با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

سولار SXP

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.356216

تومان 2,226

10.90%

297

$ 213,940,487

$ 10,224,108

بررسی کامل بلاکچین سولار نتورک و رمز ارز SXP

با روی کار آمدن اتریوم و ارائه امکانات نوینی همچون پشتیبانی از قرار داد های هوشمند و امکان ایجاد اینترنتی غیر متمرکز جهت توسعه انواع نرم افزار در فضای غیر متمرکز به سرعت شاهد ورود بلاکچین های لایه اولی دیگری در فضای کریپتو کارنسی ها بوده این که هر یک با مکانیزم های به روز تر و ارائه امکانات متفاوت تر قصد رقابت با اتریوم را داشته و در این حیطه در حال فعالیت هستند، بلاکچین سولار نیز در این بین با ارائه امکاناتی مانند پشتیبانی از توکن های غیر مثلی و پشتیبانی از اپلیکیشن های غیر متمرکز به منظور رقابت با اتریوم پا به میدان گذاشته که البته مشکلاتی نظیر سرعت پایین شبکه و کارمزد های گزاف تراکنش ها را برطرف نموده و در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل این بلاکچین پرداخته تا با ارزیابی تمامی نقاط به دید بهتری جهت تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در آن برسیم.

تاریخچه سولار نتورک، سوایپ سابق

پروژه سولار نتورک از سال 2021 چشم به جهان گشود و بلاکچین اختصاصی آن راه اندازی شد اما رمز ارز SXP که در حال حاضر رمز ارز بومی این بلاکچین است سابقه حضور در مارکت کریپتو کارنسی ها را از سال 2018 داراست و در بتدای راه این پروژه سوایپ نام داشت که فاقد بلاکچین خصوصی بوده و در زمینه پرداخت های بین اللی با رمز ارز ها فعالیت می کرده، پروژه سوایپ با ارائه کیف پول نرم افزاری در آن دوره توانسته بود به محبوبیت قابل قبولی برسد و با همکاری با صرافی بایننس و برخی سرویس دهنده های پرداخت مانند پی پل و ویزا ورود راحت عموم مردم و استفاده از پرداخت های روزمره را بوسیله رمز ارز ها و پول های فیات ممکن می ساخت، نا گفته نماند که حمایت و سرمایه گذاری بایننس روی این پروژه در موفقیت آن نقش چشم گیری داشت.

با توجه به رقابتی شدن بازار رمز ارز ها و توسعه مدام این بستر تیم سوایپ به این نتیجه رسید که توکن SXP با شرایط فعلی شانسی جهت پیشرفت پیدا نمی کند و نیازمند توسعه های مهم تری در جهت رفع نیاز کاربران ارز های دیجیتال است که از این رو ریبرند شدن سوایپ به سولار نتورک کلید خورد و بلاکچین بومی سولار توسعه یافت که در این فرایند توسط بریج یا پل های بین بلاکچینی توکن های SXP ایجاد شده در بستر بایننس اسمارت چین و ERC20 اتریوم به بلاکچین سولار منتقل شده و ساز و کار جدید با انواع کاربرد های مورد نظر برای این توکن فراهم شد.

بنیان گذاران سولار

در حال حاضر توسعه سولار نتورک و مدیریت آن به نحو غیر متمرکز و توسط سازمان خودگردان غیر مترکز بر اساس رای دهی هولدر های توکن SXP اداره می شود و نقش بنیان گذاران اولیه پروژه در آن کمرنگ شده است اما در ابتدا پروژه سوایپ توسط جوزلیتو لوزاراندو Joselito Lizarondo و نایم ویلمز Nayiem Willems بنیان گذاری شد که هر دو از علاقه مندان به بیت کوین بوده و جوزلیتو نیز رابطه نزدیکی با CZ مدیر عامل سابق صرافی بایننس داشته است. بنیاد غیر انتفاعی سولار نیز در استونی در دسامبر سال 2021 به ثبت رسیده است.

مکانیزم اجماع و عملکرد بلاکچین سولار

بلاکچین سولار از ساز و کار اجماع اثبات سهام نماینده گی شده Deligated Proof Of Stake به اختصار DPOS استفاده می کند، در این نوع از اجماع  تعداد محدودی از نود ها که دارای بیشترین میزان سهام گذاری توکن های SXP هستند برای ساخت بلاک جدید و تایید تراکنش ها انتخاب می شوند، و سایر فعالان در شبکه و کاربران عادی می توانند با رای دهی و سهام گذاری روی نود مورد نظرشان آنها را برای انتخاب شدن به عنوان نماینده خود برای ساخت بلاک انتخاب نمایند، در این بلاکچین 53 نود به منظور ساخت بلاک توسط نماینده ها انتخاب می شوند و هر چه میزان سهام گذاری توکن های یک نود بیشتر باشد احتمال پیوستن آن به جمع 53 نود برتر بیشتر می شود، نود های سولار با ایجاد بلاک های جدید در هر 8 ثانیه و تایید تراکنش های در صف کارمزد های تراکنش های شبکه را به همراه میزان مشخصی از توکن های SXP به عنوان پاداش فعالیت دریافت می کنند. سولار نتورک توانایی پردازش 2000 تراکنش را در هر ثانیه داراست و با کارمزد های کمتر از چند سنت فضایی سریع و ارزان را برای انجام تراکنش های درون زنجیره ای فراهم می کند.

معایب اجماع DPOS

هر چند که استفاده از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده امنیت و سرعت بسیار زیادی را به شبکه افزوده و مقیاس پذیری آنرا افزایش می دهد اما در قبال آن تمرکز زدائی از شبکه را کاهش داده و مانعی برای ایجاد یک بلاکچین کاملا غیر متمرکز است زیرا تعداد نود ها در آن بسیار کم و میزانی محدود است و با کنترل و اعمال نفوذ سازمان و هولدر های اصلی میتوان شبکه را متناسب با نظارت آنها کنترل نمود، البته سولار اولین بلاکچینی نیست که ز این اجماع بهره برده بلکه بلاکچین های مطرح و پر آوازه ای همچون ترون، ایاس ، اکس دی سی نتورک و آیکون نیز در حال استفاده از همین ساز و کار هستند.

قابلیت های سولار نتورک

سولار نتورک جهت رقابت با سایر بلاکچین های به روز و لایه اول به انواع ابزار توسعه خود را مجهز نموده، سولار از قرار داد های هوشمند تورینگ کامل جهت توسعه انواع قرار داد ها، ساخت نرم افزار های غیر متمرکز، ایجاد توکن های مثلی و غیر مثلی پشتیبانی می کند، برای توسعه و ایجاد قرار داد هوشمند در این زنجیره می توان از زبان های برنامه نویسی تایپ اسکریپت و همچنین پایتون بهره برد، که عدم استفاده از زبان اختصاصی پیچیده و در دسترس بودن توسعه دهنده گان زیاد آشنا به این زبان ها از مزیت های این زنجیره به حساب می رود.

سولار نتورک در بلاکچین خود در حال حاضر از مجموعه ای از پلفتفرم های دیفای یا امور مالی غیر متمرکز و همچنین بازی های کریپتویی در حال میزبانی است هر چند تا کنون پروژه بزرگی روی این بلاکچین ایجاد نشده اما توسعه دهنده گان آن در پی فراهم سازی بستر مناسب و رسیدن به اکوسیستمی پویا هستند.

معرفی سولار ولت

سولار ولت کیف پول اختصاصی این بلاکچین برای دسکتاپ و ارائه شده برای سیستم عامل های ویندو، مک و لینوسک می باشد که امکان ذخیره و مدیریت دارایی های دیجیتال ارائه شده روی این بلاکچین و همچنین توکن SXP را می دهد، البته از این کیف پول به منظور سهام گذاری توکن های SXP و رای دهی های مربوطه در این زنجیره نیز میتوان بهره برد.

معرفی سولار کارت

سولار کارت یکی از خدمات ارزنده ارائه شده توسط این مجموعه است که به نوعی فاصله بین استفاده از رمز ارز ها و سیستم پرداخت بانکی سنتی را به حداقل رسانده، توسط سولار کارت که نوعی کارت اعتباری فیزیکی است می توانید موجودی حساب خود را با بیش از 130 رمز ارز شارژ کنید و برای پرداخت های روز مره از کارت بانکی خود در 140 کشور با سیستم پرداخت ویزا استفاده کنید، در این سیستم رمز ارز ها حین انجام تراکنش و خرید با بهترین نرخ به ارز های فیاتی همچون لیر ترکیه، دلار آمریکا، یورو و پوند انگلستان تبدیل می شوند.

کاربرد های رمز ارز SXP

توکن اس اکس پی در زنجیره سولار نتورک به عنوان کارمزد تراکنش های شبکه مورد استفاده قرار گرفته و همچنین بنا به استفاده این زنجیره از نوعی مکانیزم اثبات سهام، فرایند پیوستن به شبکه و مشارکت در آن برای ساخت بلاک جدید نیاز مند سهام گذاری این توکن است. همچنین به دلیل به کار گرفته شدن ساز و کار DAO و مدیریت غیر متمرکز این زنجیره تمامی بروز رسانی ها برای تایین آینده این بلاکچین به رای گیری گذاشته شده و کاربران بر اساس میزان دارایی های SXP در این پلتفرم حق رای بدست می آورند، نا گفته نماند که از این رمز ارز نیز مانند سایر کوین ها نیز می توان به عنوان ابزاری برای پرداخت، سرمایه گذاری یا معامله پری در بازار رمز ارز ها نیز استفاده نمود.

میزان و نحوه عرضه SXP

رمز ارز اس اکس پی دارای محدودیتی در عرضه نیست و تا کنون 592,377,613 واحد از آن به گردش درامده است، با توجه به این که سقفی برای عرضه نهایی این کوین لحاظ نشده اما تولی واحد های جدید از این ارز با محدودیت رو به روست، و به ازای ساخت هر 53 بلاک مجموعا 530 واحد SXP جدید تولید و بین نود های تولید کننده بلاک عرضه می شود، میزان رای ها و سهان هر نود نیز در دریافت این پاداش نقشی تایین کننده است، با این حساب حدودا هر ساله 39.4 میلیون واحد SXP عرضه شده که تورم کل آنرا به رقمی در حدود 6.6 درصد محدود می سازد.

چگونه SXP بخریم؟

خرید و فروش سولار SXP به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش SXP هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش اس اکس پی یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

مروری بر نقشه راه سولار نتورک

سولار نتورک در وب سایت رسمی خود نقشه راه و برنامه های چشمگیری را جهت بروزرسانی بلاکچین خود تحت عنوان Solar Core5 در دستور کار قرار داده است که در زیر به بررسی مهم ترین آنها پرداخته ایم:

استفاده از مکانیزم اجماع BFT

 از اصلی ترین اهداف این شبکه در اینده مهاجرت به مکانیزم اجماع مبتنی بر BFT بوده که در آن این شبکه غیر متمرکز تر و امکان فورک شدن آن نیز از بین می رود و توانایی دست یابی تراکنش های قطعی آنی را نیز بدست می آورد.

رونمایی از ماشین مجازی SVM

همانند اتریوم که از یک ماشین مجازی غیر متمرکز به منظور پردازش های خود بهره می برد سولار نتورک نیز در پی ایجاد ماشین مجازی خود تحت عنوان Solar Virtual Machine بوده که در نقشه راه آن در دست توسعه قرار گرفته است.

استفاده از یوزر نیم

سولار در پی افزودن امکانی جهت ثبت نام در شبکه با استفاده از یوزر نیم است، این متد باعث می شود کاربران راحت تر به این بلاکچین پیوسته و از ان استفاده کنند، استفاده از یک نام کاربری بجای ادرس های پیچیده بلاکچین ها می تواند مزیتی برای راحتی استفاده از ان در نظر گرفته شود.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم سولار SXP خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش سولار SXP را انجام دهید.

چگونه می‌توانم سولار SXP را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال سولار SXP به ولتتان به نرخ همان لحظه سولار SXP را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت سولار SXP به چه صورت است؟

تراکنش های سولار معمولا با هزینه کمتر از 0.2 دلار در کمتر از 2 دقیقه انجام می شود.

حداقل و حداکثر خرید سولار SXP در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 6 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش سولار SXP در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید سولار SXP ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید سولار SXP در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.2 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.