با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ترا کلاسیک LUNC

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.000109

تومان 0.682625
6.54%
140
$ 633,037,918
$ 28,468,142

بررسی بلاکچین ترا کلاسیک و رمز ارز LUNC

بلاکچین ترا و رمز ارز لونا در زمانی کوتاه توانستند به موفقیتی چشمگیر دست یابند تا حدی که بسیاری از کارشناسان بازار ارز های دیجیتال احتمال جایگزینی ترا را با اتریوم و یکی از سرسخت ترین رقبای آن در ذهن می پروراندند که متاسفانه این رویا هرگز محقق نشد و بلاکچین ترا با بروز باگ و احتمالات از پیش درنظر گرفته نشده منجر به یکی از بزرگترین شکست ها در تاریخ کریپتو کارنسی ها شد و میلیارد ها دلار از سرمایه کاربران در این پلتفرم از بین رفت که در نهایت با ریبرند بلاکچین ترا به ترا کلاسیک و همچنین رمز ارز بومی این بلاکچین یعنی لونا کلاسیک تغییرات کلی در این شبکه بروز کرد در این مقاله به صورت دقیق رمز ارز ترا کلاسیک و علت شکست این پروژه و همچنین تغییراتی که در آن پس از فروپاشی این رمز ارز بوجود آمده بررسی شده که در صورت تمایل شما به سرمایه گذاری روی این پروژه می تواند بسیار مورد استفاده قرار گیرد پس تا انتهای مطلب با بیتکسینو همراه باشید.

آشنایی با مکانیزم بلاکچین ترا، رمز ارز لونا و استیبل کوین های آن

بلاکچین ترا در ابتدا با ارائه استیبل کوین های الگوریتمی روی کار آمد که توانست استیبل کوین های متعددی بر اساس بسیاری از ارز های فیات از جمله دلار آمریکا، وون کره جنوبی، پوند و یورو ارائه کند. ساز و کار اصلی ترا برای استیبل کوین های الگوریتمی خود وثیقه قرار دادن رمز ارز لونا بود و بزرگترین استیبل کوین این پلتفرم UST نام داشت که قرار بود نسبتی 1 به 1 را با دلار آمریکا داشته باشد و در نهایت به حجم مارکت چند میلیارد دلاری دست یافت.

سوزاندن لونا به ازای ضرب UST و بلعکس

 در بلاکچین ترا برای ضرب هر واحد UST جدید باید کاربران معادل UST مورد نظر رمز ارز لونا را تهیه و در قرار داد هوشمند مربوطه می سوزاندند و در ازای آن توکن های UST دریافت می کردند، و همین شرایط برای نقد نمودن توکن های UST نیز کاربرد داشت یعنی کاربرانی که قصد خروج و نقد نمودن UST را داشتند با مراجعه به پورتال ترا استیشن توکن های UST  را سوزانده و در ازای آن از پروتکل توکن های لونا را دریافت می کردند مثلا با سوزاندن 50 عدد UST ، قرار داد هوشمند محاسبه می نمود که با فرض قیمت هر لونا در آن لحظه که معادل 10 دلار است باید 5 عدد لونای جدید ضرب کند و به کاربر پرداخت کند که این مکانیزم نیز در نهایت منجر به فروپاشی قیمت لونا و UST شد که در ادامه به آن می پردازیم.

طرح تشویقی سود 20 درصدی مشابه طرح های پانزی

همانطور که می دانید در بانک ها و موسسات مالی دنیا امروزه به دلار امریکا سودی بیشتر از 5 درصد پرداخت نمی کنند بلکه حتی برخی بانک ها سودی را نیز به ازای نگه داری پول از کاربران دریافت می کنند با این حال بنیاد ترا قرار داد هوشمندی را تعبیه نمود که در آن با استیک یا سهام گذاری نمودن توکن های UST که برابر با دلار آمریکا هستند می توانندی سودی معادل 20 درصد در سال بدست آورند که این عامل تشویقی منجر به ضرب میلیارد ها دلار توکن UST به منظور بهره مندی از این سود در میان کاربران سراسر جهان و حتی برخی موسسات مالی شد، اما همانطور که گفته شد به ازای ضرب توکن های UST نیاز است که کاربران توکن های لونا را تهیه و بسوزانند که این امر به دلیل ضرب بسیار زیاد UST منجر به سوزانده شدن تعدا بسیار زیادی لونا و به طبع آن کمیاب شدن این توکن و رسیدن نرخ لونا در زمانی کوتاه به بالای 100 دلار شد.

اما نکته ای که از ذهن سرمایه گذاران بر روی این استیبل کوین ترا و همینطور توکن لونا پنهان مانده بود فشار فروش چند میلیاردی UST بود که در زمانی کوتاه و در راستای سقوط سنگین نرخ رمز ارز ها پدیدار شد. از آنجایی که لونا حداکثر میزان عرضه ای ندارد و به ازای نرخ لحظه ای لونا باید معادل توکن های سوزانده شده UST ضرب شود ناگهان با صف تبدیل چند میلیاردی UST سقوق قیمت وحشتناکی برای لونا بوجود آمد به طوری که طی چند روز قیمت از 100 دلار به 1 دلار تقلیل یافت و نکته اصلی اینجاست که علت اصلی کاهش این قیمت فرایند ضرب افسار گسیخته توکن های لونا جهت بازپرداخت ارزش 1 دلاری توکن های UST بود و درواقع هر چه میزان توکن های UST که درخواست نقد شدن داشتند بییشتر می شد میزان عرضه توکن های لونا بیشتر و بیشتر صورت می گرفت و این فرایند تا جایی ادامه یافت که نرخ لونا به زیر 0.000001 رسید و همینطور پروتکل دیگر قادر نبود تا نرخ UST را برابر با 1 دلار نگه دارد و قیمت این استیبل کوین نیز تا کمتر از 1 سنت سقوط کرد و هولدر های آنرا متحمل ضرری وحشتناک ساخت.

ریبرند لونا به لونا کلاسیک

در پی فروپاشی کامل اکوسیستم لونا مدیر عامل این بنیاد دو کوان اعلام نمود که باید بلاکچینی جدید توسعه داده شود که فاقد مشکلات لونای فعلی باشد و توکن های آن نیز به سرمایه گذاران قبلی لونا به عنوان غرامت و ضرر متحمل شده پرداخت شود که در اثر موافقت با این طرح بلاکچین ترا به تراکلاسیک و لونا به لونا کلاسیک و همینطور سایر توکن های این اکوسیستم مانند UST به USTC ریبرند شدند و از ان پس فرایند ضرب توکن های لونا بر اساس سوزاندن USTC متوقف گردید. و بلاکچین جدید ترا و رمز ارز لونا مجددا متولد شد.

بررسی بلاکچین ترا کلاسیک

ترا کلاسیک یک بلاکچین مقیاس پذیر با تراکنش های بسیار سریع و ارزان است که توسط کیت توسعه کازماس یا Cosmos SDK ایجاد شده است، و از الگوریتم اجماع اثبات سهام تندرمنیت بهره گرفته است که در آن نود های اعتبار سنج با سهام گذاری توکن های لونا کلاسیک در فرایند تولید بلاک جدید نقش دارند و به ازای فعالیت صحیحشان در شبکه از کارمزد های تراکنش ها و همچنین پاداش ساخت بلاک متناسب با ساز و کار تورمی توکن های لونا کلاسیک برخوردار می شوند.

ترا کلاسیک به توسعه دهنده گان این امکان را می دهد تا با توسعه قرار داد های هوشمند بتوانند اپلیکیشن های غیر متمرکز خود را بر روی ترا مستقر سازند در این اکوسیستم پیش از فروپاشی شاهد توسعه بی حد مرز اپلیکیشن های دیفای بوده ایم که با سرعت زیادی در حال رشد بودند و اما پس از فرپاشی این رمز ارز با اینکه این امکانات هم چنان در ترا کلاسیک قابل پیاده سازی است کمتر توسعه دهنده ای به منظور توسعه نرم افزار غیر متمرکز به سراغ آن می رود.

ساز و کار توکن سوزی لونا کلاسیک

به دلیل تولید بی حد و مرز لونا کلاسیک در زمان فروپاشی این پلتفرم بنیاد و توسعه دهنده گان آن طرحی را به منظور توکن های در گردش لونا کلاسیک ارائه دادند، در این طرح پس از انجام هر تراکنش در لونا به میزان 1.2 درصد مبلغ تراکنش به آدرسی غیر قابل دسترس در شبکه ارسال می شد و اصطلاحا فرایند توکن سوزی پس از هر تراکنش انجام می شد که این طرح نیز به تایید اکثریت رسید و اجرا شد اما به دلیل کاهش تراکنش های این بلاکچین پس از این طرح جامعه ترا کلاسیک اقدام به کاهش درصد توکن سوزی نمود و در حال حاضر تنها 0.2 درصد از کل تراکنش پس از انجام سوزانده می شود.

توکن های در گردش لونا کلاسیک

همانطور که عنوان شد میزان حداکثری برای تولید توکن های ترا کلاسیک در نظر گرفته نشده و میزان کلی توکن های عرضه شده لونا کلاسیک بالغ بر 6.83 تریلیون واحد است که البته از این میزان در حال حاضر 5.81 تیریلون واحد آن در حال گردش است، ترا کلاسیک در اوج قیمت خود در تاریخ 5 آپریل سال 2022 توانست به محدود 120 دلاری برسد و همزمان با فروپاشی بلاکچین ترا کمترین نرخ به ثبت رسیده برای آن در محدوده 0.00001675 دلار در می سال 2022 دیده شده است.

توسعه دهنده گان ترا و لونا کلاسیک

ترا در سال 2018 توسط دنیل شین Daniel Shin و دو کوان Do kwon بنیان گذاری شد، دو کوان به عنوان مدیر عامل مجموعه ترا فور لبز Terraform labs برگزیده شد دو کوان پیش تر سابقه فعالیت در اپل و گوگل را به عنوان توسعه دهنده نرم افزار در رزومه خود داشته است. دو کوان پس از فروپاشی پلتفرم ترا توسط اینتر پل و پلیس کره جنوبی تحت تعقیب قرار گرفت و بلافاصله گریخت و در نهایت در مونته نگرو دستگیر شد و در حال اجرای روند قانونی خود بوده و به اتهام کلاهبرداری پرونده های سنگینی برای وی ایجاد شده که بعید است هرگز بتواند آزاد شود.

آیا بازگشت نرخ ترا کلاسیک و USTC به دوران اوج امکان پذیر است؟

واقعیتی که باید پذیرفت عرضه تریلیاردی توکن های لونا کلاسیک در پی فاصله گرفتن نرخ 1 دلاری استیبل کوین الگوریتمی USTC است و از طرفی بد نامی این بلاکچین و بنیاد ورشکسته و از طرفی دستگیری شخص اول و اصلی این پروژه یعنی دو کوان حاکی از آن است که دیگر هرگز این توکن و استیبل کوین آن یعنی USTC حتی نزدیک به قیمت 1 دلار هم نخواهند شد و از طرفی در کورس رقابت شدید بلاکچین های لایه یک و حضور بلاکچین های قدرتمند و غیر متمرکزی مانند نییر پروتکل، کاردانو یا پولکادات انگیزه ای را برای توسعه دهنده گان و سرمایه گذاران برای پیوستن به ترا کلاسیک باقی نمی گذارد و تجربه تخصصی بیتکسینو در این زمینه گویای این موضوع است که ترا کلاسیک پروژه ای مرده است که هرگز احیا نخواهد شد اما فرصت های معامله گری با نوسانات این رمز ارز بوجود می آید که با شناخت و فرصت طلبی می توان سودی را حاصل نمود به هر حال تراکلاسیک پروژه ای بسیار پررسیک و غیر معتبر است و برای ورود به آن باید جوانب احتیاط را کاملا رعایت نمود. شایان ذکر است با توجه به پشتیبانان و سرمایه گذاران بزرگی که ترا کلاسیک داشت کماکان عده زیادی در پی تامین مالی این پروژه و احیای آن هستند و به این منظور کماکان فعالیت های توسعه را بر روی این پلتفرم و در اکوسیستم ترا کلاسیک شاهد هستیم.

بهترین کیف پول‌های ترا کلاسیک

ترا کلاسیک در حال حاظر تعداد بسیار زیادی کیف پول دارد که در لیست زیر محبوب ترین های آنها برای پلتفرم های مختلف عنوان شده است:

  • تراست والت ( Trust Wallet) کیف پول موبایل.
  • لجر (Ledger) کیف پول سخت افزاری.
  • کازماس استیشن (Cosmostation) موبایل دسکتاپ و مرورگر.
  • اکسودوس (Exodus) کیف پول دسکتاپ و موبایل.
  • کپلر (Keplr) کیف پول مروگر وب و موبایل پشتیبانی از سایر زنجیره های
  • ایم توکن (imToken) کیف پول نرم افزاری

چگونه ترا کلاسیک بخریم؟

خرید و فروش ترا کلاسیک به عنوان رمز ارز پرحاشیه، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش ترا کلاسیک هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش ترا کلاسیک یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم ترا کلاسیک خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش ترا کلاسیک را انجام دهید.

چگونه می‌توانم ترا کلاسیک را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال ترا کلاسیک به ولتتان به نرخ همان لحظه ترا کلاسیک را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت ترا کلاسیک به چه صورت است؟

تراکنش های ترا کلاسیک با چند سنت در کمتر از چند دقیقه انجام می شود.

حداقل و حداکثر خرید ترا کلاسیک در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش ترا کلاسیک در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید ترا کلاسیک ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید ترا کلاسیک در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.