با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

استر ASTR

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.09004
تومان 524
-1.21%
164
$ 509,369,843
$ 11,746,258

استر چییست؟ بررسی کامل بلاکچین و رمز ارز استر

بلاکچین لایه 1 استار به منظور ایجاد منعطف ترین بستر برای اجرای قرار داد های هوشمند و تحقق وب 3 توسعه یافته است و در حال فراهم سازی بستری است که در آن نهاد واحدی قدرت و تمرکز اصلی را به دست نگرفته بلکه در یک فضای غیر متمرکز انواع نرم افزار ها به صورت بدون نیاز به مجوز و بدون توقف و اعمال نفوذ در حال فعالیت هستند. بلاکچین استر با ابزار توسعه سابستریت پولکادات به عنوان یکی از پاراچین های این شبکه در حال فعالیت است و هدف اصلی خود را در محور تعامل پذیری اسمارت کانترکت یا همان قرار داد های هوشمند قرار داده که توانایی های توسعه را برای فعالان این صنعت به طرز محسوسی گسترش داده است. استر با استفاده از انواع ویژگی های پشتیبانی از ماشین مجازی اتریوم و وب اسمبلی در کنار برخورداری از بستر لایه دوم توانسته نظر بسیاری از معامله گران و همین طور توسعه دهنده گان بلاکچین را به خود جذب کند، در این مقاله قصد داریم تا استر را از بعد تحلیل فاندامنتال و بررسی جزئیات فنی این شبکه بررسی نماییم تا در نهایت با دید بهتری بتوانیم به معامله گری این رمز ارز پرداخته و هر آنچه نیاز است را درباره آن دریابیم.

استر یکی از پاراچین های پولکادات

پولکادات به عنوان یک بلاکچین لایه صفر امکانی را فراهم کرده تا بلاکچین های اختصاصی تحت عنوان پاراچین های پولکادات بتوانند به توسعه سریع تر و بهتری دست یابند و از مدل امنیت اشتراکی ریلی چین پولکادات نیز برخوردار شوند، استر نیز برای توسعه بلاکچین خود از این ابزار قدرتمند پولکادات تحت عنوان سابستریت استفاده نموده و به یکی از قطب های قدرتمند اکوسیستم پولکادات مبدل شده است. این بلاکچین با تولید هر بلاک در 12 ثانیه امکان تایید همزمان تا 1000 تراکنش را در ثانیه مقدور نموده است که در زیر به اجزای اصلی استر و نحوه فعالیت این بلاکچین اشاره شده است.

نود های بایگانی Archive Node

این نود ها در شبکه موظف به ثبت و نگه داری از تاریخچه بلاک و تراکنش ها با استفاده از پروتکل RPC هستند، به دلیل نیاز به برخورداری از فضای ذخیره سازی بالا اجرای این نود ها مستلزم برخورداری از کانفیگ سخت افزاری قدرتمندی است و همچنین DAPP های استر نیازمند برخورداری از نود های بایگانی مختص به خود هستند.

نود های Collator

در استر وظیفه ساخت بلاک و همچنین تجمیع تراکنش های درون بلاک ها بر عهده نود های Collator یا تجمیع کننده است به دلیل نقش حیاتی که این نود ها برای تایید تراکنش ها و پس از آن انتقال اطلاعات برای ثبت و تایید نهایی در زنجیره رله  پولکادات دارند Collator ها اصلی ترین نود های استر به شمار می روند.

نود های کامل Full node

فول نود های استر نقش نگه داری و بازبینی اطلاعات شبکه را تنها تا 256 بلاک قبلی دارند و به دلیل ارزیابی نکردن اطلاعات بلاک های قدیمی نیازمند برخورداری از حافظه و سخت افزار سبک تری به نسبت نود های بایگانی هستند.

نود های ردیابی کننده ماشین مجازی اتریوم Tracing node EVM

در بلاکچین استر نود های ردیابی ماشین مجازی اتریوم موظف به بازبینی تراکنش های ثبت شده و وظایف محوله به ماشین مجازی اتریوم یا EVM را بر عهده دارند و می توانند خطایابی برنامه های این حوزه را بوسیله ابزار EVM debug RPC انجام دهند.

بررسی سهام گذاری اپلیکیشن غیر متمرکز یا DAPP Staking

در بلاکچین استر به دلیل ایجاد انگیزه و تشویق توسعه دهنده گان مکانیزمی به عنوان DAPP Staking قرار داده شده که به توسعه دهنده گان نرم افزار های غیر متمرکز این امکان را می دهد تا با توسعه انواع اپلیکیشن از شبکه پاداش سهام گذاری یا استیکینگ دریافت نمایند، به دلیل هدف اصلی استر که میزبانی از DAPP ها بوده این فرایند به اکوسیستم استر کمک می کند تا توسعه دهنده گان بیشتری را وارد اکوسیستم خود کند و در کنار آن امکان پشتیبانی از هر نوع قرار داد هوشمندی استر را به یکی از بهترین بلاکچین ها جهت توسعه انواع پلتفرم های دیفای، دائو یا NFT ها مبدل کرده است.

بررسی مکانیزم  Operator trading در استر

این ساز و کار به سازنده گان برنامه های غیر متمرکز این امکان را می دهد تا DAPP توسعه داده شده شان را به راحتی توکنیزه کرده و مالکیت آنرا به شخصی دیگر در قالب تراکنش های شبکه انجام دهد که فرایند فروش DAPP یا انتقال مالکیت آنرا به طور قابل توجه ساده تر می سازد.

پشتیبانی از WASM و EVM در استر

برای انتخاب یک بلاکچین مناسب جهت توسعه قرار داد های هوشمند امروزه آپشن های زیادی روی میز قرار گرفته که هر یک مزایا و معایب خود را دارد به عنوان مثال اکوسیستم اتریوم کارمزد های بسیار بالایی دارد اما در عین حال امکان تعامل پذیری با طیف گسترده ای از DAPP ها و توکن های ERC20 به یک نیاز حیاطی برای اپلیکیشن های غیر متمرکز مبدل شده و از آن طرف امکان تعامل پذیری با سایر بلاکچین ها برای DAPP در حال توسعه می تواند بسیار مهم و تایین کننده باشد چرا که با فراهم نمودن امکان تعامل بیشتر برنامه با زنجیره های مختلف می توان در کاربر پسند بودن آن و راحتی استفاده کاربران در سراسر جهان گامی مهم را برداشت، از این رو بلاکچین استر به نوعی طراحی شده تا کمترین دقدقه تعامل پذیری را برای توسعه DAPP ها در این بلاکچین باقی نگذارد، در اصل ویژگی استر امکان تعامل کامل آن با ماشین مجازی اتریوم و تمامی نرم افزار های توسعه یافته بر روی اتریوم است که به توسعه دهنده گان این امکان را می دهد تا به راحتی یک نسخه از نرم افزار نوشته شده با زبان سالیدیتی بر اتریوم را به استر منتقل سازند و البته این تمام ماجرا نیست بلکه با پشتیبانی استر از WASM یا وب اسمبلی می تواند فرایند پشتیبانی از برنامه های غیر متمرکز سایر بلاکچین ها مانند اکوسیستم کازماس را نیز محقق کند و در عین حال به دلیل بهره مندی از ابزار قدرتمند سابستریت پولکادات و استفاده از پاراچین های پولکادات همین تعامل پذیری را میان سایر زنجیره ها و پاراچین های پولکادات نیز توسط ابزار XCMP فراهم کند و به پلی تبدیل شود که در آن انواع قرار داد های هوشمند امکان همکاری با اصلی ترین زنجیره ها از جمله اتریوم، کازماس و پولکادات را دارند.

بررسی راهکار های لایه دوم استر

استر بجز بلاکچین تعامل پذیر خود توسعه های قابل توجهی را در زمینه ارائه راهکار های لایه دوم نیز انجام داده است، راهکار های لایه دوم در اصل به مجموعه ای از مکانیزم های فشرده سازی تراکنش ها یا انجام انها در زنجیره دیگر گفته می شود که توسط آن می توان افزایش مقیاس پذیری در بلاکچین ها را افزایش داد و با کاهش کارمزد تراکنش ها به صورت چشمگیر و انجام تراکنش های آنی استفاده از بلاکچین را برای عمور روزمره نیز انجام پذیر نمود که در زیر به مکانیزم های لایه دوم ارائه شده توسط استر پرداخته ایم.

بررسی استر OVM

ماشین مجازی خوشبینانه یا Optimistic Virtual Machine یک راهکار لایه دومی در استر است که با راهکار انتخاب خوشبینانه نود ها و مثبت در نظر گرفتن فعالیت آنان تراکنش های آنی و سریع را محقق می سازد در این ساز و کار تنها در صورت بروز اختلاف و دریافت تخلفی مبتنی بر نادرست بودن عملیات نود ها ساز و کار اصلاحی صورت می گیرد. این ساز و کار اجرای قرار داد های هوشمند را به صورت مقیاس پذیر تری در لایه دوم امکان پذیرمی کند.

بررسی Astar zkEVM

استر ZK EVM یک راه کار لایه دوم مبتنی بر اثبات دانش صفر نیرو گفته از پالیگان است که متد جدید رمز نگاری داده ها با استفاده از تصدیق اطلاعات بدون نیاز به افشای آنان را میسر می سازد که در این زنجیره می توان تراکنش های خارج از زنجیره را با هزینه بسیار پایین تر از هزینه بلاکچین استر در شبکه های سابستریت یا EVM انجام داد توسط این ابزار تعامل پذیری قابل توجهی میان اکوسیستم پولکادات و اتریوم و انتقال راحت اپلیکیشن های غیر متمرکز اتریوم به این بستر محقق می گردد.

کاربرد های توکن ASTR

استر با نماد اختصاری ASTR رمز ارز بومی این بلاکچین است که از آن به عنوان ابزاری برای پرداخت می توان استفاده نمود و همچنین آنرا به عنوان سرمایه گذاری یا معامله گری مورد استفاده قرار داد، در اکوسیستم استر از این توکن به عنوان کارمزد تراکنش ها و اجرای قرار داد های هوشمند استفاده می شود و با استفاده از مکانیزم اثبات سهام نامزد شده یا Nominated proof Of Stake به کار گرفته شده در این بلاکچین از آن به منظور اعتبار سنجی بلاک و تراکنش های شبکه نیز استفاده می شود، اعتبار سنج های شبکه نیز به منظور تشویق به فعالیت در شبکه از پاداش استیک نمودن این رمز ارز برخوردار هستند و به منظور تشویق توسعه DAPP ها به توسعه دهنده گان نرم افزار برروی استر رمز ارز ASTR پرداخت می شود. علاوه بر موارد ذکر شده استر به عنوان توکن حاکمیتی در این بلاکچین نیز نقش دارد وهولدر های آن حق رای برای به تصویب رساندن آپدیت ها را داشته و در مشخص نمودن آینده این بلاکچین نقش دارند.

میزان و نحوه عرضه توکن های ASTR

رمز ارز استر دارای حداکثر میزان عرضه محدود نبوده و دارای ساز و کار تورمی به میزان مشخصی است، در ابتدا میزان تورم ASTR به میزان 10 درصد از عرضه اولیه کوین ها محدود شده بود که در نهایت به 9.5 درصد از آن کاهش یافت و در حال حاضر روزانه به مقدار 1,822,176 ASTR از طریق فرایند سهام گذاری تولید و به سهام گذاران ASTR و همچنین توسعه دهنده گان DAPP و نود های Collator پرداخت می شود. میزان کل عرضه ابتدایی رمز ارز استر 7,000,000,000 واحد بوده که در زمان نگارش این مطلب کل واحد های عرضه شده برابر 8,254,175,518 واحد بوده که از این مقدار نیز 5,350,211,519 واحدش به گردش درامده است.  برنامه عرضه و تخصیص اولیه واحد های استر نیز به شرح زیر بوده است.

30 درصد به کاربران و حامیان اولیه پروژه

20 درصد برای تامین هزینه حراج پاراچین ها

10 درصد سهم بنیاد استر

10 درصد برای توسعه پروتکل و برنامه های تشویقی

10 درصد برای تامین کننده گان سرمایه اولیه پروژه

5 درصد برای بازاریابی پروژه

5 درصد به عنوان ذخایر مزایده ها

تاریخچه و توسعه دهنده گان ASTR

پلتفرم استر در سال 2019 توسط سوتا واتاناب Sota Watanabe از فعالان مطرح بلاکچین در ژاپن و جزو 30 نفر برتر فوربز در افراد زیر سال بنیان گذاری شد. وی دارای مدرک تحصیلی در رشته اقصاد از دانشگاه Keio  ژاپن بوده و سابقه فعالیت در شرکت های آمریکایی مانند Chronicled را در کارنامه خود دارد و همچنین کسب و کارهای متعددی را از جمله Next Web Capital ایجاد نموده است. استر در وب سایت خود این پروژه را یک بلاکچین ژاپنی معرفی می کند که در حال ارائه خدمات به کسب و کار های مطرح این کشور است.

استر دارای لیست بلند و بالایی از حامیان بسیار قدرتمندی همچون Alchemy Ventures, Binance Labs, Coinbase Ventures, Poly chain Capital, Crypto.com, Altonomy است که به نوعی اعتبار بالای این پروژه را گوشزد می کند.

از دیگر موارد مهمی که بهتر است درباره استر بدانید توسعه شبکه ای همانند استر توسط توسعه دهنده گان آن برروی بلاکچین کوزاما با نام Shiden است که عملکردی بسیار مشابه با استر در پولکادات را داراست.

بهترین کیف پول‌های استر

ASTR در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین های آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • متامسک (MetaMask) کیف پول افزونه مرورگر.
  • مث ولت (Math Wallet) کیف پول موبایل.
  • نوا ولت (Nova Wallet) کیف پول موبایل.

چگونه استر بخریم؟

خرید و فروش استر به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش استر هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش استر یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم استر خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش استر را انجام دهید.

چگونه می‌توانم استر را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال بیت کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه استر را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت استر به چه صورت است؟

تراکنش های استر به طور معمول با چند سنت  طی 2 دقیقه صورت می گیرند.

حداقل و حداکثر خرید استر در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش استر در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید استر ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید استر در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.