با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

پولکادات DOT

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

6.453

رتبه رمز ارز:

381,536

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

1.809%
18

پولکادات چیست؟

از بزرگترین رقیبان اتریوم، بلاکچین نسل 3 با توان عملیاتی بسیار بالا و امکان افرایش سرعت تایید تراکنش ها تا 1 میلیون در ثانیه، زیر ساخت تحقق رویای وب 3 با امکان غیر متمرکز سازی همه چیز پولکادات را به یکی از الماس های خوش تراش دنیای رمز ارز ها مبدل کرده، پولکادات بستری را فراهم کرده تا سایر پروژه ها نیز بتوانند در این اکوسیستم رو به رشد، بلاکچین های اختصاصی خود را به صورت تعامل پذیر با سایر بلاکچین ها بسازند و همچنین پولکادات همانند پلی ارتباطی میان بلاکچین های سنتی مثل بیت کوین و اتریوم باعث تعامل پذیری و ایجاد ارتباط میان اکوسیستم خود و سایر بلاکچین ها می شود.

آشنایی با بلاکچین پولکادات

با توجه به مشکلات سرعت تایید تراکنش ها و افزایش کارمزد ها در بلاکچین های نسل اول (بیت کوین) و بلاکچین های نسل دوم (اتریوم) و عدم امکان تایید بیشتر از 17 تراکنش در ثانیه بلاکچین پولکادات با راهکارها و معماری نوینی پا به عرصه گذاشت تا قواعد حاکم بر فضای غیر متمرکز همچون سرعت پایین را دچار تحول کند، با استفاده از فرایند شاردینگ نا همگون پولکادات را مجموعه ای از بلاکچین ها تشکیل می دهد که تمامی آنها به یک زنجیره اصلی متصل هستند پس علی رقم اتریوم که امکان ایجاد توکن را به کاربرانش می داد و در نهایت جابه جایی این توکن ها باعث شلوغ شدن شبکه می شدند در اینجا شاهد ایجاد بلاکچین های اختصاصی برای هر توکن هستیم بلاکچینی که امنیت خود را مدیون زنجیره اصلی پولکادات هست و می تواند با سرعت بسیار بالای 1000 تراکنش در ثانیه درخواست ها را پردازش کند و همچنین به راحتی توانایی تعامل با سایر بلاکچین های ایجاد شده در پولکادات را داشته باشد.

مکانیزم اجماع پولکادات

پولکادات از نوعی مکانیزم اثبات سهام تحت عنوان NPOS یا Nominated Proof-of-Stake استفاده می کند در این فرایند بر خلاف بیت کوین ماینری برای ایجاد بلاک و تایید تراکنش ها وجود ندارد بلکه نودهای اعتبار سنج با در اختیار داشتن سرور هایی با ستاپ مشخص و همچنین تهیه و سهام گذاری توکن دات برای ساخت بلاک و ثبت تراکنش ها کاندید می شوند و توسط نود های انتخابگر که در ادامه بیشتر به ان می پردازیم انتخاب می شوند.

پولکادات بلاکچینی بدون فورک

یکی دیگر از عمده مشکلات بلاکچین های قدیمی تر مانند بیت کوین یا اتریوم امکان ایجاد فورک یا انشعاب در آنها بود مثلا عده ای از ماینر های بیت کوین با عدم پذیرش آپدیت نود به نسخه جدید باعث بوجود آمدن کوین جدیدی مثل بیت کوین کش یا بیت کوین اس وی شدند و دقیقا همین مشکل در اتریوم باعث ایجاد کوین اتریوم کلاسیک و ETHW شد. از این رو حاکمیت در پولکادات بر اساس کارابران دارای این توکن بنا شده است، هرکاربری با در اختیار داشتن توکن دات حق رای برای آپدیت های ارائه شده در پولکادات را دارد و همین طور حق وتو و می توانند پروپوزال های جدیدی نیز برای دات ارائه دهند و در انتها پروپوزال آپدیتی که توانست اکثریت آرا را کسب کند اجرا می شود و در غیر این صورت هیچ آپدیتی رخ نمی دهد و امکان جدا کردن انشعاب در آن غیر ممکن است.

کاربرد توکن دات

دات  یا DOT رمز ارز بومی بلاکچین پولکادات هست که به عنوان ابزاری برای پرداخت یا ذخیره ارزش و دارایی می تواند نگه داری شود و همچنین از این توکن برای پرداخت هزینه تراکنش ها نیز استفاده می شود البته کاربرد اصلی دات را می توان وثیقه گذاری 20000 توکن به مدت 2 سال برای متقاضی ایجاد پاراچین در پولکادات عنوان کرد و در کنار تمامی این کاربرد ها وظیفه حفظ امنیت شبکه نیز با توکن دات با مکانیزم NPOS تامین شده و سهام گذاران مقداری توکن دات به ازای میزان سهامشان را دیافت می کنند. و درنهایت نقش حاکمیتی این توکن به دارنده گانش امکان حق رای در آینده این اکوسیستم را می دهد.

عناصر سازنده پولکادات

ریلی چین: در اصل relay chain   مهم ترین قسمت از بلاکچین پوکادات بوده و فرایند هایی را از جمله حاکمیت و رای گیری در شبکه، اجماع، تایید بلاک ها و تراکنش ها و هماهنگی ثبت داده از بلاکچین های متعدد در بستر پولکادات را بر عهده دارد همچنین پیام های ارسالی بین بلاکچین های پولکادات و ایجاد ارتباط میان آنها نیز از طریق ریلی چین ارسال می شود.

پاراچین ها: همانطور که گفته شد پولکادات امکان توسعه سریع و اسان بلاکچین را به متقاضیان این شبکه می دهد و پاراچین نام هر بلاک چین اختصاصی ایجاد شده در پولکادات هست که می تواند معماری و توکن مختص خود را داشته باشد همچنین از همان توکن می توان به عنوان کارمزد تراکنش در آن پاراچین استفاده کرد و نیازی به پرداخت توکن دات نیست. پاراچین ها در نهایت بلاک های ایجاد شده در خود را به ریلی چین ارسال کرده و در آن ذخیره می کنند. در مسیر فعلی توسعه پولکادات تعداد نهایی پاراچین ها به 100 عدد محدود شده که متناسب با زمان ساخت بلاک 6 ثانیه ای در هر یک و قابلیت تایید 1000 تراکنش در هر پاراچین پولکادات قابلیت تایید تا 1 میلیون تراکنش بر ثانیه را خواهد داشت. برای پاراچین ها ابزاری تحت عنوان Substrate نیز توسعه داده شده که متقاضیان ساخت بلاکچین را قادر می سازد بدون نیاز به دانش فنی بالای برنامه نویسی با قواعد وماژول های از پیش تعریف شده متناسب با نیازشان یک بلاکچین اختصاصی بسازند و نگرانی هم از بابت هک و تمرکز بالا و باگ های مربوط به توسعه فنی نداشته باشند زیرا همه چیز تست شده و گره خورده به مکانیزم اصلی پولکادات و امنیت اشتراکی آن است.

پاراترد ها: چون استفاده از پاراچین ها مشمول سهام گذاری 20000 توکن دات هست و این امکان برای پروژه های کوچک امکان پذیر نیست parathread ها در پولکادات معرفی شدند، در این رشته های موازی در اصل یک پاراچین در اختیار چندین پروژه قرار می گیرد و ایجاد بلاک ها به صورت دائم در آنها صورت نمی گیرد بلکه هر آن که اطلاعاتی نیاز به ثبت در بلاکچین را داشت با پرداخت هزینه آنرا در ریلی چین به ثبت می رساند. این مدل پرداخت به ازای استفاده بسیار کاربردی خصوصا برای پروژه هایی هست که بیشتر وظیفه شان ارسال اطلاعات به صورت غیر متمرکز به کاربران هست و اطلاعاتی که برای ثبت و ذخیره در بلاکچین دارند بسیار محدود است.

پل یا Bridge: همانطور که گفته شد پولکادات همانند اینترنت بلاکچین ها امکان اتصال و ایجاد ارتباط با بلاکچین های خصوصی را فراهم می کند که وظیفه آن به عهده پل های پولکادات هست، در اصل پل ها پاراچین های اختصاصی هستند که با مجموعه ای از قرار داد های هوشمند امکان تعامل با اتریوم یا بیت کوین را فراهم می کنند.

ولیدتور یا اعتبار سنج ها: ولیدتور ها متناسب با سهام گذاری توکن های دات خود اقدام به اعتبار سنجی تراکنش ها و ایجاد و ثبت بلاک های جدید در ریلی چین پولکادات می کنند و در قبال آن پاداشی را متناسب با وثیقه و فعالیت های سالم انجام شده در این زنجیره دریافت می کنند و البته تبدیل شدن به ولیدتور در پولکادات نیاز به برخورداری از تعداد قابل توجهی دات و سروری نسبتا قدرتمند و همواره آنلاین هست. گفتنی است در صورت عدم فعالیت درست ولیدتور ها جهت ثبت و تایید تراکنش ها مکانیزم اسلشینگ در این بلاکچین با گرفتن دارایی های دات ذخیره شده اعتبار سنج را جریمه می کند.

انتخابگران یا Nominators: در پولکادات شاید همه توانایی اجرای فول نود و تبدیل به ولیدتور را نداشته باشند اما با در اختیار داشتن توکن های دات بخواهند در پاداش ساخت بلاک شریک باشند و امنیت شبکه را بیشتر نمایند، دراین صورت نومینیتور ها با وثیقه گذاری توکن های دات به ولیدتور مورد اعتماد خود رای می دهند و به این ترتیب وارد فرایند استیک و دریافت پاداش دات می شوند، یکی از بزرگترین مزیت های پولکادات نسبت به سایر رقیبان استفاده کننده از مکانیزم های اثبات سهام امنیت بسیار بالا هست به طور مثال دراین شبکه نومینیتور ها هم در صورت رای دادن به ولیدتور مخرب دچار جریمه از دست دادن توکن های سهام گذاری شده می شوند. موردی که به عنوان مثال در 127 همکار نماینده که مسئول رای گیری در ترون هستند رخ نمی دهد.

Collator ها یا جمع کننده ها: همانطور که گفته شد پولکادات دارای بلاکچین های اختصاصی متعددی هست که دارای قواعد مختص به خود بوده و از امنیت اشتراکی زنجیره اصلی بهره می برند، در درون این پاراچین ها نود های Collator وظیفه ایجاد بلاک ها و ثبت نراکنش ها را بر عهده دارند و در دوره های زمانی منظم که به ان اسلات گفته می شود بلاک های پاراچین های مختلف برای ثبت نهایی به ریلی چین فرستاده می شوند.

نود های ماهیگیر یا Fisherman: همانطور که گفته شد در صورت عدم فعالیت صحیح نود های اعتبار سنج و شناسایی رفتار های مخرب در جهت برهم زدن نظم شبکه و عدم تایید درست تراکنش ها و دستکاری بلاک ها سهام های نود مذکور به عنوان جریمه از وی گرفته می شود این دقیقا همان کاری هست که توسط نود های ماهیگیر انجام می شود یعنی این نود ها به عنوان یابنده اختلال فعال هستند و با گزارش صحیح نود های مخرب، پاداش دات را از محل جریمه نود اعتبار سنج مخرب دریافت می کنند.

ارتباط بین پاراچین ها با XCMP: چون یکی از اهداف پولکادات ایجاد اینترنت غیر متمرکز هست ایجاد ارتباط و هماهنگی میان بلاکچین های این اکوسیستم از اهمیت ویژه ای برخوردار است، از این رو تحت کانالی ارتباطی از پیش ساخته شده که به آن XCMP گفته می شود رد بدل کردن تراکنش ها و پیام میان بلاکچین ها به جهت هماهنگی پروژه ها با یکدیگر ایجاد شده است.

تاریخچه  پولکادات

دکتر گوین وود بنیان گذار اصلی پولکادات هست که سابقه بسیار درخشان در زمینه توسعه بلاکچین و مکانیزم های اجماع را دارد. در ابتدا گوین وود از بنیان گذاران اتریوم بود و حتی زبان برنامه نویسی سالیدیتی و موتور مجازی اتریوم ساخته و پرداخته این دانشمند گرانقدر هست، گوین وود همچنین مکانیزم اجماع POA را نیز ابدا نموده که در بلاکچین وی چین مورد استفاده هست و قبل از ایجاد مکانیزم اجماع NPOS در پولکادات ابتدا از این مکانیزم برای آن استفاده می‌شد.

از دیگر افراد حاظر در توسعه و ایجاد پولکادات به پیتر چابن  و رابرت هابرمایر می توان اشاره کرد که هردو از متخصصین بنام وتوسعه دهنده گانی فعال هستند.

بنیاد WEB3 مسولیت توسعه و پشتیبانی از پولکادات را برعهده دارد که به  منظور ایجاد اینترنتی غیر مترکز در زمینه های مختلفی از جمله ذخیره سازی داده، رمز نگاری و ایجاد پلتفرم های مالی غیر متمرکز فعالیت می کند، البته  WEB3 Foundationبا شرکت زیر مجموعه خود یعنی پریتی سینگر برای توسعه پولکادات در همکاری هستند و بیشتر وظایف توسعه این اکوسیستم به این شرکت محول شده است. پولکادات در سال های اخیر از بیشترین تعداد توسعه دهنده گان فعال و پیشبرد در پروژه برخوردار بوده است و از نظر آپگرید های انجام شده و توسعه دهنده گان فعال برای گسترش اکوسیستم جزو برترین پروژه های ارز های دیجیتال به حساب می‌رود.

میزان عرضه و تورم پولکادات

پولکادات یک ارز تورمی هست به این معنی که به تعداد محدود عرضه نخواهد شد و متناسب با تورم 10% این بلاکچین عرضه توکن های دات ادامه خواهد داشت، تا کنون حدود 1.2 میلیارد واحد توکن دات به عرضه درامده که از این مقدار 1 میلیارد توکن بصورت عرضه ماکسیمم تولید شده و باقی میزان آن به صورت تورم موجود در شبکه به نومینیتور ها و ولیدیتور ها پرداخت شده و می شود. در سال 2017 بنیاد این رمز ارز برای عرضه اولیه کوین ICO برگزار کرد که در آن 22.4 میلیون توکن دات عرضه شدند و همچنین در سال 2020 مجدد برنامه عرضه اولیه اجرا شد که در آن نیز حدود 3.4 میلیون توکن به خریداران اولیه ارائه گردید.

بهترین کیف پول‌های پولکادات

پولکادات در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین های آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • پولکا جی اس (Polkadot-JS) مرورگر و تحت وب.
  • پریتی سینگر (Parity Signer) کیف پول موبایل.

چگونه پولکادات بخریم؟

خرید و فروش دات به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش دات هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش پولکادات یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم پولکادات خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش پولکادات را انجام دهید.

چگونه می‌توانم پولکادات را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال پولکادات به ولتتان به نرخ همان لحظه پولکادات را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت پولکادات به چه صورت است؟

تراکنش های پولکادات سریع و ارزان هستند و با حدود 1 دلار کارمزد طی کمتر از 5 دقیقه انجام می‌گیرد.

حداقل و حداکثر خرید پولکادات در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش پولکادات در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید پولکادات ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید پولکادات در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.