با ثبت نام و احراز هویت، 50 هزار شیبا اینو دریافت کنید!

ای کش XEC

قیمت به دلار:

قیمت به تومان:

رتبه رمز ارز:

ارزش بازار:

حجم معاملات 24ساعته:

درصد تغییرات 24ساعته:

$ 0.000037

تومان 2

10.66%
108
$ 735,985,830
$ 85,775,953

بررسی کامل رمز ارز ای کش XEC

در دنیای ارز های دیجیتال امکان فورک نمودن تا کنون منجر به روی کار آمدن بلاکچین های بسیاری شده که ازاین بین می توان به لایت کوین ، بیت کوین کش و زی کش اشاره نمود، رمز ارز ای کش نیز توسط هارد فورک بیت کوین کش متولد شده که با در پیش گرفتن مسیری کاملا متفاوت نسبت به فورک های قبلی بیت کوین تغییراتی را در بلاکچین خود بوجود آورده که بیشتر شبیه به بلاکچین های نسل جدید باشد به عنوان مثال عدم پشتیبانی از ماینینگ در ای کش و قدم برداشتن در زمینه اثبات سهام و کاهش چشمگیر آلودگی و جلوگیری از مصرف برق بی رویه ای کش را به یکی از بحث بر انگیز ترین و پیشگام ترین بلاکچین هایی مبدل کرده که از هارد فورک بیت کوین بوجود امده و در این مطلب قصد داریم تمامی جزئیات فنی و مواردی که پیش از سرمایه گذاری روی ای کش نیاز هست بدانید را بررسی کرده تا با دید بهتری نسبت به ورود سرمایه به ای کش تصمیم گیری نمایید.

هارد فورک چیست؟

بلاکچین ها پلتفرم های همتا به همتای غیر متمرکزی هستند که بوسیله گروه سازمان یا عده ای خاص کنترل و مدیریت نمی شوند بلکه تمامی افراد می توانند با ایجاد فول نود با در اختیار گذاشتن زیر ساخت سخت افزاری و اجرای نرم افزار مخصوص آن بلاکچین به جمع اعتبار سنج ها و اجرا کننده گان اصلی بلاکچین بپیوندند، حال که با نحوه کار بلاکچین ها و تاثیر مستقیم کاربران در فرایند های اجرای این پلتفرم ها آگاه شدیم می توانیم حدس بزنیم که اگر بخواهیم تغییری در نرم افزار بلاکچین مورد نظرمان ایجاد کنیم نیاز داریم تا تمامی نود ها را شناسایی کرده و آنها را متقاعد به تغییر نرم افزار مورد استفاده به نسخه ای دیگر کنیم. با توجه به این که تعداد این نود ها بر روی بلاکچینی مانند بیت کوین بسیار زیاد است و همچنین اطلاعاتی از نود ها به منظور پیوستن به شبکه در دست رس نیست و مسیر ارتباطی مستقیمی نیز وجود ندارد کاری بسیار دشوار به حساب می آید، و معمولا تغییراتی که برای بروز رسانی بلاکچین هایی مثل بیت کوین ارائه می شود از طرف توسعه دهنده گان جامعه بیت کوین که به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند مطرح شده و حال باید تمامی نود ها با پیشنهادات ارائه شده موافقت یا مخالفت خود را اعلام دارند.

این تغییرات و بروز رسانی های نرم افزاری در صورتی که بدون هیچ گونه مخالفتی تایید شود و تمامی نود ها در مورد مقرر نسبت به تغییر نسخه نرم افزار خود اقدام نمایند، بلاکچین بدون تجربه هرگونه فورک و انشعابی به نسخه جدید بروز رسانی می شود و اما در صورت مخالفت عده ای از نود ها چه می شود؟ در این صورت بلاکچین به دو بلاکچین مجزا تبدیل می شود، عده ای از نود ها که نرم افزار خود را بروز کرده اند بر روی شبکه جدید بروز شده قرار می گیرند و نود هایی که با تغییر مخالفت داشته اند در بلاکچین سابق و قوانین حاکم بر آن ساکن می مانند.

هارد فورک بیت کوین کش کلید پیدایش بیت کوین ای کش

از آنجایی که ای کش از هارد فورک بیت کوین کش حاصل شده و خود بیت کوین کش نیز حاصل هارد فورک بیت کوین است ابتدا باید علت وقوع هارد فورک بیت کوین کش را دنبال کنیم.

در پی افزایش حجم تراکنش های بیت کوین و کاهش سرعت این شبکه و محدودیت های تایید حداکثر 5 تراکنش در ثانیه در بلاکچین بیت کوین، بخشی از توسعه دهنده گان پیشنهاد افزایش حجم بلاک های بیت کوین را از 1 مگابایت به 32 مگابایت ارائه کردند، از انجایی که تمامی تراکنش ها به ثبت در بلاک جدید نیازمند هستند و فضای 1 مگابایتی بیت کوین که هر 10 دقیقه ایجاد می شود حداکثر توان گنجاندن 3000 تراکنش را دارد به طور میانگین مجموع تراکنش های هر ثانیه را در حدود 5 تا 7 عدد نگاه می داشت که با اعمال این آپدیت این فضا و سرعت تراکنش ها تا 32 برابر و در حدود 150 تراکنش در ثانیه افزایش می یافت. اما عده ای که به مشکلات متساعد شده از افزایش حجم بلاک اگاه بودند و از افزایش حجم دفتر کل توزیع شده بیت کوین و به طبع آن دشواری نگهداریش و کاهش نود ها نگران بودند با این اپگرید مخالفت کرده و بیت کوین را در شرایط سابق نگه داشتند و عده ای از نود ها که بروز رسانی را پذیرفته بودند زنجیره ای جدید ایجاد نموده که آنرا بیت کوین کش نامیدند.

هارد فورک ای کش یا  Bitcoin ABC سابق

در ابتدا نام زنجیره ی جدید ایجاد شده از بیت کوین کش نامش بیت کوین ای بی سی بود که در سال 2020 متولد شد و در سال 2021 با ریبرندیگ تغییر نام داده و به ای کش ملقب شد و نام اختصاری توکن نیز از BCHA به XEC تغییر یافت، در این هارد فورک موضوعیت اصلی بر سر افزایش سایز بلاک ها و یا کاهش زمان تولید هر بلاک  نبوده بلکه توسعه دهنده گان ای کش اینبار پارا فراتر گذاشته و قصد داشته اند بوسیله کد های اصلی بیت کوین و اعمال تغییرات در آن معماری کاملا جدیدی را برای ای کش بوجود آورند.

خداحافظی با ماینینگ و مهاجرت به اثبات سهام

 امروزه مشکلات مربوط به مصرف برق بی رویه توسط ماینر ها و آلودگی های ساطع شده از آن بر کسی پوشیده نیست و حتی اتریوم نیز با درک این موضوع بلاکچین خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر داد، توسعه دهنده گان ای کش نیز با مشاهده برتری های فنی الگوریتم های اثبات سهام این فورک بیت کوین کش را مجهز به مکانیزم POS نمودند با این وجود بر خلاف سایر هارد فورک ها مانند بیت کوین اس وی از ماینر ها در ای کش استفاده ای نمی شود و از این حیث می توان ای کش را به یکی از مفید ترین و موثر ترین فورک های بیت کوین معرفی نمود.

بررسی مکانیزم اجماع ای کش

ای کش از اجماع اثبات سهام مبتنی بر اوالانچ Avalanche Consensus استفاده میکند، در این اجماع افرادی که قصد پیوستن به نود های اعتبار سنج شبکه را دارند باید از کانفیگ سخت افزاری نسبتا قدرتمندی به همراه زیر ساخت شبکه و اینترنت بسیار با کیفیت برای پردازش محاسبات مربوط به این بلاکچین برخوردار باشند، البته برخورداری از سخت افزار مناسب کلید اصلی پیوستن به شبکه نیست بلکه جزو ملزومات آن است و بنا به استفاده از الگوریتم های اثبات سهام تنها نود هایی در شبکه حق رای پیدا می کنند که علاوه بر برخورداری از موارد ذکر شده میزان حداقلی از توکن های ای کش یا XEC را در اختیار داشته و به شبکه اختصاص دهند، در ای کش حداقل میزان مورد نیاز برای اعتبار سنجی 100,000,000 XEC است.

مکانیزم اجماع اولنچ این امکان را به ای کش آورده تا با زمان ایجاد بلاک 2 ثانیه ای تراکنش های بسیار سریع را ارائه دهد همچنین با استفاده ازاین الگوریتم خطرات حمله 51 درصدی نیز به صور کامل خنثی شده و نگرانی از بابت آن وجود ندارد.

معرفی ویژگی های ای کش

ای کش سعی نموده که برخی ویژگی های جذابی که در بلاکچین های امروزی دیده می شود را به اکوسیستم خود بیاورد که از بارز ترین ویژگی های ای کش موارد زیر هستند:

ای توکن ETokens

ای کش مانند بسیاری از بلاکچین ها مانند ترون یا  الگوراند این امکان را به شما می دهد تا توکن اختصاصی خود را ایجاد نمایید، با هزینه یک تراکنش در ای کش که کمتر از 1 سنت است فرایند تولید توکن اختصاصی با نام و نماد و میزان عرضه و تعداد اعداد اعشاری خصوصی سازی شده انجام می شود.

 کش فیوژن Cashfusion

در ای کش طبق مکانیزم کش فیوژن می توانید تراکنش های دارای حریم خصوصی را انجام دهید، در این تراکنش ها اطلاعات ادرس دریافت و ارسال کننده و همچنین مقدار تراکنش بر روی شبکه قابل مشاهده نخواهد بود و برای افرادی که نیاز به تراکنش های محرمانه دارند ابزار بسیار کاربردی است، در اصل با ویژگی کش فیوژن ای کش قادر است کارهایی که تا کنون توسط مونرو، زی کش یا دش و همینطور اوسیس نتورک قابل انجام بوده را میسر سازد.

هزینه های تقریبا رایگان و مقیاس پذیری

هزینه تراکنش های ای کش بسیار پایین و کمتر از 1سنت است، این شبکه قادر است با امکان تغییر سایز بلاک در مواقع مورد نیاز تراکنش های بسیار زیادی را در هر ثانیه پردازش کند، در حال حاضر سرعت تراکنش های ای کش بیش از 100 عدد در هر ثانیه بوده که طبق وعده های توسعه دهنده گان ای کش با مکانیزم های جدید در حال توسعه افزایش توان تا 5 میلیون تراکنش در ثانیه برای ای کش در حال وقوع است.

بررسی نحوه و میزان عرضه توکن های ای کش

ای کش به نسبت بیت کوین یک تغییری را در میزان عرضه توکن هایش بوجود آورده، در ای کش 21 میلیون واحد عرضه نهایی ضرب در 1 میلیون شده و میزان عرضه نهایی به 21 تریلیون واحد رسیده است، به همین علت قیمت هر واحد ای کش بنا به عرضه بسیار بیشتر مقدار دلاری بسیار کمتری از 1 سنت دارد، طبق اعلام توسعه دهنده گان ای کش بدلیل کمبودن واحد های بیت کوین استفاده روز مره از آن به دلیل نیاز به وارد ساختن اعداد اعشاری بسیار سخت بود و با این رویکرد کاربران در تراکنش های بسیار خرد نیز نیازی به وارد کردن مقادیر اعشاری ندارند.

کمترین مقدار در ای کش Bits نام دارد که به عنوان مثال بجای انجام تراکنشی در بیت کوین با مقدار 0.0000001 می توانید بجادی آن از 10 بیتس در ای کش استفاده راحت تری داشته باشید.

عرضه توکن های ای کش نیز بسیار شبیه به بیت کوین است با این تفاوت که در بیت کوین ماینر های سازنده بلاک  حق دریافت پاداش استخراج و گرفتن کوین های جدید را داشتند اما در ای کش به همان روال تنها نود های اعتبار سنج با سهام گذاری به ازای ساخت بلاک پاداش دریافت می کنند و متناسب با ساز و کار هالوینگ به کار رفته در ای کش نیز همانند بیت کوین در هر 4 سال پاداش ساخت بلاک کاهش یافته و تا جایی که آخرین واحد استخراج گردد.

توسعه دهنده ای کش

ای کش محصول فکری مهندس کامپیوتر و توسعه دهنده بلاکچین به نام Amaury Sechet آماری سکت بوده که وی پیش تر فعالیت خود را از بیت کوین و در نتیجه آن فورک نمودن بیت کوین کش آغاز نمود و در انتها در 15 نوامبر 2020 توانست با بروز هارد فورک جدید در بیت کوین کش تحولات مورد نظر خود از جمله اجماع اولنچ و از بین بردن اعداد اعشاری در یک رمز ارز را در ای کش عملی سازد، وی قبل از ورود به حوزه بلاکچین از توسعه دهنده گان فیسبوک و همچنین دارای سوابق مدیریتی در توسعه  Stupid D Compiler بوده است.

معرفی کیف پول های ای کش

کیف پول کش تب (Cashtab)  کیف پول تحت وب

کیف پول الکتروم ای بی سی (Electrum ABC) مخصوص دسکتاپ.

کیف پول گاردا (Guarda Wallet) کیف پول موبایل و دسکتاپ.

کیف پول ویا ولت (Via Wallet) کیف پول موبایل.

کیف پول دیسنت (D’cent wallet) کیف پول سخت افزاری.

متناسب با مشکلات و حفره های امنیتی که ممکن است در طول زمان برای کیف پول های کریپتویی بوجود آید پیشنهاد می کنیم قبل از نصب ولت حتما تحقیقات لازم را به عمل آورده و تنها از سورس های معتبر مثل گوگل پلی یا اپ استور اقدام به نصب نرم افزار های کیف پول نمایید.

چگونه ای کش بخریم؟

خرید و فروش ای کش به عنوان رمز ارز محبوب، از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. صرافی‌های زیادی در حال فعالیت در زمینه خرید و فروش ای کش هستند. از آنجایی که امکان انجام فعالیت‌های کلاهبردارانه در این حوزه زیاد است، بهتر است برای خرید و فروش ای کش یک صرافی معتبر را انتخاب کنید. صرافی بیتکسینو از جمله صرافی‌های معتبر داخلی است که بستری امن برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این صرافی توسط تیم متخصص در حوزه نرم افزار راه‌اندازی شده که تجربه سال‌ها فعالیت در زمینه سیستم‌های مالی و استارتاپ‌ها را در رزومه خود دارد.

سوالات متداول
چگونه می‌توانم ای کش خریداری کنم؟

صرافی معتبر بیتکسینو این امکان را به شما می دهد تا با ثبت نام و احراز هویت در فضای ایمن و آسان خرید و فروش ای کش را انجام دهید.

چگونه می‌توانم ای کش را به ریال تبدیل کنم؟

در صرافی بیتکسینو در هر ساعت از شبانه روز میتوانید پس از احراز و انتقال ای کش به ولتتان به نرخ همان لحظه ای کش را به ریال و یا بلعکس تبدیل نمایید.

زمان و هزینه برداشت ای کش به چه صورت است؟

تراکنش های ای کش متناسب با ترافیک این شبکه در صف قرار گرفته و انجام می شود و کارمزد های انتقال به ماینر های شبکه اختصاص می یابد که نرخی متغییر است اما معمولا با هزینه حدودی 1 دلار و زمان کمتر از 90 دقیقه انتقالات صورت می پذیرد.

حداقل و حداکثر خرید بیت کوین در روز چقدر است؟

حداقل خرید و فروش در صرافی بیتکسینو معادل ریالی 10 دلار است و حداکثری در روز برای خرید و فروش بیت کوین در نظر گرفته نشده است. و کاربران با هر میزان دارایی میتوانند اقدام به خرید نمایند.

آیا خرید بیت کوین ریسک بالایی دارد؟

به طور کلی هر سرمایه گذاری دارای ریسک هست در این میان سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال به دلیل نوسانات بسیار بالا ریسک به مراتب بیشتری را نیز داراست که افراد قبل از ورود نیاز به مطالعه کامل و بررسی جوانب مخاطره امیز این سرمایه گذاری را باید لحاظ نمایند.

کارمزد خرید بیت کوین در بیتکسینو چقدر است؟

بیتکسینو با کارمزد معادل 0.1 درصد که کمترین میزان کارمزد میان تمام صرافی ها است با بهترین نرخ معاملات خرید و فروش شما را بدون واسطه انجام می دهد.

0
    0
    سبد خرید شما
    سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه
      درخواست کوپن