با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

دای DAI

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.999014

تومان 5,818

-0.04%

27

$ 5,287,335,450

$ 193,039,058

دای چیست؟

ارز دیجیتال دای (DAI) یک استیبل کوین سیستماتیک در بستر بلاک چین است که به سرعت توانست به عنوان یک ابزار کلیدی در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای وام دهی و استقراض، بدون نیاز به هیچ نوع مجوز خاصی مورد توجه بسیاری از سرمایه‌گزاران قرار گیرد. پروتکل MakeDAO در شبکه اتریوم، استیبل کوین دای را صادر کرده است و هدف اصلی آن حفظ ارزش این استیبل کوین برابر با یک دلار آمریکا عنوان شده است. مهمترین کاربرد رمزارز دای، استفاده ابزاری از آن برای قرض گرفتن و وام دادن دارایی‌های دیجیتال بدون هیچ نوع واسطه‌ای است. سیستم دای شفافیت و حداقل محدودیت را برای توسعه هر چه بیشتر پلتفرم، در راس اهداف خود قرار داده است.

نحوه صدور استیبل کوین دای

رونه کریستنسن (Rune Christensen) برای اولین بار در سال 2015 پروتکل MakeDAO را معرفی کرد. وی نقش عمده‌ای در معماری زیربنایی استیبل کوین دای بر عهده داشت و توانست عرضه اولیه این رمزارز را از دسامبر سال 2017 آغاز کند.

الگوی به کار رفته در MakeDAO برای طراحی استیبل کوین دای، با بسیاری از مدل‌های استیبل کوین‌های موجود تفاوت ساختاری بسیار عمیقی دارد. این رمزارز از سطح بی‌نظیری از تمرکز زدایی در ساختار خود استفاده کرده است. اگر به استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر که دارای پشتوانه ارز فیات هستند نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که مدیریت آن بر عهده یک سازمان متمرکز قرار دارد. اما برخلاف تتر، هیچ نهادی بر صدور استیبل کوین DAI نظارت ندارد. در مقابل آن دسته از کاربرانی که اقدام به نگهداری و استیک کردن استیبل کوین دای مبتنی بر قرار داد هوشمند اتریوم می‌کنند، رمزارز آنها به عنوان وثیقه‌ای برای حفظ ارتباط بین دلار آمریکا و رمزارز DAI استفاده می‌شود.

بسیاری از استیبل کوین‌ها تنها در برابر ارز فیات وثیقه می‌شوند. اما استیبل کوین دای رمزارزهای دیگر از جمله ETH، BAT، USDT، COMP را به عنوان وثیقه تایید می‌کند. پروتکل Maker در ابتدای راه‌اندازی تنها اتر را به عنوان وثیقه پشتیبان، قبول می‌کرد. اما این پروژه از نوامبر سال 2019 ارزهای دیگری مانند BAT, USDT را نیز در قالب ارز پشتیبان استیبل کوین دای تایید کرد. به اعتقاد تیم توسعه دهنده دای هر چه تعداد ارزهای قابل وثیقه افزایش یابد، به همان نسبت ریسک پلتفرم کاهش و ثبات قیمت ارز دیجیتال DAI نیز افزایش می‌یابد. در حال حاضر گزینه‌های جدید وثیقه‌گذاری از طریق رای‌گیری و اجماع بین جامعه MakeDAO به این پلتفرم افزوده می‌شود.

آن دسته از کاربرانی که توکن بومی MakeDAO یعنی MKR را در اختیار دارند، نرخ بهره پس‌انداز DAI را تعیین می‌کنند و می‌توانند به عنوان ضامن DAI به کار گرفته شوند. این امر بدان معناست که در صورت از کار افتادن سیستم دای، توکن‌های MKR که به عنوان ضامن در اختیار شبکه قرار گرفته‌اند، اختیار شبکه را برای فعالیت مجدد آن به دست می‌گیرند. چنین رویکردی باعث می‌شود تا ضامن‌ها از عملکرد صحیح سیستم DAI  و توکن‌های به وثیقه گذاشته شده اطمینان لازم را بدست آورند.

توکن DAI چگونه عمل می‌کند؟

توکن DAI مبتنی بر استاندارد ERC-20 طراحی شده است و کاربران می‌توانند آن را از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز (DEX) خریداری کنند. همچنین از طریق باز کردن جعبه وثیقه Maker که در داشبورد نرم‌افزاری دای قرار دارد با انتخاب گزینه MakerDAO Oasis Borrow می‌توانند از پلتفرم وام دریافت کنند. دارایی‌هایی که مبتنی بر شبکه اتریوم هستند و اکوسیستم دای آنها را به عنوان ضامن مورد تایید قرار داده، در قالب وثیقه سپرده‌گذاری می‌شوند. باید توجه داشت که زمانی وثیقه‌ها آزاد می‌شوند که تمام وام‌های دریافتی بازگردانده شود و هیچ نوع بدهی به اکوسیستم وجود نداشته باشد.

ارزش وثیقه به مراتب بسیار بیشتر از ارزش وام دریافتی به صورت توکن دای است. اگر مقدار وثیقه کمتر از ارزش توکن دای باشد به طور حتم نمی‌توانید از قابلیت دریافت وام استفاده کنید و یا میزان وام دریافتی شما  متناسب با وثیقه کاهش خواهد یافت.

به جرات می‌توان گفت که دای یکی از یکپارچه‌ترین دارایی‌های موجود در شبکه بلاک چین است. کاربرانی که وام خود را از این پروتکل دریافت کردند می‌توانند آن را در برنامه‌های مالی امور غیر متمرکز و یا در بازی‌های بلاک چینی استفاده کنند.

اکوسیستم دای برای اینکه بتواند قیمت توکن DAI را ثابت نگهدارد، به مجموعه‌ای از پروتکل‌ قراردادهای هوشمند متکی است.

استیبل کوین دای، ارز دیجیتال منحصربه‌فردی است که به پول فیات برای پشتیبانی نیازی ندارد ولی در مقابل از رمزارزهای معتبر به عنوان پشتیبان استفاده می‌کند.

توکن‌های DAI به ازای هر وامی که مورد تایید قرار گرفته است، تولید و پس از باز پس دادن وام سوزانده می‌شود. هر کاربر باید 150 درصد بیشتر از ارزش وام وثیقه‌گذاری کند تا بتواند از مزیت اخذ وام این پلتفرم استفاده نماید. اگر ارزش وثیقه کمتر از مقدار در نظر گرفته شده باشد، اکوسیستم یا وام نخواهد داد یا اقدام به فروش وثیقه شما خواهد کرد تا مابه‌التفاوت ایجاد شده را پوشش دهد. این فرآیند با هدف تثبیت قیمت استیبل کوین دای صورت می‌گیرد.

مزایا استیبل کوین DAI

در سراسر جهان بسیاری از افراد حداقل سرمایه لازم برای افتتاح حساب  بانکی را ندارند. اما در رابطه با DAI، هیچ محدودیتی در رابطه با حداقل موجودی برای استفاده از آن وجود ندارد. این رمزارز به دلیل ثباتی که دارد، در برخی از کشورهای جهان که با بی ثباتی اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار کاربردی است. حداقل کاری که اعضای چنین جامعه‌ای می‌توانند انجام دهند، این است که با تبدیل دارایی خود به رمزارز دای، ارزش آن را در کوتاه مدت و بلند مدت حفظ کنند.

شفافیت سیستم DAI بسیار بالاست و برای استفاده از آن نیازی به مجوز نیست، این ویژگی باعث می‌شود که کاربران در رابطه با دارایی‌های تبدیلی خود به رمزارز دای اطمینان کامل داشته باشند. به عنوان مثال برخی از دولت‌ها مانند میانمار و زیمباوه برای دسترسی آسان شهروندان به ارزهای فیات قوانین بسیار سختگیرانه‌ای اعمال می‌کنند. همچنین حساب‌های بانکی آنها با محدودیت برداشت وجه روبرو است.

اما کاربران در هنگام استفاده از پروتکل دای، آزادی عمل بیشتری دارند. آنها با تبدیل پول فیات و یا هر ارز دیگری به توکن دای و قفل کردن این رمزارز در سیستم Savings Rate می‌توانند به کسب سود بپردازند. از آنجایی که سیستم دای در بلاک چین اتریوم قرار دارد، در اکوسیستم MakerDAO مشارکت کنندگانی که توکن DAI دارند می‌توانند با واریز این توکن‌ها در قرارداد هوشمند MakerDAO کسب سود کنند.

در بسیاری از مواقع، هزینه انتقال پول در بانک‌های بین‌المللی بسیار زیاد است و علاوه بر آن مدت زمان تایید نقل و انتقال‌ها نیز زمانبر است. اما تراکنش‌ها در سیستم دای بسیار کم هزینه و در مدت چند دقیقه صورت می‌گیرند. همچنین تراکنش این توکن از یک کیف پول به کیف پول دیگری با روشی ایمن و کاملا کارآمد انجام می‌پذیرد.

موسسات مالی متمرکز سنتی تنها در ساعات کاری به مشتریان خود خدمات رسانی می‌کنند. بنابراین هر گونه تراکنشی از موسسه فقط در طول روز و در ساعات اداری انجام می‌شود. اما با استفاده از دای و بلاک چین اتریوم 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته می‌توانید فعالیت‌های تجاری خود را در چند دقیقه انجام دهید. سیستم MakerDAO در انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و انجام کارهای ممیزی بسیار مشهور است.

توسعه‌دهندگان این اکوسیستم به طور مرتب تمامی تجزیه و تحلیل‌های ریاضی قراردادهای هوشمند را مورد بررسی قرار می‌دهند و مکانیزم‌های پروتکل داخلی پلتفرم را به صورت دوره‌ای ارزیابی می‌کنند تا در صورت وجود هر گونه باگی به سرعت آن را برطرف سازند.

کاربرد دای چیست؟

ارز دیجیتال دای علاوه بر اینکه تمامی ویژگی‌های یک استیبل کوین استاندارد را دارد، به راحتی می‌تواند در بسیاری از معاملات و تجارت‌ها استفاده شود. همچنین کاربران با واریز دارایی خود در استخر نقدینگی آن به کسب سود پرداخته و یا اینکه از طریق وثیقه قرار دادن ارزهای دیگر می‌توانند وام دریافت کنند. همچنین قیمت ارز دیجیتال دای در Oasis همیشه یک دلار است. البته در برخی از صرافی‌ها ممکن است این قیمت در نوسان باشد، این امر فرصتی برای آربیتراژ فراهم می‌کند که کاربران می‌توانند از این فرصت نیز برای کسب درآمد استفاده کنند.

چرا دای نسبت به تتر بهترین گزینه برای کاربران ایرانی است؟

تتر به عنوان بزرگترین استیبل کوین موجود در بازار ارزهای دیجیتال است و در حال حاضر در جایگاه سوم در بین تمامی ارزهای دیجیتال قرار دارد. اما از نظر حجم معاملات روزانه با فاصله بسیار زیادی در جایگاه نخست قرار دارد. این رمزارز نیز در کشور ما نقش بسیار پررنگی دارد و بالاترین حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص داده است.

اما نکته‌ای که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، این است که مسئول صدور و تامین پشتوانه USDT یک شرکت آمریکایی با نام Tether Ltd است. براساس قوانین مرتبط با اقدامات مجرمانه دولت آمریکا، شرکت تتر ملزم شده اقدامات لازم را برای مقاله با چنین تهدیداتی عملیاتی سازد. در راستای اجرای قوانین الزام آور دولت آمریکا، شرکت تتر، کدی را در قراردادهای هوشمند این رمزارز اعمال کرده است. براساس این کد، شرکت تتر هر زمان که بخواهد می‌تواند برای جلوگیری از اقدامات مجرمانه، رمزارز تتر را حتی در کیف پول کاربران فریز کند که در چنین حالتی امکان تراکنش این رمزارز نیز از آنها صلب خواهد شد. اما دای از چنین خصوصیاتی برخوردار نیست و کاربران به راحتی می‌توانند آن را در کیف پول خود ذخیره کنند.

چگونه DAI را استیک کنیم؟

سرمایه گذاری از طریق سیستم MakerDAO، بهترین و ساده‎‌ترین روش استفاده از پروتکل DSR برای استیک کردن دای است. این پروتکل در واقع یک قرارداد هوشمند است که میزبان آن پلتفرم MakerDAO است. کاربران می‌توانند دارایی خود را به توکن DAI تبدیل کرده و آن را در DSR قفل کنند و در ازای همکاری خود، سود بدست آورند.

روش کار در DSR شباهت زیادی به حساب‌های پس‌انداز در بانک‌های سنتی دارد. برخی از مزایای آن باعث برتری نسبت به چنین بانک‌هایی می‌شود. به عنوان مثال کاربران حتی با کمترین وجوه خود نیز می‌توانند سپرده‌گذاری کنند و یا در هر لحظه و در هر نقطه از دنیا نسبت به برداشت آن اقدام نمایند.

به دلیل اینکه سیستم DSR ماهیتی منحصربه‌فرد دارد، دارندگان توکن حاکمیتی MakerDAO می‌توانند در جهت توسعه و برنامه‌های آن رأی دهند. به عبارتی در مدیریت و پایداری DAI نفش آفرینی می‌کنند.

چطور DAI را در MakerDAO استیک کنیم؟

  • کاربران می‌توانند اپلیکیشن DAI که Oasis نام دارد نصب کرده و به پلتفرم MakerDAO دسترسی داشته باشند. برای این کار در صفحه اصلی این اپلیکیشن بر روی گزینه Open Oasis که در بالای سمت راست قرار دارد، کلیک کنید.
  • پس از اینکه به اپلیکیشن متصل شدید کیف پول خود را که مبتنی بر وب 3 است به حساب وصل کنید. توجه داشته باشید، کیف پولی را انتخاب کنید که در آن دای نگهداری می‌کنید.
  • پس از اتصال در اپلیکیشن Oasis بر روی کادر Start Saving کلیک کنید.
  • در صفحه دیگری که پیش روی شما ظاهر می‌شود بر روی گزینه Dai Savings Rate کلیک کنید. در ادامه از شما درخواست می‌شود که کیف پول دیجیتال مبتنی بر وب 3 را دوباره راه‌اندازی کنید. این مرحله تعامل کیف پول با اپلیکیشن Oasis را فراهم می‌کند.
  • مبلغی را که قصد دارید به صورت توکن DAI به قرار داد DSR واریز کنید انتخاب کرده و روی گزینه Cofirm کلیک کنید.
  • در نهایت تراکنش درخواست را در کیف پول خود مورد تایید قرار داده و توکن DAI شما به صورت پس‌انداز وارد حساب پلتفرم شده و سود آن در مدت زمان مشخصی به حساب کاربری شما واریز می‌شود.

بهترین کیف پول‌ برای ذخیره توکن DAI

همانطور که قبلا نیز اشاره شد توکن DAI یک استیبل کوین مبتنی بر استاندارد ERC-20 شبکه اتریوم است و ارزش آن معادل یک دلار آمریکاست. برای اینکه کاربران بتوانند آن را نگهداری و یا در تراکنش‌های خود مورد استفاده قرار دهند به کیف پول دیجیتال نیاز دارند. در این بین برخی از کیف پول‌ها نسبت به رقبای خود محبوبیت بالایی در بین کاربران دارند که آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

  • کیف پول مای اتر والت (MyEtherWallet)/ متن باز/ کیف پول گرم و نرم‌افزاری/ پشتیبانی از کیف پول‌های سخت‌افزاری
  • کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)/ رابط کاربری ساده/ پشتیبانی از صدها ارز دیجیتال/ کیف پول نرم‌افزاری
  • کیف پول اگزودوس (Exodus)/ طراحی زیبا/ قابل استفاده برای سیستم عامل‌های اندروید، IOS، ویندوز، مک، لینوکس/ امنیت بالا
  • کیف پول متامسک (MetaMask)/ متن باز/ رابط کاربری ساده/ پشتیبانی مناسب از کاربران/ پشتیبانی دو صرافی بزرگ جهان از این کیف پول

چطور استیبل کوین دای خریداری کنیم؟

استیبل کوین‌ها رمز ارزهای بسیارکاربردی هستند که می‌توانید آنها را همانند سایر ارزهای دیجیتال از صرافی‌های‌ معتبر خریداری کنید. با  ایجاد حساب کاربری در بیتکسینو می‌توانید خرید و فروش دای را در هر ساعت از شبانه روز به صورت به صورت 24 ساعته انجام دهید، علاوه بر این امکان ذخیره امن دای و استیک این توکن در بیتکسینو فراهم شده است.

مطالعه بیشتر بستن
سوالات متداول
چگونه می‌توانم دای خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش دای را انجام دهید.

چگونه می‌توانم دای را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال بیت کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه دای را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت دای به چه صورت است؟

تراکنش هی دای در بستر اتریوم صورت میگیرد و متناسب با ترافیک این شبکه متغییر است اما به صورت میانگین با 10 دلار طی 30 دقیقه انجام می شود.

حداقل و حداکثر خرید دای در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش دای در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید دای ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید دای در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.