با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

رپد بیت کوین WBTC

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 71,236.09

تومان 445,106,250

7.45%

14

$ 11,068,134,285

$ 707,971,651

رپد بیت کوین چیست؟

رمزارزها به تدریج در حال توسعه هستند و شاید روزی به بخش گریز ناپذیر زندگی تمامی آحاد جامعه تبدیل شوند. ما با انبوهی از ارزهای دیجیتال‌ گوناگون مواجه هستیم که برخی از آنها برنامه‌های عظیمی را برای رسیدن به اهداف خود تعریف کرده‌اند. در این بین یکی از رمزارزهایی که به سرعت توانسته جایگاه ویژه‌ای در بین رمزارزها بدست آورد رپد بیت کوین است. اصلی‌ترین هدف این رمزارز برطرف کردن مشکلات مربوط به شبکه بلاک چین بیت کوین است و در این راستا گام‌های توسعه‌ای بسیار ارزشمندی برداشته است. در ادامه این مطلب اطلاعات جامعی درباره رپد بیت کوین به اشتراک خواهیم گذاشت.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین چیست؟

 در حالی که اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) در بلاک چین اتریوم به سرعت در حال رشد است، بسیاری از دارندگان بیت کوین علاقه وافری برای مشارکت و سرمایه‌گذاری در بخش امور مالی غیرمتمرکز از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل توسعه دهندگان اتریوم برای تسهیل امر سرمایه‌گذاری در این شبکه اقدام به طراحی ارزی به نام رپد بیت کوین کردند. اگر تعریف ساده‌ای از این رمزارز ارائه دهیم، باید گفت که رپد بیت کوین توکنی در بستر شبکه بلاک چین اتریوم است که براساس استاندارد ERC-20 طراحی و عرضه شده است. ارزش این رمزارز به صورت 1:1 برابر با قیمت بیت کوین است و از تمامی ویژگی‌های شبکه بیت کوین بهره می‌برد.

حضور بیت کوین در بخش دیفای

همانطور که می‌دانید، بیت کوین محبوب‌ترین و با ارزش‌ترین رمزارز بازار ارزهای دیجیتال است. با وجود اینکه بیش از 16 سال است که از عرضه آن می‌گذرد، بخش اصلی این فناوری بدون هیچ تغییر و تحولی باقیمانده است. ما شاهد آن هستیم که بسیاری از ارزهای دیجیتال که بعد از بیت کوین راه‌اندازی شده‌اند امکانات بسیار بیشتری در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند. حتی برخی از آنها ادعا می‌کنند تحول جدیدی در آینده جهان مالی ایجاد خواهند کرد. به عنوان مثال اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند، تحولی عظیم در گسترش انواع ارزهای دیجیتال به وجود آورده و به طور مشخص امور مالی غیرمتمرکز را دچار تغییر و تحول اساسی کرده است.

بی‌شک همه جامعه ارزهای دیجیتال قبول دارند که بیت کوین حجم بزرگی از نقدینگی را به خود اختصاص داده است. اما به خاطر عدم پشتیبانی از قراردادهای هوشمند از پروژه‌های حوزه دیفای اتریوم دور مانده است. با توجه به اینکه بسیاری از برنامه‌های امور مالی غیرمتمرکز در شبکه اتریوم راه‌اندازی و توسعه یافته، بنابراین ضروری به نظر می‌رسد خلا موجود بین فناوری نوین و حجم نقدینگی بسیار بالا پر شود.  توکن رپد بیت کوین با الگوریتم ERC-20 می‌تواند دو بازیگر مهم بازار رمزارزها را با یکدیگر ترکیب و تحولی عظیم در این حوزه به وجود آورد.

WBTC چگونه کار می‌کند؟

رپد بیت کوین به صورت اختصاری با WBTC نشان داده می‌شود و ارزش یک WBTC برابر با یک واحد بیت کوین است. بدین معنی که یک واحد WBTC را می‌توان با یک واحد بیت کوین و بالعکس تبادل کرد. توکن رپد بیت کوین برای اینکه با اتریوم سازگار شود، از پروتکل این شبکه پیروی می‌کند. این امر باعث شده است که سرعت تراکنش رپد بیت کوین نسبت به بیت کوین بیشتر باشد. یکی دیگر از مزایای رپد بیت کوین سازگاری آن با کیف پول‌های اتریومی است، همچنین این توکن قابلیت استفاده در قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز دپ (DApp) را دارد.

تاریخچه رپد بیت کوین

توکن رپد بیت کوین، نسخه دیگری از بیت کوین است که در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. توکن WBTC کاملا با شبکه اتریوم سازگاری دارد و می‌توان از آن در مبادلات غیرمتمرکز، پیش بینی بازارها، بخش خدمات وام دهی و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز مالی استفاده کرد.

توکن WBTC که بخشی از پلتفرم Wrapped Tokens است، فرد مشخصی در ایجاد آن نقشی نداشته، بلکه یک پروژه مشترک بین سازمان‌های Ren، BitGo و Kyber Network است.

  • شرکت Ren در سال 2017 توسط تایانگ ژانگ و لونگ وانگ راه‌اندازی شد. این پروژه به صورت یک پروتکل متن باز است و امکان مبادله آزادانه دارایی در بین بلاک چین‌های مختلف را فراهم می‌کند و برای این انتقال نیازی به دریافت مجوز ندارد. از اصلی‌ترین محصول Ren می‌توان به RenVM اشاره کرد که در بخش امور مالی غیرمتمرکز استفاده می‌شود. این پلتفرم تمامی فعالیت‌های مربوط به تراکنش‌ها را به صورت کاملا سری انجام می‌دهد و ورودی و خروجی‌ها را کاملا مخفی نگه می‌دارد
  • پلتفرم BitGo در سال 2013 توسط یک کارآفرین آمریکایی با نام مایک بلش راه‌اندازی شد. این شرکت در تجارت، نگهداری و خدمات مالی مربوط به دارایی‌های دیجیتال فعالیت دارد. همچنین به عنوان یک نهاد نظارتی در عرضه WBTC نقش آفرینی می‌کند.
  • سازمان Kyber Network در واقع یک الگوریتم نقدینگی در شبکه بلاک چین است که از طریق آن امکان ادغام انواع توکن‌ها در پروتکل‌های مختلف با برنامه‌های دیفای در شبکه اتریوم فراهم شده است. این سازمان فعالیت خود را از سال 2017 در کشور سنگاپور آغاز کرد.

ارز دیجیتال رپد بیت کوین

از اصلی‌ترین ویژگی‌های رپد بیت کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده در قراردادهای هوشمند

از آنجایی که رپد بیت کوین با شبکه اتریوم سازگار شده است، در نتیجه می‌توان از آن در قراردادهای هوشمند استفاده کرد. قراردادهای هوشمند از قبل برنامه‌ریزی شده هستند و در صورت فراهم شدن شرایط تعریف شده به صورت خودکار عمل می‌کنند. قبل از اینکه شبکه اتریوم ظهور کند امکان تعریف قراردادهای هوشمند در بلاک چین فراهم نبود. مدیریت تراکنش‌ها و فعال نگه داشتن گره‌ها برای پشتیبانی همزمان از چندین ارز کار بسیار دشواری بود. اما به لطف قراردادهای هوشمند کاربرد رپد بیت کوین در بسیاری از برنامه‌های حوزه دیفای افزایش یافته است.

  • قابلیت مقیاس‌پذیری

همانطور که گفته شد رپد بیت کوین در شبکه اتریوم فعال است و از الگوریتم این اکوسیستم پیروی می‌کند. این امر باعث شده است که سرعت تراکنش افزایش یابد و به طبع آن کارمزد کمتری از کاربران دریافت شود. همچنین نسبت به بیت کوین گزینه‌های بیشتری برای انجام تراکنش و ذخیره سازی بیت کوین در اختیار کاربران شبکه قرار می‌دهد.

  • سپرده‌گذاری رپد بیت کوین

کاربران با استیکینگ یا سپرده‌گذاری پاداش دریافت کنند. در حال حاضر چندین پروتکل سپرده‌گذاری در قراردادهای هوشمند اتریوم تعریف شده است و کاربران با استیک کردن توکن رپد بیت کوین می‌توانند پاداش دریافت کنند. همچنین در این پروتکل با تبدیل بیت کوین به WBTC، کاربران می‌توانند از قابلیت‌های پروتکل نسل آینده این پلتفرم استفاده کنند.

تعداد توکن‌های در گردش رپد بیت کوین

هیچ‌گونه برنامه‌ از پیش تعریف شده‌ای برای انتشار توکن رپد بیت کوین در نظر گرفته نشده است.  عرضه و تقاضای بازار باعث انتشار و سوزانده شدن توکن WBTC می‌شود. از آنجایی که رپد بیت کوین توسط بیت کوین پشتیبانی می‌شود، آنها با یکدیگر دارای نسبت 1:1 هستند.

 تعداد توکن‌های در گردش ارتباط مستقیمی با ذخایر بیت کوین موجود در شبکه دارد براساس آمار منتشر شده در سال 2020، تعداد توکن‌های در گردش WBTC حدود 94 هزار توکن بود.

رپد بیت کوین چگونه تولید می‌شود؟

اعضای حاکم بر WBTC DAO در خصوص به روز رسانی و ایجاد تغییرات عمده در پروتکل تصمیم گیری می‌کنند. برای اینکه توکن رپد بیت کوین تولید شود، کاربر یا کاربرانی که بیت کوین در اختیار دارند باید با اعضای حاکم بر WBTC DAO ارتباط برقرار کنند. پس از تایید هویت کاربر، فرآیند ضرب و سوزاندن توکن WBTC  آغاز می‌شود.

در حال حاضر WBTC   جزء محبوب‌ترین بیت کوین توکن شده بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. این دارایی دیجیتال از پروتکل رپد کردن متمرکز بیت کوین استفاده می‌کند، این پروتکل متمرکز به گونه‌ای تعریف شده است که تمامی ورودی‌ها توسط متولیان و بازرگانان نظارت می‌شود و آنها تصمیم می‌گیرند که چه کسی در فهرست قرار گیرد و یا چه کسی حذف شود.

تمامی مراحل باید با تایید هویت مشتری و قانون ضد پولشویی مطابقت داشته باشد. وظیفه محافظان در شبکه رپد بیت کوین تبدیل BTC به WBTC  و بالعکس در شبکه اتریوم است و تمامی فرآیندهای ضرب و سوزاندن تحت نظارت کامل صورت می‌گیرد.

نحوه ذخیره رپد بیت کوین چگونه است؟

به دلیل اینکه رپد بیت کوین براساس الگوریتم ERC-20 کار می‌کند، می‌توان آن را در بازارهای غیرمتمرکزی همچون Uniswap و kyber ذخیره یا مورد مبادله قرار داد. اگر بخواهید رپد توکن را با دیگر ارزها مبادله کنید می‌توانید برای این کار از بازارهایی مانند Dharma، Kyber، AirSwap، prycto، Ren و ETHfinex استفاده نمایید.

معایب رپد بیت کوین چیست؟

  • در هنگام تبدیل بیت کوین به توکن WBTC  برخی از پلتفرم‌ها همچون Coinlist از کاربران خود کارمزدی در حدود 0.25 درصد دریافت می‌کنند. در صورتی که تعداد تراکنش‌ها افزایش یابد به طبع کارمزد دریافتی نیز افزایش خواهد یافت.
  • به دلیل اینکه شرکت BitGo بر ضرب و سوزاندن رپد بیت کوین نظارت دارد، پس متمرکز بودن توکن WBTC محرز می‌شود. از این رو به راحتی می‌تواند حساب را مسدود کرده و یا اینکه از خرید مجدد بیت کوین امتناع ورزد. چنین موضوعی اصل تمرکز زدایی که شعار صنعت ارزهای دیجیتال بود را زیر سوال می‌برد. از این رو اعتماد کامل به چنین پلتفرم‌هایی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

چطور رپد بیت کوین خریداری کنیم؟

کسانی که قصد دارند توکن WBTC خریداری کنند می‌توانند از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز سفارش خود را ثبت کنند. در این میان بهترین مراکز خرید رپد بیت کوین می‌توان به صرافی بایننس، صرافی هوبی گلوبال و صرافی یونی سوآپ اشاره کرد.

کیف پول های رپد بیت کوین

لجر نانو اس پلاس (Ledger nano s plus) کیف پول سخت افزاری

تراست ولت (Trust Wallet) کیف پول موبایل

متامسک (Metamask) کیف پول مرورگر

 

مطالعه بیشتر بستن
سوالات متداول
چگونه می‌توانم رپد بیت کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش رپد بیت کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم رپد بیت کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال رپد بیت کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه رپد بیت کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت رپد بیت کوین به چه صورت است؟

تراکنش های رپد بیت کوین در بستر اتریوم صورت می گیرد و با ترافیک این شبکه افزایش یا کاهش می یابد و معمولا با هزینه 10 دلاری در کمتر از 30 دقیقه صورت می گیرد.

حداقل و حداکثر خرید رپد بیت کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش  رپد بیت کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید رپد بیت کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید رپد بیت کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.