با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ورلد کوین WLD

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

5.102

ارزش بازار:

91

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

2.343%
286,222

ورلد کوین چیست؟ بررسی رمز ارز WLD

ورلد کوین یکی از پر سر و صدا ترین رمز ارز های معرفی شده در سال 2023 میلادی بود که به سرعت توانست جای پای خود را میان کاربران رمز ارز ها باز کرده و به سرعت در بزرگترین صرافی های متمرکز جهان لیست شود، اما علت این محبوبیت و رشد سریع ورلد کوین را می توان تا حد زیادی ابتدا به بنیان گذار مطرح آن یعنی سم آلتمن (Sam Altman) نسبت داد که شهرت وی به دلیل مدیریت و توسعه بزرگترین پلتفرم هوش مصنوعی جهان یعنی چت جی پی تی حاصل شده و پس از آن نوآوری ورلد کوین در جهت توسعه اولین سیستم غیر متمرکز احراز هویت افراد به وسیله اسکن عنبیه چشم بوجود آمد، در این مقاله با بیتکسینو همراه باشید تا از چگونگی کارکرد ورلد کوین، نحوه استفاده از آن، راهنمای خرید و نگه داری توکن WLD و همچنین مزایا و معایب این توکن محبوب آگاه شوید تا با دید بهتری نسبت به سرمایه گذاری روی این توکن اقدام فرمایید.

محور اصلی فعالیت ورلد کوین

محور اصلی فعالیت ورلد کوین در زمینه احراز هویت اشخاص با استفاده از دستگاهی به نام ORB بنا شده است، دستگاه ORB یک سنسور مختص عنبیه چشم است که می تواند بدون دریافت اطلاعات هویتی مانند نام، شماره ملی، ایمیل یا شماره موبایل و تنها از طریق اسکن چشم هر شخص را شناسایی نموده و با ثبت اطلاعات مربوط به عنبیه چشم وی در بلاکچین در قالب یک رشته ای از اعداد و حروف که به هش معروف است وی را شناسایی و احراز نماید. جالب است بدانید بافت عنبیه چشم هر انسان به صورت یکتا و متفاوت از دیگری بوده و دقیقا همانند اثر انگشت، پترنی مختص به خود را دارد از این رو نمی توان دو فرد دارای عنبیه چشم یکسان یافت و به همین علت ورلد کوین از این طریق اقدام به احراز هویت بایومتریک در سیستم خود نموده است.

World id  یا شناسه جهانی چیست؟

در گام اول جهت احراز هویت در ورلد کوین توسط دستگاه های ORBعنبیه چشم ما اسکن شده و توسط کلید عمومی ما اطلاعات استخراج شده از عنبیه به صورت رمز نگاری یا هش شده برای ثبت در بلاکچین ارسال می شود سپس از این هش استخراج شده که به تابعی یک طرفه تبدیل شده و امکان بازگشایی و مشاهده اطلاعات اولیه آن غیر ممکن است شناسه جهانی شما یا همان Wold id شما ساخته شده و از این طریق هر شخص زنده در جهان می تواند نسبت به ثبت شناسه خود در این سیستم جهانی و غیر متمرکز اقدام کند، با توجه به شناسایی افراد توسط عنبیه چشم هر شخص تنها یک شناسه جهانی می تواند ایجاد نماید و برای ایجاد آن نیز هیچ اطلاعات شخصی و حساسی از وی درج نمی شود، یعنی ورلد کوین به نوعی دست به احراز هویت افراد می زند که از زنده بودن و یکتا بودن هر شخص زمان احراز اطمینان حاصل نماید اما اینکه آن شخص کیست یا نامش چیست و یا جنسیت و سن وی چقدر است را وارد فرایند خود نمی نماید.

اپلیکیشن ورلد یا World App چیست؟

تیم توسعه ورلد کوین تنها در پی ایجاد ساز و کار احراز هویت نیستند بلکه در کنار آن در صدد ایجاد بستری برای تحقق بخشیدن به نقش اصلی مردم در اقتصاد جهانی نیز در حال تلاش هستند، از این رو ورلد کوین شعار The Global Economy Belongs To People را برای خود انتخاب نموده که به معنی اقتصاد جهانی به مردم متعلق است می باشد. در اپلیکیشن ورلد اپ که در واقع یک کیف پول غیر امانی بوده و تماما مدیریت آن به عهده کاربران است می توانید توکن ورلد کوین و همچنین بیت کوین و اتریوم و استیبل کوین های مطرح را ذخیره و مدیریت نمایید، لازم به ذکر است که ورلد اپ در بلاکچین پالیگان توسعه یافته و توکن های ذخیره شده در آن نیز تماما در این بستر هستند که احتمال می رود در آینده پشتیبانی از سایر زنجیره ها نیز در این نرم افزار محقق شوند.

3 مرحله ساخت شناسه جهانی یا World id

1.در ابتدا باید نرم افزار اندروید یا IOS ورلد اپ World app را دانلود نمایید

2.سپس با مراجعه به وب سایت worldcoin.org در کشوری که سکونت دارید ادرس نزدیک ترین مرکز دارای دستگاه ORB را شناسایی نمایید، در حال حاضر در بیش از 35 کشور جهان این مراکز ایجاد شده اند که به مرور نیز تعداد انها در حال افزایش است و به دلیل تحریم ها تا کنون راه اندازی مرکز احراز ORB در ایران امکان پذیر نشده است و تهیه این دستگاه با نظارت و مذاکره با بنیاد ورلد کوین تنها حاصل می گردد و عرضه عمومی آن بدون محدودیت تا کنون میسر نشده است.

3.پس از احراز توسط ORB اطلاعات World id شما از طریق World app برایتان ارسال شده و می توانید از آن درانواع برنامه های مبتنی بر این کیف پول استفاده نمایید.

ویژگی های فنی ورلد کوین

ورلد کوین دارای بلاکچین بومی نیست و با استفاده از قرار داد های هوشمند اتریوم بنا شده و با استفاده از راه کار های لایه دوم اپتیمیزم و پالیگان امکان انجام تراکنش های با کارمزد پایین و سریع را برای کاربران خود فراهم نموده است در زمینه تامین امنیت اطلاعات مربوط به احراز هویت کاربران، تمامی تصاویر به ثبت رسیده توسط دستگاه های ORB پس از ثبت اطلاعات کاربر بر روی بلاکچین از حافظه آن پاک شده و این اطلاعات از طریق اثبات دانش صفر یا Zero knowledge به صورت رمز نگاری شده و یک هش خروجی در شبکه به ثبت می رسند.

نحوه دریافت ورلد کوین رایگان

کاربرانی که احراز هویت خود را در ورلد کوین انجام داده و ورلد ای دی دریافت نموده اند می توانند برای دریافت 1 عدد توکن رایگان در هر هفته درخواست خود را ثبت نمایند، بدیهی است که این مقدار در گذر زمان دچار تغییر و تحولاتی نیز خواهد بود از طرفی دیگر افرادی که به عنوان اپراتور ورلد کوین در حال فعالیت هستند و دستگاه های ORB را تهیه نموده اند نیز به ازای فعالیتشان و احراز سایر کاربران توکن های WLD را دریافت می نمایند.

تاریخچه و توسعه دهنده گان ورلد کوین

بنیان گذار ورلد کوین سم التمن Sam Altmen نام دارد که نقش CEO را در opne ai شرکت توسعه دهنده هوش مصنوعی چت جی پی تی نیز داراست و از این طریق در دنیای فناوری بسیار شناخته شده و محبوب است و در کنار وی الکس بلانیا (Alex Blania) و مکس نووندسترن (Max Novendstren) نیز برای توسعه ورلد کوین سم را همراهی نموده اند. سم برای توسعه ورلد کوین شرکتی را تحت عنوان THF که مخفف Tools for Humanity است را تاسیس نمود. پروژه ورلد کوین از سال 2019 در حال جذب سرمایه بوده که موفق به جذب بیش از 250 میلیون دلار نیز شده است که در این بین نام سرمایه گذارارن مطرحی همچون دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) و کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) و Blockchain Capital  وBain Capital Crypto در آن حضور داشته اند. طبق گفته سم پس از 2 سال توسعه ورلد کوین توانست نسخه بتای خود را در 24 ژولای سال 2023 روانه بازار کند که پس از 6 ماه از فعالیت این نسخه از ورلد کوین توانسته به اعداد و ارقامی خیره کننده دست یابد که از جمله انها احراز حدود 3 میلیون کاربر  توسط این پلتفرم را می توان عنوان نمود.

بررسی توکن WLD و کاربرد های آن

توکن ورلد کوین با نام اختصاری WLD در بستر های ERC20 اتریوم، پالیگان و اپتیمیزم ارائه شده که نقش اصلی آن در اکوسیستم ورلد کوین حاکمیت و تعیین آینده این پروتکل می باشد، کاربران با احراز هویت و دریافت توکن های WLD حق رایی را به نسبت میزان دارایی توکن هایشان در ورلد کوین بدست می آورند که می توانند از ان برای پذیرفتن و یا رد پروپوزال های پیشنهادی ارائه شده استفاده نمایند و در تعیین اینده این پلتفرم نقش اصلی را ایفا نمایند، از طرفی دیگر توکن های WLD می توانند به عنوان ابزاری برای پرداخت و انجام تراکنش های کاربران نیز مورد استفاده قرار گرفته و یا به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و سرمایه گذاری و همچنین معامله گری به کار گرفته شوند.

میزان عرضه توکن های WLD

میزان عرضه نهایی توکن های ورلد کوین محدود به 10 میلیارد واحد می باشد البته در قرار داد هوشمند این توکن شرایطی درج شده که میتواند پس از 15 سال از شروع پروژه یعنی در سال 2038 تورم سالانه ای را نیز برای آن در نظر گرفت که حداکثر آن 1.5 درصد قرار داده شده و البته در صورت عدم رای دهی اکثریت اعضای کاربران ورلد کوین به این طرح نیز می توان به همین 10 میلیارد توکن اکتفا کرد و پس از 15 سال نیز تورم آن را صفر در نظر گرفته شود. در زمان نگار این مطلب در زمستان 1402 میزان به گردش درامده و عرضه شده توکن های ورلد کوین تنها 110 میلیون واحد می باشد که مقداری در حدود تنها 1 درصد از عرضه کل می باشد که سرمایه گذاران روی این رمز ارز نیز باید حتما به میزان عرضه شدیدی که طی سال های آتی قرار هست توسط این توکن صورت گیرد را مورد توجه قرار دهند.

برنامه توزیع توکن های ورلد کوین نیز به شرح زیر است.

75 درصد از عرضه کل به جامعه و کامیونیتی ورلد کوین اختصاص یافته است.

9.8 درصد از عرضه کل توکن ها به توسعه دهنده گان اولیه پروژه اختصاص یافته است.

13.5 درصد از توکن ها به سرمایه گذاران شرکت THF اختصاص یافته است.

1.7 درصد از عرضه کل نیز به عنوان پشتوانه و ذخیره شرکت THF تخصیص یافته است.

مزایای ورلد کوین

ورلد کوین جای خالی نیاز به احراز هویت را با استفاده از مکانیزم هایی ایمن توانسته به خوبی پر کند و با توجه به چند ماه فعالیت و نسخه بتای عرضه شده میلیون ها کاربر از سراسر جهان را احراز نموده و با استفاده از امکاناتی مانند اپلیکیشن با کارمزد های صفر به طیف گسترده ای از کاربران در حال ارائه خدمات است که در این مدت زمان کم بسیار قابل قبول و امید وارد کننده به نظر می رسد و در کنار آن برخورداری از تیم توسعه قدرتمند و شناخته شده به رهبری سم التمن و سرمایه گذاران سطح بالا  و شناخته شده به نوعی دیدگاه ما را نسبت به ورلد کوین مثبت می کند.

معایب ورلد کوین

اصلی ترین و بزرگترین عیب ورلد کوین را می توان میزان عرضه توکن های بسیار زیاد آن عنوان نمود به عنوان مثال تا کنون تنها 1 درصد از توکن های آن به عرضه درامده و در سال های آتی باید منتظر عرضه 100 برابری از این توکن باشیم عاملی که اگر منجر به عدم ورود 100 برابری سرمایه به این پروژه نشود می تواند قیمت آنرا دچار کاهش نماید با یک محاسبه ساده، مارکت کپ ورلد کوین در زمستان 1402 برابر حدودا 300 میلیون دلار است که اگر قیمت این توکن را ثابت و برابر 3 دلار در نظر بگیریم در زمان عرضه نهایی حجم بازاری برابر 30 میلیارد دلار خواهد داشت. مورد بعدی که نگرش های منفی را در باره ورلد کوین بوجود آورده نظر ویتالیک بوترین و همچنین مقاله ای از دانشگاه MIT بوده که هر دو عنوان نموده اند که ورلد کوین اطلاعات بیشتری از عنبیه چشم دریافت نموده و از این اطلاعات به صورت شخصی نیز بدون اعلام به کاربران استفاده می کند. و در نهایت عیب این پروژه و توکن WLD را منع معامله و استفاده کابران آمریکایی می توان عنوان نمود که با توجه به حجم بسیار بالای سرمایه های کاربران آمریکایی مشکل عدم حضور ورلد کوین در این کشور را نیز می توان بسیار تاثیر گذار عنوان نمود.

بهترین کیف پول‌های ورلد کوین

ورلد کوین در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • متامسک (Meta mask) کیف پول مروگر وب و موبایل.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • مای اتر ولت (MEW) تحت وب، موبایل و مرورگر.
  • ورلد اپ (World App) کیف پول موبایل

چگونه ورلد کوین بخریم؟

خرید و فروش ورلد کوین به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش ورلد کوین هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش ورلد کوین یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم ورلد کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش ورلد کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم ورلد کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال ورلد کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه ورلد کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت ورلد کوین به چه صورت است؟

تراکنش های ورلد کوین در شبکه اتریوم صورت گرفته و بنا به ترافیک اتریوم متغیر است و معمولا با هزینه 10 دلاری در کمتر از 30 دقیقه انتقال می یابد.

حداقل و حداکثر خرید ورلد کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش ورلد کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید ورلد کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید ورلد کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.