با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

کازماس ATOM

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 6.57
تومان 400,770
4.33%
40
$ 2,567,598,372
$ 200,239,297

کازماس چیست؟

کازماس شبکه ای مبتنی بر بلاکچین هست که امکان انجام تراکنش های بسیار سریع و ارزان را در فضایی غیر متمرکز امکان پذیر کرده است. بلاکچین کازماس لقب اینترنت بلاکچین ها را نیز از آن خود کرده  و در این شبکه با ابزار توسعه بسیار قدرتمندی که ارائه شده، علاقه مندان به ایجاد بلاکچین خصوصی را قادر می سازد تا با استفاده از سورس کد این پروژه به راحتی بلاکچین خود را ایجاد کنند و دیگر برای این فرایند نیازی به کد نویسی پیچیده برای معماری بلاکچین، مکانیزم اجماع و سایر پروتکل های مورد نیاز را نداشته باشند. از دیگر مزیت های کازماس اکوسیستم بسیار فعال آن و پروژه های دیفای بسیار قدرتمند است که بنا به امکان ایجاد ارتباط بین بلاکچین های دیگر مانند اتریوم و بیت کوین بر بستر آن راه اندازی شده اند. در زمینه بلاکچین های نسل سوم که برای حل مشکلات مقیاس پذیری اتریوم و بیت کوین پا به میدان گذاشته اند، کازماس را می توان جزو برترین ها به حساب آورد، طیف گسترده ای از امکانات توسعه، سرعت بسیار بالای تایید تراکنش ها در حدود 10000 در هر ثانیه در کنار امنیت و تمرکز زدایی این شبکه و پشتیبانی از زبان های مختلف برنامه نویسی برای توسعه قرار داد ها و بلاکچین های اختصاصی از کازماس یک غول همه کاره ساخته که بخوبی توانسته در پی سال های گذشته جایگاه خود را چه در میان معامله گران بازار رمز ارز ها و چه در میان توسعه دهنده گان بلاکچین تثبیت کند.

اجزاء اصلی کازماس

الگوریتم اجماع Tendermint BFT

 تندرمنیت بی اف تی نوعی مکانیزم اجماع مبتنی بر تحمل خطای بیزانس عملی یا PBFT است که در این نوع از اجماع برای عدم امکان خرابکاری و ایجاد اختلال در سیستم های توزیع شده نیاز هست تا تعداد نود های خرابکار کمتر از یک سوم کل نود های موجود باشند، این الگوریتم بر مبنای اثبات سهام یا POS فعالیت می کند که به مشارکت کننده گان در امر ایجاد بلاک و تایید تراکنش ها این امکان را می دهد تا با سهام گذاری توکن اتم به اعتبار سنج های این پلتفرم تبدیل شوند و در ازای میزان سهام گذاری مقداری از توکن های اتم را به عنوان پاداش از شبکه دریافت کنند. در حال حاظر کازماس در حدود 180 اعتبار سنج دارد که این اعتبار سنج ها از میان بیشترین سهام گذاران توکن اتم در بازه های زمانی ثابت انتخاب می شوند و وظیفه رای دهی و رسیدن به اجماع را برای ایجاد بلاک جدید و تایید تراکنش ها بر عهده دارند، کازماس طی برنامه ای ده ساله افرایش تعداد اعتبار سنج ها را در برنامه دارد تا مجموعا به 300 عدد ولیدتور،نود های خود را افرایش دهد و به صورت کلی در سیستم های توزیع شده مبتنی بر تحمل خطای بیزانسی هرچه تعداد اعتبار سنج ها افزایش پیدا کند میزان تمرکز زدایی و امنیت شبکه افزایش می یابد. الگوریتم تندرمینت BFT تنها در لایه اجماع و شبکه فعالیت می کند و این امکان را به توسعه دهنده گان بلاکچین های کازماس می دهد تا توسط سوکتی به نام Application Blockchain Interface یا ABCI بتوانند با زبان برنامه نویسی دلخواه خود مثلا Go, c++, java برنامه هایی را دربلاکچین اختصاصی خود ایجاد کنند.  اجماع Tendermint Bft دارای قطعیت یا finality آنی تراکنش ها است و در هر ثانیه یک بلاک جدید را ایجاد می کند.

 زون  و هاب

 در اصل بلاکچین هایی که توسط کازماس ایجاد شده اند در این اکوسیستم زون (Zone) نامیده میشوند، همانطور که گفته شد بلاکچین های در بستر کازماس امکان تبادل و ایجاد ارتباط با سایر شبکه ها یا زون ها را باید داشته باشند که برای سهولت این امکان از بلاکچینی واسط به اسم هاب (Hunb) استفاده می شود. در اصل هر زون دارای یک هاب برای خود است که هر زون دیگری که قصد اتصال به آنرا داشته باشد با اتصال به هاب در زون مورد نظر فرایند مذکور انجام می شود. این معماری باعث می شود که شبکه های مختلف به راحتی با یک اتصال به یکدیگر متصل شوند و از ازدحام مربوط به پیوستن مستقیم هر زنجیره به دیگری جلوگیری می کند.

پروتکل IBC

 پروتکل ارتباطی مابین بلاکچین یا (Inter Blockchain Communication) امکانی است که توسط آن ارتباط بین بلاکچین هایی با سرعت بالا و قطعیت آنی انجام می شود، با این پروتکل می توان توکن یا داده های دیگر را بین بلاکچین های مجزا رد بدل کرد به عنوان مثال ارتباطی بین بلاکچین کازماس و سولانا بوجود آورد.

پگ زون ها

 همانطور که گفته شد از پروتکل IBC تنها برای ایجاد ارتباط بین بلاکچین های سریع با قطعیت آنی می توان بهره برد اما اگر ارتباطی بین کازماس با بلاکچین های کند با قطعیت تراکنش های با زمان بالا مثل بیت کوین و اتریوم بخواهد صورت بگیر از پگ زون ها در اتصالات باید استفاده شود به عنوان مثال تراکنش های بیت کوین 1 ساعت برای قطعی شدن زمان نیاز دارند، در اینجا پگ زون ها با رصد وضعیت تراکنش پس از به قطعیت رسیدن دستور اجرای برنامه های پس از آنرا صادر می کنند. با این مکانسیم هم بلاکچین های نسل جدید و هم بلاکچین های کند و قدیمی امکان اتصال و تبادل داده و توکن را با کازماس بدست می آورند.

COSMOS SDK یا کیت توسعه کازماس

 یک بسته نرم افزاری متن باز و اماده استفاده است که به توسعه دهنده گان امکان ایجاد بلاکچین های اختصاصی را می دهد و تمامی موارد مورد نیاز هسته نرم افزاری یک بلاکچین، از جمله مکانیزم اجماع، ایجاد قرار داد های هوشمند، تخصیص نود ها و اعتبار سنجی و … را فراهم کرده است. توسط این کیت توسعه امکان ایجاد بلاکچین های با حریم خصوصی یا نیمه ناشناس نیز فراهم شده است و دست توسعه دنده گان برای اعمال تغییرات مورد نیازشان و نحوه فعالیت نود ها و اعتبار سنج ها نیز کاملا باز هست.

استیک اتم

از انجایی که کازماس شبکه ای مبتنی بر اثبات سهام است، امکان سهام گذاری در شبکه به منظور اجماع و افزایش امنیت فراهم شده و اعتبار سنج های اتم با فراهم نمودن تجهیزات سخت افزاری مشخص به همراه توکن های اتم وظیفه پردازش های شبکه را بر عهده می گیرند و به عنوان پاداش در ازای فعالیت صحیح شان توکن های جدید اتم را به میزان سهام گذاری شان بر حسب درصدی متغییر دریافت می کنند البته در صورتی که توانایی تبدیل شدن به اعتبار سنج کازماس را ندارید می توانید با سهام گذاری هر میزان اتم روی اعتبار سنج مورد اطمینانتان در این فرایند سهیم شوید و پاداش استیک را دریافت نمایید. در فرایند سهام گذاری اتم مکانیزم جریمه یا slashing نیز به کار گرفته شده یعنی هر اعتبارسنجی که قصد انجام فعالیت های مخرب در شبکه را داشته باشد در صورت تشخیص با از دست دادن کل توکن های سهام گذاری شده جریمه می شود و همینطور در خاطر داشته باشید که زمان لاک تایم استیک کازماس 21 روز است یعنی هنگامی که قصد برداشت توکن های کازماس را از فرایند سهام گذاری یا استیکینگ داشته باشید باید 21 روز منتظر آزاد سازی توکن هایتان بمانید که در این زمان نیز پاداشی به شما تعلق نمی گیرد.

کاربرد توکن اتم

اتم یا ATOM رمز ارز بومی بلاکچین کازماس هست که به عنوان ابزاری برای پرداخت یا ذخیره ارزش و دارایی می تواند نگه داری شود. اصلی ترین نقش توکن اتم تامین امنیت شبکه بواسطه استفاده از سهام گذاری و تبدیل به نود اعتبار سنجی است که می توان درصدی از توکن های جدید را نیز متناسب با میزان سهام گذاری دریافت نمود و علاوه بر این از این توکن برای پرداخت هزینه تراکنش های کازماس نیز استفاده می شود که البته با ساز کار جدیدی که در دست توسعه است با سهام گذاری توکن های دات می توان امنیت و اعتبار سنجی سایر بلاکچین های کازماس SDK را نیز تامین نمود.

بررسی رقیبان کازماس

بنا به امکانات متعددی که کازماس در زمینه ایجاد بلاکچین های اختصاصی در کنار سرعت امنیت و تمرکز زدایی می دهد کمتر پروژه ای را می توان در حد ان حتی از میان صد ها بلاکچین در حال توسعه یافت با این حال پروژه هایی که تا قدری شبیه به کازماس و از رقیبان مستقیم ان به حساب می آیند بلاکچین های پولکادات و اولنچ هستند که همانند کازماس دارای بستری برای توسعه بلاکچین های اختصاصی و سایر مزایای آن هستند البته هر 3 پلتفرم اوالانچ، پوکادات و کازماس دارای نقاط قوت و ضعف هایی هستند که مقایسه دقیق انها و انتخاب برنده ای از این بین را بسیار دشوار می کند.

تاریخچه  کازماس

وایت پیپر اولیه مکانیزم اجماع تندرمنیت توسط جی کوان (Jae kwon) در سال 2014 ارائه شد و شرکت All in Bits توسط وی که از برنامه نویسان فعال در زمینه بلاکچین بود به ثبت رسید و سپس 1 سال بعد شخصی به نام اتان بوخمن (Ethan Buchman)  به پروژه افزوده شد و وظیفه پیاده سازی و توسعه تندرمنیت را برعهده گرفت که  توانستند شبکه کازماس را که متنبی بر اجماع تندرمنیت بود را در سال 2016 معرفی نمایند. بدلیل نیاز به تحقیق و توسعه اتان بوخمن و جی کوان بنیادی را به نام (Interchain Foundation) به ثبت رساندند و همچنین برنامه عرضه اولیه یا ICO را با فروش توکن های اتم برای جذب سرمایه انجام دادند و موفق به تامین بیش از 16 میلیون دلار از این طریق شدند و پس از انجام ازمایش های متعدد و موفقیت امیز Testnet  کازماس، در سال 2019 موفق به لانچ Mainnet یا شبکه اصلی کازماس شدند.

برخی از بلاکچین های ساخته شده توسط کازماس SDK

بنا به کد نویسی بسیار تمیز کازماس SDK و عدم محدود سازی بلاکچین های ساخته شده به امنیت و اجماع داخلی کازماس، این نرم افزار معمولا برای ایجاد بلاکچین های اختصاصی در مقیاس بزرگتر استفاده می شود و توانسته کاربران بسیار مهمی را وارد اکوسیستم خود کند، بزرگترین بلاکچین ایجاد شده توسط کازماس بایننس اسمارت چین هست و در کنار آن نیز می توان به بلاکچین های مطرح دیگری همچون ترا، کرونوس، تور چین، کاوا، اوسیس نتورک، دی وای دی ایکس و سیکرت نتورک اشاره کرد.

میزان عرضه و تورم توکن اتم

بر خلاف برخی از رمز ارز های دارای عرضه محدود مانند بیت کوین، کازماس حداکثر میزان عرضه مشخصی ندارد و عرضه توکن های کازماس با میزان مشخصی از تورم در سال از طریق فرایند سهام گذاری ایجاد و به نود های اعتبار سنج پرداخت می شود، تا زمان نگارش این مطلب در تابستان 1402 چیزی حدود 350 میلیون توکن اتم به گردش درامده است، تورم سالانه این توکن مقداری متفاوت بر اساس توکن های سهام گذاری شده در شبکه است و معمولا بین 11 تا 25 درصد در سال می باشد. میزان عرضه اولیه توکن های کازماس در حدود 220 میلیون کوین بود که در برنامه عرضه عمومی کازماس در سال 2017 حدود 160 میلیون توکن کازماس با قیمت 10 سنت در برنامه ICO عرضه شد و در حدود 10 درصد از مقدار کل به دو شرکت All in Bits  و Tendermint تعلق گرفت همچنین بنیاد Interchain 10 درصد از این مقدار را به خود اختصاص داد و در حدود 12 درصد مقدار باقی مانده در برنامه های فروش خصوصی به شرکای استراتژیک تعلق گرفت.

بهترین کیف پول‌های کازماس

کازماس در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین های آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

 • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
 • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
 1. کپلر (Keplr) کیف پول مروگر وب و موبایل پشتیبانی از سایر زنجیره های IBC.
 • کازماس استیشن (Cosmostation) موبایل دسکتاپ و مرورگر.
 • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.

چگونه اتم بخریم؟

خرید و فروش اتم به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش اتم هستند. از آنجایی که امکان انجام

فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش اتم یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم اتم کازماس خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش اتم کازماس را انجام دهید.

چگونه می‌توانم کازماس را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال اتم کازماس به ولتتان به نرخ همان لحظه اتم کازماس را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت اتم کازماس به چه صورت است؟

تراکنش های اتم بسیار سریع و ارزان هستند و با چند سنت طی کمتر از 1 دقیقه انجام میگیرد.

حداقل و حداکثر خرید اتم کازماس در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش اتم کازماس در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید اتم کازماس ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید اتم کازماس در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن