با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

فرکس شیر FXS

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 4.88
تومان 272,304
0.20%
190
$ 385,520,868
$ 27,462,994

بررسی کامل پروتکل فرکس و رمز ارز FXS

با رو نمایی از قرار داد های هوشمند و امکان توسعه اپلیکیشن های غیر متمرکز استفاده گسترده از آن برای تغییر و تحولی در امور مالی سنتی شکل گرفت، ایجاد پول و فرایند وام دهی امری بود که تا کنون توسط سازمان ها، بانک ها یا بنگاه های شخص ثالث صورت می گرفت تا اینکه امور مالی غیر متمرکز یا دیفای Defi توصیف جدیدی از این ساز و کار را ارائه نمود، در پلتفرم های دیفای تمامی خدمات مالی از جمله عملیات سواپ توکن که پیشتر در صرافی های متمرکز انجام می گرفت تا فرایند وام دهی و همچنین ایجاد توکن هایی بر پایه ارز های فیات تماما بر عهده قرار داد های هوشمند و بدون واسطه صورت می پذیرند که با حذف سلطه واسطه ها سعی در افزایش امنیت خدمات امور مالی و همچنین کاهش هزینه ها و کارمزد های این فضا را دارند، پروتکل فرکس را نیز میتوان یکی از بزرگترین ارائه دهنده گان امور مالی غیر متمرکز به حساب آورد که با ارائه خدماتی نوین مانند ایجاد استیبل کوین الگوریتمی، بستر وام دهی و همچنین خدمات لیکویید استیکینگ اتریوم در حال ایجاد تغییر و تحول در فضای سنتی حاکم بر امور مالی است، برای درک بهتر پروتکل فرکس، نحوه خدمات و عملکرد این پروتکل و همچنین آشنایی کامل با توکن فرکس شیر یا FXS تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا هر آنچه پیش از ورود به معامله گری این رمز ارز را نیاز دارید را دریابید و با دید بهتری جهت معامله گری این ارز دیجیتال اقدام فرمایید.

استیبل کوین کسری الگوریتمی FRAX محصول اصلی فرکس

پروتکل فرکس دارای خدمات متنوعی است اما گل سر سبد این پلتفرم ارائه اولین استیبل کوین کسری الگوریتمی یا Fractional-Algorithmic stable coin است، استیبل کوین ها رمز ارز هایی هستند که قیمتی برابر با دلار آمریکا داشته و به عنوان پایه معاملات و همچنین پرداخت های مالی امروزه کاربرد گسترده ای پیدا کرده اند، معروف ترین استیبل کوین حال حاضر تتر است که دارای بنیادی متمرکز است و جهت ایجاد آن به ازای هر واحد توکن تتر یک دلار آمریکا در صندوق های این بنیاد ذخیره می گردد، از آنجایی که فرایند صرب توکن و همچنین نگه داری از صندوق های ذخایر نقدی تماما توسط بنیاد تتر صورت می گیرد برخی از افراد تمرکز بالای این پروژه و همچنین نحوه مدیریت و نگه داری از ذخایر پشتوانه توکن ها را بزرگترین ایراد این توکن می پندارند و از این رو در جهت رفع این مشکل استیبل کوین های الگوریتمی پا به میدان گذاشته اند.

ساز و کار استیبل کوین های الگوریتمی چیست؟

در استیبل کوین های الگوریتمی دیگر شاهد ذخیره متمرکز دارایی های پشتوانه توکن های استیبل کوین بوسیله یک نهاد یا سازمان نیستیم، بلکه فرایند ضرب استیبل کوین ها به ازای ذخیره پشتوانه آن در قالب سایر رمز ارز ها در قرار داد های هوشمند حادث می شود و اشخاص برای ضرب استیبل کوین جدید با قفل نمودن معادل دلاری مورد نظرشان در قالب سایر رمز ارز ها مانند بیت کوین یا USDC توکن های بر پایه دلار را ضرب می کنند و همچنین برای نقد نمودن استیبل کوین با سوزاندن آن در قرار داد هوشمند از ذخایر رمز ارزی قفل شده در پروتکل به معادل نرخ همان لحظه از سایر ارز های دیجیتال دریافت می نمایند.

جهت ایجاد استیبل کوین های فرکس در این پروتکل رمز ارز USDC به عنوان پشتوانه در پروتکل امنی طی قرار داد های هوشمند ذخیره می گردد و معادل آن استیبل کوین فرکس ایجاد می شود و با سوزاندن واحد های FRAX نیز میتوان ذخیره پشتوانه USDC موجود در قرار داد هوشمند را نیز در قالب توکن های FXS دریافت نمود. عدم داشتن کنترل برای سوئ استفاده یا استفاده های شخصی از صندوق ذخایر پشتوانه استیبل کوین فرکس توسط توسعه دهنده گان این پروتکل را می توان اصلی ترین مزیت آن درنظر گرفت که نسبت به سایر استیبل کوین های سنتی تحت سلطه بنیاد پروژه قرار نگرفته بلکه تمامی کنترل و فرایند ها را توسط قرار داد های هوشمند و به صورت غیر متمرکز انجام می دهد.

توکن های FRAX و FXS تفاوت این دو چیست؟

همانطور که گفته شد FRAX یک استیبل کوین بر پایه دلار آمریکاست و با ساز و کار الگوریتمی که دارد با فرایند سوزاندن و ضرب کردن اتوماتیک به نسبت ذخایر پشتوانه سعی در ثابت نگه داشتن نرخ خود با دلار آمریکا را دارد، و از آن می توان به عنوان ابزاری برای خرید یا نگه داری دلار به صورت رمز ارز بدون امکان دخالت یا نظارت سایر افراد و سازمان ها استفاده نمود. به دلیل الگوریتمی بودن این استیبل کوین و ایجاد آن توسط فرایند مینت و سوزاندن آن در فرایند Redeem میزان عرضه مشخص و نهایی برای آن در نظر گرفته نشده و به میزان وثیقه های موجود پروتکل می تواند توکن های جدید را ضرب نماید. و همینطور با کاهش وثیقه ها توکن های فرکس را سوزانده و از دور خارج کند.

در صورتی که FXS یا فرکس شیر توکن (Frax Share Token) توکن اصلی و حاکمیتی این پروتکل است، از آنجایی که پلتفرم فرکس در قالب یک سازمان غیر متمرکز خودگردان یا DAO در حال فعالیت است، برای تصمیم گیری و تایید پروپوزال های پیشنهادی نیازمند رای گیری و تایید اکثریت جامعه خود است و فرایند رای دهی و وزن رای نیز با هولد توکن های FXS به دارنده گان این رمز ارز داده می شود، برخلاف توکن فرکس، FXS دارای نرخ ثابت و برابری با 1 دلار نیست و قیمت آن با عرضه و تقاضا در مارکت در حال تغییر است. هنگام ایجاد توکن FXS به میزان محدود به 100 میلیون واحد از این توکن ضرب شده است که به شرح زیر به برنامه ها و اشخاص حاضر در پروژه اختصاص یافته است:

60  درصد برای پاداش مشارکت در برنامه های شبکه

35 درصد برای تیم توسعه دهنده و سرمایه گذاران پروژه که 20 درصد آن به تیم توسعه و 3 درصد برای مشاوران پروژه و همچنین 12 درصد آن برای سرمایه گذاران خصوصی در نظر گرفته شده است.

5 درصد نیز به عنوان ذخیره صندوق فرکس در نظر گرفته شد.

توکن FXS بر اساس استاندارد ERC20 اتریوم توسعه یافته و دارای بلاکچین بومی نیست، از FXS  نیز مانند سایر رمز ارز ها می توان به عنوان ابزاری برای پرداخت و همچنین سرمایه گذاری و ذخیره ارزش استفاده نمود، البته پلتفرم فرکس کاربرد های متعددی را در پروتکل خود برای فرکس شیر در نظر گرفته است، به عنوان مثال پرداخت وثیقه ها و همچنین کارمزد های پلتفرم با استفاده از FXS صورت می گیرد، و با ایجاد پروتکل های ییلد فارمینگ و استخر های نقدینگی کاربران با اختصاص توکن های FXS می توانند درصدی از این توکن ها را نیز به ازای مشارکتشان دریافت نمایند، همچنین در این پروتکل از توکن های FXS نیز به عنوان بخشی از صندوق های ذخایر استیبل کوین فرکس نیز استفاده می شود .

آشنایی با سایر خدمات فرکس

فرکس امروزه محصولات متنوعی را در زمینه امور مالی غیر متمرکز ارائه می کند که در زیر به مهم ترین آنها پرداخته ایم:

فرکس سواپ Fraxswap : فرکس سواپ یک صرافی غیر متمرکز یا DEX است که بر بستر اتریوم فعالیت می کند و توسط آن می توانید انواع توکن های ERC20 اتریومی را به صورت غیر متمرکز و عدم نیاز به احراز هویت به یکدیگر تبدیل کنید.

فرکس لند Fraxlend : در این پروتکل امکان وام دهی و وثیقه گذاری به صورت غیر متمرکز انجام می شود در بستر اتریوم یا ERC20  با وثیقه گذاری رمز ارز در اختیارتان به عنوان مثال اتریوم می توانید تا 60 درصد از ارزش آنرا به عنوان وام دریافت نمایید و با بازپرداخت وام در آینده نسبت به دریافت وثیقه خود اقدام نمایید البته این مورد را در نظر داشته باشید که در صورت ریزش قیمت ارز وثیقه شما به میزان وام دریافتی تان، وثیقه شما به اصطلاح لیکویید شده و پرونده شما به صورت خودکار بسته شده و دیگر هیچ وثیقه ای نخواهد داشت و همچنین نیازی به باز پرداخت وامتان نیز نخواهد بود.

استیک Stake : فرکس امکان استییک نمودن توکن های FXS را در این برنامه در نظر گرفته با اختصاص توکن های FXS با مشخص نمودن زمان اختصاص به عنوان پاداش توکن های جدید دریافت می نمایید و همچنین با دریافت توکن های LP در این مدت که توکن های شما قفل شده اند امکان مشارکت و رای دهی در شبکه را دارا هستنید البته لازم به ذکر است که توکن های LP امکان نقد شوندگی مستقیم در بازار را ندارند و قفط جهت رای دهی در شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

FRXETH و لیکویید استیک اتریوم : پروتکل فرکس اپشنی را طراحی کرده که در آن توکن های اتریوم به FRXETH تبدیل شوند که فرایند ایجاد FRXETH با ذخیره و پشتوانه 1 به 1 اتریوم در قرار داد هوشمند حاصل می گردد، از توکن FRXETH می توان به صورت بهینه تری در برنامه های غیر متمرکز استفاده نمود و همچنین با استیک نمودن آن نیز از مزیت دریافت پادش استیک اتریوم مقادیری دریافت نمود.

فرکس فری Fraxferry : فرکس فری امکانی است که به صورت غیر متمرکز بتوان توکن های فرکس را در بین انواع بلاکچین ها به صورت Optimistic و تنها با چند کلیک ساده جابه جا کرد، در این بخش می توان از بلاکچین های EVM ساپورت متنوعی از جمله اوالانچ، اربیتروم، ارورا، فانتوم، مون بیم و مون ریور و همینطور بایننس چین جهت مهاجرت از اتریوم و بلعکس استفاده نمود.

اندازه گیری guage : در این ساز و کار هولدر های توکن FXS با تبدیل توکن هایشان به VEFXS می توانند در فرایند حاکمیت و رای دهی مصوبات و پروپوزال های مختلف در جهت توسعه و بروزرسانی پروتکل مشارکت نمایند.

تیم توسعه دهنده فرکس

پروتکل فرکس محصول فکری سم کاظمیان Sam Kazemian توسعه دهنده نرم افزار ایرانی آمریکایی است که در سال 2019 اقدام به توسعه اولین استیبل کوین Fractional-algorithmic نمود، وی تحصیلات خود را در دانشگاه UCLA سپری کرده و از علاقه مندان بیت کوین است، در کارنامه  و سوابق سم علاوه بر بنیانگذاری فرکس پروژه Everpedia نیز به چشم می خورد که پروژه ای مشابه ویکی پدیا اما در بستر بلاکچین است.

از سایر افراد شاخص حاضر در پلتفرم فرکس نیز می توان به ترویس مور Travis moore و جیسن هان Jason Huan نیز اشاره نمود.

بهترین کیف پول‌های فرکس شیر

فرکس شیر در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • متامسک (Meta mask) کیف پول مروگر وب و موبایل.
  • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • مای اتر ولت (MEW) تحت وب، موبایل و مرورگر.

چگونه FXS بخریم؟

خرید و فروش FXS به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش اف ایکس اس هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش فرکس شیر یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم فرکس خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش فرکس را انجام دهید.

چگونه می‌توانم فرکس را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال فرکس به ولتتان به نرخ همان لحظه فرکس را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت فرکس به چه صورت است؟

تراکنش های فرکس در بستر اتریوم صورت میگیرد و متناسب با ترافیک این شبکه متغییر است و حدودا با هزینه 10 دلار و در زمان کمتر از 30 دقیقه انتقال می یابد.

حداقل و حداکثر خرید فرکس در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش فرکس در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید فرکس ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید فرکس در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.