتر از 10 سنت در کمتر از 2 دقیقه انجام می شوند.

حداقل و حداکثر خرید ترا LUNA در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش ترا LUNA در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید ترا LUNA ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید ترا LUNA در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.