با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

یرن فایننس YFI

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 6,204.35
تومان 361,306,693
-3.70%
274
$ 206,811,316
$ 19,414,699

یرن فایننس چیست؟ بررسی کامل رمز ارز YFI

از زمان ارائه قرار داد های هوشمند و امکان ایجاد اپلیکیشن های غیر متمرکز، فضای سنتی امور مالی نیز دچار تغییر و تحول شد و مفهومی تحت عنوان دیفای یا امور مالی غیر متمرکز روی کار آمد که علی رغم سیستم های سنتی مالی مانند بانک ها نیازی به حضور این سازمان ها در آن در نظر گرفته نشده بود و بوسیله قرار داد های هوشمند فرایند هایی همچون وام گیری و وام دهی میان کاربران یا معاوضه توکن ها بدون نیاز به پرداخت کارمزد های گزاف پلتفرم های واسط را عملی نمود. در این مطلب نیز به سراغ یکی از مطرح ترین پروتکل های مبتنی بر دیفای به نام یرن فایننس رفته ایم تا به خدمات غیر متمرکزی که این پلتفرم در قالب قرار داد های هوشمند ارائه می کند به صورت دقیق تری نگاه کنیم و با امکانات افزایش سود دهی از طریق سهام گذاری در استخر های نقدینگی پروتکل های مختلف توسط یرن فایننس و سایر خدمات ارزشمند این نرم افزار غیر متمرکز آشنا شده و در نهایت به دید بهتری از سرمایه گذاری روی توکن این پلتفرم یعنی YFI دستیابیم.

نحوه کار یرن فایننس

پس از ارائه انواع مختلفی از خدمات دیفای و پروتکل های مطرحی همچون اوه، کرو دائو، کامپاند و … کاربران شخصا توانایی پیوستن به اکوسیستم این پلتفرم ها را به دست آوردند که می توانند در نقش تامین کننده خدمات مالی یا ارائه دهنده وام و یا به عنوان استفاده کننده از پلتفرم و گیرنده وام در این بستر ها ایفای نقش کنند، از این رو بسیاری از کاربران در ازای تامین مالی استخر های نقدینگی به ازای مقادیر قرار داده شده در این استخر ها از کارمزد ارائه خدمات مالی ارائه شده به سایر کاربران برخوردار می شوند، ایده اصلی یرن فایننس از جایی شروع شده که به کاربران این امکان را بدهد تا به صورت اتوماتیک و در فضایی ایمن و غیر متمرکز دارایی های قفل شده خود را میان استخر های نقدینگی که درلحظه بیشترین میزان سود دهی را دارند جابه جا کند و از پتانسیل های این فضا به صورت موثر تر و با بازدهی بسیار بیشتری برخوردار شوند. که البته لازم به ذکر است که یرن فایننس در حال حاضر به طیف گسترده تری از خدمات امور مالی غیر متمرکز مجهز شده که در زیر به معرفی آنها پرداخته ایم.

قابلیت VAULT در یرن فایننس

در والت یا صندق یرن فایننس می توانید استخر های نقدینگی بسیار متفاوتی را پیدا کرده و به منظور تامین نقدینگی استخر مورد نظر به ازای واریز توکن ها به ازای آن توکن LP دریافت نمایید. در مکانیزم  Vault یرن فایننس می توانید از بلاکچین های مختلفی مانند اتریوم، اپتیمیزم، آربیتروم، فانتوم یا بیس استفاده نمایید و صندوق مورد نظر خود را برای واریز توکن انتخاب فرمایید.

قابلیت yCRV دریرن فایننس

یرن فایننس با ارائه قابلیت yCRV این امکان را به کاربران می دهد تا بازدهی سپرده گذاری های خود را در کرو Curve افزایش دهند در این بخش می توانید به راحتی توکن های اکوسیستم کرو را سواپ نمایید مثلا به ازای توکن CRV از یرن فایننس YCRV دریافت نمایید، درپروتکل یرن فایننس به ازای توکن های سپرده گذاری شده معادل آن به کاربران از توکن های مصنوعی با پیشوند Y ارائه می شود که از آن نیز بتوانند برای استفاده از خدمات مربوطه استفاده نمایند.

قابلیت veYFI در یرن فایننس

در این بخش از پروتکل یرن فایننس کاربران و هولدر های توکن YFI می توانند با استیک نمودن توکن هایشان در شبکه از پاداش های استخر های نقدینگی برخوردار شوند و همچنین امتیاز داشتن حق رای را در برنامه های یرن فایننس بدست آورند و همچنین به ازای روز های مشخص شده برای استیک نمودن YFI  به ازای آن توکن dYFI دریافت نمایند.

قابلیت YBribe دریرن فایننس

تعاملات مربوطه در یرن فایننس به منظور به روزرسانی ها یا تصویب تصمیمات برای افزودن یا حذف نمودن استخر های نقدینگی مختلف نیازمند اجماع و رای دادن اکثریت آرا است که کنترل پلتفرم را به صورت غیر متمرکز به کاربران این نرم افزار سپرده است، از این رو یرن فایننس قابلیتی را تحت عنوان YBribe نیز اضافه نموده که کاربران بتوانند در ازای رای دهی به موضوعی خاص کسب درامد نمایند، در این فضا هر کسی می تواند موضوعی را مشخص نموده و در ازای رای دهی به آن نیز مقدار مشخص شده ای از توکن را توسط ارائه دهنده رای دهی دریافت نماید.

بررسی قابلیت yETH لیکویید استیکینگ اتریوم دریرن فایننس

با افزایش استقبال از لیکویید استیکینگ اتریوم یرن فایننس نیز برای ارائه خدمات در این زمینه بخشی را در وب سایت خود قرار داده که می توانید با قفل نمودن توکن لیکویید استیک اتریوم، از دریاف پاداش برخوردار شوید و با سهام گذاری اتریوم یا هر نوع توکن لیکویید استیک اتریوم در این بخش واحد های جدید اتریوم را دریافت نمایید.

قابلیت yPrisma دریرن فایننس

در این قسمت استخر های کشت سودی برای سپرده گذاری توکن های yprisma, yCRV, yprisma LP قرار داده شده که با قفل نمودن این توکن ها در بخش مذکور از پاداش تحت توکن های wstETH برخوردار خواهید شد.

حاکمیت غیر متمرکز در یرن فایننس

یرن فایننس یک سازمان غیر متمرکز خود گردان یا به اختصار DAO است که در آن امور تصمیم گیری در رابطه با پلتفرم بر عهده کاربران قرار گرفته شده است، در این پلتفرم همه ی هولدر های توکن YFI حق داشتن رای دهی را در پروتکل دارا هستند که البته این پلتفرم پا را فرا تر گذاشته و تنها به عده ای از دارنده گان توکن های YFI مجوز رای دهی می دهد که توکن های خود را نیز بر روی استخر های نقدینگی موجود در پروتکل قفل نموده اند، در اصل انجام این فرایند کاربرانی را که در حال سرمایه گذاری روی پلتفرم هستند و خود نیز نقش اصلی را در یرن فایننس داشته اند را مجاب به رای دهی نموده است. در یرن فایننس برای تصویب بروز رسانی ها نیاز است که دست کم 33 درصد به موضوع مربوطه رای مثبت داده باشند و البته حق وتو در صورت ارای منفی بیش از 25 درصد نیز در نظر گرفته شده است.

بررسی توکن YFI

توکن YFI با استاندارد ERC20 در بستر اتریوم شکل گرفته که از آن می توانید به عنوان ابزاری برای پرداخت و همچنین سرمایه گذاری و معامله گری استفاده نمایید، نقش اصلی توکن YFI در یرن فایننس حق رای در امور مربوط به این پروتکل بوده و البته به ازای مشارکت در فرایند تامین مالی و قفل نمودن توکن ها در استخر های نقدینگی به عنوان پاداش توکن های YFI به کاربران اهداء می شود.

YFI دارای حداکثر میزان عرضه محدود به تنها 36,666 واحد است که از این میزان تا تاریخ نگارش این محتوا در پاییز 1402 بیش از 33,232 واحد به عرضه درامده است، متناسب با تعداد پایین توکن های در گردش این پروتکل بدیهی است که نرخ هر واحد آن قیمیت بالایی نیز داشته باشد، رکورد قیمیت توکن YFI در تاریخ 12 می سال 2021 در محدوده 90 هزار دلار به ثبت رسید و کمترین نرخ مشاهده شده برای YFI نیز مربوط به تاریخ 21 جولای سال 2020 در محدوده 740 دلار می باشد.

نکته قابل توجه و مثبتی که در توکن یرن فایننس به چشم می خورد نحوه عرضه واحد های آن است، آنچه تا کنون در فضای رمز ارز ها دیده شده و مرسوم بوده اختصاص میزان قابل توجهی از عرضه اولیه توکن ها به تیم توسعه و سرمایه گذاران آن بوده در صورتی که در یرن فایننس هیچ توکن از قبل ضرب شده ای وجود نداشته و توسعه دهنده گان آن حتی 1 واحد از آنرا نیز به خود اختصاص نداده اند بلاکه تمامی واحد های YFI طبق برنامه های عرضه به سرمایه گذاران در این پروتکل اهدا شده و به گردش درامده است.

آشنایی با توسعه دهنده یرن فایننس

یرن فایننس محصول فکری توسعه دهنده ای به نام آندره کرونیه Andre Cronje است که وی در زمینه راه اندازی و ایجاد پلتفرم های دیفای بسیار مطرح و شناخته شده است، آندره در توسعه چندین پلتفرم دیفای دیگر نیز مانند مولتی چین و سوشی سواپ نقش داشته و همچنین جزو اصلی ترین مهره های کلیدی فانتوم نیز به حساب می رود، البته لازم به ذکر است که آندره از توسعه یرن فایننس فاصله گرفته و پیوسته روی ایجاد پلتفرم های دیفای و تکنولوژی بلاکچین تمرکز نموده و خود را محدود به یک پروژه نمی کند، اندره به قدری از امنیت و صحت عملکرد یرن فایننس اطمنیان داشته که اعلام نموده که به عنوان اولین نفر توکن های خود را به یرن انتقال داده و به عنوان آخرین نفر از آن خارج خواهد شد .

مزایای یرن فایننس

یرن فایننس به کاربران حوزه دیفای این امکان را می دهد تا بهره بری و سود حاصله از قفل نمودن دارای هایشان را در انواع  بستر ها مانند پروتکل های وام دهی یا صرافی های غیر متمرکز افزایش دهند و به طرز موثر تری از فضای دیفای با راحتی بیشتر کسب درامد نمایند.

معایب یرن فایننس

تنها مورد منفی که در یرن فایننس به چشم می خورد نگرانی از موارد امنیتی است که البته نه تنها برای یرن فایننس بلکه برای تمامی قرار داد های هوشمند و نرم افزار های غیر متمرکز فضای مالی وجود دارد، به دلیل وجود باگ یا رخنه های امنیتی که ممکن است در این نرم افزار ها توسط هکر ها مشاهده شود، ممکن است دارایی های کاربران را با خطر به سرقت رفتن مواجه نماید، با توجه به اینکه تا کنون مشکل فوق حاد امنیتی در یرن فایننس بروز نکرده و تا کنون این پلتفرم موفق به سرمایه قفل شده ای بالغ بر 6 میلیارد دلار شده اما بروز رخنه ای در یکی از استخر های نقدینگی مرتبط با یرن فایننس در فوریه 2021 و به سرقت رفتن حدودا 3 میلیون دلار از دارایی ها این نکته را به ما گوشزد می کند که پروتکل های دیفای همچنان در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته اند و همواره ممکن است دچار حملات و آسیب هایی نیز شوند که باید انها را دور از ذهن نپنداشت.

بهترین کیف پول‌های یرن فایننس

یرن فایننس در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • متامسک (Meta mask) کیف پول مروگر وب و موبایل.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • مای اتر ولت (MEW) تحت وب، موبایل و مرورگر.

چگونه یرن فایننس بخریم؟

خرید و فروش یرن فایننس به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش یرن فایننس هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش یرن فایننس یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم یرن فایننس خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش یرن فایننس را انجام دهید.

چگونه می‌توانم یرن فایننس را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال یرن فایننس به ولتتان به نرخ همان لحظه بیت کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت یرن فایننس به چه صورت است؟

تراکنش های یرن فایننس در بستر اتریوم صورت میگیرد و بنا به ترافیک اتریوم متغییر است و معمولا با هزینه 10 دلاری و در کمتر از 30 دقیقه انجام می شود.

حداقل و حداکثر خرید یرن فایننس در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش یرن فایننس در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید یرن فایننس ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید یرن فایننس در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.