با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

جی ام اکس GMX

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 34.10
تومان 213,063
18.41%
233
$ 326,813,662
$ 36,168,083

GMX چیست؟ بررسی رمز ارز جی ام اکس

پس از معرفی قرار داد های هوشمند پتانسیل های واقعی فضای غیر متمرکز آشکار گردید و از بلاکچین تنها برای نقل و انتقالات مالی و انجام تراکنش ها امروزه استفاده نمی شود، بلکه فضای بلاکچین همانند یک بستر و اینترنتی غیر متمرکز توانسته اپلیکیشن هایی را درون خود پدید آورد که به راحتی جایگزینی ایمن و غیر متمرکز برای نسخه های سنتی قبلی باشد، جی ام اکس نیز یکی از پروتکل های مبتنی بر قرار داد های هوشمند آربیتروم و اوالانچ است که توانسته نرم افزاری را ارائه دهد که کاربران توسط آن بدون نیاز به احراز هویت به صرافی غیر متمرکزی دست داشته باشند که علاوه بر معاملات اسپات یا سواپ توانایی انجام معاملات مشتقه (فیوچرز) را نیز درون خود گنجانده است، صرافی غیر متمرکز GMX در حال حاضر به بستری مطمئن و غیر متمرکز مبدل شده که به کاربران ارز های دیجیتال امکاناتی را رائه می کند تا دیگر برای معامله گری سراغ پلتفرم های واسط و صرافی های متمرکزی مانند بایننس یا کوکوین نروند و توسط قرار داد های هوشمند و با اتصال کیف پول رمز ارزی خود معاملاتشان را انجام داده و از پتانسیل های واقعی دنیای بلاکچین بهره مند باشند، در این مقاله به بررسی فنی و جزئیات صرافی غیر متمرکز GMX و کاربرد های آن پرداخته ایم و رمز ارز این پلتفرم یعنی توکن GMX را بررسی نموده ایم تا هر آنچه پیش از معامله گری آن نیاز هست را دریابیم با بیتکسینو همراه باشید.

بررسی امکانات GMX

جی ام اکس اکس توانسته با استفاده از قرار داد های هوشمند معامله گری ارز های دیجیتال را به فضایی کاملا غیر متمرکز و بدون نیاز به حضور واسط ها منتقل کند، همانطور که می دانید حجم اعظم معاملات ارز های دیجیتال توسط صرافی های متمرکز انجام می شود، به منظور استفاده از این صرافی ها نیازمند احراز هویت هستیم و درنهایت کنترل دارایی هایمان را نیز در اختیار آنها قرار می دهیم ، در طول تاریخ قریب به 2 دهه از ظهور بیت کوین و سایر کریپتو کارنسی ها صرافی های متمرکز به دفعات مورد حملات هکر ها و همچنین سوء استفاده هایی از داراریی کاربران شده اند به عنوان مثال هک صرافی مت گاکس و یا ورشکستگی صرافی اف تی ایکس و بسیاری از موارد دیگر نگرانی های کاملا بجایی را از نحوه مدیریت دارایی های دیجیتال در صرافی های متمرکز بوجود آورده که برای رفع آن و امکان معامله گری در فضایی ایمن و بدون کنترل واسطه صرافی GMX پا به میدان گذاشته است که به بررسی امکانات آن می پردازیم.

شایان ذکر است که صرافی GMX اولین صرافی غیر متمرکز نبوده و پیش از آن یونی سواپ و پن کیک سواپ نیز در این راستا خدمات مفیدی را ارائه کرده اند اما امکاناتی همچون معامله گری با اهرم و معاملات آتی به همراه برخورداری از ابزار های معاملاتی مانند حد سود و ضرر در آنها وجود نداشته و در حال حاضر GMX و DYDX این امکانات متنوع معامله گری را به صورت غیر متمرکز ارائه می کنند.

ابزار های معاملاتی گسترده در GMX

 صرافی غیر متمرکز GMX به انواع ابزار های معاملاتی مجهز شده است تا تجربه کاربری مطلوبی را در مدیریت معاملات کاربران بوجود آورده باشد، در این پلتفرم امکان سواپ توکن و همچین معاملات لانگ و شورت به همراه وجود ابزار هایی مانند حد سود Take Profit Limit ، حد ضرر Stop Loss و همچنین Market Order به کار گرفته شده است.

جفت ارز های معاملاتی متنوع در GMX

به منظور استفاده از پتانسیل های بازار کریپتو کارنسی برای معامله گری نیاز است که رمز ارز های گوناگونی قرار داده شوند تا فرصت های معامله گری بیشتری در اختیار کاربران قرار گیرد به این منظور لیست متنوعی از رمز ارز ها در دی وای دی ایکس در قبال استیبل کوین هایی مانند فرکس ، دای ، تتر و USDC امکان معامله گری دارند که از محبوب ترین آنها می توان به بیت کوین، اتریوم، چین لینک، سولانا و یونی سواپ اشاره نمود که البته به مرور این پلتفرم در حال توسعه و افزایش پشتیبانی از سایر ارز ها نیز می باشد. و البته لازم به ذکر است که از نظر تنوع ارزی در مقایسه با صرافی های متمرکز در حال حاضر GMX حرفی برای گفتن ندارد.

معاملات  فیوچرز در GMX

جی ام ایکس این امکان را به شما می دهد تا طی فرایند وام گیری از استخر های نقدینگی بتوانید تا 50 برابر موجودی خود را قرض گرفته و معاملات شورت یا لانگ با اهرم را در این بستر انجام دهید، معاملات فیوچرز جزو معاملات دارای ریسک بالا هستند که معامله گر حین ایجاد یک معامله یا به اصطلاح باز کردن پوزیشن حدس و تحلیلی را در جهت ریزش یا افزایش نرخ ارز مورد معامله در نظر می گیرد، و با وام گرفتن ارز مورد نظر در صورت احتمال ریزش قیمت آنرا فروخته و با نرخ پایین تری اقدام به بازخرید و تسویه آن می کند و در مواقع صعودی در نظر گرفتن نرخ یک رمز ارز، با وام گرفتن استیبل کوین و تبدیل آن به ارز مورد نظر پس از رشد آن اقدام به فروش و باز پرداخت استیل کوین می کند، البته لازم به ذکر است که در صورت عدم حرکت قیمت طبق تحلیل معامله گر از کل دارایی وی به عنوان خسارت وارد شده به وام دریافت شده توسط وی استفاده می شود و در صورت حصول ضرر به میزان کل دارای در اختیار معامله گر، پوزیشن معامله وی بسته شده و به اصطلاح لیکویید می شود و تمام موجودی فرد برای باز پرداخت وام گرفته شده از وی اخذ می شود.

بررسی مکانیزم های داخلی GMX

در این پلتفرم تامین سرمایه و ایجاد بازار بر اساس پیوستن کاربران و قرار دادن ارز هایشان در استخر های نقدینگی انجام می شود، در اصل تمامی کاربران می توانند با واریز رمز ارز هایشان به این استخر ها صندوق های نقدینگی صرافی را برای معامله گری پر نمایند و در ازای آن بر اساس وامی که به سایر کاربران در جهت معاملات با اهرم پرداخت می شود کارمزدی را دریافت کنند، در جی ام ایکس وظیفه قفل نمودن دارایی و ضمانت اجرایی باز پرداخت وام ها به سرمایه گذاران و مدیریت معاملات تریدر ها تماما توسط قرار داد های هوشمند بسیار ایمن کنترل و مدیریت شده و از این رو نگرانی درباره سوء استفاده و بروز خطا در آن به حداقل می سد. بر خلاف صرافی های متمرکز که از ساز و کار اوردر بوک Order Book بر اساس سفارشات قرار گرفته توسط کاربران استفاده می کنند در GMX از مدل بازار ساز خود کار یا automated market model (AMM) استفاده شده است که با واریز نقدینگی توسط کاربران در استخر های نقدینگی و دریافت قیمت رمز ارز ها از طریق اوراکل چین لینک که از مجموع چند صرافی اول بازار به صورت غیر متمرکز استخراج میشود فرایند انجام معاملات و نرخ گذاری ها نیز انجام می گردد.

جی ام اکس توسعه یافته توسط آربیتروم و اولنچ

صرافی غیر متمرکز جی ام ایکس برای توسعه قرار داد های هوشمند و پلفرم خود به سراغ بلاکچین های آربیتروم و اولنچ رفته چرا که هر دوی این بستر ها با زبان برنامه نویسی سالیدیتی همگام بوده و همچنین به طور کامل از ماشین مجازی اتریوم نیز پشتیبانی می کنند اما بر خلاف اتریوم دارای کارمزد تراکنش های بسیار بالا و مشکلات مربوط به کندی شبکه و مقیاس پذیری نیستند و امکان پشتیبانی از تراکنش های زیاد و حجم معاملات بسیار بالا با حداقل کارمزد تراکنش را برای کاربران محقق می کنند.

کارمزد های GMX

پلتفرم GMX دارای کارمزد های متغییری است که به صورت معمول بین 0.07 و 0.05 درصد را از کاربران در حین باز نمودن معامله و همچنین  0.05 تا 0.07 درصد را نیز حین بستن معاملات شورت یا لانگ اخذ می کند، در این صرافی برای انجام معاملات سواپ نیز کارمزدی معادل 0.025 درصد از کاربران دریافت می شود، که در مقاسیه مقداری بسیار اندک و قابل قبول است.  

کابرد های توکن GMX

GMX نام اختصاری توکن صرافی غیر متمرکز جی ام اکس اکس هست که از آن می توان به عنوان ابزاری برای پرداخت و همچنین سرمایه گذاری و معامله گری استفاده نمود اصلی ترین نقشی که توکن GMX دارد به دلیل ساز و کار حاکمیتی مبتنی بر DAO به کار رفته در این پلتفرم است که به دارنده گان این توکن این امکان را می دهد تا در پیشنهادات بروزرسانی و تعیین آینده این پروتکل حق رای داشته باشند و به بروز رسانی های مورد تایید متناسب با دارایی GMX در اختیار رای دهند. همچنین با ساز و کار سهام گذاری یا استیک نمودن GMX می توان با سهام گذاری آن توکن esGMX یا Escrowed GMX را نیز از پروتکل دریافت نمود و به ازای سهام گذاری 30 درصد از درامد های کارمزد این صرافی را دریافت نمود.

توکن GLP چیست؟

صرافی GMX  علاوه بر توکن اصلی خود یعنی GMX که نقش حاکمیتی را در این صرافی داراست یک توکن دیگر را میز با نام GLP ارائه نموده، در اصل GLP شاخص دارایی های قفل شده در استخر های نقدینگی این صرافی است که به کاربرانی که دارایی هایی مانند بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین ها را در این پلتفرم واریز می کنند در ازای آن GLP دریافت می کنند، دارنده گان توکن GLP از پاداش 70 درصدی کارمزد های معاملات در  GMXبرخوردار هستند. و فرایند ضرب و سوزاندن این توکن تماما بر اساس میزان دارایی های موجود در استخر های نقدینگی این پروتکل صورت می گیرد.

میزان عرضه توکن های GMX

توکن DYDX دارای حداکثر میزان عرضه محدود به 13.25 میلیون واحد است که تا کنون بیش از 9.2 میلیون واحد آن به گردش درامده است و برنامه عرضه این توکن نیز به شرح زیر است.

6 میلیون توکن به منظور مهاجرت از پلترفم XVIC و GAMBIT در نظر گرفته شده که که 2 میلیون آن در یونی سواپ در برابر اتریوم به منظور تامین نقدینگی لحاظ شده و 2 میلیون دیگر نیز در برنامه سهام گذاری ESGMX قرار گرفته و 2 میلیون اخر آن نیز به منظور قرار دهی کف قیمیی GMX به کار گرفته شده است.

1 میلیون توکن به منظور بازار یابی پروژه و توسعه و همکاری های جانبی لحاظ شد.

250 هزار واحد بین توسعه دهنده گان پروژه در یک بازه 2 ساله پرداخت می شود.

توسعه دهنده گان GMX

تیم توسعه دهنده صرافی غیر مترکز GMX هویت خود را افشا ننموده و اطلاعاتی از آنها در دسترس نیست و ظاهرا توسعه دهنده ارش GMX کاربری تحت عنوان  @xdev_10 در توییتر است.

بهترین کیف پول‌های GMX

GMX در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • متامسک (Meta mask) کیف پول مروگر وب و موبایل.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • مث ولت (MathWallet) کیف پول موبایل .

چگونه GMX بخریم؟

خرید و فروش GMX به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش GMX هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش GMX یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم GMX خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش GMX را انجام دهید.

چگونه می‌توانم GMX را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال GMX به ولتتان به نرخ همان لحظه GMX را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت GMX به چه صورت است؟

تراکنش های GMX  در بستر اولنچ یا اربیتروم صورت میگیرند که معمولا با هزینه کمتر از 0.5 دلار در کمتر از 2 دقیقه انتقال می یابند.

حداقل و حداکثر خرید GMX در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش GMX در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید GMX ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید GMX در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.