با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ایپ کوین APE

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.83922
تومان 51,179
0.87%
137
$ 566,903,301
$ 63,982,812

بررسی کامل توکن ایپ کوین APE

با امکان ایجاد توکن های خصوصی در بستر بلاکچین اتریوم توسط قرار داد های هوشمند امروزه شاهد ایجاد طیف عظیمی از توکن های ERC20 ساخته شده در این فضا هستیم، توسعه آسان و راحتی ایجاد یک توکن در کمتر از چند ساعت منجر شده بسیاری از پروژه های فیک و بدون اعتبار و فقط در جهت منافع مالی شکل بگیرند و از این رو پیش از ورود و سرمایه گذاری در یک توکن بررسی شاخص های اصلی آن و معیار های مهم پروژه به ما اطلاعات تکمیلی بسیار خوبی را می دهد تا آگاهانه در ورود به معاملات تصمیم گیری نماییم. ایپ کوین نیز یکی از توکن های ایجاد شده در همین فضاست که علی رقم داشتن نقشه راه و برنامه های کاربردی گسترده توانسته به محبوبیتی کم نظیر در مدت زمانی کم در میان حامیان ارز های دیجیتال برسد، که در این مقاله قصد بررسی علل اصلی رشد این پروژه بلاکچینی و همینطور بررسی نقاط قوت و ضعف آنرا به همراه معرفی ایپ کوین دائو را داریم.

ایپ کوین نیرو گرفته از Board Ape Yakht Club یا BAYC

پیش از بررسی توکن ایپ کوین ابتدا باید به سرمنشاء اصلی پروژه یعنی کلاب میمون های خسته یا BAYC بپردازیم. BAYC مجموعه ای بسیار پر طرفدار و محبوب توکن های غیر مثلی یا NFT است که هر قطه از آن تصویری از یک میمون متفاوت و ویژگی های متمایز است که تنوانسته با قیمت های بسیار گزافی در مارکت پلیس های مطرح NFT همچون Opensea معامله شود،  رکورد گران ترین ان اف تی فروخته شده توسط BAYC به ان اف تی شماره 8817 این سری از اثار تعلق دارد که با نرخ 3.4 میلیون دلار در مارکت پلیس متاورس Sotheby’s فروخته شده است، اگر بخواهیم اندکی درباره قیمت های نجومی تصاویری که شامل گرافیک و طراحی میمون های کسل هستند تامل کنیم به سادگی به این نتیجه میرسیم که این تصاویر به صورت ذاتی فاقد ارزشی هستند که در حال حاضر در حال معامله است بلکه با بازار سازی و نفوذ بالای مجموعه تولید کننده این اثار یعنی BAYC این ارقام بر روی این اثار برچسب خورده و بسیاری از مردم نیز با مشاهده رقم های نجومی این ان اف تی ها برای کسب سود از این مارکت اقدام به خرید NFT های  BAYC می کنند و از این حیث کالکشن توکن های غیر مثلی میمون های خسته توانسته به محبوب ترین NFTهای حال حاضر مبدل شود. لازم به  ذکر است توجه برخی افراد محبوب و سلبریتی های امریکایی مانند امینم خواننده محبوب رپ و همینطور جاستین بیبر به خرید کالکشن های ان اف تی میمون های کسل قایق سوار یا BAYC در افزایش محبوبیت این کالکشن نقش به سزایی داشته است.

اندکی درباره توکن های غیر مثلی یا NFT
در ابتدا باید به صورت کاملا واضح بیان شود که APE Coin به هیچ عنوان توکن غیر مثلی یا ان اف تی نیست بلکه این توکن همانند سایر رمز ارز ها جزو توکن های مثلی بوده و در بازار بر حسب عرضه و تقاضا معامله می شوند، در اصل فعالیت اصلی و اولیه تیم بورد ایپ یات کلاب یا  BAYCایجاد ان اف تی های میمون های خسته و فروش انها در مارکت پلیس های بزرگ این حوزه بوده است، توکن های ان اف تی یا غیر مثلی از این حیث دارای اهمیت هستند که هر کدام از آنها با دیگری کاملا متفاوت است و به صورت ثبتی در بلاکچین در قالب استاندارد توکن ERC721 ایجاد می شود این گونه از توکن ها می توانند شامل یک عکس، ویدیو، گیف ، کاراکتر بازی یا سند و هر المان دیگری باشد که از آن تنها یک نمونه وجود دارد، به عنوان مثال یک سکه بهار ازادی یک نوع دارایی مثلی است و هر واحد از آنرا می توان با دیگری بدون هیچ تغییری معاوضه کرد اما یک خانه در یک کوچه یک دارایی غیر مثلی است، چراکه از آن خانه و ویژگی های مربوطه تنها یک مورد در جهان وجود دارد. درست است که می توان بر اساس قیمت آن خانه با مشابهش معامله و معاوضه ای انجام داد اما در اصل در این صورت به خانه ای دیگر در همان کوچه یا کوچه ای دیگر دست می یابید که دارایی کاملا متفاوت با ملک قبلی می باشد.

کاربرد های ایپ کوین

از توکن های ایپ کوین می توان مانند سایر رمز ارز ها به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده نمود یا آنرا به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش و سرمایه گذاری نگه داری نمود، کاربر اصلی توکن های ایپ حق رای آنها در تصمیم گیری برای آینده پروژه است، تمامی هولدر های ایپ کوین می توانند پروپوزال یا پیشنهاداتی را برای بروزرسانی و ایپ کوین ارائه نمایند که از آن به عنوان AIP  یا Ape coin Improvement Proposal یاد می شود و در صورت تصویب اکثریت آراء با یک پیشنهاد مقدمات بررسی و ارزیابی آن توسط بنیاد غیر متمرکز خودگردان یا DAO ایپ کوین آغاز شده و درنهایت برای انجام آن از موجودی ذخایر این بنیاد به اجرای بروز رسانی اختصاص می یابد.

تخصیص توکن های ایپ میان هولدر های NFT

نکته جالبی که در نحوه تخصیص توکن های APE به چشم می خورد تخصیص مقدار قابل توجهی از آن میان هولدر های NFT ایجاد شده توسط  BAYC و Mutant Ape Yacht Club به اختصار MAYC می باشد، در اصل این فرایند تخصیص توکن هم به عنوان مشوقی برای معامله و خرید و فروش بیشتر NFT های این مجموعه در نظر گرفته شده و هم از طرفی با اختصاص توکن ها در قالب ایر دراپ به هولدر های NFT مقبولیت و محبوبیت Ape coin را افزایش داده است. بنا به گزارش های اعلام شده 150 میلیون واحد ایپ کوین به صورت ایر دراپ برای هولدر های ان اف تی میمون های خسته در نظر گرفته شده و به انها اختصاص یافته است.

توسعه دهنده گان ایپ کوین

ایپ کوین توسط یوگا لبز Yuga Las توسعه یافته که تیم پشت BAYC نیز می باشد، در حال حاضر فعالیت های توسعه ای ایپ کوین توسط ایپ دائو صورت گرفته که در آن هولدر های ایپ تعیین کننده رویداد های این پلتفرم می باشند و از حاکمیت غیر متمرکز در اکوسیستم و پلتفرم ایپ استفاده شده است، و بنیاد ایپ یا APE Foundation نیز نقش نظارت و اعمال مصوبه های مورد اجرا را بر عهده دارد. .ایپ کوین در تاریخ 17 مارچ سال 2022 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

 

نحوه تخصیص توکن های APE

تعداد کل توکن های ایپ به 1 میلیارد واحد محدود شده است که طی برنامه یوگا لبز در طی 4 سال از آغاز پروژه کل میزان آن به عرضه در خواهد آمد. و نحوه تخصیص کل توکن ها به شکل زیر است:

15 درصد از کل توکن ها به صورت ایر دریاپ در اختیار هولدر های ان اف تی همزمان با اغاز پروژه به صورت ایر دراپ واریز گردید.

47 درصد از عرضه کل در اختیار صندوق خزانه ایپ دائو قرار گرفت که 17.5 درصد آن در ابتدا آزاد شده و مابقی آن به صورت دوره ای و طی 4 سال از شروع پروژه آزاد شده و می تواند برای طرح های توسعه به تصویب رسیده به فعالیت های مختلف پروژه پرداخت گردد.

15 درصد رزرو یوگا لبز: کمپانی یوگا لبز نیز به میزان 150 میلیون واحد از ایپ کوین را به خود اختصاص داد و طی برنامه 3 ساله تمامی این واحد های ایپ کوین در اختیار Yuga labs قرار خواهند گرفت.

1 درصد برای خیریه: میزان 10 میلیون ایپ کوین نیز به عنوان اهدایی به خیریه در نظر گرفته شد تا بتواند نقش موثر ایپ کوین را میان حامیان آن گسترش دهد.

14 درصد برای حامیان پروژه : 140 میلیون واحد APE به افراد حامی و توسعه دهنده گان و سرمایه گذاران پروژه پراخت گردید که اطلاعات دقیقی از نحوه و بازه های آزاد سازی آن در دسترس نیست.

8 درصد باقی مانده  معادل 80 میلیون  APEنیز به توسعه دهنده گان BAYC اختصاص یافته که تا سال اول پروژه فریز شده و بعد از آن تا 36 ماه به صورت دوره ای در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

وضعیت قیمیت ایپ کوین

ایپ کوین با قیمت حدود 1 دلار پا به بازار گذاشت که تا زمان نگارش این محتوا در پاییز 1402 این کمترین قیمت ثبت شده برای ایپ کوین بوده است و مدتی پس از عرضه توانست به رکورد قیمتی خود در محدوده 39 دلار نیز دست یابد که لیست شدن ایپ کوین بلافاصله پس از عرضه در صرافی های بایننس و کوین بیس دراین امر بسیار تاثیر گذار بود. و در حال حاضر نرخ لحظه ای این رمز ارز و اطلاعات مربوط به رتبه و حجم بازار را از بالای این صفحه می توانید مشاهده بفرمایید.

توسعه بازی و پلتفرم های NFT وابسته به APE Coin

توسعه دهنده گان ایپ کوین در حال همکاری با برخی افراد و شرکت های سرشناس در حوزه بازی های ویدیویی هستند تا نقش ایپ کوین را در بازی های بلاکچینی گسترش دهند، تا کنون نیز می توان عناوینی را از بازی های ویدیویی بلاکچینی مشاهده نمود که از ایپ کوین در آنها به عنوان پول برای بازی استفاده می شود، بنا به نقش گسترده یوگا لبز در زمینه تخصصی ان اف تی ها فرایند های توسعه آتی ایپ کوین نیز بیشتر در زمینه توسعه مارکت پلیس های NFT بازی های بلاکچینی و متاورس مشاهده می شود.

ایپ کوین یک میم کوین است یا خیر؟

به صورت کلی نمی توان میم کوین بودن ایپ کوین را منکر شد، نحوه تخصیص توکن ها به هولدر ها و همچنین پرداخت مبالقی به خیریه و عدم داشتن کاربرد مستمر و مهمی توسط ایپ کوین بیشتر از آن یک میم کوین ساخته است که دارای طرفداران و علاقه مندان پروپاقرصی است، البته بنیاد ایپ کوین و توسعه هایی که در حال شکل گیریست نیز از طرفی در حال افزایش کاربرد برای این توکن است که در آینده شاید نقش این توکن را در بستر های مختلف بسیارپر رنگ تر کند، اما انچه تا این لحظه از ایپ کوین می توان گفت با حضور چهره های شناخته شده و مطرح حوزه کریپتو کارنسی که در ان هستند از ایپ کوین یک میم کوین قدرتمند ساخته که می تواند سایر میم کوین های حوزه رمز ارز ها مانند فلوکی اینو، شیبا اینو، پپه و بیبی دوج را به چالش بکشد.

بهترین کیف پول‌های ایپ کوین

ایپ کوین در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

 • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
 • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
 • متامسک (Meta mask) کیف پول مروگر وب و موبایل.
 • ترزور (Trezor) کیف پول سخت افزاری.
 • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
 • مای اتر ولت (MEW) تحت وب، موبایل و مرورگر.

چگونه ایپ کوین بخریم؟

خرید و فروش ایپ کوین به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش ایپ کوین هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش اتریوم یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سخن آخر

به صورت خلاصه وار می توان ایپ کوین را یکی از میم کوین های محبوب و مطرح در حوزه رمز ارز ها قلمداد نمود که در راستای گسترش کاربرد های توکن خود دست به فعالیت های مهمی نیز میزند، با کاهش محبوبیت و نرخ بسیاری از ان اف تی ها و کاهش رونق این بازار نیز در نرخ ایپ کوین شاهد کاهش های زیادی نیز بوده ایم و در صورتی می توانیم به آینده ایپ کوین برای سرمایه گذاری و افزایش قیمت امید وار باشیم تا مجددا سهم بازار NFT ها خصوصا مجموعه های BAYC افزایش یافته و توسعه های مستمر و مهم تری را از بازی های بلاکچینی توسط بنیاد ایپ مشاهده کنیم.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم ایپ کوین خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش ایپ کوین را انجام دهید.

چگونه می‌توانم ایپ کوین را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال ایپ کوین به ولتتان به نرخ همان لحظه ایپ کوین را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت ایپ کوین به چه صورت است؟

تراکنش های ایپ کوین در بلاکچین اتریوم صورت میگیرد و بنا به ترافیک اتریوم متفاوت است و معمولا با کارمزد حدود 10 دلار طی کمتر از 30 دقیقه انجام می شود.

حداقل و حداکثر ایپ بیت کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش ایپ کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید ایپ کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید ایپ کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
   درخواست کوپن